Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων

Απ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων 11 Μαρ 2011 19:08 #19

  • tioduuae
  • Το Άβαταρ του/της tioduuae
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
Υπάρχει περίπτωση αν όλα ΔΕΝ πάνε καλά στης 25 του Μάρτη να πτωχεύσουμε και επίσημα και να υπάρχει άμεσα παρακράτηση τραπεζικών καταθέσεων;

Διαβάζω διάφορα, ακούω διάφορα και δεν ξέρω τί να κάνω...
Κόποι μιας ζωής, περίπου 50.000 σε τράπεζα...

Τί λέτε;
Κυκλοφορούν πολλές φήμες, που βασίζονται στο απλό γεγονός ότι κανείς μας δεν είναι μάντης και δεν μπορεί να δει τι θα συμβεί στο μέλλον.

Η απάντηση σε αυτές τις φήμες είναι η λογική και τα ιστορικά γεγονότα.
Ιστορικά, λοιπόν, θα ήθελα να μάθω πότε έχει ξαναγίνει παρακράτηση τραπεζικών καταθέσεων σε περίπτωση πτώχευσης.
Και απαντώντας με την λογική λέμε ότι το κεφάλαιο και δη οι καταθέσεις αποτελούν την κορωνίδα του συστήματος μας (καπιταλισμός) και είναι το πρώτο που προστατεύουν, για αυτό και το ταμείο εγγύησης και το Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας.

Φυσικά μάντης δεν είμαι και δεν μπορώ να αποκλείσω καμία φήμη, όσο απίθανη και παράλογη και αν ακούγεται.

Παρακρατηση καταθεσεων εννοουν την μετατροπη τους σε δραχμες η την επιβολη πλαφον στις αναληψεις.Πραγματα που δεν προκειτε να γινουν.Αλλα το να τα ονομαζει κανενας παρακρατηση μαλλον θελει να τρομαξει τον κοσμο.
Κατασχεση των καταθεσεων ολων (η μερικων) των πολιτων δε νομιζω να εχει γινει ποτε και σε καμμια χωρα θα ηταν τελειως τρελο.Ουτε στην Αργεντινη εγινε τετοιο πραγμα μην γελιομαστε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων 11 Μαρ 2011 20:13 #20

  • agios sostis
  • Το Άβαταρ του/της agios sostis
προσοχή, όπως απηγορεύθη στον Τζιμάκο να λέει την λέξη "νταλάρας" έτσι πλέον απαγορεύεται σε όλους τους έλληνες να λέτε την λέξη "πτώχευση".... δεν πρέπει κανείς να λέει την λέξη πτώχευση. χαχαχα!... αυτο που δεν μας είπαν είναι αν θα περνάμε και αυτόφωρο όπως για φπα 5.001 ευρώ....

Εγώ πάντως φίλοι μπλόγκερς θεωρώ ότι αυτά είναι δείγματα πανικού και έλλειψης δημοκρατίας. Η εισαγγελική εμπλοκή στα threads περί πτώχευσης στις 25/3 ή αργότερα για μένα, αν αληθεύει, δείχνει ΜΟΝΟ ότι οι τράπεζες είναι προφανώς πανικόβλητες από τις εκκροές κεφαλαίων και βάλαν μέχρι και την δικαιοσύνη για να μας "συμμαζέψουν".... ας κάνουν λοιπόν οι κ. τραπεζίτες και το τελικό βήμα, ας πιέσουν τον σταθμάρχη του ΔΝΤ-ΕΕ να θεσπίσει (=διατάξει) εδώ και τώρα πλαφόν στις τραπεζικές αναλήψεις για να πέσουν και οι μάσκες καθότι αυτό το θέατρο σκιών κατήντησε γελοίο.

επίσης, δεν νομίζω ότι κανείς πείσθηκε από email σαν αυτό που στοχοποιήθηκε και επίσης χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει. Το ότι θα πτωχεύσουμε το λένε ευθαρσώς καθημερινά καμιά δεκαριά ξένοι αναλυτές και υπουργοί ευρωπαικών κυβερνήσεων με δηλώσεις και άρθρα τους στον ξένο αλλά και στον ελληνικό τύπο. Προφανώς δεν λένε ημερομηνία και πολλοί εξ αυτών χρησιμοποιούν όρους όπως "διαγραφή χρέους", "αναδιάρθρωση" κλπ αλλά το συμπέρασμα είναι ένα : όλο και περισσότεροι έλληνες (είτε διαβάσαν το επίμαχο email είτε όχι) αντιλαμβάνονται ότι το μνημόνιο (όπως λένε και πολλά ελληνικά κόμματα αλλά και πολλοί κυβερνητικοί βουλευτές) ΔΕΝ θα μπορέσει να λύσει το πρόβλημα χρέους και μόνο αν η ευρώπη μας χαρίσει κυριολεκτικά μέρος του και δη πολύ σύντομα θα σωθούμε. Αυτό το είπε και ο ΠτΔ όταν είπε στον προβόπουλο "αν δεν βρει λύση η ευρώπη, χαθήκαμε". Τώρα αν κάποιοι θέλουν να σας πείσουν ότι είναι τρελός όποιος έλληνας ακούγοντας αυτή τη φράση του προέδρου της δημοκρατίας, πηγαίνει και σηκώνει τα χρήματά του από τις ελληνικές τράπεζες.... να ξέρουν αυτοί οι κύριοι , όποιοι και αν είναι, ότι παίζουν με την δημοκρατία. Αν θέλει ο ΓΑΠ , ξαναλέω, ας κηρύξει στρατιωτικό νόμο, ας βάλει πλαφόν στις αναλήψεις να τελειώνουμε.... να αφήσουν τα μπλογκς ήσυχα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων 11 Μαρ 2011 20:26 #21

  • aporos
  • Το Άβαταρ του/της aporos
Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Έστω ότι χρεωκοπεί το κράτος. Λένε πολλοί ότι η χρεωκοπία του θα επιφέρει ντόμινο χρεοκωπιών ορισμένων τραπεζών. Αν ο καταθέτης έχει τοποθετήσει τα χρήματά του στην Ελλάδα αλλά σε αλλοδαπή τράπεζα ή σε θυγατρική αλλοδαπής τράπεζας υψηλής πιστοληπτικής διαβάθμισης θα υποστεί κάποια ζημία -αφού η τράπεζα δεν κινδυνεύει- και αν ναι γιατί;
Το ερώτημά μου αναφέρεται σαφώς μόνο σε απώλεια καταθέσεων λόγω χρεωκοπίας και όχι σε δήμευση καταθέσεων ή άλλη αναγκαστική τους απαλλοτρίωση (η οποία στην απίθανη περίπτωση που θα συνέβαινε θα καταλάμβανε όλους τους έλληνες πολίτες και συνεπώς και τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων 12 Μαρ 2011 10:34 #22

  • panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • Το Άβαταρ του/της panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (-4)
aporos έγραψε:
Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Έστω ότι χρεωκοπεί το κράτος. Λένε πολλοί ότι η χρεωκοπία του θα επιφέρει ντόμινο χρεοκωπιών ορισμένων τραπεζών. Αν ο καταθέτης έχει τοποθετήσει τα χρήματά του στην Ελλάδα αλλά σε αλλοδαπή τράπεζα ή σε θυγατρική αλλοδαπής τράπεζας υψηλής πιστοληπτικής διαβάθμισης θα υποστεί κάποια ζημία -αφού η τράπεζα δεν κινδυνεύει- και αν ναι γιατί;
Το ερώτημά μου αναφέρεται σαφώς μόνο σε απώλεια καταθέσεων λόγω χρεωκοπίας και όχι σε δήμευση καταθέσεων ή άλλη αναγκαστική τους απαλλοτρίωση (η οποία στην απίθανη περίπτωση που θα συνέβαινε θα καταλάμβανε όλους τους έλληνες πολίτες και συνεπώς και τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό).


Πως δικαιολογεί στην εφορία καταθέσεις εις την αλλοδαπήν ένας... άπορος;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων 12 Μαρ 2011 15:49 #23

  • aporos
  • Το Άβαταρ του/της aporos
Μα είμαι ά...πορος όχι λόγω -οικονομικής -απορίας αλλά λόγω άγνοιας.
Και το ερώτημά μου δεν αφορά καταθέσεις στην ...αλλοδαπή, αλλά καταθέσεις στην Ελλάδα σε ...αλλοδαπή τράπεζα.
Νομίζω ήμουν σαφής αν και με ...απορίες!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Παρακράτηση τραπεζικων καταθέσεων 12 Μαρ 2011 18:18 #24

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Τα χρηματα που μας δανειζουν ειναι με πολυ μεγαλο επιτοκειο. Δηλαδη καλο εσοδο γιαυτους . Με λιγα λογια δεν θα ηθελαν να χασοουν εναν καλο πελατη σαν εμας. Εκτος απροοπτου. Δεν θελουν να πτωχευσουμε , τουλαχιστον οχι τωρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα