Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 14 Απρ 2015 16:17 #46

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Οι υπολογισμοί ότι θα κερδίσει ο τουρισμός είναι και αυτοί στο περίπου όπως λες και εσύ και επίσης ολοι οσοι τα λένε αυτά δεν έχουν υπολογίσει για ποιον τουρισμό μιλάνε . Έχοντας ισοπεδώσει το νόμισμα και σε μια χώρα οπου δεν παράγει τίποτα σχεδόν από οσα χρειάζεται μια τουριστική μονάδα να κινηθεί αναλώσιμα φαγητά ΔΕΗ που παράγει με πετρέλαιο στα νησιά αναγκαστικά πρώτον θα ρήξει τιμές δηλαδή σε πραγματικές τιμές ένα Resort από 200 που παίρνει σήμερα θα πουλήσει στα 100 και το δωμάτιο από 70 που είναι σήμερα θα πουλήσει στα 25 αρα για αν βγει θα βαλει απλά τον εργαζόμενο να δουλέψει για 10 ευρώ την ημέρα . Επισης πρεπει να ξέρουμε ότι ο τουρισμος στην Ελλάδα πλεον έχει φτάσει στο φουλ του από άποψη δυναμικότητας κρατήσεων και έχει ελάχιστα περιθώρια ανόδου αριθμητικά . Αρα τελικά οι μόνοι που θα εποφεληθούν πραγματικά θα είναι οι ξενοδόχοι που θα εχουν στα χέρια τους συνάλλαγμα και οι ξένοι τουρίστες που θα έρχονται τσάμπα . Τοτε να δουμε ποιοι θα είναι πραγματικά τα γκαρσόνια της Ευρώπης και όλου του κόσνου. Και μην μιλήσει κανένας αφελής για επενδύσεις στο χώτρο του τουρισμού γιατι θα του απαντήσω ότι απλά αυτό που θα γίνεται είναι εκποιήσεις μοναδων που θα περνουν σε ξένα χέρια γιατί μονο αυτοί θα έχουν πιστώσεις από τράπεζες και ο τελευταιαος ελληνικος τομεας στη χώρα μας θα αφελληνιστεί .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 14 Απρ 2015 22:56 #47

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Φίλε johan το συμπέρασμα που έβγαλες είναι δίκή σου παραδοχή ότι δεν γίνεται μια τράπεζα που έκλεισε να σου ζητάει δανεικά πίσω . Εγώ με τα παραδείγματα που σου έδωσα σου εξηγώ καταστ'ασεις στις οποιες οι τράπεζες έκελισαν ξαναοιξαν και τα δάνεια ήταν εκεί . Στην Αργεντινή έγινε πολύ απλά κούρεμα μέσω ισοτιμίας . Δεν πρόκειται να μίνει η δραχμή 1/1 η ισοτιμία αυτή θα είναι ονομαστική εάν είναι αυτή και θα κατατρακυλάει κάθε μέρα η τράπεζα αποκλείεται να σου ονομαστικοποιήσει το χρέος .. Επίσης είναι δική σου παραδοχή ότι η Ευρώπη δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανένα όπλο . Πάρα πολλά έχει και το εξής ένα πολύ δυνατό την δύναμη της εκτύπωσης χρημάτων με αντίκρισμα με άλλα λόγια το ευρώ . Η δραχμή που θα εκτυπωθεί δεν θα έχει κανένα αντίκρισμα για πολλά χρόνια δεν θα είναι μέσον συναλλαγής η οικονομία μας δεν μπορεί να σταθεί ούτε μια μερα χωρίς ευρώ . Ξαναλέω το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτείς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι το δανειό σου . Η καθημερινότητα δεν θα έχει καμια σχέση με το σήμερα και πράγματα απλά που κάνεις μη σκεπτόμενος σήμερα δεν θα μπορεις να τα κάνεις . Πχ μετακινήσεις Πχ αγορά αγαθών Πχ Έξοδος νυχτερινές ώρες Πχ προσβαση στο σύστημα υγείας φαρμακεια κτλ κτλ Πίστεψέ με δεν θα σε απασχολεί καθόλου το δάνειο .
Η Βουλγαρία πτώχευσε ναι 2 φορές το 1990 και το 1994 πτώχευσε γιατί ειχε πρόβλημα χρηματοδώτησης των τραπεζών της εκτύπωσε νόμισμα απεριόριστο για να καλύψει τις ανάγκες ενός νομισματος που καθημερινά υποτιμούταν με αποτέλεσμα την τελική της κατάρευση ένα νομισμα που ξεκίνησε από ισοτιμια 1,74 $/ 1 λεβα έφτασε να ανταλάσεται σε 0,00034 $/1 λέβα για έχεις στο μυαλό σου πάνω κάτω τι θα γίνει και μια χώρα που ειχε βιομηχανια τροφίμων και πυρηνική ενέργεια δική της και ηταν αυτάρκης σε αγαθά τα οποια ποτέ δεν έφταναν στα ράφια πολύ απλά γιατί πολώνταν στο εξωτερικό για να παίρνει η χώρα συνάλλαγμα και με ενεργεια που έφτανε προ κρίσης να τροφοδοτεί 3 φορές τις ανάγκες της χώρας στην διάρκεια της κρίσης γινόταν τροφοδοσία σε ρέυμα με διακοπές των 8-12 ωρών για να την πουλά στο εξωτερικό . Επισης το παράδειγμα που σου έδωσα εγώ με την τράπεζα στην Βουλγαρια και το παράδειγμα που σου έδωσε ο φίλος με την ΑΤΕ και με την Προτον και άλλες είναι χαρακτηριστικό η τράπεζα κλείνει και στην θέση της ανοιγει μια άλλη που έχει όλο το καθαρό χαρτοφυλάκιο η μεταβιβαζει τα δανεια στο κράτος . Μιλάμε για σενάρια τα οποια δεν πρόκειται ποτέ να επιτρέψει η Ε.Ε και οι ΗΠΑ να συμβούν σε χώρα μέλος της Ε.Ε και του ΝΑΤΟ πολύ απλά .
Τελος μην συνχέεις την κουτοπονηριά του Έλληνα με την βλακεία , Πολλοί Έλληνες σκέφτηκαν και σκέφτονται κουτοπόνηρα λέγοντας ε και τι έγινε να δοκιμάσουμε και βλέπουμε . Μαλάκες δεν είναι οποια κυβέρνηση δοκιμάσει κάτι τέτοιο την άλλη μέρα θα φύγει με υποβρύχιο .

Φιλε Σταματη δεν εβγαλα δικη μου παραδοχη, τραπεζα που κλεινει δε μπορει να ζηταει δοσεις, ειναι παρα πολυ απλο.
Τραπεζα που σου χρωσταει δε μπορει να σου ζηταει κιολας και το βοδι. Σου εξηγησα γιατι η Αργεντινη δεν εχει σχεση με την Ελλαδα. Δε μπορει να χρησιμοποιησει οπλο ειπα για να πεισει το Τσιπρα να πειθαρχησει. Ποια θα ειναι η ισοτιμια σε περιπτωση δραχμης? Ρωτησα εδω και μου ειπαν 1/1. Οπως κα ναχει, αν πχ. η δραχμη ειναι το 1/4 του ευρω αυτο αναλογα θα σημαινει οτι τα νεα χρεη σε δραχμες πλεον θα ειναι στο 1/4 της προηγουμενης αξιας τους. Η νεα ζορικη καθημερινοτητα θα ειναι παραδεισος γιαυτους που θα εχουν αξασφαλισμενα τα ευρω τους. Η Ατε ξεπουληθηκε σα δωρο στη Πειραιως. Για τη Βουλγαρια του '90 μιλαγες? Σχεδον εποχη ανατολικου μπλοκ. Παλι συγκρινεις ασχετα πραγματα, τετοιες υποθεσεις και σεναρια δε σε βοηθουν. Οι ελληνες ειναι συμφεροντολογοι και κουτοπονηροι. Και κανε παραγραφους οταν γραφεις, για να μην δυσκολευεις τους αναγνωστες.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 14 Απρ 2015 23:00 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 15 Απρ 2015 00:05 #48

  • Gas
  • Το Άβαταρ του/της Gas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 1
john_k έγραψε:
Έχω στεγαστικό δάνειο, το υπόλοιπο του οποίου είναι : 75.000€.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω:

1. Να το ξοφλήσω;.

2. Να δώσω μια μεγάλη δόση της τάξης πόσο της % ;.

3. Να μην κάνω απολύτως τίποτα και συνεχίσω να πληρώνω κανονικά την μηνιαία δόση μου.

Εάν υπάρξει πιστωτικό γεγονός
Δεν θα είναι καλύτερα να έχω ξοφλήσει το δάνειο και να έχω το δικό μου σπίτι.

Από το να έχω κάποια χρήματα στην Τράπεζα τα οποία τελικά μπορεί να μην είναι πλέον δικά μου γιατί μπορεί και να κουρευτούν η να υποτιμηθούν και χάσω και την δυνατότητα που έχω σήμερα να το ξοφλήσω.

Εγώ σε δάνειο (εξαψήφιο νούμερο) προτίμησα να κρατήσω τα χρήματα σκεφτόμενος ως εξής:

1) Αν αλλάξουμε νόμισμα τα δάνεια θα γίνουν στο νέο νόμισμα το οποίο θα υποτιμηθεί αρκετά και μπορεί να ισοδυναμεί σε κλάσμα του δανείου. Ακόμα και οι λήπτες δανείων σε CHF έβγαλαν θετικές αποφάσεις από τα δικαστήρια και θα πληρώσουν τα χρέη σε Ευρώ αφού το νόμισμά μας είναι το Ευρώ και όχι στο ανατιμημένο CHF και θα εξοφλήσουν στην ισοτιμία 1 Ευρώ προς 1,55 CHF. Πόσο μάλλον αν έχουν καταρρεύσει τα πάντα και μάλλον θα έχουμε οδηγηθεί σε κρατικοποίηση τραπεζών, αρκεί να μην ξέρει το κράτος ότι έχεις λεφτά. Βέβαια το επιτόκιο θα είναι ακόμα 20% μέχρι να στρώσει η κατάσταση αλλά πιστεύω ότι θα καλύπτεται από την υποτίμιση.

2) Στή σύμβαση του δανείου μου γράφει ότι αν δώσω επιπλέον χρήματα αυτά θα εξοφλήσουν τις τελευταίες δόσεις άρα τους κάνω δώρο άτοκα χρήματα.

3) Αν γίνει πιστωτικό γεγονός μάλλον θα έχει καταρρεύσει και η αξία του ακινήτου εκτός αν το σπίτι σου έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά π.χ. είναι Σαντορίνη-Μύκονο ή είναι σε Γλυφάδα-Βούλα και βλέπει θάλασσα κλπ.

4) Για τα δικά μου δεδομένα (χρόνος αποπληρωμής και επιτόκιο) υπολόγισα ότι η διαφορά στην τσέπη μου αν επιλέξω να εξοφλήσω το δάνειο τώρα με την επιλογή να πληρώνω δόσεις και να λαμβάνω επιτόκιο 2% σταθερό για τα υπόλοιπα χρόνια είναι περίπου 6% του κεφαλαίου, οπότε προτίμησα να κρατήσω τα χρήματα γιατί αυτή την περίοδο με μετρητά βρίσκεις ευκαιρίες γιατί δεν δίνονται δάνεια.

Και ο σοβαρότερος λόγος:
5) Δεν ξέρω τι ξημερώνει σε αυτή τη χώρα και αν θα μου δίνουν αυτά που πρέπει να εισπράξω, άρα με δικό μου σπίτι και άδεια την κατσαρόλα δεν θα βγάλω πέρα εδώ που μένω. Με μετρητά στην άκρη μπορώ να φύγω και να πάω ακόμα και σε άλλη χώρα...
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2015 00:07 από Gas.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 15 Απρ 2015 01:17 #49

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Johan πρωτον η ΑΤΕ υφισταται ακομη ψαξε και δες που και πως και δευτερον μιλαω και για την τραπεζα ΚΤΒ που εκλεισε τον Ιουνιο και απο τοτε ολα τα δανεια πληρωνονται κανονικα και οσα ειναι κοκκινα εχουν παραχωρηθει προς αναγκαστικη εισπραξη στο Τεκε Βουλγαριας . Μηπως θες να ψαξεις τι εγινε με τα δανεια της Leeman; Η γνωμη μου ειναι οτι την αποψή σου την στηρίζεις στην δική σου σκέψη και τα θέλω σου μόνο . Επισης και εγω οπως εγραψα στην αρχη δεν θα εξοφλουσα το δανειο στην περιπτωση του φιλου μας.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2015 13:12 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 17 Απρ 2015 15:28 #50

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Johan πρωτον η ΑΤΕ υφισταται ακομη ψαξε και δες που και πως................Η γνωμη μου ειναι οτι την αποψή σου την στηρίζεις στην δική σου σκέψη και τα θέλω σου μόνο . Επισης και εγω οπως εγραψα στην αρχη δεν θα εξοφλουσα το δανειο στην περιπτωση του φιλου μας.

Φιλε Σταματη, η ΑΤΕ εξαγοραστηκε τσαμπε τον Ιουλιο του 2012 και τον επομενο χρονο απορροφηθηκε πληρως απο την Πειραιως. Υπαρχει μονο το γραφειο εκκαθαρισης πρ. ΑΤΕ, στο οποιο καποιος παγαποντης διορισμενος εκκαθαριστης προσπαθει να φαει τις αποζημιωσεις των υπαλληλων. Οσο "στηριζω την αποψη μου στη δικη μου σκεψη και τα θελω μου μονο", αλλο τοσο κανεις κι εσυ το ιδιο(αποτυχημενη η προσπαθεια απαξιωσης του συνομιλητη σου). Ποιο δανειο ποιου φιλου μας δε θα εξοφλουσες?
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 17 Απρ 2015 19:43 #51

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Aκριβλως θες να το πεις γραφείο εκαθάρισης οκ πάντως τα κόκκινα δάνεια βρίσκονται εκεί και η περιουσια οσων έχουν δάνεια στην πρωην ΑΤΕ και δεν είναι ενημερα παλι είναι εκει . Τα δε έσοδα από τις εκποιήσεις επιχειρήσεων δανειων περιουσιών ακινήτων θα περιέλθουν στο ΤΧΣ . Μιλάω για το δάνειο του παλικαριού που ξεκίνησε την συζήτηση . Για το άλλο που λες έχεις λανθασμένη άποψη για εμένα αλλά δεν το συνεχίζω είναι η γνώμη σου .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ 21 Απρ 2015 15:53 #52

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Eνω εσυ εχεις σωστη αποψη για μενα? Καλο ειναι να μαθεις να κανεις quotes και παραγραφους ωστε να μη ποσταρεις σα νηπιο.
Η ΑΤΕ ειπαμε, εχει απορροφηθει απο την Πειραιως. Δουλεια του παγαποντη εκκαθαριστη ειναι να παρει λεφτα απ οσους χρωστανε και να πληρωσει αυτους στους οποιους η πρ. ΑΤΕ χρωσταει. Μπορει να το τραβηξει χρονια. Οταν η ΑΤΕ ξεπουλιοταν τσαμπε στη Πειραιως εσυ χειροκροτουσες, να υποθεσω....
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα