Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα !

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 25 Αυγ 2013 19:32 #46

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
Για το δεύτερο δεν έχω άποψη.
Για το πρώτο βεβαίως και έχω:
Είναι δυνατόν να σου ζητάνε (είτε είσαι ο ξενοδόχος/εστιάτορας είτε ο καταναλωτής) το ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ του τιμήματος που πληρώνεις να το δίνεις στο νταβατζή, και εσύ να το αποδέχεσαι αδιαμαρτύρητα?
Προφανώς όχι.
Αντιδράς.
ΔΕΝ το πληρώνεις.
Και σκαρφίζεσαι διάφορους τρόπους (και πάντα θα σκαρφίζεσαι) για να το αποφεύγεις.
Βάλτε ρε κοπρίτες ένα φόρο 3, 4, 5% (τόσο είναι το sales tax στην Aμερική), και αν κάποιος πάει να σας ξεγελάσει και να μην το πληρώσει, ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΣ θα έρθω να τον καρφώσω.
Αλλά με 23% δεν πρόκειται να προχωρήσει το πράμα.

Α σιχτίρ!


Άρα να υποθέσω, με βάση τα λεγόμενά σου, ότι όταν ο ΦΠΑ δεν ήταν στο απεχθές (για όλους) 23% και ήταν στο 8% εσύ ήσουν 24x7 στο τηλέφωνο καρφώνοντας (όπως λες) όλους αυτούς που δεν έκοβαν αποδείξεις (την ώρα, μάλιστα, που ο πελάτης τον πλήρωνε). Γιατί αν μου πεις ότι τότε όλοι αυτοί έκοβαν κανονικά αποδείξεις, το κράτος δεν ήταν νταβατζής και η φοροδιαφυγή των Ελ Επ. ήταν στο 5% τότε με αναγκάζεις να θεωρήσω ότι μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 25 Αυγ 2013 20:39 #47

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Άρα να υποθέσω, με βάση τα λεγόμενά σου, ότι όταν ο ΦΠΑ δεν ήταν στο απεχθές (για όλους) 23% και ήταν στο 8% εσύ ήσουν 24x7 στο τηλέφωνο καρφώνοντας (όπως λες) όλους αυτούς που δεν έκοβαν αποδείξεις (την ώρα, μάλιστα, που ο πελάτης τον πλήρωνε). Γιατί αν μου πεις ότι τότε όλοι αυτοί έκοβαν κανονικά αποδείξεις, το κράτος δεν ήταν νταβατζής και η φοροδιαφυγή των Ελ Επ. ήταν στο 5% τότε με αναγκάζεις να θεωρήσω ότι μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.
Κατ' αρχήν δεν μίλησα για 8%, αλλά για 3,4,5%.
Κατά δεύτερον (εφ' όσον ο τζίρος καταγράφεται, αποφέρει κέρδος, και το κέρδος φορολογείται) στο 3,4,5% θα προστεθεί ο φόρος εισοδήματος, περιουσίας, ο δημοτικός, τα χαράτσια κλπ κέρατα.
Το αποτέλεσμα είναι γνωστό:

50% ΤΟΥ ΑΕΠ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ.

Τα έχω ξαναγράψει αυτά.
Ο 23% ΦΠΑ είναι ένα μόνο στοιχείο από αυτή την απιστεύτου μεγέθους φορολογία που όχι μόνο πάει να επιβληθεί, αλλά πάει να πείσει (όπως και έχει πείσει κάποιους σαν και σένα) ότι καλώς επιβάλλεται.
ΑΥΤΟ είναι που πρέπει να σταματήσει.

Το απαράδεκτο 23% είναι ένα μόνο στοιχείο από τα πολλά που πρέπει να αλλάξουν.
Επειδή όμως εδώ δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε όλα, ανεβαίνουμε την πυραμίδα (εγώ τουλάχιστον), και αφού φτάσουμε εκεί όπου έχουμε μια σφαιρική άποψη, λέμε τη γνώμη μας.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι ΚΑΜΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΖΕΙ με φορολογία 50% του ΑΕΠ της.
Το 50% του ΑΕΠ των 170 δις είναι τα 86 δις του προϋπολογισμού (του 2013), και λέω (και το έχω ξαναπεί) ότι αυτά τα δυο νούμερα πρέπει να αλλάξουν.
ΡΙΖΙΚΑ προς τα κάπω.

Οι κρατικοδίαιτοι users αυτού εδώ του site μου την έχουν πέσει λέγοντας διάφορα, δεν θα τα ξαναγράψω, όπως δεν θα ξαναγράψω και τις απαντήσεις μου. Ψάξε και βρες τις, αν δεν τις έχεις διαβάσει.

Σαν ξεκίνημα, η μείωση του ΦΠΑ από το 23% στο π.χ. 4% θα ήταν ένα καλό μέτρο. Και αυτό που λέω (και μάλλον δεν το κατάλαβες) ήταν ότι και θα το πλήρωνα πρόθυμα, και θα το στήριζα ΕΜΠΡΑΚΤΑ, δηλαδή θα κάρφωνα, όπως σου είπα.
Τώρα? Με 23%? Αντιδρώ. Πριν πάρει ο σερβιτόρος την παραγγελία, του ξεκαθαρίζω ότι δε θέλω απόδειξη, θέλω έκπτωση τον ΦΠΑ. Χαμογελάει και το δέχεται, βεβαίως. Γιατί έτσι κρύβει κι αυτός το τζίρο του.

Βέβαια, η μείωση του ΦΠΑ (και της φορολογίας γενικότερα) θα σήμαινε μείωση των εσόδων του δημοσίου.
ΕΝΑΣ τρόπος υπάρχει για να αντιμετωπιστεί αυτό.
Η μείωση των δαπανών του.
Την οποία δεν βλέπω να προχωράει.

Δεν ξέρω σε ποια χώρα ζεις εσύ, εγώ ζω σε αυτήν που σου περιγράφω.
Αυτά που λες δεν τα κατανοώ όλα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 25 Αυγ 2013 21:20 #48

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
Άρα να υποθέσω, με βάση τα λεγόμενά σου, ότι όταν ο ΦΠΑ δεν ήταν στο απεχθές (για όλους) 23% και ήταν στο 8% εσύ ήσουν 24x7 στο τηλέφωνο καρφώνοντας (όπως λες) όλους αυτούς που δεν έκοβαν αποδείξεις (την ώρα, μάλιστα, που ο πελάτης τον πλήρωνε). Γιατί αν μου πεις ότι τότε όλοι αυτοί έκοβαν κανονικά αποδείξεις, το κράτος δεν ήταν νταβατζής και η φοροδιαφυγή των Ελ Επ. ήταν στο 5% τότε με αναγκάζεις να θεωρήσω ότι μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.
Κατ' αρχήν δεν μίλησα για 8%, αλλά για 3,4,5%.
Κατά δεύτερον (εφ' όσον ο τζίρος καταγράφεται, αποφέρει κέρδος, και το κέρδος φορολογείται) στο 3,4,5% θα προστεθεί ο φόρος εισοδήματος, περιουσίας, ο δημοτικός, τα χαράτσια κλπ κέρατα.
Το αποτέλεσμα είναι γνωστό:

50% ΤΟΥ ΑΕΠ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ.

Τα έχω ξαναγράψει αυτά.
Ο 23% ΦΠΑ είναι ένα μόνο στοιχείο από αυτή την απιστεύτου μεγέθους φορολογία που όχι μόνο πάει να επιβληθεί, αλλά πάει να πείσει (όπως και έχει πείσει κάποιους σαν και σένα) ότι καλώς επιβάλλεται.
ΑΥΤΟ είναι που πρέπει να σταματήσει.

Το απαράδεκτο 23% είναι ένα μόνο στοιχείο από τα πολλά που πρέπει να αλλάξουν.
Επειδή όμως εδώ δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε όλα, ανεβαίνουμε την πυραμίδα (εγώ τουλάχιστον), και αφού φτάσουμε εκεί όπου έχουμε μια σφαιρική άποψη, λέμε τη γνώμη μας.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι ΚΑΜΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΖΕΙ με φορολογία 50% του ΑΕΠ της.
Το 50% του ΑΕΠ των 170 δις είναι τα 86 δις του προϋπολογισμού (του 2013), και λέω (και το έχω ξαναπεί) ότι αυτά τα δυο νούμερα πρέπει να αλλάξουν.
ΡΙΖΙΚΑ προς τα κάπω.

Οι κρατικοδίαιτοι users αυτού εδώ του site μου την έχουν πέσει λέγοντας διάφορα, δεν θα τα ξαναγράψω, όπως δεν θα ξαναγράψω και τις απαντήσεις μου. Ψάξε και βρες τις, αν δεν τις έχεις διαβάσει.

Σαν ξεκίνημα, η μείωση του ΦΠΑ από το 23% στο π.χ. 4% θα ήταν ένα καλό μέτρο. Και αυτό που λέω (και μάλλον δεν το κατάλαβες) ήταν ότι και θα το πλήρωνα πρόθυμα, και θα το στήριζα ΕΜΠΡΑΚΤΑ, δηλαδή θα κάρφωνα, όπως σου είπα.
Τώρα? Με 23%? Αντιδρώ. Πριν πάρει ο σερβιτόρος την παραγγελία, του ξεκαθαρίζω ότι δε θέλω απόδειξη, θέλω έκπτωση τον ΦΠΑ. Χαμογελάει και το δέχεται, βεβαίως. Γιατί έτσι κρύβει κι αυτός το τζίρο του.

Βέβαια, η μείωση του ΦΠΑ (και της φορολογίας γενικότερα) θα σήμαινε μείωση των εσόδων του δημοσίου.
ΕΝΑΣ τρόπος υπάρχει για να αντιμετωπιστεί αυτό.
Η μείωση των δαπανών του.
Την οποία δεν βλέπω να προχωράει.

Δεν ξέρω σε ποια χώρα ζεις εσύ, εγώ ζω σε αυτήν που σου περιγράφω.
Αυτά που λες δεν τα κατανοώ όλα.


Soto, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι λέω για τον απλούστατο λόγο ότι η επιχειρηματολογία μου αφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα το οποίο είναι η εκτεταμένη φοροδιαφυγή των Ελ. Επ. σε βάρος της συντριπτικής πλειοψηφίας μισθωτών και συνταξιούχων. Αμφισβητείς αυτήν την πραγματικότητα;
Τώρα αν το θέμα σου είναι ότι γενικά η φορολογία στην Ελλάδα είναι άδικη και αντιαναπτυξιακή ή ότι το κράτος δεν μειώνει τις δαπάνες του αδικαιολόγητα προφανώς κάθε λογικός άνθρωπος θα συμφωνήσει μαζί σου.

ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!

Το απλό και σίγουρα κατανοητό σχόλιό μου (όπως και της Μαρίας φαντάζομαι) είναι ότι μέσα σε αυτό το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα με τις άδικες πολιτικές (γενικότερα και διαχρονικά) πρέπει αν μη τι άλλο να μοιράζονται τα (ΑΔΙΚΑ) φορολογικά βάρη με κάποιον στοιχειωδώς δίκαιο τρόπο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 25 Αυγ 2013 21:39 #49

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
1) η εκτεταμένη φοροδιαφυγή των Ελ. Επ. σε βάρος της συντριπτικής πλειοψηφίας μισθωτών και συνταξιούχων.

2) προφανώς κάθε λογικός άνθρωπος θα συμφωνήσει μαζί σου.

3) πρέπει αν μη τι άλλο να μοιράζονται τα (ΑΔΙΚΑ) φορολογικά βάρη με κάποιον στοιχειωδώς δίκαιο τρόπο.

1) Αυτό είναι σωστό, αλλά και πάλι δεν δέχομαι την έκφραση σου "σε βάρος".
Αν πούμε ότι (εικονικό το νούμερο) Οι Ε.Ε. είναι 2 εκ., και ξαφνικά, με ένα μαγικό τρόπο όλοι αυτοί γινόντουσαν απόλυτα νόμιμοι φορολογικά, ξέρεις πόσοι θα "έκλειναν"? Νομίζω πάνω από τους μισούς.
Αλλά να ξέρεις ότι έχω να σου παρουσιάσω αρκετές "στατιστικές του ενός ατόμου" όπου ισχύει ακριβώς το αντίθετο: Μισθωτοί και συνταξιούχοι (όλων των εισοδηματικών τάξεων) κρύβουν μέρος των εισοδημάτων τους (όχι της σύνταξης, προφανώς).

2) Μην το λες. Διάβασε παλιότερα ποστ μου, και τις αντιδράσεις σ' αυτά. Είναι κουφό το τι αντεπιχειρήματα υπάρχουν.

3) Όχι, διαφωνώ. Δεν θα μοιράσουμε την αδικία σε πολλούς αδικημένους για να την "απαλύνουμε". Θα κοιτάξουμε να την εξαλείψουμε εντελώς. Θα τη χτυπήσουμε στην πηγή της. Και η πηγή της αδικίας είναι αυτή που σου λέω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 25 Αυγ 2013 21:47 #50

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
1) η εκτεταμένη φοροδιαφυγή των Ελ. Επ. σε βάρος της συντριπτικής πλειοψηφίας μισθωτών και συνταξιούχων.

2) προφανώς κάθε λογικός άνθρωπος θα συμφωνήσει μαζί σου.

3) πρέπει αν μη τι άλλο να μοιράζονται τα (ΑΔΙΚΑ) φορολογικά βάρη με κάποιον στοιχειωδώς δίκαιο τρόπο.

1) Αυτό είναι σωστό, αλλά και πάλι δεν δέχομαι την έκφραση σου "σε βάρος".
Αν πούμε ότι (εικονικό το νούμερο) Οι Ε.Ε. είναι 2 εκ., και ξαφνικά, με ένα μαγικό τρόπο όλοι αυτοί γινόντουσαν απόλυτα νόμιμοι φορολογικά, ξέρεις πόσοι θα "έκλειναν"? Νομίζω πάνω από τους μισούς.
Αλλά να ξέρεις ότι έχω να σου παρουσιάσω αρκετές "στατιστικές του ενός ατόμου" όπου ισχύει ακριβώς το αντίθετο: Μισθωτοί και συνταξιούχοι (όλων των εισοδηματικών τάξεων) κρύβουν μέρος των εισοδημάτων τους (όχι της σύνταξης, προφανώς).

2) Μην το λες. Διάβασε παλιότερα ποστ μου, και τις αντιδράσεις σ' αυτά. Είναι κουφό το τι αντεπιχειρήματα υπάρχουν.

3) Όχι, διαφωνώ. Δεν θα μοιράσουμε την αδικία σε πολλούς αδικημένους για να την "απαλύνουμε". Θα κοιτάξουμε να την εξαλείψουμε εντελώς. Θα τη χτυπήσουμε στην πηγή της. Και η πηγή της αδικίας είναι αυτή που σου λέω.


1) Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε (πλήρως όμως)!

2) Ο καθένας με την τρέλα του.

3) Μέχρι να χτυπήσουμε την αδικία του πολιτικού συστήματος (ο τρόπος είναι υπο συζήτηση) ας είμαστε δίκαιοι μεταξύ μας (λέω εγώ) αλλά και πάλι ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε!
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 29 Αυγ 2013 22:54 #51

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
Σήμερα το πρωϊ στο σκαι (ραδιόφωνο) ο Πορτοσάλτε τσακωνόταν με τον Αυτιά (που είναι σε άδεια, από το τηλέφωνο) σχετικά με κάποιον που του την πέσανε στη Σύμη γιατί δεν έκοψε αποδείξεις.
Δεν έχω ακούσει την είδηση ή διαβάσει την ανακοίνωση του ΣΔΟΕ για τη Σύμη.
Άκουσα όμως τον καυγά.
Ο Πορτοσάλτε έλεγε: "Καλά κάνουν και τους κλείνουν. Να πληρώνουν όλοι τους φόρους τους κανονικά, κόβοντας αποδείξεις".
Ο Αυτιάς του έλεγε: "Έλα μωρέ δε θα σωθεί η χώρα επειδή κάποιος δεν έκοψε μια απόδειξη. Η φορολογία είναι αβάσταχτη".
Ο Πορτοσάλτε έλεγε: "Ναι, είναι κακή η φορολογία, αλλά ο ένας να μην πληρώνει, και ο άλλος απέναντι να πληρώνει, είναι άδικία".

Ο Αυτιάς δεν σκέφτηκε να του πει το ανάλογο παράδειγμα που σκέφτηκα εγώ:

Πιάνουν στην κατοχή οι Γερμανοί για κάποιο λόγο 10, και τους στήνουν στον τοίχο για εκτέλεση.
Το απόσπασμα πυροβολεί.
Δυο απ' τους 10 κάνουν μια κίνηση, και τα βόλια δεν τους πετυχαίνουν. Παραμένουν ζωντανοί.

Το "Γιατί αυτός να μην πληρώνει? είναι αδικία" του Πορτασάλτε ισοδυναμεί με την ερώτηση:
"Γιατί αυτοί οι δυο να επιβιώσουν? Είναι αδικία!"

Όποις θέλει να ακούσει τον καβγά εδώ
www.skai.gr/player/Radio/?mmid=242260
και επειδή η εκπομπή είναι πολύ μεγάλη (3 ώρες και 14 λεπτά) πηγαίνετε στο 2 ώρες και 45 λεπτά ή ακόμα καλύτερα στο 2 ώρες και 36 λεπτά.
Ο καβγάς τελειώνει στο 2 και 50'.

Μετά το 2:50' έχει και μπόνους: Πορτοσάλτε - Κασιδιάρης.

Να δεις που θα τη διεκδικήσει με ελπίδες τη δημαρχία ο μικρός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 31 Αυγ 2013 14:19 #52

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=257339&catID=2

O επιλογος του συγκεκριμενου αρθρου, που δεν ειδα να γραφεται σε καμμια ιστοσελιδα, εχει ως εξης :

Μεταφερω απο την εντυπη εκδοση :

Το ΙΝΕΜΥ κανει ανησυχιτικες εκτιμησεις ως προς την πορεια των τιμων.

Δεν κρυβει την ανησυχια του πως μπροστα στη μεγαλη πτωση των πωλησεων σε συνδιασμο με την υπερφορολογηση των επιχειρησεων, οι επιχειρησεις, προκειμενου να σταθουν ζωντανες , δεν αποκλειεται να ''τσιμπισουν'' προς τα πανω τις τιμες σε μια προσπαθεια να καλυψουν στοιχειωδως τις λειτουργικες τους δαπανες και να μην κλεισουν.''

Τις λεξεις 'να τσιμπισουν προς τα πανω τις τιμες'' ερμηνεψτε τις ''να δαγκωσουν τον καταναλωτη'' και το ''να καλυψουν στοιχειωδως τις λειτουργικες τους δαπανες'' ερμηνεψτε το ''να κερδοσκοπησουν''.

Τα τελικα συμπερασματα δικα σας.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 31 Αυγ 2013 14:21 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Iδου οι κλεφτες ανα γεωγραφικη περιοχη κατα φθινουσα σειρα ! 06 Σεπ 2013 20:15 #53

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Το αυτονοητο που θα επρεπε να κανει το Ελληνικο Κρατος απο το 1944 (τελος της εποχης του Κατοχικου Μαυραγοριτισμου) σκεφτεται να το πραξει το Σωτηριο Ετος 2013.

Σε οσους θα αρχισουν να διαφωνουν για τον παραλληλισμο 1944 με 2013, τους παραπεμπω πριν αρχισουν την αμπελοφιλοσοφια στο Κεφαλαιο 3 απο το βιβλιο του Δ.Κοθκουνα ''Η Ελληνικη Οικονομοα κατα την Κατοχη και η Αληθεια για τα Κατοχικα Δανεια''

Το συγκεκριμενο Κεφαλαιο εχει τιτλο : Οι οικονομικοι δοσιλογοι και τι αντιπροσωπευουν...

Στα 1945 οι τότε ελληνικές κυβερνήσεις, κάτω από την κοινωνική πίεση πρώτα - δεκάδες χιλιάδες ιδιοκτησίες ακινήτων είχαν συγκεντρωθεί σε σχετικά λίγα πρόσωπα στη διάρκεια της κατοχής - και δευτερευόντως κάτω από την πολιτική πίεση της Αριστεράς δημιούργησαν ειδικό κλάδο για τη δίωξη του οικονομικού δωσιλογισμού. Δημιουργήθηκε μία ειδική Επιτροπή για τις υποθέσεις των "πλουτισάντων επί Κατοχής" και ορίστηκε επί τούτου Γενικός Επίτροπος Δωσιλόγων. Το πρώτο μέτρο ήταν η άμεση φορολόγηση των εισοδημάτων που αποκτήθηκαν από την συνεργασία με τον εχθρό ή την εκμετάλλευση των κατοχικών συνθηκών. Οι λίγοι πίνακες ονομάτων που πρόλαβαν να δημοσιευθούν και τα ποσά που εντόπισε η κυβερνητική επιτροπή όχι μόνο αιφνιδιάζουν με το περιεχόμενό τους αλλά και αποτελούν βασικό κλειδί για την κατανόηση της οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής πραγματικότητας στη μεταπολεμική Ελλάδα.

Εξυπακούεται ότι το καθαρτήριο έργο αυτών των κυβερνητικών επιτροπών δεν συνεχίστηκε, οι φόροι που επέβαλε ουδέποτε πληρώθηκαν, οι πλουτίσαντες όχι μόνο δεν τιμωρήθηκαν αλλά επέβαλαν γρήγορα την σιωπή γύρω από το όλο ζήτημα, τα αρχεία των εν λόγω επιτροπών χάθηκαν και απέμεινε μόνο η μνήμη των Αθηναίων να αναρωτιέται για το πώς συγκεκριμένος κάτοχος περιπτέρου στην προπολεμική Αθήνα αναδείχθηκε μέσα στην κατοχή σε ιδιοκτήτη ολόκληρου οικοδομικού τετραγώνου στο κέντρο της πόλης και μετέπειτα σε ιδιοκτήτη ιστορικού πολυκαταστήματος... Τα γραφικά Τάγματα Ασφαλείας, το κατοχικό κράτος και παρακράτος δεν καταδίωκαν αντιστασιακούς και κομμουνιστές εξαιτίας ιδεολογικού πάθους. Προάσπιζαν μία πολύ συγκεκριμένη και χειροπιαστή νέα κοινωνική τάξη στηριγμένη στην αρπαγή, τη λεηλασία, την εκμετάλλευση, τη διαφθορά και την προδοσία.

Aυτα απο το βιβλιο του βιβλίο του Στράτου Ν. Δορδανά , σχετια με τους τους εν λογω κυριους.

Καλο λοιπον θεμα για ενα νεο ''βιβλιο'' με τιτλο : Οι σημερινοι φοροκλεφτες και τι αντιπροσωπευουν.

www.tovima.gr/finance/article/?aid=528847
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 07 Σεπ 2013 21:20 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα