Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Εθνικό νόμισμα

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 22:40 #10

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
To θεμα μας ειναι οι χρυσες λιρες !

Συγγνώμη!

Πάντα μπέρδευα τις λίρες με το μαϊντανό!

Προσεχε τους ''μαιντανους'' που καθημερινα ποτιζεις...γιατι οι χρυσες λιρες εχουν αξια,οι ''μαιντανοι'',οχι !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 22:41 #11

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Kratistos έγραψε:
maria έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Οσοι εχουν καταθεσεις και ειναι "Μ..........κες" και ταχουνε στην Ελλαδα εχουν λογο να ανησυχουνε εαν φυγει η Ελλαδα απο το ευρω.
Οσοι δεν εχουνε σκασιλα τους.

Εγω θυμαμαι οτι το 2001 με δραχμη ο μαιντανος το ματσακι ειχε 50 δρχ (δηλ 0,15 ευρω).
Την επομενη μερα που μπηκε το ευρω το ματσακι πουλιωτανε 0,50 λεπτε του ευρω δηλ. 171 δραχμες.
Πριν το ευρω περναγα βασιλιας, μαλιστα απο τον μισθο μου μου μενανε και αποταμιευσεις και αγορασα και διαμερισμα.
Με το ευρω λογω προαγωγης στην δουλεια μου πηρα διπλασιο μισθο αλλα δεν μου εμενε ουτε ευρω για αποταμιευση πλεον. Μαλιστα περιορισα και το αριθμο ημερων των διακοπων μου.

Οσοι ειναι υπερ του ευρω ειναι βλακες ή εχουν αλλα συμφεροντα απο πισω.

Τα εισαγωμενα πουκαμισα και παπουτσια (που πιθανον φορας) το εισαγωμενο κινητο και η τηλεοραση (που σιγουρα εχεις) ποσο θα κοστιζουν μετα την αλλαγη νομισματος ?


Λες το ΝΟΚΙΑ που ειχα το 2000 να το φτιαχνανε στην Ελλαδα και γι'αυτο μπορεσα και το αγορασα με δραχμες?
Το ιδιο και η τηλεοραση HITACHI που πηρα μαλλον στην Ελλαδα την φτιαχνανε και το αυτοκινητο που αγορασα. Τα δε μπλουζακια Lacoste που επαιρνα και αυτα εδω τα φτιαχνανε. Εαν ησαν εισαγομενα δεν θα μπορουσα να τα αγορασω με δραχμες.
Το πιο τρελο απο ολα ποιο ητανε?

Το ταξιδι που πηγα στην Ταυλανδη μετην γυναικα μου. Μαλλον θα πρεπει να το ονειρευτηκα.Λες να ειχα φτιαχτει και να ειδα οτι ημουν στην Ταυλανδη?


Τι λετε ρε? Μαλλον για μαστουρομενους Ελληνες ψαχνεται να βρειτε για να πιστεψουν τις βλακειες που γραφετε.

''Ρε'' να λες στην γυναικα και τα παιδια σου !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 14 Απρ 2014 23:05 #12

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
maria έγραψε:
Kratistos έγραψε:
maria έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Οσοι εχουν καταθεσεις και ειναι "Μ..........κες" και ταχουνε στην Ελλαδα εχουν λογο να ανησυχουνε εαν φυγει η Ελλαδα απο το ευρω.
Οσοι δεν εχουνε σκασιλα τους.

Εγω θυμαμαι οτι το 2001 με δραχμη ο μαιντανος το ματσακι ειχε 50 δρχ (δηλ 0,15 ευρω).
Την επομενη μερα που μπηκε το ευρω το ματσακι πουλιωτανε 0,50 λεπτε του ευρω δηλ. 171 δραχμες.
Πριν το ευρω περναγα βασιλιας, μαλιστα απο τον μισθο μου μου μενανε και αποταμιευσεις και αγορασα και διαμερισμα.
Με το ευρω λογω προαγωγης στην δουλεια μου πηρα διπλασιο μισθο αλλα δεν μου εμενε ουτε ευρω για αποταμιευση πλεον. Μαλιστα περιορισα και το αριθμο ημερων των διακοπων μου.

Οσοι ειναι υπερ του ευρω ειναι βλακες ή εχουν αλλα συμφεροντα απο πισω.

Τα εισαγωμενα πουκαμισα και παπουτσια (που πιθανον φορας) το εισαγωμενο κινητο και η τηλεοραση (που σιγουρα εχεις) ποσο θα κοστιζουν μετα την αλλαγη νομισματος ?


Λες το ΝΟΚΙΑ που ειχα το 2000 να το φτιαχνανε στην Ελλαδα και γι'αυτο μπορεσα και το αγορασα με δραχμες?
Το ιδιο και η τηλεοραση HITACHI που πηρα μαλλον στην Ελλαδα την φτιαχνανε και το αυτοκινητο που αγορασα. Τα δε μπλουζακια Lacoste που επαιρνα και αυτα εδω τα φτιαχνανε. Εαν ησαν εισαγομενα δεν θα μπορουσα να τα αγορασω με δραχμες.
Το πιο τρελο απο ολα ποιο ητανε?

Το ταξιδι που πηγα στην Ταυλανδη μετην γυναικα μου. Μαλλον θα πρεπει να το ονειρευτηκα.Λες να ειχα φτιαχτει και να ειδα οτι ημουν στην Ταυλανδη?


Τι λετε ρε? Μαλλον για μαστουρομενους Ελληνες ψαχνεται να βρειτε για να πιστεψουν τις βλακειες που γραφετε.

''Ρε'' να λες στην γυναικα και τα παιδια σου !


Καλα λες. Πρεπει να προσεχω. Μπορει να μας στειλεις κανενα Κασιδιαρη να μας τουλουμιασει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 15 Απρ 2014 00:06 #13

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
maria έγραψε:
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
To θεμα μας ειναι οι χρυσες λιρες !

Συγγνώμη!

Πάντα μπέρδευα τις λίρες με το μαϊντανό!

Προσεχε τους ''μαιντανους'' που καθημερινα ποτιζεις...γιατι οι χρυσες λιρες εχουν αξια,οι ''μαιντανοι'',οχι !



Λες να χρειαζομαστε λιρες για να αγορασουμε μαιντανο? Δεν ειναι εισαγομενος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 15 Απρ 2014 01:23 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kratistos έγραψε:
ταξιδι που πηγα στην Ταυλανδη με την γυναικα μου
Υπάρχει άτομο που σε ανέχεται επί καθημερινής βάσης?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 15 Απρ 2014 04:28 #15

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Kratistos έγραψε:
maria έγραψε:
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
To θεμα μας ειναι οι χρυσες λιρες !

Συγγνώμη!

Πάντα μπέρδευα τις λίρες με το μαϊντανό!

Προσεχε τους ''μαιντανους'' που καθημερινα ποτιζεις...γιατι οι χρυσες λιρες εχουν αξια,οι ''μαιντανοι'',οχι !



Λες να χρειαζομαστε λιρες για να αγορασουμε μαιντανο? Δεν ειναι εισαγομενος?

''Μαιντανος'' ειναι ο τυπος που χωνει παντου την μυτη του, χωρις γνωσεις,μονο και μονο για να ακουγεται.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 15 Απρ 2014 15:19 #16

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
maria έγραψε:
Kratistos έγραψε:
maria έγραψε:
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
To θεμα μας ειναι οι χρυσες λιρες !

Συγγνώμη!

Πάντα μπέρδευα τις λίρες με το μαϊντανό!

Προσεχε τους ''μαιντανους'' που καθημερινα ποτιζεις...γιατι οι χρυσες λιρες εχουν αξια,οι ''μαιντανοι'',οχι !



Λες να χρειαζομαστε λιρες για να αγορασουμε μαιντανο? Δεν ειναι εισαγομενος?

''Μαιντανος'' ειναι ο τυπος που χωνει παντου την μυτη του, χωρις γνωσεις,μονο και μονο για να ακουγεται.


θα ελεγα οτι ειναι και εκεινη η οποια προσπαθει να προωθησει ενα νεοφιλευθερο αποτυχημενο στις προηγουμενες εκλογες κομμα και δεν μας λεει και το ονομα του και η οποια γραφει ολη την ωρα , ανοιγει θεματα γυρω απο αυτο και νομιζει οτι ξερει τι της γινεται.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 15 Απρ 2014 19:20 #17

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Έχοντας ένα ισχυρό νόμισμα και ελάχιστες εξαγωγές (στρογγυλά 30% εξάγωγουμε...70% εισάγουμε), αναπόφευκτα για να υπάρξει ισοσκελισμός σε έσοδα-έξοδα στο ισοζύγιο του κράτους στο τέλος κάθε χρονιάς...αναγκαζόμαστε να δανειστούμε...μεγαλώνοντας το χρέος.

Η υϊοθέτηση της δραχμής αυτή την περίοδο θα έδινε κάποιες λύσεις αλλά θα δημιουργούσε παράλληλα πολλά προβήματα. Αρχικά, το χρέος θα παρέμενε σε ευρώ και θα έπρεπε να ξεπληρωθεί από ένα υποτιμημένο νόμισμα (δραχμή) κι επιπλέον λόγω της αναξιοπιστίας του σα συνάλλαγμα θα άλλαζαν οι συμβάσεις δανεισμού και επιτόκια. Δημιουργείται έτσι μία αλυσιδωτή αντίδραση που επηρεάζει όλο το σύστημα.

Η μετάβαση στη δραχμή θα ήταν ιδανική εφόσον θα είχαμε ισχυρό εξαγωγικό τομέα που θα σήμαινε περισσότερα έσοδα για το κράτος. Όμως εάν είχαμε καλό εξαγωγικό τομέα σε αγαθά και υπηρεσίες...δεν θα είχαμε πρόβλημα ούτε με το ευρώ...

Συνοψίζοντας, το πρόβλημα δεν είναι τελικά το πιο νόμισμα έχουμε ή θα εχουμε σαν χώρα-κράτος αλλά το πως θα οργανωθεί επιτέλους αυτό το μέρος με υποδομές.

Η "ανάσταση" προϋποθέτει επένδυση χρήματος (που δε συμβαίνει τώρα...) ώστε να αξιοποιηθεί ο φυσικός πλούτος της χώρας και φυσικά η παροχή υπηρεσιών μας.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2014 19:49 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εθνικό νόμισμα 15 Απρ 2014 23:51 #18

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
maria έγραψε:
Έχοντας ένα ισχυρό νόμισμα και ελάχιστες εξαγωγές (στρογγυλά 30% εξάγωγουμε...70% εισάγουμε), αναπόφευκτα για να υπάρξει ισοσκελισμός σε έσοδα-έξοδα στο ισοζύγιο του κράτους στο τέλος κάθε χρονιάς...αναγκαζόμαστε να δανειστούμε...μεγαλώνοντας το χρέος.

Η υϊοθέτηση της δραχμής αυτή την περίοδο θα έδινε κάποιες λύσεις αλλά θα δημιουργούσε παράλληλα πολλά προβήματα. Αρχικά, το χρέος θα παρέμενε σε ευρώ και θα έπρεπε να ξεπληρωθεί από ένα υποτιμημένο νόμισμα (δραχμή) κι επιπλέον λόγω της αναξιοπιστίας του σα συνάλλαγμα θα άλλαζαν οι συμβάσεις δανεισμού και επιτόκια. Δημιουργείται έτσι μία αλυσιδωτή αντίδραση που επηρεάζει όλο το σύστημα.

Η μετάβαση στη δραχμή θα ήταν ιδανική εφόσον θα είχαμε ισχυρό εξαγωγικό τομέα που θα σήμαινε περισσότερα έσοδα για το κράτος. Όμως εάν είχαμε καλό εξαγωγικό τομέα σε αγαθά και υπηρεσίες...δεν θα είχαμε πρόβλημα ούτε με το ευρώ...

Συνοψίζοντας, το πρόβλημα δεν είναι τελικά το πιο νόμισμα έχουμε ή θα εχουμε σαν χώρα-κράτος αλλά το πως θα οργανωθεί επιτέλους αυτό το μέρος με υποδομές.

Η "ανάσταση" προϋποθέτει επένδυση χρήματος (που δε συμβαίνει τώρα...) ώστε να αξιοποιηθεί ο φυσικός πλούτος της χώρας και φυσικά η παροχή υπηρεσιών μας.


Μια ρηχη και επιπολαιη αναλυση μας εκανες τωρα. Πασαλειματα που διαβασες εδω και εκει στο ιντερνετ.


Πριν το ευρω τι εκανες? Ησουν στελεχος μεσα στην αγορα εργασιας? Μαλλον δεν εχεις ιδεα για την προ του 2002 εποχη.

Οπως οι ιστορικοι δεν ξερουν τι συνεβει πριν το 10000 πχ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα