Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Υγεία

Υγεια 02 Ιουλ 2019 23:39 #1468

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Παναγιωτης Καμπος εγραψε
.
Διαβαζω σε forum (εξωτερικου) για κοστος της Υγειας προκειμενου "λογω των ημερων" εκλογες να το αντιπαραβαλετε για την ολιγοημερη απεργια που εκαναν τα "Διαγνωστικα" με τον "κακο" Πολακη και "την ακουσατε" θα τα πληρωνετε απο την τσεπη σας......και οχι "συμμετοχη" ..........
Ετοιμαστειτε ..........τις αιμοροιδες σας με τον Κουλη Μοζοτακη -Grabowski Mareva offshores company......…..τα "κιτρινα" €200 να τα πληρωνετε απο την τσεπη σας........

"Θα φατε στην μαπα" Ξαφα ,Διαμαντοπουλου και Βουβουζελο
Πριν από δύο εβδομάδες η γυναίκα μου είχε ένα επεισόδιο πέτρας νεφρών στην Οδησσό της Ουκρανίας.
Συνολικός λογαριασμός για ασθενοφόρο, με 4 ημέρες στο νοσοκομείο, CAT σάρωση υπερηχογράφων, με λιθοτριψία (ESWL) που ποναγε, φάρμακα αντιβιοτικών και βήτα αναστολείς.
Συνολική τιμή: $ 3.900

Απαντηση
Παναγιωτη μετα απο δημοσιο Κρατικο υπαλληλο με εβγαλες παντρεμενο ........!
1.Πριν απο δυο εβδομαδες δεν ημουν Ukraine αλλα στην U.S.A New York λογω φθηνου εισιτηριου που ειχα βρει με την American Airlines απο θεσσαλονικη.
2.Αμα προσεξες στην αρχη του μηνυματος μου εγραψα "διαβαζω σε forum του εξωτερικου για κοστος υγειας"...........που την πατησε ο Αμερικανος με την γυναικα του 43 χρονων με πετρα στα νεφρα κλπ.

Μετα αρχισες τις “αδιακριτες ερωτησεις” και δεν καταλαβαινω τι σε νοιαζει αν η γυναικα του οποιουδηποτε αν παιρνει αναστολεις φαρμακων κλπ (ολα τα φαρμακα αναστολη κανουν) και αν εχει καρδιοπαθεια?
Καρδιολογος εισαι?
Δοξα τον καλο θεουλη η καρδουλα μου πολλες χαρες ειναι και παντα στην Asia Thailand -αρα που η Κεντρικη τους Τραπεζα “ετοιμαζεται” να “ριξει ζεστο χρημα” στην αγορα λογω ανατιμησης του τοπικου νομισματος ThaiBaht.
Αν και το τελευταιο δεν το καταλαβαινω γιατι τα στοιχεια για τον τουρισμο τους που αναμενουν απο το booking (air-hotel) ειναι πανω απο 21 εκατ. τουρίστες το δευτερο (2) εξαμηνο.
Τελευταια παρατηρηση μου ειναι οτι δεν ειναι μονο τα 18 χρονα μωρα αλλα ο.λ.ε.ς οι γυναικες ειναι μωρα………!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αθώα τα πιράνχας του ΕΣΥ! 03 Ιουλ 2019 20:49 #1469

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
www.capital.gr/epikairotita/3369692/atho...-orthopedikon-ulikon

Στην αγόρευση της, η εισαγγελέας του Πενταμελούς Εφετείου ανέτρεξε στο ιστορικό του φερόμενου ως διεθνούς σκανδάλου της DePuy η οποία εμπορευόταν στην Ευρώπη ορθοπεδικά υλικά της Johnson & Johnson. Περιέγραψε τις έρευνες των αμερικανικών διωκτικών αρχών όσον αφορά την υπερτιμολόγηση των υλικών, ενώ σε ό,τι αφορά την Ελλάδα, σημείωσε ότι ο αντιπρόσωπος της DePuy εμφανιζόταν ως ιδιοκτήτης off shore εταιρείας με έδρα τη Νήσο του Μαν (Ηνωμένο Βασίλειο) μέσω της οποίας φέρεται να διακινούνταν τα "μαύρα χρήματα".

Εξετάζοντας την υπόθεση σε δεύτερο βαθμό, το δικαστήριο απάλλαξε, λόγω παραγραφής, τους κατηγορούμενους για το βασικό αδίκημα που τους καταλόγιζε το κατηγορητήριο, δηλαδή αυτό της "δωροληψίας υπαλλήλου" που σε εφαρμογή του νέου ποινικού κώδικα διώκεται σε βαθμό πλημμελήματος.

Παραγράφηκαν τα αδικήματα λοιπόν, άρα τα τρωκτικά του δημοσίου θα απολαύσουν ανενόχλητα τα κλεμμένα χρήματα.
Παρόμοια θα είναι η κατάληξη και για τους 4.500 γιατρούς ΕΣΥ που υπερσυνταγογραφούσαν αχρείαστα σκευάσματα της φαρμακευτικής εταιρίας Novartis για μίζες.
Παρόμοια θα είναι η κατάληξη και για τους 500 Ογκολόγους ΕΣΥ που έκλεβαν φάρμακα χημειοθεραπείας από καρκινοπαθείς για να τα πουλήσουν στη μαύρη αγορά της Ευρώπης.
5.000 επικίνδυνα πιράνχας του ΕΣΥ παραμένουν στα πόστα τους και μισθοδοτούνται ακόμα από το Κράτος, λόγω μεγάλων καθυστερήσεων απονομής δικαιοσύνης.

Κάποιοι δεν είναι υπόλογοι για αυτά;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Αθώα τα πιράνχας του ΕΣΥ! 03 Ιουλ 2019 23:26 #1470

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Novartis_Gate: O μάρτυρας που καίει Λοβέρδο και Άδωνη (έγγραφα)

Ηξερε από το 2011 τι ζημιά προκάλεσε στα δημόσια ταμεία, όμως αυτός ποιούσε την νήσσαν. Ακρως ενδεικτική και αποκαλυπτική για τα έργα και τις ημέρες του πρώην υπουργού Υγείας Ανδρέα Λοβέρδου είναι η κατάθεση στην Εισαγγελία Διαφθοράς του Κωνσταντίνου Ράνου, πρώην μέλους της Επιτροπής Τιμών Φαρμάκων στο υπουργείο Υγείας από το 2011 έως και το 2014. Εργα και ημέρες που κόστισαν περίπου μισό δισεκατομμύριο ευρώ!

Αύξηση ετήσιας δαπάνης 500.000.000

Η μεγαλύτερη φαρμακευτική δαπάνη στην ΕΕ
Πορτογαλια €4,2 δις
Σουηδια €4,1 δις
ΕΛΛΑΔΑ €8,4 δις
Η ΔΙΑΦΟΡΑ €4,2 δις ΘΥΜΙΖΕΙ ......ΔΟΣΗ Δ.Ν.Τ


Ντου Αδωνη στην επιτροπή

«Φωτιά» είναι όμως ο κ. Ράνος και για τον Αδωνη Γεωργιάδη, αφού σκιαγραφεί ευθείες, αδιανόητες παρεμβάσεις του πρώην υπουργού στο έργο της επιτροπής, που θεωρητικά θα έπρεπε να εκτελεί ανεπηρέαστα το έργο της: «Το έτος 2014 επί υπουργίας Αδ. Γεωργιάδη είχε ληφθεί απόφαση να μη γίνει αύξηση κανενός φαρμάκου σε επικείμενη τότε έκδοση δελτίου τιμών. Κατά τη συνεδρίαση εγώ ως μέλος της ΕΤΦ διατύπωσα τις ενστάσεις μου καθώς αντιλήφθηκα ότι υπήρχε εισήγηση για αύξηση τιμών σε 30 φάρμακα παρά την απόφαση που είχε ληφθεί».

Στα εν λόγω τριάντα φάρμακα στα οποία αναφέρεται ο κ. Ράνος φαίνεται πως συγκαταλέγονται και τα δέκα που αναφέρονται στο περιβόητο Harvard Project, μια διαδικασία προώθησης των φαρμάκων της Novartis μέσω των πολιτικών προσώπων και των κρατικών λειτουργών που βρίσκονταν στην επιρροή της, τους οποίους αποκαλεί «engaged», δηλαδή μισθωμένους ή εμπλεκόμενους μαζί της. Το σχέδιο αυτό προέβλεπε ότι σε διάστημα δέκα μηνών το ελληνικό υπουργείο Υγείας έπρεπε να βάλει στην ελληνική αγορά (παρά τις απαγορεύσεις πάντα) δέκα νέα φάρμακα.

Ο κ. Ράνος πρότεινε να μη συμπεριληφθούν τα επίμαχα τριάντα φάρμακα στην απόφαση «και ζήτησα ψηφοφορία για αυτό. Εγινε ψηφοφορία και κατά πλειοψηφία (μειοψηφούντων των εκπροσώπων των φαρμακοβιομηχάνων) έγινε δεκτή η άποψή μου».

Κι ενώ το θέμα έπρεπε να τελειώσει εκεί, έγινε κάτι πρωτόγνωρο: «Τη στιγμή εκείνη ένας σύμβουλος του τότε υπουργού Υγείας από ό,τι θυμάμαι ο Χαράλαμπος Καραθάνος, ο οποίος δεν ήταν τότε μέλος της ΕΤΦ, επικοινώνησε προφανώς με τον υπουργό και στην ουσία τον ειδοποίησε να κατέβει».

«Ρεζιλεύεις την επιτροπή»

Κι όντως κατέβηκε: «Αμέσως κατέβηκε ο υπουργός και εισήλθε στον χώρο όπου συνεδρίαζε η ΕΤΦ. Ο υπουργός κάθισε δίπλα στον πρόεδρο της επιτροπής και ζήτησε να μάθει από τον πρόεδρο τι έγινε και αφού ενημερώθηκε για το θέμα που είχα θέσει σε ψηφοφορία, απευθύνθηκε σε όλα τα μέλη της επιτροπής λέγοντας ότι επιθυμεί να περάσει το συγκεκριμένο δελτίο τιμών αυτούσιο ως είχε παρουσιαστεί στην επιτροπή διότι την επομένη όπως ισχυρίστηκε είχε συνάντηση με την τρόικα και δεν ήθελε καμία εκκρεμότητα. Ο υπουργός γνώριζε το θέμα της αύξησης των τιμών γι’ αυτά τα 30 φάρμακα περίπου. Τον ενημέρωσα και εγώ και ο πρόεδρος ότι έγινε σχετική ψηφοφορία και είχε ληφθεί ήδη απόφαση για τη μη αύξηση των 30 αυτών περίπου φαρμάκων».

Και αν δεν έφτανε η παρουσία του υπουργού στην επιτροπή, όπως και το γεγονός ότι αυτή σύμφωνα με τον ίδιο πραγματοποιήθηκε προκειμένου να μην έχει εκκρεμότητες με την τρόικα –η οποία όμως ήθελε μείωση των τιμών των φαρμάκων και όχι αύξηση όπως ήθελε στην προκειμένη περίπτωση ο Αδωνης–, υπήρξε και ευθεία παρέμβασή του, που είχε ως αποτέλεσμα την επανάληψη της ψηφοφορίας: «Ο υπουργός τότε είπε “θα ξαναψηφίσουμε”. Του είπα ότι ρεζιλεύει την επιτροπή και απευθυνόμενος στον πρόεδρο του έκανα παρατήρηση γιατί δεν αντιδρούσε. Τότε ο υπουργός είπε “ψηφίζουμε πάλι, ποιος είναι με τον Ράνο και ποιος είναι με εμένα;”. Τότε όλα τα μέλη της επιτροπής εκτός από εμένα ψήφισαν υπέρ της άποψης του υπουργού».

Πηγη :
www.documentonews.gr/article/novartis-ga...do-kai-adwnh-eggrafa
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Υγεια 04 Ιουλ 2019 17:31 #1471

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
PARIS33 έγραψε:
ο.λ.ε.ς οι γυναικες ειναι μωρα………!

όλες ?
ανεξαιρέτως ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Υγεια 04 Ιουλ 2019 19:08 #1472

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
PARIS33 έγραψε:
... ο.λ.ε.ς οι γυναικες ειναι μωρα………!
γιώργης (yorgi) έγραψε:
όλες ?
ανεξαιρέτως ?

Και αυτή;;;; :ohmy:

Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Υγεια 04 Ιουλ 2019 20:00 #1473

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
PARIS33 έγραψε:
Παναγιωτης Καμπος εγραψε
.
Διαβαζω σε forum (εξωτερικου) για κοστος της Υγειας προκειμενου "λογω των ημερων" εκλογες να το αντιπαραβαλετε για την ολιγοημερη απεργια που εκαναν τα "Διαγνωστικα" με τον "κακο" Πολακη και "την ακουσατε" θα τα πληρωνετε απο την τσεπη σας......και οχι "συμμετοχη" ..........
Ετοιμαστειτε ..........τις αιμοροιδες σας με τον Κουλη Μοζοτακη -Grabowski Mareva offshores company......…..τα "κιτρινα" €200 να τα πληρωνετε απο την τσεπη σας........

"Θα φατε στην μαπα" Ξαφα ,Διαμαντοπουλου και Βουβουζελο
Πριν από δύο εβδομάδες η γυναίκα μου είχε ένα επεισόδιο πέτρας νεφρών στην Οδησσό της Ουκρανίας.
Συνολικός λογαριασμός για ασθενοφόρο, με 4 ημέρες στο νοσοκομείο, CAT σάρωση υπερηχογράφων, με λιθοτριψία (ESWL) που ποναγε, φάρμακα αντιβιοτικών και βήτα αναστολείς.
Συνολική τιμή: $ 3.900
Απαντηση
Παναγιωτη μετα απο δημοσιο Κρατικο υπαλληλο με εβγαλες παντρεμενο ........!
1.Πριν απο δυο εβδομαδες δεν ημουν Ukraine αλλα στην U.S.A New York λογω φθηνου εισιτηριου που ειχα βρει με την American Airlines απο θεσσαλονικη.
2.Αμα προσεξες στην αρχη του μηνυματος μου εγραψα "διαβαζω σε forum του εξωτερικου για κοστος υγειας"...........που την πατησε ο Αμερικανος με την γυναικα του 43 χρονων με πετρα στα νεφρα κλπ.

Μετα αρχισες τις “αδιακριτες ερωτησεις” και δεν καταλαβαινω τι σε νοιαζει αν η γυναικα του οποιουδηποτε αν παιρνει αναστολεις φαρμακων κλπ (ολα τα φαρμακα αναστολη κανουν) και αν εχει καρδιοπαθεια?
Καρδιολογος εισαι?
Δοξα τον καλο θεουλη η καρδουλα μου πολλες χαρες ειναι και παντα στην Asia Thailand -αρα που η Κεντρικη τους Τραπεζα “ετοιμαζεται” να “ριξει ζεστο χρημα” στην αγορα λογω ανατιμησης του τοπικου νομισματος ThaiBaht.
Αν και το τελευταιο δεν το καταλαβαινω γιατι τα στοιχεια για τον τουρισμο τους που αναμενουν απο το booking (air-hotel) ειναι πανω απο 21 εκατ. τουρίστες το δευτερο (2) εξαμηνο.
Τελευταια παρατηρηση μου ειναι οτι δεν ειναι μονο τα 18 χρονα μωρα αλλα ο.λ.ε.ς οι γυναικες ειναι μωρα………!

Σιγά ρε Paris, τσαντίστηκες;
Ξέρω πως δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος, αφού πηγαινοερχεσαι σε πολλές χώρες κ μένεις κ στην Ταϊλάνδη.
Εγώ αναρωτήθηκα γιατί καίγεσαι τόσο αν ο Κούλης απολύσει δημόσιους υπαλλήλους ενώ εσύ ΔΕΝ είσαι;
Έγραψες για τη γυναίκα σου ή τη γυναίκα ενός Αμερικανού από ξένο φόρουμ ( δεν κατάλαβα ακριβώς) ότι πλήρωσε πάνω από 3.000 δολλάρια σε νοσοκομείο στην Ουκρανία.
Σε ρώτησα αν είναι ιδιωτικό κ δεν απάντησες.
Καρδιολόγος δεν είμαι, έχω άλλη ειδικότητα.
Μου φάνηκε περίεργο που για απλή λιθοτριψια της έδωσαν τέτοιο φάρμακο.
Απλό επαγγελματικό ενδιαφέρον.
Κ τελικά, διάλογο κάνουμε εδώ μέσα.
Όπως ρωτάς εσύ διάφορα, έτσι ρωτάω κ εγώ.
Αν σε πειράζει, να τα γράφεις μόνος σου κ να μην σου απαντά κανείς.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista, γιώργης (yorgi)

Υγεια 04 Ιουλ 2019 20:11 #1474

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
... ( δεν κατάλαβα ακριβώς) ...

Αυτό πάρ' το πίσω τώρα... :whistle:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θνησιγένεια σε κυήσεις άνω των 40W 04 Ιουλ 2019 21:02 #1475

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Μεγάλη διεθνής συγκεντρωτική αναλυτική μελέτη, όλων των προηγούμενα δημοσιευμένων σχετικών κλινικών εργασιών σε 15.000.000 κυήσεις απέδειξε περίτρανα πως σε όσες εγκυμονούσες γυναίκες παρατείνεται η γέννα πέραν των 40 εβδομάδων κυήσεως εμφανίζονται περισσότεροι ενδομήτριοι θάνατοι εμβρύων!


journals.plos.org/plosmedicine/article?i...journal.pmed.1002838
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2019 21:11 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σόγια για μικρότερη θνησιμότητα! 04 Ιουλ 2019 21:14 #1476

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Μεγάλη διεθνής συγκεντρωτική αναλυτική μελέτη, όλων των προηγούμενα δημοσιευμένων σχετικών κλινικών εργασιών απέδειξε περίτρανα πως η κατανάλωση σόγιας μειώνει τη θνησιμότητα από καρδιαγγειακές παθήσεις και καρκίνους.


www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212267219303624
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 04 Ιουλ 2019 21:16 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.373 δευτερόλεπτα