Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 28 Μαϊ 2013 10:56 #586

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Σταματη, οταν υπαρχει δικαστικη αποφαση και αποδυκνειεται εμπρακτως η ζημια που εχω υποστει.....δεν συζηταμε για μερικη μετατροπη, αλλα για απολυτη μετατροπη του δανειου απο chf σε euro, ή στην χειροτερη περιπτωση η επαναφορα της ισοτιμιας στην ημερομηνια που υπογραφτηκε η συμβαση. Αναφερεις στο κειμενο σου το πώς θα αποδειξω εάν εχω ενημερωθει για το δανειο, πως ελαβα γνωση ενυπογραφως στην καθε σελιδα της συμβασης, θα οφειλαν στα πλαισια της προσυμβατικης ενημερωσης, συμφωνα με την Ευρωπαικη Κοινωτικη Οδηγια, να μου παρεισχαν ενημερωση με παραδειγματα, και όχι μονο. Επισης δεν νοειται ενημερωση, όταν ο υπαλληλος εως και το 2007 (μόνο 6 άτομα) το 2008 (7 άτομα), ειχαν πιστοποιηση Β1, προκειμενου να εχουν την δυνατοτητα της επαρκους ενημερωσης προς τον οποιονδηποτε δανειοληπτη. Επισης στα πλαισια της τραπεζικης δεοντολογιας, όφειλαν να προστατεψουν τον δανειοληπτη, ο οποίος δεν ειχε τραπεζικές γνωσεις, προκειμενου να βρεθει δικλίδα προστασιας όχι μονο της δοσης, αλλα και του κεφαλαιου. (Τωρα να μου πεις, εδω οι απλοι υπαλληλοι δεν ειχαν τις γνωσεις που επρεπε γι΄αυτα τα δανεια, εμείς θα ειχαμε) ;
Η οποιαδηποτε μετατροπη απο ελβετικο σε ευρω ειναι ασυμφορη, και οφειλαν στα πλαισια καλης πιστης να μας χτυπησουν το καμπανακι, διότι αυτοι ΗΞΕΡΑΝ, ενω εμεις ΟΧΙ.

Λοιπον δημητρα δεν ειναι το θεμα το τι θελεις εσύ ή εγώ αλλά το τι υπάρχει. Ρωτάω απλά πράγματα που στην συμφωνία που υπογράψαμε και εσύ και εγώ αναφέρεται συγκεκριμένη κινητή αξία. Απλό το ερώτημα το πρώτο.
Η κοινοτική οδηγία Δημητρά μου δεν αποτελεί και νομοθεσία οπότε το δικαστήριο γιατί να στηριχθεί σε αυτό δεύτερον. Πειμένω τις απαντήσεις σου.
Σου ξαναλέω για να γίνει αυτό που λες εσυ και θα ηθελαν και πολλοί αλλοι πρπει να γινει μια απο τις τρεις διακαιοπραξίες απολυτη μερική και ολική άκυρη μια σύμβαση πως θα το καταφέρεις αυτό με αυτά που λένε οι τύποι που αναφέρεις.
Το τι όφειλαν ειναι το δικο σου και το δικό μου θέλω εδώ μιλάμε για δικαστήρια και για εναν βουλευτη που θέτει ένα θέμα στην βουλή. Απο αυτά που έθεσε τι ακριβώς θέλει να πετύχει??? Κατα την γνώμη μου θέτει άκυρα ερωτήματα που δεν βασίζονται πουθενα. Ρωτάω τι απο αυτά βασίζεται και που???? Ειναι δυνατον να ισχυρίζεται οτι οι τράπεζες αρνουνται να εισπράξουν ελβετικά φράγκα??? Και ειναι και βουλευτής. Αυτο απλά δηλώνει άγνοια νομοθεσίας. Αυτό ρωτάω. Εχω εγω ελβετικα σπιτι στο χωραφι στην ελβετια και θελω να πληρωσω το δανειο τι ζημια εχω γιατι να μην τα μετατρεπω σε ευρώ. Απλο . Το υπάρχων θέμα ειναι οτι σχεδον κανεις δεν ειχε ελβετικά φράγκα στην κατοχή του και πήγε σαν γουρούνι στο σακί . Τα άλλα ειναι απλά για να συμπληρώνει το δικόγραφο ο δικηγόρος .
Επισης με οσα λες φασκει και αντιφασκεις λες οτι οι τραπεζικοι υπαλληλοι δεν ειχαν την γνώση και μετά μου λες οφειλαν γιατί ήξεραν . Ετσι λοιπον συμπέρασμα δεν βγάζουμε . Αν εχουμε αποφαση για ακυρώτητα της σύμβασης πρέπει να το ξέρουμε εαν οχι να ξέρουμε αν θέλετ κιολας δηλαδή που πατάμε . Αυτό λεω . Αν εγώ θέλω να πάει ο Λατσης φυλακή είναι δικό μου δικαιωμα να το σκέφτομαι αλλά για να πάει πρεπει να πω ο Λατσης βαση του ταδε ταδε ταδε πρεπει να παει μεσα για αυτο το ταδε αδικημα ή να με αποζημειώσει .
Επισης Δημητρά μου ξέρω οτι στο δικαστήριο που έγεινε για την ΜΙλλενιθμ η δικηγόρος που υπερασπιζε τον δανειολήπτη δεν έφερε κανεναν νόμο που να αναφέρει αυτό που λες περι εγγραφης ενημέρωσης . Παρεθεση μονο γνωμοδοτηση του ευρωπαικου κοινοβουλιου .
Επισης στο διακστήριο όσα λες περι καταβολής σε ελβετικά φράγκα ισχύουν μονο για τις περιπτώσεις της Εθνικης που έχει ειδικό όρο το οποιο δυστυχώς κάποιοι δανειολήπτεες υπέγραψαν . Στο δάνειο που έχω εγώ απο τον Λατση αυτο επιτρέπεται στην Πειραιως επιτρέπεται και στην Αγροτική πάλι επιτρέπεται. Και τελικά η Μιλλενιθμ δέχτηκε την καταβολή σε φράγκα . Που καταλήγουμε το οτι ο Μαριας εκανε copy paste τα ερωτήματα της δίκης του Αλαμπάση στην Βουλή οχι μονο δεν βοηθάνε πουθενα αλλα θωλώνουν τα νερά .
Εκτος και αν το θέμα μας ειναι απλό νομικά και με την αγωγή του Αλαμπάση θέλουμε να κάνουμε εκρεμοδικια να μην προχωρήσουν οι διαταγες πληρωμής συνανθρώπων μας που δεν μπορούν να πληρώσουν . ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ . ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
Και για να το τελειωνουμε θα σου πω εγω τι έκανα . Πηγα λοιπόν και πήρα το 2002 στεγαστικό σε ευρώ απο την Eurobank to 50% της αξίας του σπιτιού μου . Το 2005 που λανσαραν τα δανεια σε ελβετικό και ενώ ειχα μεχρι τοτε πληρώσει στην ουσία μόνο τους τόκους του δανειου πήγα και ζήτησα την μετατροπή που εννοειται οτι με την αυξηση που ειχαν οι εμπορικές αξίες και το υπολοιπο του δανειου ηταν το 35% πλεον της αξιας το έκαναν δεκτο . Το 2008 λοιπόν οταν έγινε η ιστορια με την Leman brothers και παντού έλεγαν στο εξωτερικο και εδώ οτι οι τράπεζες έχουν καταστραφεί απο αυτό και οι χρηματαγορές θα διαλυθούν κατάλαβα οτι πάνε αυτά που ξέραμε . Κοιταγα πάντα την ισοτιμια και πηγε απο 1,60 στο 1,54 μεσα σε 3 μερες σε μια χωρα καταφυγιο καταλαβα λοιπον οτι ο κοσμος ασφαλιζει στην Ελβετια χρημα και η ισοτιμια θα πεσει . Σεπτεμβριος αυτο . Πηγα λοιπον στην τραπεζα και λεω θελω μερικη αποπληρωμη του στεγαστικου ή ολικη μετατροπη σε ευρω΄. Εννοειται οτι η τραπεζα δεν ηθελε αρνουταν με δικαιολογιες τι ειναι αυτα που λετε και το ελβετικο ειναι το μονο αποθεματικο νομισμα και τι εγινε που εχει παει 1,48 κτλ κτλ . Κανω λοιπον αιτηση μερικης αποπληρωμης και μου λενε πεναλτι γιατι θα χασουμε τοκους . Λεω οκ . Πεναλτι . Καθισα κατω ειδα οτι τα μισα που ειχα κερδισει απο την αλλαγη σε φραγκο μου τα επερναν πισω . Πηγα λοιπον και πληρωσα το μισο ακομα απο το δανειο που ειχε μεινει και το υπολοιπο αποπληρωνεται ακομα . Ειναι 24.000 υπολοιπο χανω καθημερινα και το ξερω ομως κανενας μα κανενας δεν με αναγκασε να υπογραψω την συμβαση το εκανα ενω ηξερα τι μου γινεται και δεν στηριχθηκα στις λαλακιες του καθε υπαλληλου . Στο τελος της ημερας ουτε εχασα ουτε κερδισα τιποτα , βεβαια θα μου πεις φιλαρακι τα ειχες και εκανες οτι εκανες , ναι δεκτο αλλα σε τετοια παιχνιδια δεν μπαινεις ποτε χαλαρος ξερεις τι κανεις και πιο βασικα ξερεις που βαζεις την υπογραφή σου . Win win games ειναι ελαχιστα στην αγορά .
Τελευταία διόρθωση: 28 Μαϊ 2013 12:04 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 29 Μαϊ 2013 12:39 #587

  • ΔΗΜΗΤΡΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 59
  • Κάρμα: 0
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 30 Μαϊ 2013 09:13 #588

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις δημοσιεύσεις των συνεργατών του forum.
Μάθαμε πολλά, τουλάχιστον συννενοηθήκαμε για πολλά θέματα τακτικής μας απέναντι στην εξουσία αυτού του τόπου που λέγεται τράπεζες.
Το χρηματιστικό κεφάλαιο και οι τράπεζες παγκόσμια (βλ. Αμερική κ.λ.π. ), αφού χρησιμοποιήσουν όποια μέτρα διαθέτουν για να καταλειστέψουν τα εισοδήματα των εργαζομένων, μετά για να βάλουν χέρι στις ιδιοκτησίες δίνουν δάνεια υψηλού ρίσκου, και ο κόσμος μπροστά στο όνειρο "ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου" μπαίνει στο χορό..
Βεβαίως και ξέρουν οτι τα θύματα των μεσαίων στρωμάτων και οι χαμηλόμισθοι αργά ή γρήγορα αδυνατούν να αποπληρώσουν, είναι απροστάτευτοι, ένα πρωινό ξυπνούν με τιτλοποιημένα δάνεια και......
Μήπως οδεύομε προς τα εκεί;
Πέρα από τα μέτρα (δικαστικά κ.α.) που παίρνομε, νομίζω πώς μόνο η μαζική, οργανωμένη, και καλά στοχευμένη αντίδρασή μας σαν λαός πια μπορεί να αλλάξει το κλίμα και τους συσχετισμούς..
Φανταστείτε χιλιάδες δανειολήπτες μέα από συλλόγους μαζικούς να διεκδικούν και να αγωνίζονται...
Η τραπεζοκρατία δεν είναι ανίκητη. Είναι όμως εξουσία σήμερα γιατί η τρικομματική "εξουσία" της πολιτικής ζωής είναι υποτελεις και "υπάλληλοι" των τραπεζών.
Ακόμα περιμένουμε την απάντηση του κ.ΧΑτζηδάκη και της Τράπεζας της ελλαδας(κατ' όνομα)..

Τουλάχιστον οι αντιμνημονιακές δυνάνεις και μέσα στη Βουλή δεν πρέπει να αντιδράσουν; Να αρνηθούν το ρόλο του υποτιθέμενου 'κοινοβουλίου που η εσωτερική τροικα θέλει να παίξουν;
Εϊναι ώρα να βγούν στο Σύνταγμα και να Υπερασπίσουν τη δημοκρατία και το λαό πού τους εξέλεξε;
Θα βγούμε εμείς ξανά...
www.newsbomb.gr/politikh/story/300658/n-...se-anel--syriza--kke
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 30 Μαϊ 2013 12:31 #589

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
τραπεζοφάγος έγραψε:
Τουλάχιστον οι αντιμνημονιακές δυνάνεις και μέσα στη Βουλή δεν πρέπει να αντιδράσουν;
Πως παραμυθιάζεσαι έτσι και συ ρε φίλε?
Ποιές "αντιμνημονιακές δυνάμεις" και πράσινα άλογα?
Όλοι μέσα στη βουλή το μυαλό τους το έχουν στο πως θα καταφέρουν να παρατείνουν την παραμονή τους εκεί. Και όσοι είναι "στην απ' έξω", κοιτάνε με ποιό τρόπο θα καταφέρουν να μπουν μέσα.
Είναι "μνημόνιο" ο τρόπος? Αυτόν θα εφαρμόσουν.
Είναι "αντιμνημόνιο" ο τρόπος? Αυτόν θα εφαρμόσουν.
Δες το βίντεο του Μάνου στο άλλο νήμα (Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο) και θα σου λυθούν πολλές απορίες σε σχέση με αυτά που σε απασχολούν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 29 Οκτ 2013 18:18 #590

  • gwgw
  • Το Άβαταρ του/της gwgw
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σε όλους,
είμαι και εγώ παθούσα μέσω Alphabank και έριξα μια ματιά στις συζητήσεις σας.
θα ήθελα να με ενημερώσετε πως μπορώ να συμμετάσχω στις ενέργειές σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": apoplous

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 29 Οκτ 2013 21:55 #591

  • apoplous
  • Το Άβαταρ του/της apoplous
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
μπορεις να καλέσεις την κυρια Μαθιουδακη Λιτσα 2831072458 η εμένα 6949726528 Περβανάς Λεωνίδας να σου δώσουμε πληροφορίες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 30 Οκτ 2013 08:59 #592

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (jimmy71)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (jimmy71)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Γειά σας κι από μένα, λέγομαι ΔΗΜΗΤΡΗΣ και ανακάλυψα το φόρουμ εντελώς τυχαία. Όπως θα καταλάβατε είμαι κι εγώ παθών με ελβετικό δάνειο και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για τις ενέργειες στις οποίες θα μπορούσα να προβώ σχετικά με αυτό. Διάβασα πάρα πολλές σελίδες του φόρουμ και έμαθα χρήσιμα πράγματα. Θα σας παρακαλούσα, αν έχετε την καλοσύνη να με ενημερώσετε με κάποιον τρόπο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": apoplous

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 30 Οκτ 2013 16:52 #593

  • apoplous
  • Το Άβαταρ του/της apoplous
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Γεια σου Δημητρη καλως ηρθες στην ομαδα μας. Μπορεις να μας καλεσεις στο 6949726528 ειμαι ο Λεωνιδας Περβανάς η στο 2831072458 Μαθιουδακη Λιτσα για να πουμε καποιες εισαγωγικες λεπτομερειες.
Φιλικά
Λεωνιδας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ ΕΛΒΕΤΙΚΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ 30 Οκτ 2013 16:56 #594

  • apoplous
  • Το Άβαταρ του/της apoplous
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Γωγω γραψε μας το email σου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα