Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 07 Ιαν 2017 14:10 #64

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Πρεπει να μελετάς καλά τις συνθήκες. Προέβλεψα το μπάχαλο και ήδη "εξαφάνισα" το μεγαλύτερο ποσοστό των αποταμιεύσεων μου σεχώρες εντος εκτός ΕΕ και αντίστοιχες θυρίδες. Επιπλέον επειδή έμεινε ένα σεβαστό ποσό εντός ελληνικού συστήματος για λόγους που δεν εχει νόημα να αναλύσω τώρα, φρόντισα να έχω σε αρκετές Τράπεζες (τις 5 ελληνικές και HSBC κλπ) λογαριασμούς με δικαιούχους τα 6 μέλη της οικογενείας μου άρα και αντίστοιχες κάρτες και e-banking.Αρα έχω καμιά 35ρια κάρτες και αντίστοιχους κωδικούς για το 1000ρικο. Ετσι σκουπίζονται τα πάντα. Οτι μπαίνει στο σύστημα από εταιρική δραστηριότητα ΑΜΕΣΩΣ σκουπίζεται. Τονίζω ότι όλα τα ποσά είναι φορολογημένα στο ακέραιο και τίποτε δεν είναι μαύρο. Απλά δε θέλω να ρισκάρω οι κόποι μιας ζωής να γίνουν μισθοδοσία στον Καρανίκα και έκτακτα βοηθήματα σε 50ρηδες συνταξιούχους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 04:14 #65

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Πρεπει να μελετάς καλά τις συνθήκες. Προέβλεψα το μπάχαλο και ήδη "εξαφάνισα" το μεγαλύτερο ποσοστό των αποταμιεύσεων μου σεχώρες εντος εκτός ΕΕ και αντίστοιχες θυρίδες. Επιπλέον επειδή έμεινε ένα σεβαστό ποσό εντός ελληνικού συστήματος για λόγους που δεν εχει νόημα να αναλύσω τώρα, φρόντισα να έχω σε αρκετές Τράπεζες (τις 5 ελληνικές και HSBC κλπ) λογαριασμούς με δικαιούχους τα 6 μέλη της οικογενείας μου άρα και αντίστοιχες κάρτες και e-banking.Αρα έχω καμιά 35ρια κάρτες και αντίστοιχους κωδικούς για το 1000ρικο. Ετσι σκουπίζονται τα πάντα. Οτι μπαίνει στο σύστημα από εταιρική δραστηριότητα ΑΜΕΣΩΣ σκουπίζεται. Τονίζω ότι όλα τα ποσά είναι φορολογημένα στο ακέραιο και τίποτε δεν είναι μαύρο. Απλά δε θέλω να ρισκάρω οι κόποι μιας ζωής να γίνουν μισθοδοσία στον Καρανίκα και έκτακτα βοηθήματα σε 50ρηδες συνταξιούχους.



και πολυ καλα κανεις gus.φρονω οτι ετοιμαζουν κουρεμα καταθεσεων και μαλιστα με νομιμο τροπο.

αν θα γινει μεσω υπερφορολογησης καταθεσεων ή με αλλον τροπο δεν το ξερω αλλα μας το κρυβουν επιμελως.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 11:15 #66

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sonik έγραψε:


και πολυ καλα κανεις gus.φρονω οτι ετοιμαζουν κουρεμα καταθεσεων και μαλιστα με νομιμο τροπο.

αν θα γινει μεσω υπερφορολογησης καταθεσεων ή με αλλον τροπο δεν το ξερω αλλα μας το κρυβουν επιμελως.

Συμπληρωματικά σε όσες Τράπεζες δεν είχα λογαριασμό στέλνω ενα 10ρικο από έξω και ανοίγω. Άμεσα βέβαια το 10ρικο εξαφανίζεται. Εννοείται ότι στέλνω από ίδιο ονομα στο ίδιο ονομα άρα δεν τίθεται θέμα δωρεάς. Άρα τρόπος να εξαφανίσεις το χρημα υπάρχει έστω και σιγά σιγά...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 13:28 #67

  • tasos (tasos01)
  • Το Άβαταρ του/της tasos (tasos01)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Κάρμα: 0
gus (gus326) έγραψε:
Συμπληρωματικά σε όσες Τράπεζες δεν είχα λογαριασμό στέλνω ενα 10ρικο από έξω και ανοίγω. Άμεσα βέβαια το 10ρικο εξαφανίζεται. Εννοείται ότι στέλνω από ίδιο ονομα στο ίδιο ονομα άρα δεν τίθεται θέμα δωρεάς. Άρα τρόπος να εξαφανίσεις το χρημα υπάρχει έστω και σιγά σιγά...
Σπάσε το και ξανά ρίξτο με ενδιαφέρει
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 14:35 #68

Το ερώτημα όμως είναι γιατί η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ εμφανίζει στην οθόνη του e-banking (Win Bank) αυτό το μήνυμα.
Ποιος ο λόγος της ενημέρωσης των καταθετών σήμερα, για το νόμο του ΤΕΚΕ που έχει ψηφιστεί από τον Φεβρουάριο του 2009 ;;;

Πολλοί μιλούν για την προστασία και το κούρεμα των τραπεζικών καταθέσεων, αλλά ελάχιστοι γνωρίζουν τι είναι πραγματικά οι καταθέσεις και ποιες από αυτές προστατεύονται.

Στην Ελλάδα, ο νομοθέτης, δηλαδή η Βουλή των Ελλήνων, με προφανή την παρέμβαση του τραπεζικού συστήματος, γιατί αλλιώς δεν εξηγείται το νομοθετικό κενό, είχε φροντίσει μέχρι το 2009 να μην έχει ούτε ακόμη ορίσει τι σημαίνει κατά το νόμο "τραπεζική κατάθεση", αφήνοντας έτσι την έννοια των τραπεζικών καταθέσεων έρμαιο αντικρουόμενων αποφάσεων του Αρείου Πάγου, με τις οποίες τελικά αποδόθηκε στην τραπεζική κατάθεση η έννοια της ανώμαλης παρακαταθήκης, που στην πράξη σημαίνει ότι η κυριότητα του χρήματος των καταθετών περιέρχεται αυτομάτως στην τράπεζα, η οποία, ακόμη και αν σου κλέψει τις καταθέσεις (πχ Κοσκωτάς, κλπ) δεν διαπράττει το ποινικό αδίκημα της υπεξαίρεσης, αλλά ευθύνεται απέναντι σου μόνον αστικά !!!
Έχει, πληρώνει !!!
Δεν έχει, σου κουνάει το μαντήλι !!!
Εσύ πάντως, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ!!!

Κάπως έτσι, το 2009, ιδρύθηκε το ΤΕΚΕ, που με λιγότερα από 2 Δις διαθέσιμα, εγγυάται σήμερα 130 Δις καταθέσεων.
Θα με ρωτήσετε εύλογα, πως μπορεί κάποιος να κάνει ένα τέτοιο θαύμα ;;;
Να εγγυάται με 2 μόλις Δις, 130 ολόκληρα Δις ;;;

Η απάντηση είναι απλή και την δίνει ο ίδιος ο νόμος 3746/2009 (ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009) για την ίδρυση του ΤΕΚΕ :
Οι εξαιρέσεις του νόμου της δήθεν προστασίας των καταθέσεων, μπορεί τελικά να σουμάρουν ακόμη και περισσότερα από 130 Δις !!!

kinima-ypervasi.blogspot.gr/2017/01/blog-post_5.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 15:28 #69

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gus (gus326) έγραψε:
Συμπληρωματικά σε όσες Τράπεζες δεν είχα λογαριασμό στέλνω ενα 10ρικο από έξω και ανοίγω. Άμεσα βέβαια το 10ρικο εξαφανίζεται. Εννοείται ότι στέλνω από ίδιο ονομα στο ίδιο ονομα άρα δεν τίθεται θέμα δωρεάς. Άρα τρόπος να εξαφανίσεις το χρημα υπάρχει έστω και σιγά σιγά...

Αυτό που προτείνεις (έξυπνο) δεν γίνεται, αν ο λογαριασμός έξω δεν είναι γνωστός στο εδώ σύστημα. Διότι για ένα δεκάρικο αναγκάζεσαι να τον αποκαλύψεις.
Υπάρχει όριο (δεν το ξέρω, ρωτάω) με βάση τα CC για το πόσο είναι το ελάχιστο έμβασμα λόγω του οποίου σου ανοίγουν νέο λογαριασμό?

Βέβαια, αυτό που λέω, μικρή σημασία έχει πια γιατί από 1/1/17 οι μισές χώρες έχουν προσχωρήσει σ' αυτή την καινούρια συνθήκη περί ανταλλαγής πληροφοριών, και από 1/1/18 θα προσχωρήσουν και οι υπόλοιπες μισές (συμπεριλαμβανομένης και της Ελβετίας).
Οπότε ή θα πρέπει να πας σε χώρα εκτός συνθήκης (δύσκολο και όχι πολύ ασφαλές), ή να κάνεις κάτι άλλο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 17:27 #70

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Απλό απλούστατο. Ανοίγεις ενα λογαριασμό στην Alpha Cyprus όπου στέλνεις ενα δεκάρικο. Αυτό το χρησιμοποιείς για να ανοίξεις λογαριασμό εν Ελλάδι. 10Κ είναι το ελάχιστο έμβασμα για άνοιγμα λογαριασμού. Μετά το στέλνεις έξω ανά 1000 και άντε πάλι από την αρχή. Εγώ που εχω πολλούς λογαριασμούς το πετυχαίνω σε ενα μήνα. Ο ένας παράγοντας της εξίσωσης ειναι ο αριθμός των λογαριασμών που έχεις και ο άλλος ο χρόνο. Όσο αυξάνει ο αριθμός των λογαριασμών τόσο μειωνονται οι μήνες. Μην το κάνω πιο λιανά ειναι εύκολο. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γελάς με τα cc αρκεί να το κατέχεις λίγο παραπάνω. Μην τους αφήσετε σεντς του αλήτες. Άκου 4400 ασφαλιστρικες εισφορές το μήνα. Θα τους πετάξω τα μάτια. Εχω βρει δεκάδες τρόπους και βοηθώ όλους τους φίλους επιχειρηματίες νσ αποδρασουν. Εγώ ήδη την έκανα για αλλη πολιτεία (επιχειρηματικως). Οδοι έχετε ενηλικα τεκνα που σπουδάζουν λουκουμάκι ειναι. Αέρας.....σκεφτειτε γιατί χανόμαστε...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sonik

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 08 Ιαν 2017 17:29 #71

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Εννοείται ότι μιλάμε για φορολογημενα χρήματα και σαφώς δε βάζουμε στο παιχνίδι σοβαρούς λογαριασμούς σε τρίτες χώρες π.χ. Ελβετία. Σιγκαπούρη κλπ η Κύπρος μια χαρά ειναι...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sonik

Τ.Ε.Κ.Ε --ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 09 Ιαν 2017 18:02 #72

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Το δεδικασμένο που απορρέει από την ρότα που έχουν πάρει τα ελληνικά δικαστήρια αποτελεί βάλσαμο και ανακούφιση για τους δανειολήπτες των τραπεζών που βλέπουν τις οφειλές τους να διαφράφονται, αλλά και ανησυχία για τους καταθέτες που υποπτεύονται πως ότι κουρευτεί, στο τέλος θα κουρευτεί υποχρεωτικά από τις καταθέσεις τους :P

www.newsnowgr.com/article/993195/epkkrit...ata-850000-evro.html
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα