Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Διασφάλιση καταθεσεων

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 03:02 #46

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Αυτό ήταν σπόντα :(
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιουν 2012 03:04 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 03:56 #47

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Δεν ξερω τι λετε εσεις και με ποια λογικη αλλα εγω δεν φοβαμαι τονΤσιπρα η τον Καμενο πιο πολυ απο τον Μπενη η τον Σαμαρα.Απορω πως τους στιριζετε ακομα μετα απο τα χαλια που μας εφεραν.Πραγματικα ξεχασατε τα ρεζιλικια τους των τελευταιων μηνων?Και κατι ακομα.Δεν αντεχω αλλους εκβιασμους.Δεν γουσταρω καθολου φατσες τυπου Ντορας και Αδωνη στην ΝΔ που τοσο πολυ κατηγορουσαν ,και με επιχειρηματα σωστα,οταν δεν ηταν μεσα.Ανθρωπους που κανουν τα παντα για μια θεσουλα σε ενα κομα δεν μπορω να φανταστω πως υα με υπερασπισουν στα θηρια εξω.Αυτοι ειναι πουλημενοι μεχρι το κοκαλο.Πως να τους εμπιστευτω?Το ιδιο και για τον Σαμαρα που αν δεν τους ειχε παρει μαλλον θα τον ψηφιζα χωρις αυτα τα ρεμαλια στο κομα.Οχι .Δεν μου απει το χερι και πιστεψτε με δεν φοβαμαι ουτε κι αν ακομα παμε στην δραχμη.Δεν ανεχομαι τυπους σαν τον Χατζιδακη και την Διαμαντοπουλου να τους βλεπω ξανα στην βουλη και με να ξερω οτι τους σπρωχνει η BILDEBERG.Ποια συμφεροντα μου θα υπερασπισθουν οι βαθεια προσκυνημενοι συνκηβερνητες του μνημονιου?Η ο εκβιασμος με τα φαρμακα ειναι λιγος???Φτανει πια η τρομοκρατια της πτωχευσης.Μηπως αν βγουνε τι θα κανουνε??Δεν ειδατε ποσα μετρα περασαν και εφαρμοσαν και καλα χωρις να μπορουν να κανουν τιποτα αλλο?Δεν βλεπετε ταχαλια μας?Αυτοι δεν φταινε?????Αυτοι δεν μας οδηγησαν εδω που ειμαστε??Και με πια λογικη πιστευετε οτι θα κανουν κατι αλλο αυτοι οι ιδιοι???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 12:05 #48

  • gibson
  • Το Άβαταρ του/της gibson
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (-1)
Συμφωνώ απόλυτα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 12:42 #49

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
Ανώνυμος έγραψε:
Δεν ξερω τι λετε εσεις και με ποια λογικη αλλα εγω δεν φοβαμαι τονΤσιπρα η τον Καμενο πιο πολυ απο τον Μπενη η τον Σαμαρα.Απορω πως τους στιριζετε ακομα μετα απο τα χαλια που μας εφεραν.Πραγματικα ξεχασατε τα ρεζιλικια τους των τελευταιων μηνων?Και κατι ακομα.Δεν αντεχω αλλους εκβιασμους.Δεν γουσταρω καθολου φατσες τυπου Ντορας και Αδωνη στην ΝΔ που τοσο πολυ κατηγορουσαν ,και με επιχειρηματα σωστα,οταν δεν ηταν μεσα.Ανθρωπους που κανουν τα παντα για μια θεσουλα σε ενα κομα δεν μπορω να φανταστω πως υα με υπερασπισουν στα θηρια εξω.Αυτοι ειναι πουλημενοι μεχρι το κοκαλο.Πως να τους εμπιστευτω?Το ιδιο και για τον Σαμαρα που αν δεν τους ειχε παρει μαλλον θα τον ψηφιζα χωρις αυτα τα ρεμαλια στο κομα.Οχι .Δεν μου απει το χερι και πιστεψτε με δεν φοβαμαι ουτε κι αν ακομα παμε στην δραχμη.Δεν ανεχομαι τυπους σαν τον Χατζιδακη και την Διαμαντοπουλου να τους βλεπω ξανα στην βουλη και με να ξερω οτι τους σπρωχνει η BILDEBERG.Ποια συμφεροντα μου θα υπερασπισθουν οι βαθεια προσκυνημενοι συνκηβερνητες του μνημονιου?Η ο εκβιασμος με τα φαρμακα ειναι λιγος???Φτανει πια η τρομοκρατια της πτωχευσης.Μηπως αν βγουνε τι θα κανουνε??Δεν ειδατε ποσα μετρα περασαν και εφαρμοσαν και καλα χωρις να μπορουν να κανουν τιποτα αλλο?Δεν βλεπετε ταχαλια μας?Αυτοι δεν φταινε?????Αυτοι δεν μας οδηγησαν εδω που ειμαστε??Και με πια λογικη πιστευετε οτι θα κανουν κατι αλλο αυτοι οι ιδιοι???

na dis o tsipras pou ta mas odigisi giati kapioi nomizoun oti meta to kanoni ola ua einai kala
auto poy exete dei stin argentini ua einai nipiagogio mprosta sta dika mas xalia
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 12:59 #50

  • ...
  • Το Άβαταρ του/της ...
Στοv ρόλο του εφοριακού και οι τράπεζες

06 Ιουνίου 2012 | 09:58. Οικονομία


Να δηλώνουν τα εισοδήματά τους και στην τράπεζα με την οποία συνεργάζονται είναι πλέον υποχρεωμένοι όλοι ανεξαιρέτως οι πελάτες των πιστωτικών ιδρυμάτων. Και θα πρέπει να προσκομίζουν το πρωτότυπο του εκκαθαριστικού της Εφορίας. Ο στόχος είναι ένας, να «μπλοκάρονται» εκείνοι που φοροδιαφεύγουν.


Μάλιστα, η Ελληνική Ένωση Τραπεζών, που δέχεται καθημερινά πλήθος ερωτημάτων από πελάτες των τραπεζών-μελών της, ενημερώνει ότι από τον Μάρτιο 2012, σύμφωνα με ρητή διάταξη της Τράπεζας Ελλάδος (2652/2012 Πράξη Διοικητή) θα πρέπει:

Τα εισοδήματα του πελάτη-φυσικού προσώπου να δηλώνονται στην τράπεζα με την επίδειξη του εκκαθαριστικού σημειώματος φορολογίας εισοδήματος (πρέπει να προσκομιστεί το πρωτότυπο).

Τα εισοδήματα του πελάτη-νομικού προσώπου/επιτηδευματία, με την επίδειξη του πρωτοτύπου της υποβληθείσας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, με επιβεβαιωμένη την υποβολή της και το σημείωμα πληρωμής φόρου. Όσοι τώρα δεν είναι υπόχρεοι από τον νόμο να υποβάλλουν φορολογική δήλωση, θα πρέπει να συμπληρώνουν υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 στην αρμόδια ΔΟΥ και να λαμβάνουν υπογεγραμμένο αντίγραφο προκειμένου να το προσκομίζουν στην τράπεζα.

Η δήλωση του εισοδήματος αφορά όλους ανεξαιρέτως τους πελάτες των τραπεζών, είτε δηλαδή έχουν από το παρελθόν σχέση με την τράπεζα είτε είναι νέοι πελάτες, ακόμα και εκείνους που θα χρειασθεί να κάνουν έστω μία και μοναδική συναλλαγή μέσω τράπεζας.

Πηγή: imerisia.gr
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 13:13 #51

  • entro
  • Το Άβαταρ του/της entro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
Το εκκαθαριστικό το ζητάνε για χίλια δύο πράγματα όπου και δεν χρειάζεται να το προσκομίσεις, αρκεί να έχεις χρόνο για αντιπαράθεση.

Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια. Η τράπεζα θα κάνει έλεγχο τώρα σε όλους εκτός από αυτούς που κλέβουν γιατί δεν θα θέλουν να τους χάσουν από πελάτες.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία αμφισβήτηση πλέον, οι τράπεζες κυβερνούν χωρίς καν να κρύβονται.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 13:48 #52

  • Κωστάκης
  • Το Άβαταρ του/της Κωστάκης
Εχω προθεμιακη καταθεση 180.000 στην probank που ληγει σε λιγες μερες.
Ενας φιλος που δουλευει στην alpha με προβληματησε λεγοντας μου να μην αφησω πανω απο 100.000 γιατι δεν ειναι διασφαλισμένα!
Κατα τη γνωμη του βεβαια ουτε τα 100.000 ειναι διασφαλισμένα στη συγκεκριμενη τραπεζα ,και με προετρεψε να τα παρω ολα απο εκει !
Λετε να εχει δικιο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 14:38 #53

  • kirkinezi
  • Το Άβαταρ του/της kirkinezi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ήμαρτον πια με αυτή την τρομοκρατεία και την τρομολαγνεία.Από το 2008 μέχρι τώρα μας έχουν όλους στην τσίτα μη χαθούνε τα λεφτά μας , μην πέσει ο ουρανός και μας πλακώσει , μην έρθει ο βελζεβούλης.
Αυτός ο "φίλος" σου αγαπητέ που δουλεύει στην alpha αλλά και όλοι οι υπόλοιποι "φίλοι" των υπολοίπων μελών του forum που δουλεύουν μέσα σε τράπεζες, δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι θα γίνει.Όχι μόνο οι υπάλληλοι αλλά ούτε καν οι διευθυντές των υποκαταστημάτων των τραπεζών.Οπότε αυτή η μπουρδολογία του στυλ "μου είπε έγκυρη πηγή από μέσα" , "κολητός μου υπάλληλος μεγάλης τράπεζας τα έβγαλε έξω τα λεφτά του" κλπ,κλπ ας σταματήσει επιτέλους.
Έχω γειτόνισσα που από το 2008 που ξεκίνησε η κρίση, έχει στη τράπεζα κάποιο μικροποσό και τα έχει πάει τα έχει φέρει πάνω από 15 φορές με αυτά που ακούει από τον καθένα (μαζί με τα τρομολαγνικά ΜΜΕ).Στο τέλος τα έχτισε σε τοίχο...Δεν ξέρω τι επιτόκιο της δίνει αλλά μάλον θα είναι καλύτερο από αυτό που της έδινε η τράπεζα στην οποία μέχρι πρότινος τα είχε....
Δικαίωμα του καθενός βέβαια είναι να κάνει οτι θέλει τα λεφτά του και τους κόπους του , αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα να σπέρνει φήμες από εδώ και από εκεί , τι στιγμή που κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει το τι θα γίνει.
Και για τους τρομολάγνους που νομίζουν οτι με το να έχουν τα λεφτά τους σε τράπεζες του εξωτερικού ή στο σεντούκι, να πω οτι στο κατά την προσωπική μου άποψη επιστημονικής φαντασίας σενάριο-ενδεχόμενο να κλείσουν οι τράπεζες και να χαθούν οι όποιες καταθέσεις , θα ξεσπάσει τέτοιος εμφύλιος στη χώρα που δεν θα προλάβουν καν να βγουν από τη χώρα για να γλεντήσουν τα λεφτά που τόσο έξυπνα φυγάδευσαν.
Μπορεί η Ελλάδα να είναι μια πορδή κυριολεκτικά στον παγκόσμιο χάρτη, αλλά όλοι κάνουν το σταυρό τους να μην κλάσει.Και δεν εννοώ οι Έλληνες αλλά οι ξένοι παρακαλάνε.Γιατί εαν κλάσει, με το πολιτικό καθεστώς που θα επικρατήσει , μπαίνουν αυτόματα στο ψυγείο όλα τα κοιτάσματα και όλος ο ορυκτός πλούτος της χώρας για τουλάχιστον 10-15 χρόνια και όλος ο βοράς της ευρώπης θα κάτσει στον "άξονα" μην μπορώντας να τα εκμεταλλευτεί.
Εδώ ολόκληρη Ρωσία και εκτίμησε οτι εαν βγει η Ελλάδα από το ευρώ θα χάσει 10% του ΑΕΠ της και τρέχει ο Πούτιν στον Ομπάμα να τον ταρακουνήσει να βρεθεί λύση και εσείς πηγαινοφέρνετε τα χαρτζιλίκια σας σαν πρόβατα από τη μια τράπεζα στην άλλη φοβούμενοι μήπως επέλθει το μοιραίο.Γιατί για χαρτζιλίκια μιλάμε όταν παγκοσμίων παίζονται τρις εαν βγούμε.
Συνέλθετε.Ούτε κατά διάνεια δεν μας αφήνουν να βγούμε, ούτε χάνουμε καταθέσεις , ούτε τίποτα.Τρομολαγνεία και άγιος ο θεός.
Να φοβάστε περισσότερο όταν δεν υπάρχει φόβος (John Train)
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιουν 2012 14:41 από kirkinezi.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 06 Ιουν 2012 15:14 #54

  • ajkdhsjk
  • Το Άβαταρ του/της ajkdhsjk
-κατά την προσωπική μου άποψη επιστημονικής φαντασίας σενάριο-ενδεχόμενο να κλείσουν οι τράπεζες και να χαθούν οι όποιες καταθέσεις , θα ξεσπάσει τέτοιος εμφύλιος στη χώρα που δεν θα προλάβουν καν να βγουν από τη χώρα για να γλεντήσουν τα λεφτά που τόσο έξυπνα φυγάδευσαν.

Υπαρχει και μαι άλλη άποψη που λέει οτι αυτοί που τα φυγάδευσαν θα βλέπουν τους διάφορους κακομοιρηδες που προέτρεπαν να τα κρατησουμε μέσα να τα έχουν χάσει όλα, να χοροπηδανε απο την πεινα και θα διασκεδάζουν αφάνταστα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα