Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 22 Ιουν 2017 14:17 #1792

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Εγώ έχω κάνει πρόβλεψη από τις 4 Απριλίου:
ΔΕΝ την αλλάζω.
Τώρα, αν εσύ θέλεις να πιστεύεις το τζιανακόπουλο και όχι εμένα, δικαίωμα σου είναι, βέβαια.
(Είναι και παιδί του Αιγάλεω αυτός, και μετράει ο λόγος τους εκεί).

His word against mine. Διαλέγετε και παίρνετε.


Το πιο πιθανό πάντως, είναι αρχές Νοέμβρη, να πας κι εσύ ... κουβά μαζί με τον ... Τζανακόπουλο... :whistle:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουν 2017 14:18 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 22 Ιουν 2017 17:13 #1793

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
kathrine έγραψε:
Πέρυσι είχα διακινυνευσει να προβλέψω ότι τα capital controls θα αρθουν οριστικά μέχρι το καλοκαίρι του 2018...Λέτε να βγω αληθινή;;;


www.nooz.gr/economy/prosexos-arsi-ton-capital-controls

Η διαφορά με σένα και τον Τζανακόπουλο είναι οτι εσύ ορίζεις την ημερομηνία άρσης των cc ενώ ο porte parole την εκτιμά σε ... ένα τέρμηνο.

«Το πλαίσιο των κεφαλαιακών ελέγχων έχει ήδη χαλαρώσει και με ταχύτατους ρυθμούς θα είμαστε σε θέση το επόμενο διάστημα να ολοκληρώσουμε την οριστική άρση τους, γεγονός που θα ενισχύσει αποφασιστικά την εξαγωγική δραστηριότητα»

Βγάζεις άκρη;

Βέβαια μου δίνει ιδέες τι να απαντώ στην γυναίκα μου όταν ζητάει χρήματα:

"Εχει ανοίξει ένας καθαρός διάδρομος ωστε με ταχύτατους ρυθμούς να είμαι σε θέση στο συντομότερο χρονικό διάστημα να ολοκληρώσω την οριστική εκταμίευση, γεγονός που θα ενισχύσει αποφασιστικά την αγοραστική σου ικανότητα."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Capital controls και άλλα 22 Ιουν 2017 17:22 #1794

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
Το προηγούμενο ποστ είναι όμως ελλιπές χωρίς αναφορά στον γκραντ μάστερ της κενολογίας:

Κουβέλης: Με την απόφαση του Eurogroup διαμορφώνεται μια σταθερότητα της οικονομίας

O κ. Κουβέλης έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στο γεγονός ότι στην απόφαση υπάρχει συνάρτηση με τη ρήτρα ανάπτυξης, επειδή το θεωρεί αυτό πολύ σημαντικό για την υπόθεση της αναδιάρθρωσης του χρέους και ταυτόχρονα μίλησε για "την υποχρέωση της κυβέρνησης να εκκινήσει χωρίς καθυστέρηση, αλλά με ολοκληρωμένο πρόγραμμα και σχεδιασμό, την αναπτυξιακή διαδικασία". Εξέφρασε, επίσης, την εκτίμηση ότι "είναι δυνατό να υπάρξει και η παρουσία ξένων επενδύσεων στη χώρα, με δεδομένο ότι διαμορφώνεται αυτό το σταθερό πεδίο για τη χώρα, το οποίο αποτελεί κίνητρο για την προσέλκυση ξένων επενδυτών".

www.capital.gr/epikairotita/3221217/koub...otita-tis-oikonomias
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 22 Ιουν 2017 18:04 #1795

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ C.C. ΘΑ ΑΡΘΟΥΝ ΜΕ ΑΛΈΞΗ! ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 22 Ιουν 2017 20:16 #1796

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
Ο Μανωλιός πρέπει να έχει βράκα, για να την βάλει αλλιώς, Μάνθο.

Άμα δεν έχει βράκα, τι να αλλάξει?

pampers :P
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 22 Ιουν 2017 20:57 #1797

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
GSAKKI έγραψε:
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ C.C. ΘΑ ΑΡΘΟΥΝ ΜΕ ΑΛΈΞΗ! ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ...

Θέλουμε ... σκίσιμο των μνημονίων, κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, βασικό μισθό στα 786€, πλήρη κατάργηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης, δωρεάν ρεύμα για όποιον δεν έχει ή δεν γουστάρει να πληρώσει, δωρεάν διόδια, δωρεάν ΜΜΜ, πάρκο (και μόνο πάρκο) για το Ελληνικό και πραγματική εφαρμογή του πανεπιστημιακού ασύλου (ιδεών) με απαγόρευση προσέγγισης της αστυνομίας (συγνώμη των μπάτσων ήθελα να γράψω) σε απόσταση μικρότερη από τα 20km από τα πανεπιστημιακά ιδρύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω κι άλλα, αλλά δεν θέλω να ... πλατειάσω.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 23 Ιουν 2017 12:20 #1798

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Το θέμα με τους συμβασιούχους είναι πολύ παλιό, γνωστό κ συνηθισμένο..

Υπογράφεις αρχικά οκτάμηνη σύμβαση που αυτή, κατα παράβαση του άρθρου 103 του συντάγματος, ανανεώνεται ξανά κ ξανά...εις το διηνεκές που θα έλεγε κ ο Γιάνης...

www.kathimerini.gr/908997/article/epikai...ratash-symvasewn-ota

Ιδού κ το άρθρο ως απόδειξη...


www.ergasiaka.com/tips/symbasiouxoi

Με αυτόν τον τρόπο μονιμοποιήθηκε μια παιδική μου φίλη.
Μπήκε συμβασιούχος στην Ολυμπιακή, μετά απο μερικά χρόνια έγινε μόνιμη κ όταν η εταιρία ιδιωτικοποιήθηκε, δεν απολύθηκε, αλλα μετατέθηκε σε δημόσιο νοσοκομείο ως γραμματέας.
Για την ιστορία, η εν λόγω κυρία είχε φοιτήσει σε σχολή τουριστικών επαγγελμάτων κ η μόνη εργασιακή εμπειρία που είχε ήταν 2-3 καλοκαίρια που δούλευε ως ρεσεψιονίστ.

Κατα διαβολική σύμπτωση, χθες έληξε η οκτάμηνη σύμβαση μιας γραμματέως στη δουλειά μου.
Αντικαθιστούσε μια άλλη κοπέλα που είχε άδεια λοχείας κ επέστρεψε σήμερα.
Δεν της ανανέωσαν τη σύμβαση, δεν την μονιμοποίησαν, δεν διαμαρτυρήθηκε στο Συνταγμα, δεν φώναξε τα κανάλια..

Υπέγραψε κ συμφώνησε για 8 μήνες...κ τέλος..
Έτσι δουλεύει ο ιδιωτικός τομέας.
Στο δημόσιο, την κατα κοινή συμφωνία μη ανανέωση σύμβασης τη βάφτίζουν απόλυση κ ζητούν να μπουν στο δημόσιο χωρίς εξετάσεις, χωρίς προσόντα, απ'το παράθυρο.

Δεν φταίνε αυτοί βεβαίως, αλλα οι πολιτικοί κ οι δήμαρχοι που τους συμφέρει να τάζουν διορισμούς, για ψηφοθηρικούς λόγους.

Το σωστό θα ήταν να καταργηθεί πλήρως ο θεσμός των συμβασιούχων κ να προκυρηχθούν μόνιμες θέσεις μέσω ΑΣΕΠ , αν βέβαια υπάρχει ανάγκη..

Πρόσφατα πήγα σε κέντρο Υγείας της Αττικής ένα συγγενικό μου πρόσωπο για να γράψει φάρμακα.
Δεν μπήκα μέσα, αλλα καθόμουν στο πάρκινγκ κ χάζευα.
Κοιτάζοντας προς τα μέσα, παρατήρησα έναν κύριο που έμοιαζε με τον αείμνηστο Βέγγο να σηκώνεται σαν ελατήριο κάθε φορά που κάποιος περνούσε την είσοδο του ΚΥ.
Φορούσε πολιτικά κ έκανε έντονες κινήσεις με τα χέρια του-σαν τροχονόμος, ενώ ταυτόχρονα τους μιλούσε ακατάπαυστα.
Το θέαμα προκαλούσε ασυγκράτητο γέλιο.

Παραξενεύτηκα κ πήγα πιο κοντά..
Τον ρώτησα τι κάνει εκεί κ μου απάντησε πως ήταν 45 ετών, άνεργος κ υπέγραψε οκτάμηνη σύμβαση που λήγει το φθινόπωρο.
Τα "καθήκοντά" του είναι να στέκεται στην είσοδο κ να δίνει οδηγίες στους ασθενείς που να κατευθυνθούν για εξετάσεις κ γιατρούς.!!

Κοίταξα γύρω μου..
Το ΚΥ ήταν 3-4 διάδρομοι κ καμιά 12 αριά γραφεία που είχαν επαρκέστατη σήμανση, που μόνο ένας άνθρωπος με σοβαρό πρόβλημα οράσεως δεν θα μπορούσε να διακρίνει..

Έκανα μεταβολή για ξαναβγώ στο πάρκινγκ κ ξαναμίλησα στον συμβασιούχο.
Μου είπε πως ελπίζει στην ανανέωση της σύμβασής του κ την μονιμοποίησή του, αργότερα..
Τον ρώτησα αν έχει κάποιο μέσον κ μου απάντησε πως όλη η οικογένειά του είναι μέλη του Συριζα.

Κάπου εκεί έχασα την υπομονή κ το χιούμορ μου κ βγήκα χωρίς να τον χαιρετίσω.
Τι άλλο θα σκεφτούν;
Ρεσεψιονιστ σε ΚΥ;

Κ όμως...
Έτσι όπως έβλεπα τα αμάξια που μπαινόβγαιναν στο πάρκινγκ του ΚΥ, σκέφτηκα κ ένα άλλο πόστο που μπορκύν να απασχοληθούν 2-3 ακόμα συμβασιούχοι..

ΠΑΡΚΑΔΟΡΟΙ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ Κ ΚΥ! :P

Στοίχημα πως σε λίγο καιρό θα δούμε κ τέτοιους;;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2017 12:22 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 23 Ιουν 2017 13:17 #1799

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
παναγιωτη ετσι ειναι οπως τα λες δυστυχως.

θα συμπληρωσω ομως κατι που ισως σου διαφευγει. τον κυριο που παριστανει τον ρεσεψιονιστ στο ΚΥ θα τον κοροιδεψουν κανονικα στο μελλον γιατι πλεον δεν υπαρχει σαλιο για μονιμοποιησεις.δεν προκειται να μονιμοποιηθει ποτε.το μεγιστο που μπορει να κανει σε ανανεωσεις συμβασεων αντε να ειναι 24 μηνες συνολο.δηλ 3 οκταμηνα. μετα δεν θα του επιτρεψουν αλλο με τιποτα οσο και μεσο να εχει.ισως ο συριζα του βρει δουλεια σε αλλο ποστο παλι με οκταμηνα και παει λεγοντας.

το γεγονος οτι η φιλη σου απο την ολυμπιακη μπηκε μετα στο δημοσιο ειναι γεγονος και αυτα γινονταν θεωρω περιπου ως το 2009.επειτα τα αστεια τελειωσαν.

η περιπτωση της φιλης σου ειναι σταγονα στον ωκεανο. εχουν γινει ΤΑ ΟΡΓΙΑ στο δημοσιο.γνωριζω ακομη δημοσιους υπαλληλους με ονοματα και λεπτομερειες που παιρνουν φακελακι απο 300 εως 3000 ευρω αναλογα την περιπτωση και δεν τους κανουν τιποτα απολυτως.τους εχουν κανει και προισταμενους και διευθυνταδες.μονο παρασημο δεν τους εχουν δωσει. και συνεχιζουν ακαθεκτοι.

και μιας και ανεφερες την ολυμπιακη θα σου πω και ενα περιστατικο χωρις πολλες λεπτομερειες...

υπαλληλοι της πρωην ολυμπιακης κατα την περιοδο της εκκαθαρισης μαγειρεψαν ετσι τα στοιχεια και τα παραστατικα ωστε αντικειμενα οπως κινητηρες αεροσκαφων και αλλα πανακριβα εξαρτηματα εκατομμυριων να περασουν στα χερια συγκεκριμενων υπαλληλων οι οποιοι τα πουλησαν στην μαυρη αγορα και σε αλλες χωρες.πιο συγκεκριμενα ενας εξ αυτων εχτισε μια ολοκληρη βιλα απο αυτην την υφαρπαγη εξαρτηματων και ανταλλακτικων και ΜΟΝΟΝ!

μαλιστα γνωρισα και υπαλληλο της πρωην ολυμπιακης ετων 42 με συνταξη 2500 ευρω και εφαπαξ 200 χιλιαδων ευρω.οταν μου εδειξε τα χαρτια του δεν απορησα και πολυ γιατι ηταν εποχες παχιων αγελαδων ακομη περιοδου 2008-2009. οταν ομως μου εδειξε την ταυτοτητα του και παρατηρηρα την ηλικια του γιατι τον ρωτησα μεταξυ σοβαρου και αστειου πολυ νεος δεν εισαι για συνταξιουχος?,τοτε επαθα την πλακα μου!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Capital controls και άλλα 23 Ιουν 2017 13:36 #1800

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το σωστό θα ήταν να καταργηθεί πλήρως ο θεσμός των συμβασιούχων κ να προκυρηχθούν μόνιμες θέσεις μέσω ΑΣΕΠ, αν βέβαια υπάρχει ανάγκη.

Όχι Παναγιώτη, κάνεις λάθος.

Αυτό που θα έπρεπε να ισχύει είναι ΠΛΗΡΗΣ ΕΞΙΣΩΣΗ (ταύτιση) της εργατικής νομοθεσίας για όλους τους εργαζόμενους με εξαρτημένη σχέση εργασίας (που δηλαδή αμοίβονται για το χρόνο που απασχολούνται, και όχι για το έργο που παράγουν).

Τι πα να πει "Ιδιωτικός υπάλληλος" και "Δημόσιος υπάλληλος"? Γιατί να υπάρχει διαφορά στην αντιμετώπιση των δύο? Ό,τι ισχύει για τον τύπο στο λογιστήριο της εταιρείας μου, θα ισχύει και για τον εφοριακό. Και ό,τι ισχύει για τον ηλεκτρολόγο που δουλεύει υπάλληλος με μεροκάματο σε κάποιον εργολάβο οικοδομών, θα ισχύει και για τον ηλεκτρολόγο της ΔΕΗ ή τον συντηρητή της βουλής, ή τον υπεύθυνο βάρδιας τεχνικού του "Γ. Γενηματάς". Και ό,τι ισχύει για την καθαρίστρια του εμπορικού κέντρου, θα ισχύει και για την καθαρίστρια του ΥπΟικ, (και του μουσείου της Ακρόπολης).

Από κει και πέρα (εννοώ πέρα από τον ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ), διαφοροποιήσεις θα υπάρχουν. Δεν μπορεί ο κυβερνήτης υποβρυχίου ή ο ιπτάμενος να αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεται ο καπετάνιος του κρουαζιερόποιου, ή ο πιλότος της Aegean.
Αλλά Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ θα πρέπει να είναι αυτός (εξίσωση), να είναι ΕΝΑΣ, και να ισχύει για όλους. ΜΙΑ εργατική νομοθεσία. Για όλους.

Ξέρω ότι διατυπώνω πράματα που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνουν (αν και θα πρεπε). Αλλά κάποιος πρέπει να τα διατυπώσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα