Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: καταθεσεις στο...σπιτι

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Ιαν 2014 18:43 #19

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
soto51 έγραψε:
alex έγραψε:
τα χαρτονομίσματα έχουν ένα μεταλλικό στοιχείο που ανιχνεύεται από ειδικά μηχανήματα που έχουν οι κλέφτες...

Να με συμπαθάς ρε Άλεξ.... Φαίνεσαι σοβαρός άνθρωπος!....

ΕΛΕΟΣ πια με αυτές τις ιστορίες φαντασίας που κυκλοφορούν! :woohoo:

Κι εγώ θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου σοβαρό. Αυτό που μετέφερα μου το είπε αστυνομικός. Δε νομίζω ότι με κορόιδευε.
Δες κι εδώ :
ec.europa.eu/dgs/health_consumer/library...veys/sur17_05_el.pdf

Η µεταλλική ταινία στα χαρτονοµίσµατα χαµηλότερης αξίας (5, 10, 20 ευρώ)
διαφέρει ως προς το σχήµα και τη θέση από την ταινία που φέρουν τα
χαρτονοµίσµατα µεγαλύτερης αξίας (50, 100, 200, 500).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Ιαν 2014 21:57 #20

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Απο αυτην τη ταινία μπορούν να ανιχνευτούν, αλλά απο μερικά εκατοστά απόσταση. Ετσι δουλεύουν τα μηχανηματα που κάνουν ελεγχο γνησιότητας. Τι σε κανει να πιστεύεις οτι εχει κάποια πρακτική χρησιμότητα αυτό το γεγονός; Δηλαδή αν τα έχει κρύψει κάπου μέσα στο σπίτι; Αν στο είπε μπάτσος, το βλέπω να ειναι απο αυτούς που πιστεύουν πως θα πάρουν πίσω τις περικοπές απο το 12, και πιθανόν και με τόκο :laugh:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Ιαν 2014 22:08 #21

  • COLLECTOR
  • Το Άβαταρ του/της COLLECTOR
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Κι ομως φιλε soto51...Εμεινες λιγο..πισω: Εχεις ακουστα το RFID? Υπαρχει στα "μηχανακια" της Αττικης οδου (και αλλαχου), εκπεμπει και ανιχνευεται με ειδικα Scanners. Υπαρχει και στα χαρτονομισματα του Ευρω!! Και ενα χρηστικο (και μυστικο!) hint: Το ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ δεν επιτρεπει την ανιχνευση. Προσωπικα δεν με αφορα, απλως σκορπαω τη γνωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Ιαν 2014 22:58 #22

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
COLLECTOR έγραψε:
Κι ομως φιλε soto51...Εμεινες λιγο..πισω: Εχεις ακουστα το RFID? Υπαρχει στα "μηχανακια" της Αττικης οδου (και αλλαχου), εκπεμπει και ανιχνευεται με ειδικα Scanners. Υπαρχει και στα χαρτονομισματα του Ευρω!! Και ενα χρηστικο (και μυστικο!) hint: Το ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ δεν επιτρεπει την ανιχνευση. Προσωπικα δεν με αφορα, απλως σκορπαω τη γνωση.

Όχι, φίλε Collector, δεν είμαι ...πίσω!
RFID υπάρχουν σε διάφορα σημεία της ζωής μας, αλλά είναι πράμα που φαίνεται (και τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει τέτοιο σε χαρτονόμισμα, ακόμα τουλάχιστον) αλλά δεν συζητάμε αυτό εδώ.
Συζητάμε για το αν ο διαρρήκτης που θα μπει στο σπίτι σου θα έχει το μέσον (μηχανή ανίχνευσης με το σύστημα RFID) ώστε να πάει να βρει τα ευρώ σου (ή τις λίρες σου) εκεί που τις έχεις κρυμμένες (και καμουφλαρισμένες).
Εγώ λέω ότι ΔΕΝ θα το έχει.
(Άσε που επίσης λέω ότι τα euroχαρτονομίσματα -ακόμα τουλάχιστον- δεν έχουν ενσωματωμένο αυτό το σύστημα/διάταξη/chipάκι/σύρμα - όπως θέλεις πέσ'το).

Οι μεταλλικές "λωρίδες" που έχουν τα χαρτονομίσματα (δηλαδή αυτές):

MetalStrip_2014-01-29.jpg


ΔΕΝ είναι στοιχείο συστήματος RFID. Είναι στοιχείο "δυσκολέματος" της παραχάραξης, και το μέταλλο αυτό, δεν είναι σε ποσότητες τέτοιες που ανιχνεύεται από κοινούς ανιχνευτές μετάλλων.
(Οι οποίοι btw δουλεύουν με την παραμόρφωση του μαγνητικού πεδίου που οι ίδιοι εκπέμπουν, όχι με εκπομπή σήματος και αναμονή απάντησης, όπως τα RFID συστήματα, που ΚΥΡΙΩΣ χρησιμοποιούνται για ανίχνευση κλοπών από μαγαζιά).
Θα έχεις δει βέβαια, τι όγκο έχουν οι ανιχνευτές RFID που βρίσκονται στις πόρτες των μαγαζιών...

Αν θέλεις να διαβάσεις τεχνικά και ιστορίες για RFID, ευρώ, κλπ, πάρε μερικά sites:

www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1225333

www.prisonplanet.com/022904rfidtagsexplode.html

simple.wikipedia.org/wiki/RFID

en.wikipedia.org/wiki/Radio-frequency_identification

Α, και να σου πω ότι τα σκυλιά μου έχουν ήδη RFID πάνω τους... Σαν κόκκος ρύζι είναι. Αλλά τον διαβαζει μόνο ο κτηνίατρος (με το μηχάνημα που έχει) και για να το διαβάσει (και να δει σε ποιον ανήκει ο σκύλος) πρέπει να περάσει το μηχάνημα πάνω από το λαιμό του (εκεί τον έχουν βάλει: Με σύριγγα).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2014 23:01 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 30 Ιαν 2014 06:35 #23

  • ditas
  • Το Άβαταρ του/της ditas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
makper έγραψε:
Άρα άμα μπουκάρουν στο σπίτι σου χωρίς πληροφορίες, και από τύχη έχεις μέσα λεφτά, φρόντισε να τα έχεις κρύψει καλά γιατί δεν θα κάτσουν μια ολόκληρη μέρα μέσα να σου ξηλώσουν το σπίτι. Τώρα, για την απίθανη περίπτωση που τύχει να είσαι μέσα, φρόντισε να έχεις κάπου μερικές δεκάδες €, δώσε τους τα μετά τις πρώτες αγριάδες και καθάρισες.

πολυ κουβαρντα σε βρησκω... τι μερικες δεκαδες ευρω... τοσα δεν ειναι ολα μαζι... καλυτερα στη τραπεζα να σου φαει ενα ποσοστο... και το κακο ειναι οτι αμα μπει κανενας με αυτο το σκεπτικο τσαμπα το ξυλο γιατι θα νομιζει οτι του λεμε ψεματα ενω δεν θα εχουμε χαχαχαχα
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιαν 2014 06:36 από ditas.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 30 Ιαν 2014 09:08 #24

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
makper έγραψε:
Απειλές είναι αυτά ενάντια σε Ιταλία και Ισπανία. Σε κάθε περίπτωση... τα χρήματα εκτός Ε.Ε. Τα ξέρετε δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε

Στο Jersey καλά είναι; :whistle:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 30 Ιαν 2014 17:52 #25

  • COLLECTOR
  • Το Άβαταρ του/της COLLECTOR
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
@soto51
...και σκεψου, αυτα πριν 3 χρονια!..
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιαν 2014 17:54 από COLLECTOR.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 30 Ιαν 2014 19:20 #26

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Λέω και εγώ τώρα. Αν πάρουν το χέρι του παιδιού σου και του κόψουν την ακρη από το αριστερό μικρό δάχτυλο (μιλάω για παιδί δεξιόχειρα) και σου πουν που έχεις τα λεφτά θα τα δώσεις μέχρι πεντάρας ή όχι?????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθεσεις στο...σπιτι 30 Ιαν 2014 19:44 #27

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
COLLECTOR έγραψε:
@soto51
...και σκεψου, αυτα πριν 3 χρονια!..

Έλα ρε collector, αυτό το βίντεο που έβαλες καταδεικνύει ακριβώς ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που θέλεις να υποστηρίξεις!
Ναι, όλα τα ηλεκτρονικά gadgets που μπαίνουν στη ζωή μας ενέχουν τον κίνδυνο να ανιχνευτούν/hackαριστούν/κλαπούν/υποκλαπουν κλπ, και μέσα σ' αυτά εντάσσονται και οι κάρτες βεβαίως, αυτό όμως δεν ισχύει για το cash! Κι αν ακόμα ΜΠΕΙ RFID συστηματάκι στα χαρτονομίσματα, τι θα πετύχει ο σκάννερ που θα με πλησιάσει στο λεωφορείο? Να διαβάσει τον αριθμό του χαρτονομίσματος? Ε, και λοιπόν? Ας τον διαβάσει!

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ από το βίντεο είναι το εξής:
-Μακριά από τράπεζες, κάρτες, λογαριασμούς, και τα τοιαύτα. Φακελλώνεσαι άγρια (είτε από τους "κακούς" (πορτοφολάδες) είτε από τους "καλούς" (Στουρνάρας, Μαυραγάνης, Θεοχάρης κλπ)). Οπότε, το μετρητό στην τσέπη, και η τσέπη με φερμουάρ.

Που διαφωνούμε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα