Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Τα χάλια των καραβανάδων

Τα χάλια των καραβανάδων 09 Φεβ 2014 08:02 #64

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kratistos έγραψε:
Απαντηση στον Soto:

1) Ο στρατός ..... Η επεμβασή του λοιπόν είναι αναγκαία

2) δεν εχεις στοιχειωδεις οικονομικες γνωσεις.

3) ο λογος σου δεν εχει λογικη ροη και δομη. Απο το ενα πραγμα πετας στο άλλο,

4)Φυσικα δεν περιμενεις να σου απαντησω σε ολες αυτες τις ασυναρτησεις που γραφεις.

5) στους συμμετεχοντες να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα.

Από το (1) φαίνεται το ποιόν σου. Αλλά και η επιτυχία του συριζα: Μέχρι και χουντικούς έχει μαζέψει.

(2) Είναι ο μόνος τρόπος να υποτιμήσεις αυτά που λέω. Το γνωστό "Ποιος είναι αυτός που τα λέει". Εκτός από καραβανάς, είμαι και άσχετος οικονομικά. Επομένως? Πως δικαιούμαι δια να ομιλώ?

(3) Ακολούθησα τη δική σου ροή, και μάλιστα για να μην μπερδεύεται κάποιος που διαβάζει έκανα το διαχωρισμό με το μπλε κείμενο (που ήταν το δικό σου). Σε ΑΥΤΑ απάντησα, ένα προς ένα. Τώρα μου λες ότι αυτό, είναι "πέταγμα από το ένα πράμα στο άλλο". Ε, τι να κάνω, στο ξαναλέω: Απάντησα στα δικά σου γραφόμενα. Και μάλιστα με την ίδια σειρά.

(4) Προφανώς. Το έχεις ξανακάνει άλλωστε.
Ασυναρτησίες: Ναι, ξέρω. Το επιχείρημα σου ομολογώ ότι είναι αποστομωτικό.

5) Βεβαίως οι συμμετέχοντες (και διαβάζοντες) βγάζουν συμπεράσματα. Γι' αυτό γράφω άλλωστε.
Και πάλι δεν θα συνεχίσω, επιβεβαιώνεται ότι δεν έχει νόημα, όπως έχω πει και άλλη φορά. Άλλωστε να συνεχίσω σε τι? Στο ότι ο στρατός ΔΕΝ πρέπει να ασκεί πολιτική?

Καλή νύχτα, τώρα πια!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Τα χάλια των καραβανάδων 09 Φεβ 2014 17:10 #65

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
O σοτος κ ο καθε δεξιος σαν τον σοτο θελουν πληρη ιδιωτικοποιηση ολων των υπηρεσιων . Πηγε λεει στο δημο κ ειδε εναν υπαλληλο να κλεβει κ κστεληξε στο συμπερασμα οτι πρεπει να κλεισει η υπηρεσια π.χ το δημοτικο κολυμβητηριο . Το παιρνει λοιπον ο ιδιωτης κ το μισθωνει. Ολα πανε καλα κ εσυ δημοτη πληρωνεις 20 ευρω το μηνα. Ξαφνικα το νερο της πισινας δεν θερμαινεται διοτι χαλασε ο λεβητας κ χρειαζεται αντικατασταση. Το κοστος αλλαγης του λεβητα ο ιδιωτης θα το μετακυλισει στο δημοσιο κ την επομενη χρονια ο δημοτης θα κλειθει να πληρωσει 30 ευρω το μηνα . Λεει για τον οτε, εγινε ιδιωτικος κ ολα λειτουργουν ρολοι. Ο οτε φτιαχτηκε ομως απο ελληνες ΔΥ κ μηχανικους της ιντρακομ . Η ιντρακομ χρηματοδοτουσε τοτε κ το κκε κ ουτε απεργιες γινοντουσαν ουτε τπτ k oi μισθοι ηταν πολυ καλοι. Ηρθαν μετα οι ιδιωτες κ αρχισε το πλιατσικο κ η ρυθμιση των τιμων. Την θυμαστε την ΤΙΜ ; χρεωκοπησε αλλαξε αφμ εγινε wind κ οσοι ελληνες ειχαν ομολογα της wind χρεωκοπησαν κ αυτοι. Να τα λεμε κ αυτα διοτι βλεπω οτι κλεγονται μονο οι κατοχοι ΟΕΔ. Οι αλλοι τι να πουν? Αυτα τα γραφω για τους μεγαλους παιχτες που διαβαζουν. Το επομενο που ισως γινει ειναι ο οτε να αλλαξει φορολογικη εδρα κ να ζημιωθει το ελληνικο δημοσιο 1 δισ ευρω. Σημειωτεον οτι ο οτε οταν πουληθηκε ηταν κερδοφοροσ οπως κ ο οπαπ. Ηθελε ενα νοικοκυρεμα οικονομικο κ διαχειριστικο κ αντι αυτου πουληθηκε στους γερμανους

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2014 17:32 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Τα χάλια των καραβανάδων 09 Φεβ 2014 17:17 #66

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
waverunner έγραψε:
Πηγε λεει στο δημο κ ειδε εναν υπαλληλο να κλεβει

Ο οτε φτιαχτηκε ομως απο ελληνες ΔΥ

Όχι, δεν είπα αυτό.
Είδα ΠΕΝΤΕ τύπους να κλέβουν.
Συνεννοημένοι, όλοι.
Και το θεωρούν φυσικό αυτό που κάνουν.
.
.
.
.
Η Vodafone?
Κι αυτή από ΔΥ φτιάχτηκε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια των καραβανάδων 09 Φεβ 2014 18:07 #67

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
soto51 έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Απαντηση στον Soto:

1) Ο στρατός ..... Η επεμβασή του λοιπόν είναι αναγκαία

2) δεν εχεις στοιχειωδεις οικονομικες γνωσεις.

3) ο λογος σου δεν εχει λογικη ροη και δομη. Απο το ενα πραγμα πετας στο άλλο,

4)Φυσικα δεν περιμενεις να σου απαντησω σε ολες αυτες τις ασυναρτησεις που γραφεις.

5) στους συμμετεχοντες να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα.

Από το (1) φαίνεται το ποιόν σου. Αλλά και η επιτυχία του συριζα: Μέχρι και χουντικούς έχει μαζέψει.

(2) Είναι ο μόνος τρόπος να υποτιμήσεις αυτά που λέω. Το γνωστό "Ποιος είναι αυτός που τα λέει". Εκτός από καραβανάς, είμαι και άσχετος οικονομικά. Επομένως? Πως δικαιούμαι δια να ομιλώ?

Αφού δεν έχεις τις γνωσεις για το πως λειτουργει η νομισματικη πολιτικη ενος κρατους. Για ολα λές οτι γινεται εκτυπωση χρηματος. Ακουσες καπου αυτο και το εκανες παπασπαρτου. Απο τον τροπο που με αντεκρουσες φαινεται οτι δεν ξερεις οικονομικα. Ποιο Πανεμπιστημιο εχεις τελειωσει?


(3) Ακολούθησα τη δική σου ροή, και μάλιστα για να μην μπερδεύεται κάποιος που διαβάζει έκανα το διαχωρισμό με το μπλε κείμενο (που ήταν το δικό σου). Σε ΑΥΤΑ απάντησα, ένα προς ένα. Τώρα μου λες ότι αυτό, είναι "πέταγμα από το ένα πράμα στο άλλο". Ε, τι να κάνω, στο ξαναλέω: Απάντησα στα δικά σου γραφόμενα. Και μάλιστα με την ίδια σειρά.

Δεν μιλαμε για τα χρωματα του κειμενου αλλα για την συνοχη και λογικη αλληλουχια των οσων εγραψες ως απαντησεις στα δικα μου σημεια.




(4) Προφανώς. Το έχεις ξανακάνει άλλωστε.
Ασυναρτησίες: Ναι, ξέρω. Το επιχείρημα σου ομολογώ ότι είναι αποστομωτικό.

5) Βεβαίως οι συμμετέχοντες (και διαβάζοντες) βγάζουν συμπεράσματα. Γι' αυτό γράφω άλλωστε.
Και πάλι δεν θα συνεχίσω, επιβεβαιώνεται ότι δεν έχει νόημα, όπως έχω πει και άλλη φορά. Άλλωστε να συνεχίσω σε τι? Στο ότι ο στρατός ΔΕΝ πρέπει να ασκεί πολιτική?

Δηλαδή εσυ θεωρεις οτι ο Ε.Βενιζέλος ήταν πραξικοπηματίας και δοτός πρωθυπουργός χουντας που το 1909 διεξήγαγε το κινημα στο Γουδι?


Καλή νύχτα, τώρα πια!
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2014 18:09 από Kratistos (Ekratistos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια των καραβανάδων 09 Φεβ 2014 18:23 #68

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
waverunner έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Απαντηση στον Soto:



2) Οι απαντησεις σου στις τοποθετησεις μου με επεισαν οτι δυστυχως δεν εχεις στοιχειωδεις οικονομικες γνωσεις. Βλεπεις αλλο πραγμα το τυφεκιον , οι αρβυλες, τα πυροβολα και αλλο η οικονομια, δημοσιονομικη πολιτικη, νομισματικη πολιτικη , μακροοικονομικοι δεκτες κλπ κλπ. Ενα δευτερο που ειναι πολυ ανησυχητικο και ισως θα επρεπε να το ψαξεις, ειναι οτι ο λογος σου δεν εχει λογικη ροη και δομη.
Απο το ενα πραγμα πετας στο άλλο, μπλεκεις τις ντοματες μα τα αγγουρια κλπ κλπ.
Μου θυμιζουν αυτα που εγραψες, συζητησεις στο καφενεια με ξερολες τυπους, χωρις συγκροτηση και γνωσεις πασπαρτου.
Αληθεια εχεις τελειωσει Πανεπιστημιο? Αλλα τι λεω τωρα Ευελπιδων εχεις βγαλει.
Λοιπον εγω εχω τις αποψεις μου και δεν συμφωνω με οσα εγραψες.
Φυσικα δεν περιμενεις να σου απαντησω σε ολες αυτες τις ασυναρτησεις που γραφεις. Ειναι δυσκολο και θελει μερες επειδη οπως σου προανεφερα γραφονται πραγματα ασυνδετα μεταξυ του.
Μια φορα εκατσα να σε αντιμετωπισω λιγο σοβαρα και ελαμψε η ενδεια σου.
Αφήνω στους συμμετεχοντες να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα.

Καλή σου μέρα.............!


Κρατιστε,
Ποιες οικονομικες γνωσεις ο σοτος......, καταρχην δεν εργαζεται (αεργος) αν κ δεν ειναι μεγαλος σε ηλικια.
Δηλαδη εαν τον ρωτησεις, σοτο, αν ησουν ελευθερος επαγγελματιας κ ηθελες να εισπραξεις απο μια εργασια 1000 ευρω ,καθαρα στο χερι, απο εμενα, τον κρατιστο , με πληρωμενο φπα+φορο, ποιο ειναι το πληρωτεο ποσο που θα πρεπει να γραφει το δελτιο παροχης υπηρεσιων κ που πρεπει να μου κοψεις, ωστε απο αυτα που θα σου δωσω να σου μεινουν 1000 στο χερι???θα ηξερε να σου απαντησει νομιζεις ?


Λες να παρει τηλ, τον φιλο του, τον τραπεζικο , της βουλγαρικης τραπεζας, να τον ρωτησει τωρα?


Κοιταχτε , τυποι, δεν θα αφηνουμε τπτ αναπαντητο.
Αυτη η κυβερνηση εκτρωμα νδσοκ, ειναι επικινδυνη κ πρεπει να ανατραπει , με οποιονδηποτε τροπο
Γιαυτο οπου τους βρειτε, βαρατε αλυπητα, πριν ξεπουληθει στα ξενα κεντρα ολη η δημοσια περιουσια
Νερο, αδμηε, οδικα δικτυα, λιμανια

Θα ειμαστε δουλοι στην ιδια μας την χωρα, ean τους αφησουμε


Οτι και να κανει καποιος στο τελος απο τα οσα γραφει φαινεται εαν εχει οικονομικες γνωσεις. Για παραδειγμα ειδα την συζητηση του δημοσιογραφου Ευαγγελατου με τον Καθηγητη Θ.Κατσανεβα.
Φαινοτανε οτι ο Ευαγγελατος δεν ειχε ιδεα ο ανθρωπος για το πως λειτουργουσε η Ελληνικη οικονομια πριν το ευρω. Δεν ηξερε βασικοτατες εννοιες δημοσιονομικης και νομισματικης πολιτικης. Λογικο δεν ειναι? Ο ανθρωπος τελειωσε νομικη και πηγε σε μια κολοσχολη δημοσιογραφιας, πως να εχει τις καταλληλες γνωσεις για να συζητησει θεματα οικονομικης πολιτικης και μαλιστα με ενα καθηγητη της οικονομιας στο Πανεπιστημιο. Στο εξωτερικο οι δημοσιογραφοι που κανουν οικονομικου περιεχομενου εκπομπες εχουν κανει οικονομικες σπουδες και εχουν διαβασει και παρακολουθησει συνεδρια και διαλεξεις σε σχεση με οικονομικα ζητηματα για να ειναι σε θεση να ανταποκριθουν στα ζητημα της οικονομιας και να συνομιλησουν με επαγγελματιες οικονομολογους, στελεχη τραπεζων και του Χρηματιστηριου κλπ.
Στην Ελλαδα ισχυει το "οτι εισαι οτι δηλωσεις"

Εδω προσπαθει να με βγαλει χουντικο και οτι νοσταλγω την χουντα. Εγω αλλα εννοω, και το περιγραφω πολυ καλα στην αναρτηση μου. Αλλα εδω φαινεται και ο βαθμος νοημοσυνης του. Κατω του μετριου ........
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2014 18:25 από Kratistos (Ekratistos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια των Σαμαράδων 09 Φεβ 2014 19:48 #69

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
makper έγραψε:
1) Μην ψάχνετε να βρείτε ποια είναι η ασχολία του nick soto51. Είναι προφανές ότι είναι ιντερνετικός σχολιαστής/αρθρογράφος. Εκ του αποτελέσματος κρίνω, όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν αν είναι πραγματικό πρόσωπο ή όχι. Το περιεχόμενο της αρθρογραφίας είναι γνωστό, λέγεται "δεν πληρώνω φόρους" με περιτύλιγμα από φιλελευθερισμό και πιθανές δόσεις εργολάβου δημοσίων έργων.

2) Κώστας, προφανώς είσαι ένστολος γι αυτό και θίχτηκες, πιθανόν να έχεις και ένστολο συγγενή ή γονείς. Δεν έχει σημασία είναι το ίδιο και το αυτό. Λοιπόν άκου, εδώ η ασχολία ορισμένων είναι το μυστρί ή μάλλον το φτυάρι και η λάσπη. Άμα ξεκινήσει μετά δεν σταμάτα.

3) Αν τύχει και οι ένστολοι πάρουν λεφτά πίσω πριν τις εκλογές αυτό θα είναι για ψηφοθηρικούς λόγους. Αν πάτε μέχρι τις εκλογές και δεν πάρετε -το πιθανότερο- και ψηφίσετε Σαμαρά για να τα πάρετε, τότε σας αξίζει ο τίτλος του τόπικ. Αν δοθούν λεφτά -πιθανό και αυτό- και σας τα πάρουν πίσω με τεχνάσματα, θα την έχετε πατήσει για άλλη μια φορά, η πρώτη ήταν όταν καταταγήκατε. Αν τέλος σας δοθούν λεφτά και σε κανέναν άλλον Δ.Υ, τότε τα πράγματα έχουν ως εξής:

α) Στις προσεχείς δημοτικές αλλά και βουλευτικές θα βγει ο Σύριζα με τα τσαρούχια, γιατί είναι προφανές ότι θα συγκεντρώσει αντιστρατιωτικό μένος ακόμα και από ανθρώπους που θα ψήφιζαν δεξιά. Δεν χρειάζεται περαιτέρω ερμηνεία.

β) Ανοίγει ο δρόμος για χοντρά έκτροπα, γιατί το τάισμα σας σημαίνει πως επίκεινται ληστρικές επιδρομές στο εισόδημα μας, και μιας και τα έχουν εφαρμόσει όλα, μένει η δήμευση καταθέσεων. Καταλαβαίνετε πως θα σας χρειαστούν, γι αυτό και σας ταΐζουν.

Άρα, τα "χάλια των καραβανάδων" θα έλεγα ότι ταιριάζει κάπως, αλλά γιατί σας χρησιμοποιούν, τα χάλια του Σαμαρά με τους καραβανάδες θα έλεγα. Τέλος κακώς σας ονομάζει "καραβανάδες", μιας και αυτό αναφέρεται στους υπαξιωματικούς του στρατού που έγιναν αξιωματικοί με τα χρόνια, ενώ οι στηλοβάτες της δεξιάς είναι οι περισσότεροι ένστολοι, με μεγάλο τμήμα της αστυνομίας εντός. Τα χάλια του Σαμαράδων θα πρότεινα για τίτλο.





Προσοχή παιδιά μόνο, μην πλακωθείτε ποιος θα πάρει τα λεφτά από το πρωτόγεννες έλλειμμα των 6.718 δις € !!!




Δεν ξερω να σου πω εαν κατα πόσον είναι επαγγελαματιας ιντερνετικος σχολιαστης, το σιγουρο ειναι οτι δεν ξερει απο οικονομια και μαλιστα δεν εχει ιδεα για το πως η Τραπεζα της Ελλαδος εξασκουσε την νομισματικη πολιτικη προ ευρω. Κοιτα να δεις παρακατω, τι εγραψε σχετικα με την εκτυπωση χρηματος.

Μια τέτοια πολιτική δεν θα αναγκάσει την χώρα σε εκτύπωση μεγάλων ποσοτήτων χρήματος.
Μπα?
Το πόσο χρήμα θα τυπωθεί, δεν εξαρτάται από το πόσο είναι (κάθε φορά) το έλλειμμα? Σε νούμερα εννοώ! Εξαρτάται από το που πήγε (ή θα πάει) το χρήμα του τυπώθηκε?
Από ποια οικονομική θεωρία βγαίνει αυτό που λες?




Ο ανθρωπος δεν γνωριζει οτι η Κυβερνηση δεν καλυπτει το 100% του δημοσιονομικου ελλειματος απο εκτυπωση χρηματος, αλλα χρησιμποποιει και τον εσωτερικο δανεισμο. Δεν γνωριζει οτι η Κεντρικη Τραπεζα παρακολουθει την καμπυλη του χρηματος, και ξερει ποσο χρημα καινουργιο μπορει να κυκλοφορησει, και ποσο η κυκλοφορια θα επηρεασει τον πληθωρισμο.
Εαν η Ελλαδα καλυπτε το δημοσιονομικο ελλειμα αποκλειστικα με εκτυπωση, τοτε το 2001 θα ζουσαμε καταστασεις υπερπληθωρισμου, δηλ. 300%. Δεν ειχαμε πιασε τον στοχο του πληθωρισμου που ηταν προαπαιτουμενος για την εισοδο μας στην ευρωζωνη.

Το μεγαλυτερο μερος του δημοσιονομικου ελλειματος εχρηματοδοτειτο απο εγχωριο δανεισμο. Εκεινην την εποχη ο εγχωριος δανεισμος αντιστοιχουσε στο 60-70% του δημοσιου χρεους και μολις ενα 30-40% ηταν δανεισμος απο ξενους πιστωτες και μαλιστα το χρεος κατα πλειοψηφια ηταν σε εθνικο νομισμα και οχι σε ευρω, που αυτο απεκλειε καθε πιθανοτητα ατακτης χρεοκοπιας.

Η κυβερνηση τυπωνε χρημα καινουργιο αλλα βασει σχεδιου και σε τετοιο βαθμο που δεν εδημιουργειτο υπερπληθωρισμος.

Το 2002 το χρεος απο δραχμες εγινε ολο ευρω και φυσικα απο εγχωριο εγινε εξωτερικο χρεος, επειδη το ευρω δεν ειναι εθνικο νομισμα ειναι ενα νομισμα που το δανειζομαστε απο την ΕΚΤ.

Οσον αφορα τον υπερδανεισμο της χωρας την περιοδο 2002-2009. Αυτο επι δραχμης δεν θα συνεβαινε ΠΟΤΕ. Ξερεις γιατι? Επειδη οι θεσμικοι αγοραστες Ελληνικων ομολογων δεν θα δανειζαν την Ελλαδα τοσο πολυ χρημα και με επιτοκια Γερμανιας γιατι η Ελλαδα με δρασμη δεν θα ειχε ΑΑΑ πιστωληπτικη ικανοτητα. Το χρημα θα ηταν πιο ακριβο, και ετσι αναγκαστικα η κυνερνηση θα εφαρμοζε δημοσιοοικονομικο προγραμμα προσαρμογης ωστε να μαζευτουν τα ελλειματα και οι αναγκες δανεισμου της χωρας.
Ξεχασατε το 1985 που εβαλε ο μακαριτης ο Αντρεας τον Σημιτη να μας μαζεψει τα ελλειματα και για 3 χρονια δεν παιρναμε αυξησεις ακομα και οι ιδιωτικοι υπαλληλοι ειχαμε την λεγομενη "ΑΤΑ"
Το 1991 επι Μητσοτακη παλι χτυπησε καμπανακι και ειχαν αρχισει στριγμωματα?
Υπηρχε ο μηχανισμος της αγορας που χτυπουσε το αλαρμ και ετσι οι πολιτκοι μαζευοντουσαν.
Αλλα με το ευρω ξεσαλωσαν, πηγαινανε και δανειζοντουσαν δισσεκατομμυρια ευρω χωρις προβλημα. Τωρα γιατι τους τα δινανε. Απλα υπηρχε η πεπεποιθηση οτι στη Ευρωζωνη δεν εννοειτο χρεοκοπια χωρας. Αυτος ηταν ο λογος κατα την γνωμη μου. Μεχρι που εσκασε η χρηματοπιστωτικη κριση στην Αμερικη, χασανε οι Ευρωπαικες Τραπεζες τα μυριοκεφαλα τους και εσκασε η βομβα της Ευρωζωνης και παρεσυρε την Ελλαδα.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2014 19:51 από Kratistos (Ekratistos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια των Σαμαράδων 09 Φεβ 2014 20:43 #70

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εννοείται Kratistos οτι στο € οφείλεται ο υπέρμετρος δανεισμός, και είναι φυσικό ότι με την κρίση η πιο χάρτινη οικονομία της Ε.Ε θα χρεοκοπήσει πρώτη. Τώρα όμως που πήγαν και φρόντισαν η Ελλάδα να αποκλειστεί από τις αγορές κεφαλαίων (δεν λέω κάτι δικό μου, λέω αυτά που διαλαλούσε ο Σαμαράς όταν ήταν στην αντιπολίτευση) η κατάσταση πήρε πολύ άσχημη τροπή. Φαίνεται δηλαδή σαν να "στήθηκε" η χρεωκοπία για να ωφεληθούν άλλες χώρες, και ο πρώτος ύποπτος είναι αυτός που κερδίζει από την κρίση, βλ Γερμανία.

Εγω πάντως απορώ που βρίσκει τον χρόνο ο Σοτο51 και γεμίζει αυτά τα σεντόνια. Φίλος μου είχε παρακολουθησει ένα-δυο συνέδρια της Δημιουργία Ξανά, αυτές που έκαναν σε ξενοδοχεία (τυχαία το αναφέρω). Σηκώνονταν κάτι τύποι επάνω με απίθανες ειδικότητες, και έλεγαν ακριβώς αυτά που γράφει ο Σοτο51, πόσα πρέπει να κοπούν από τα έξοδα της γενικής κυβέρνησης, αλλά η συνέχεια έχει ενδιαφέρον, έπρεπε λέει να δοθούν σαν επιδοτήσεις σε νέους επιχειρηματίες και οτι περισσέψει να πάει στο χρέος. Δηλαδή δώστε τα λεφτά σε εμάς :laugh:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2014 20:50 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια των Σαμαράδων 09 Φεβ 2014 22:34 #71

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
makper έγραψε:
Εννοείται Kratistos οτι στο € οφείλεται ο υπέρμετρος δανεισμός, και είναι φυσικό ότι με την κρίση η πιο χάρτινη οικονομία της Ε.Ε θα χρεοκοπήσει πρώτη. Τώρα όμως που πήγαν και φρόντισαν η Ελλάδα να αποκλειστεί από τις αγορές κεφαλαίων (δεν λέω κάτι δικό μου, λέω αυτά που διαλαλούσε ο Σαμαράς όταν ήταν στην αντιπολίτευση) η κατάσταση πήρε πολύ άσχημη τροπή. Φαίνεται δηλαδή σαν να "στήθηκε" η χρεωκοπία για να ωφεληθούν άλλες χώρες, και ο πρώτος ύποπτος είναι αυτός που κερδίζει από την κρίση, βλ Γερμανία.

Εγω πάντως απορώ που βρίσκει τον χρόνο ο Σοτο51 και γεμίζει αυτά τα σεντόνια. Φίλος μου είχε παρακολουθησει ένα-δυο συνέδρια της Δημιουργία Ξανά, αυτές που έκαναν σε ξενοδοχεία (τυχαία το αναφέρω). Σηκώνονταν κάτι τύποι επάνω με απίθανες ειδικότητες, και έλεγαν ακριβώς αυτά που γράφει ο Σοτο51, πόσα πρέπει να κοπούν από τα έξοδα της γενικής κυβέρνησης, αλλά η συνέχεια έχει ενδιαφέρον, έπρεπε λέει να δοθούν σαν επιδοτήσεις σε νέους επιχειρηματίες και οτι περισσέψει να πάει στο χρέος. Δηλαδή δώστε τα λεφτά σε εμάς :laugh:

Αυτοι οι νεοι επιχ/τις τι ητανε?
Διαφημιστικες κ συμβουλοι ?
Δηλαδη, Σιγουρα , αεριτζηδες, χαρτογιακαδες .

Δεν νομιζω να ηταν ,π.χ η ελληνικη εταιρεια που φτιαχνει ρεπλικες αυτοκινητων , διασημων μοντελων , πχ spyder, με εδρα την κατερινη.
Τετοιοι επιχ/τιες αποκλειεται να ηταν στο πανελ. Γιαυτους η δημιουργια ξανα δεν θα εχει χρηματα να δωσει :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια των Σαμαράδων 09 Φεβ 2014 23:41 #72

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
makper έγραψε:
Εννοείται Kratistos οτι στο € οφείλεται ο υπέρμετρος δανεισμός, και είναι φυσικό ότι με την κρίση η πιο χάρτινη οικονομία της Ε.Ε θα χρεοκοπήσει πρώτη. Τώρα όμως που πήγαν και φρόντισαν η Ελλάδα να αποκλειστεί από τις αγορές κεφαλαίων (δεν λέω κάτι δικό μου, λέω αυτά που διαλαλούσε ο Σαμαράς όταν ήταν στην αντιπολίτευση) η κατάσταση πήρε πολύ άσχημη τροπή. Φαίνεται δηλαδή σαν να "στήθηκε" η χρεωκοπία για να ωφεληθούν άλλες χώρες, και ο πρώτος ύποπτος είναι αυτός που κερδίζει από την κρίση, βλ Γερμανία.

Εγω πάντως απορώ που βρίσκει τον χρόνο ο Σοτο51 και γεμίζει αυτά τα σεντόνια. Φίλος μου είχε παρακολουθησει ένα-δυο συνέδρια της Δημιουργία Ξανά, αυτές που έκαναν σε ξενοδοχεία (τυχαία το αναφέρω). Σηκώνονταν κάτι τύποι επάνω με απίθανες ειδικότητες, και έλεγαν ακριβώς αυτά που γράφει ο Σοτο51, πόσα πρέπει να κοπούν από τα έξοδα της γενικής κυβέρνησης, αλλά η συνέχεια έχει ενδιαφέρον, έπρεπε λέει να δοθούν σαν επιδοτήσεις σε νέους επιχειρηματίες και οτι περισσέψει να πάει στο χρέος. Δηλαδή δώστε τα λεφτά σε εμάς :laugh:


Ρε φίλε, αυτό που κατα εσενα ειναι αυτονόητο υπαρχουν παρα πολοί μεταξύ των οποίων και ο Σοτο οι οποίοι δεν ειναι σε θεση να τα καταλαβουν. Τωρα τι να σου πω, δεν ξερω τι σοι φρουτα ειναι οι τυποι της "Δημιουργια Ξανα". Ο Αρχηγος τους ο Τζημερος δεν μου φαινεται να επικοινωνει με την πραγματικοτητα. Σε τηλεοπτικα παραθυρα που τον εχω δει ολο φωναζει, προσβαλει τους συνομιλητες του και οντως αρθρωνει ενα λογο μη δομημενο, ισως θυμιζει αρκετα τον τροπο του Σοτο51.

Το προβλημα ειναι οτι ο κοσμος ο περισσοτερος λογω της προπαγανδας που εχει φαει απο τα μεγαλοκαναλια και της αγνοιας που εχει σε οικονομικα θεματα δεν ειναι σε θεση να αντιληφθει τι παιζει, ειτε με το ευρω, ειτε με την δραχμη ή και το λεγομενο διπλο νομισμα.

Οπως επισης δεν εχει καταλαβαινει τι πρεπει να γινει , τι πρεπει να αλαξει, ωστε να υπαρξει πολιτικη ζωη χωρις πολιτικους κλεφτες και απατεωνες.

Δυστυχως....................
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα