Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 30 Οκτ 2012 22:26 #28

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Είμαι απο Κέρκυρα. Πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα Eurobank στην Κέρκυρα να ανοίξω έναν απλό λογαριασμό. Μαζί μου είχα την ταυτότητα μου, την απόδοση του ΑΦΜ απο την εφορία και ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ ( ΔΕΗ ). Η υπάλληλος που ανοίγει τους λογαριασμούς μου είπε οτι θέλει ντε και καλά εκκαθαρηστικό εφορίας. Ρε καλή μου ρε χρυσή μου ΤΙΠΟΤΑ. Μου λέει πήγαινε στον διευθυντή να σου πει. Πάω στον διευθυντή του καταστήματος Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ και μου λέει θέλει εκαθαρηστικό εφορίας, Μα δε κάνω δήλωση, θα φέρεις εκαθαριστικό απο την εφορία οτι δεν κάνεις δήλωση. Του είπα είναι κανένας νόμος που να το λέει αυτό???? ( Καθόσον τον νόμο τον ξέρω καλύτερα απο αυτούς ). Μου λέει δε με νοιάζει εμένα ο νόμος και να πας αλλου. Πάω αλλου και με όλα αυτά τα παραπάνω δικαιολογητικά τον άνοιξα κανονικότατα και πήγα και του το έτριψα μετά στα μούτρα το βιβλιάριο απο την άλλη τράπεζα ( μεταφορικά στα μούτρα ) Η ηρωνία στο κατάστημα της eurobank και η απρεπέστατη συμπεριφορά ήταν προτοφανείς. Κανονικά έπρεπε να του κοπανίσω 2 μπουνιές να βάλει μυαλό. Το θέμα το ανάφερα στα κεντρικά της eurobank, όχι οτι θα βγεί άκρη αλλα να μη τους πάει και τελείως χαρισμένη. Τελικά είχαν δίκιο όσοι λένε οτι η eurobank είναι ασε βράσε. Να πάρουμε δάνειο πάει και έρχεται να ζητήσουν και το εσώρουχο μας. Όχι να ξεφεύγουμε έτσι για ένα άνοιγμα απλού λογαριασμού. Και στην τελική στον αντίχριστο να πάει η κάθε eurobank. Τη δουλειά μου την έκανα. Στην εφορία που πήγα να δω αν δίνουν για τέτοιες περιπτώσεις δικαιολογητικό μου είπαν καλά τρελοί είναι στην eurobank???? Αφού υπάρχει η βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ. Απο εκεί καταλαβαίνουμε όλοι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 22 Νοε 2012 15:20 #29

  • bankrun
  • Το Άβαταρ του/της bankrun
Είχα πρόσφατα παρόμοια κάκιστη εμπειρία σε κατάστημα της Probank όπου με υποχρέωσαν να ανοίξω λογαριασμό για να μου καταθέσουν χρήματα. Συνεπώς στα @@ μου η κάθε Probank και ο κάθε κηφήνας τραπεζίτης. Ποτέ δεν θα πήγαινα διαφορετικά.

Πήγα λοιπόν με το ζόρι στην εν λόγω τράπεζα (που και αυτή συντηρείται από τους φόρους μου και τα χαράτσια που καταβάλλω) έχοντας ανά χείρας την ταυτότητά μου και το τελευταίο εκκαθαριστικό μου με σβησμένα τα οικονομικά μου στοιχεία.

Μαντέψτε;

Δεν μου άνοιγαν λογαριασμό γιατί ο άλλος κρατικοδίαιτος χρυσοπληρωμένος Προβόπουλος θέλει πλέον να προσκομίζουμε εκκαθαριστικό με όλες τις αποδοχές μας και λογαριασμό ΔΕΚΟ για τη διεύθυνση, λες και ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΚΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ.

Επίσης ελέγχεται ως ανακριβές ότι από 1/1/2013 θα πρέπει να προσκομίζουμε εξετάσεις αίματος, ούρων, DNA και να δίνουμε δακτυλικά αποτυπώματα χεριών και ποδιών.

Τελικά έφυγα χωρίς πολλά πολλά από το κατάστημα και φυσικά δεν άνοιξα κανέναν λογαριασμό.

Α και στα παπαγαλάκια των τραπεζών που μιλάνε για πρόστιμα από τη ΤτΕ, αντί να εκμεταλλεύεστε τους πελάτες που ΚΑΙ σας πληρώνουν ΚΑΙ τους εξαναγκάζουν με το ζόρι να ανοίγουν λογαριασμούς στα χρεοκοπημένα μαγαζάκια σας, κάντε διαμαρτυρίες για τις κατά το δοκούν προϋποθέσεις που θέτει ο χρυσοπληρωμένος κρατικοδίαιτος Προβόπουλος.

Αλλά σιγά μην κάνετε. Σας συμφέρει να καταγράφετε μέχρι και την ανάσα μας για να μας πουλάτε καρτούλες και δανειάκια όταν πάρετε άλλα 300δις από δόσεις που θα πληρώνουμε εμείς και θα εκμεταλλεύεστε εσείς.

Δεν πειράζει. Έρχεται η ώρα που θα ζητάτε κατανόηση και στήριξη από τον απλό πολίτη όταν οι αρχιτραπεζίτες θα σας πετάνε στο δρόμο κατά δεκάδες. Τότε θα είναι αργά όμως. Τώρα δείξτε την ψευτοπυγμή σας στο άνοιγμα ενός απλού λογαριασμού.

Ευπρόσδεκτες όποιες άλλες πρόσφατες εμπειρίες απλού πολίτη και όχι παπαγάλου τραπεζίτη :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 30 Νοε 2012 13:54 #30

  • Κέρκυρα
  • Το Άβαταρ του/της Κέρκυρα
Αυτόν τον νέο 'νόμο της Τράπεζας της Ελλάδος' που επικαλούνται δεν τον καταλαβαίνω. Με Αστυνομική Ταυτότητα και βεβαίωση ΑΦΜ από την Εφορεία να μην σου ξεμπλοκάρουν τα λεφτά! Γιατί εάν δεν έχεις πάει το εκκαθαριστικό τα μπλοκάρουν, μόνο όμως για κλείσιμο ή ανάληψη, όχι για κατάθεση που μια χαρά την δέχτηκαν πρόσφατα χωρίς να μου πουν κάτι, να προειδοποιήσουν (και να χάσουν κανένα δεκαράκι στην EuroBank). Ούτε δάνειο θέλω, ούτε τίποτα. Με ΑΦΜ η Εφορεία αν θέλει μπορεί κάλλιστα να ελέγξει ότι θέλει. Η Τράπεζες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, γιατί να εμπιστευτώ όλα μου τα δεδομένα για κάτι που είναι δουλειά της εφορείας που έχει όλα μου τα στοιχεία ήδη; Και είναι το ίδιο και για το Ταμιευτήριο, και από ότι κατάλαβα γενικά σε όλες.

Λίγο πολύ ομηρεία, αφού έχεις ανάγκη τα λεφτά σου δεν θα το πολυψάξεις και θα το πάς το εκκαθαριστικό. Πόσο νόμιμο/συνταγματικό είναι; Και γιατί είναι σχεδόν εριστικοί όταν ρωτάς περισσότερες πληροφορίες, αιτία που το ΑΦΜ και η ταυτότητα δεν αρκούν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 30 Νοε 2012 15:16 #31

  • aaatoel
  • Το Άβαταρ του/της aaatoel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 86
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -1 (1)
Κέρκυρα έγραψε:
Αυτόν τον νέο 'νόμο της Τράπεζας της Ελλάδος' που επικαλούνται δεν τον καταλαβαίνω. Με Αστυνομική Ταυτότητα και βεβαίωση ΑΦΜ από την Εφορεία να μην σου ξεμπλοκάρουν τα λεφτά! Γιατί εάν δεν έχεις πάει το εκκαθαριστικό τα μπλοκάρουν, μόνο όμως για κλείσιμο ή ανάληψη, όχι για κατάθεση που μια χαρά την δέχτηκαν πρόσφατα χωρίς να μου πουν κάτι, να προειδοποιήσουν (και να χάσουν κανένα δεκαράκι στην EuroBank). Ούτε δάνειο θέλω, ούτε τίποτα. Με ΑΦΜ η Εφορεία αν θέλει μπορεί κάλλιστα να ελέγξει ότι θέλει. Η Τράπεζες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, γιατί να εμπιστευτώ όλα μου τα δεδομένα για κάτι που είναι δουλειά της εφορείας που έχει όλα μου τα στοιχεία ήδη; Και είναι το ίδιο και για το Ταμιευτήριο, και από ότι κατάλαβα γενικά σε όλες.

Λίγο πολύ ομηρεία, αφού έχεις ανάγκη τα λεφτά σου δεν θα το πολυψάξεις και θα το πάς το εκκαθαριστικό. Πόσο νόμιμο/συνταγματικό είναι; Και γιατί είναι σχεδόν εριστικοί όταν ρωτάς περισσότερες πληροφορίες, αιτία που το ΑΦΜ και η ταυτότητα δεν αρκούν;

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για άνοιγμα καταθετικού λογαριασμού είναι αυτά:

hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/Sistithikate-Gr-forPreview.pdf

Οτιδήποτε άλλο σας ζητηθεί δεν προβλέπεται. Σε κάθε τράπεζα οφείλουν να έχουν το επικαιροποιημένο αυτό φυλλάδιο σε εύκολα προσβάσιμο σημείο. Αν σας ζητηθεί κάτι άλλο πλην αυτών, μπορείτε να τους το δείξετε για να πάψουν να σας ταλαιπωρούν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 30 Νοε 2012 16:12 #32

  • Κέρκυρα
  • Το Άβαταρ του/της Κέρκυρα
Ευχαριστώ aaatoel.
Σύμφωνα με αυτό θα έπρεπε ούτε την κατάθεση να εκτελέσουν εάν χρειάζονται κι άλλα στοιχεία, όχι να το θυμηθούν στην ανάληψη.

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Έκαναν τις Τράπεζες Εφορείες; Ο έλεγχος των εισοδημάτων και περιουσιακών στοιχείων δεν είναι της Εφορείας δουλειά; Φοιτήτρια είμαι, δεν έχω εκκαθαριστικό, την δήλωση από την ΔΟΥ θα πάω που δεν έχει πολλά προσωπικά στοιχεία, αλλά σε ποιά βάση αποφασίστηκε να μας ελέγχουν οι Τράπεζες με αυτόν τον τρόπο, να συλλέγουν τέτοιες πληροφορίες χωρίς ούτε δάνειο ούτε υπερανάληψη να ζητάς; Δεν υπάρχει υπέρβαση αρμοδιοτήτων κάπου σε όλη αυτήν την υπόθεση; Το ΑΦΜ δεν αρκεί για να κάνει ότι έλεγχο ή διασταύρωση στοιχείων θέλει να κάνει η Εφορεία αν θέλει;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 01 Δεκ 2012 01:58 #33

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
aaatoel έγραψε:
hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/Sistithikate-Gr-forPreview.pdf
Αν σας ζητηθεί κάτι άλλο πλην αυτών, μπορείτε να τους το δείξετε για να πάψουν να σας ταλαιπωρούν.

Ευχαριστούμε aaatoel, αλλά τι εννοείς "αν σας ζητηθεί κάτι άλλο πλην αυτών"?
Το εντυπάκι της ΕΕΤ γράφει μέσα ότι μπορεί να μας ζητηθούν και "άλλα έγγραφα".
Άρα μπορούν (με βάση αυτό) να ζητήσουν της παναγιάς τα μάτια, ό,τι θέλουν.

Η ουσία είναι ότι μετά την 9/11 (2001) ξεκίνησε από τις ΗΠΑ μια τάση παρακολούθησης της διακίνησης κεφαλαίων, στα πλαίσια του εντοπισμού των χρηματοδοτών των "τρομοκρατικών" οργανώσεων. Μία-μία ή σε ομάδες και οι υπόλοιπες χώρες αναγκάζονται να αποδεχτούν το νέο καθεστώς (άλλωστε οι ΗΠΑ έχουν μέσο πίεσης στα διαφορα που επιδιώκουν, τι διάολο κυκλοφορούν 10-15 αεροπλανοφόρα στον πλανήτη?), χώρια που σε αρκετούς (όπως οι δικοί μας τώρα) τους άρεσε κι όλας, γιατί έτσι "ρίχνουν ένα βλέφαρο" στο τι κινείται, πόσο, από που και προς τα που, τα πάντα. Χρήσιμα πράματα.
Το "σύστημα" θέλει να είναι τα πάντα φακελλωμένα, και σε μεγάλο βαθμό το έχει πετύχει.
Σε αυτή τη βάση λοιπόν "αποφασίστηκε να μας ελέγχουν οι Τράπεζες με αυτόν τον τρόπο" και μη σας κάνει εντύπωση.

Τρόπος γενικής αντίδρασης δεν υπάρχει, παρά μόνο ένας: ΔΕΝ βάζεις λεφτά στην τράπεζα. Μπορείς? Αν μπορείς, κάν'το.

Το φυλλαδιάκι της ΕΕΤ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Με λίγα και απλά λόγια λέει:
"Νόμοι μας υποχρεώνουν να σας κάνουμε φύλλο και φτερό. Βοηθήστε μας λοιπόν, και μη φέρνετε αντιρρήσεις, αλλιώς δε γίνεται δουλειά".

Ναι, κάνουν τους τραπεζικούς χαφιέδες του συστήματος. Ο περιπτεράς των δεκαετιών του '50, '60 και '70 κάρφωνε στην ασφάλεια ποιός διάβαζε αριστερή εφημερίδα, και ο τραπεζικός του 21ου αιώνα "έχει τα μάτια του ανοιχτά" για να καταγγείλει "προς τα πάνω" οτιδήποτε του φανεί περίεργο.
Είναι σωστό αυτό?
Εξαρτάται.
Και εγώ θα πάω να καρφώσω στην αστυνομία αν πέσει στην αντίληψη μου μια περίπτωση εκμετάλλευσης ανηλίκου, διακίνησης ναρκωτικών σε σχολείο, ή οτιδήποτε αντίκειται στο εσωτερικό μου σύστημα αξιών. Γι' αυτό όμως δε χρειάζεται νόμος να μου το επιβάλλει, το κάνω από μόνος μου. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει παντού. Ο τραπεζικός π.χ. που βλέπει κάποιον να του καταθέτει κάθε μέρα 20.000 σε πεντόευρα και όταν μαζευτούν να τα εμβάζει σε λογαριασμό τελωνειακού, αυτονόητα θα πάει να καρφώσει ότι εδώ κάτι γίνεται με διακίνηση πρέζας.
Επειδή όμως είτε δεν σκέφτονται όλοι έτσι, είτε δεν έχουν το μυαλό να το κάνουν, μπαίνουν "κανόνες" για το τι και πως θα το κάνουν.
Το αποτέλεσμα είναι αυτοί οι ηλίθιοι κανόνες που κατά καιρούς βγαίνουν.
Αποτέλεσμα δεν θα φέρουν. Όταν οι φανατικοί μουσουλμάνοι αποφασίσουν να κάνουν την επόμενη 9/11, θα το καταφέρουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 14 Μαρ 2013 13:00 #34

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Να κανω ενα ερωτημα σχετικα με κλεισιμο λογ/σμου, για να μηνα ανοιγω θρεντ

Οταν κλεινεις εντελως ενα λογ/σμο ταμιευτηριου σου υπολογιζουν αυτοματως και αποδιδουν τους τοκους?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 14 Μαρ 2013 13:51 #35

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
euro έγραψε:
Οταν κλεινεις εντελως ενα λογ/σμο ταμιευτηριου σου υπολογιζουν αυτοματως και αποδιδουν τους τοκους?
Ναι, προφανώς, αλλά όχι "αυτομάτως".
Ο υπάλληλος τρέχει την εφαρμογή που πρέπει και υπολογίζονται οι τόκοι (και ο φόρος επ' αυτών).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ 14 Μαρ 2013 14:03 #36

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Βαγγέλης έγραψε:
euro έγραψε:
Οταν κλεινεις εντελως ενα λογ/σμο ταμιευτηριου σου υπολογιζουν αυτοματως και αποδιδουν τους τοκους?
Ναι, προφανώς, αλλά όχι "αυτομάτως".
Ο υπάλληλος τρέχει την εφαρμογή που πρέπει και υπολογίζονται οι τόκοι (και ο φόρος επ' αυτών).

Kαι πως εξηγεις οτι ο αδελφος μου εκλεισε ενα βιβλιαριο αλλα δε πηρε τιποτα παραπανω απ το υπολοιπο που αναγραφοταν?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα