Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: soto51

soto51 10 Μαϊ 2018 00:35 #46

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
George (geo821) έγραψε:
Δυστυχως κι αυτη η επανεξεταση κραταει για λιγο, μετα ξεχνιομαστε στην καθημερινοτητα μας, θεωρουμε τα βασικα ως δεδομενα και δεν τους δινουμε την αξια που τους αναλογει. Και αυτο ειναι το πιο λυπηρο

Να δεσμευτουμε,βρε παιδια, οτι δεν θα κρατησει λιγο αυτη η επανεξεταση.

...Δεν εχω λογια να πω τι νοιωθω.

Καποιος απο οσους τον γνωριζαν να αναλαβει να παει λιγα λουλουδια !

Το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε.

Απο μερους μου το Σαββατο θα βαλω το ονομα του στο Υπερ Αναπαυσεως χαρτακι που δινω μαζι με το προσφορο.

Ο Θεος να αναπαυσει την ψυχη του.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 10 Μαϊ 2018 00:36 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

soto51 10 Μαϊ 2018 00:41 #47

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Για εθνικό νόμισμα:


Πριν από αιώνες, οι "άρχοντες" εξέδιδαν νόμισμα κατά την κρίση τους.
Όμως το νόμισμα αυτό δεν μπορούσε να υποτιμηθεί, και οι λόγοι ήταν δύο:
Ο ένας ήταν ότι ο "άρχοντας" δεν ήθελε να το υποτιμήσει (αφού τα μεγαλύτερα αποθέματα του νομίσματος τα είχε αυτός ο ίδιος, στο παλάτι του).
Μη υπαρχούσης της ανάγκης υποτίμησης, δεν είχε και λόγο να "εκδίδει" νόμισμα χωρίς αντίκρυσμα.
Έτσι το νόμισμα ήταν "υλικό" από κάτι πολύτιμο (μέταλλο συνήθως) που η εσωτερική του αξία συνέπιπτε με την ονομαστική.
Και αυτό το χαρακτηριστικό του νομίσματος είναι ο δεύτερος λόγος που το νόμισμα αυτό δεν μπορούσε να υποτιμηθεί: Πως να υποτιμηθεί? Έκανε όσο χρυσό είχε μέσα του.

Τώρα (μετά την έκδοση των "χάρτινων" νομισμάτων) η δυνατότητα υποτίμησης υπάρχει διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή.
Ο άρχοντας που το εκδίδει (όποιος κι αν είναι αυτός - πάντως "άρχοντας" είναι, έστω κι αν δεν μένει σε παλάτι, έστω κι αν κάθε 4 χρόνια αλλάζει) ΕΧΕΙ τη δυνατότητα να το υποτιμάει.
Απλώς τυπώνει παραπάνω, και το δίνει στους "υπηκόους" του.
Δυστυχώς, αυτή τη δυνατότητα την έχουν όλες οι νομισματικές αρχές του πλανήτη. Ακόμα και η ΕΚΤ.
Στην ανάγκη (αν βρεθούν), βάζουν μπρος τη μηχανή και τυπώνουν. Η FED το κάνει αρκετά συχνά (και εύκολα). Η ΕΚΤ δυσκολώτερα (βλέπεις, πρέπει να υπογράψουν περισσότεροι για να τυπωθεί νόμισμα· στη FED αρκούν 3 υπογραφές, στην ΕΚΤ χρειάζονται καμιά 30ριά). Οι κεντρικές τράπεζες της Αιγύπτου π.χ., ή της Ουρουγουάης, ή της Ζιμπάμπουε, το έχουν ξεφτυλίσει τελείως.
Γι' αυτό και είμαι ΥΠΕΡ του ευρώ σαν Ελληνικό Εθνικό Νόμισμα, και πιστεύω ότι οι... υποστηρικτές της δραχμής λένε ανοησίες.
Θέλουν να ξαναπάρουν στα δικά τους χέρια (αν ποτέ γίνουν άρχοντες του τόπου) τη δυνατότητα εκτύπωσης νομίσματος, για να το ξεφτιλίζουν κατά βούληση.
Να ξαναγυρίσουμε δηλαδή στην εποχή που η κάθε κυβέρνηση είχε τη δυνατότητα να ξεφτιλίζει (τυπώνοντας) το συναλλακτικό και αποταμιευτικό μέσο του κόσμου.
Ε, αυτό δε μ' αρέσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Loukas

soto51 10 Μαϊ 2018 00:47 #48

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Του γράφει ο mod του forum:

βγαλε κιονα τον διαολο απο το προφιλ σου γιαντα πρωί πρωι πίστευα οτι είχε μπει Μυρμηγκάκι μεσα στο κινητό μου! !!

Κι απαντάει:
Θα το βγάλω το μυγάκι, αλλά όχι για το λόγο που λες.
Υπάρχει bug (προγραμματιστικό) στο site και δημιουργεί πρόβλημα. Οποιαδήποτε εικόνα avatar, υποθέτω.
Σε ποιο email να στείλω την περιγραφή του bug?
Εκτός κι αν θέλεις να την κάνω στο forum (γίνεται), να το δούν όλοι.


Του ξαναγράφουν:
παντως εγω αυτο το πραγμα στο προφιλ σου το περασα για μυγα κ προσπαθησα να το διωξω

Απάντηση:
Δε φεύγει έτσι εύκολα.
Μόνο με Baygon.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

soto51 10 Μαϊ 2018 00:50 #49

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Για το τι μπορείς να δεις στο Λονδίνο:

1) Το πολεμικό πλοίο "Belfast", το έχουν κάνει μουσείο (κάπως σαν τον δικό μας τον "Αβέρωφ" στο Φάληρο, αλλά... άλλη κλάση έκθεσης). Είναι αραγμένο στον Τάμεση.
16 λίρες είσοδος (ενήλικας).
2) Το μουσείο Φυσικής Ιστορίας
www.nhm.ac.uk/

3) Το Βρετανικό μουσείο:
www.britishmuseum.org/
(εκεί που έχουν και τα Ελγίνεια, οι μπαγάσηδες).

Αυτά τα τρία είναι "must", κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Θα βρεις φυλλάδια και για άλλα μουσεία στις εισόδους όλων των κεντρικών ξενοδοχείων.

Μην παρασυρθείς (και πας) στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων της Madame Tussauds (έχω πάει, και... την πάτησα, θεωρώ).
Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να χάσω ένα πρωϊνό, ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ είσητήριο (29 λίρες το "φτηνό", 50 με κάτι extra, 70 το "VIP"), για να δω ομοιώματα του Χίτλερ, του Μάο, του Κέννεντυ και του... Michael Jackson!!

Θα βρεις κι άλλα.

Αλλά τα τρία πρώτα που σου έγραψα ΜΗΝ τα χάσεις. Ιδίως το πρώτο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

soto51 10 Μαϊ 2018 01:00 #50

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Για εγκυκλοπαίδειες:


Μην ανησυχείς.
Και οι χειρότεροι Γεωργιανοί ληστές να μπουκάρουν σπίτι σου, την εγκυκλοπαίδεια δεν θα στην πάρουν.
Χρηματικώς δεν αξίζει σχεδόν τίποτα.
Από υγρασίες και τυχόν τρωκτικά κοίτα να την προστατέψεις. Από κάτι άλλο δεν κινδυνεύει.

Εγώ έχω του "Φοίνικα" (εκδότης Παύλος Δρανδάκης), επίσης έκδοση 1926-27, 24 τόμοι συν 4 τόμοι "συμπλήρωμα" (που εκδόθηκαν την δεκαετία του '50 ή '60 νομίζω), δηλαδή 28 τόμοι των 960 (!) σελίδων έκαστος, δηλαδή σύνολο 26.880 σελίδες! Και "δερματόδετο" παρακαλώ!
Και μάλιστα εις διπλούν, γιατί ο μακαρίτης ο πατέρας μου, που την κληρονόμησε από τον πεθερό του, επειδή είχε δυο παιδιά, φρόντισε κάποτε (πριν 20-30 χρόνια) να βρει και να αγοράσει άλλη μία, για να την έχει και η αδερφή μου.
Θυμάμαι ότι τότε (δεκαετία '80) την είχε αγοράσει 100.000 δραχμές. Υποθέτω ότι και σήμερα (αν βρεθεί κάπου) τόσο περίπου θα την πουλάνε. Περί τα 300 ευρώ.

Εγώ έχω χώρο και την έχω σε ράφια, η αδερφή μου όμως την έχει σε κούτες (σε δικιά μου αποθήκη όμως).
Πιθανόν σε παλαιοβιβλιοπωλεία να βρίσκεις να αγοράσεις τις ίδιες. Και τη δική σου, και τη δική μου. Αλλά βέβαια ο βιβλιοπώλης θα βγάλει το κατιτις του (και καλώς θα κάνει, αλλιώς τι τα κρατάει?)

Χρησιμότης? Αμφίβολη. Είναι ζήτημα αν ανατρέχω να βρω κάποια μια λέξη κάθε τρία χρόνια. Και πολλές λέξεις ΔΕΝ υπάρχουν μέσα. Π.χ. έψαξα τελευταία να βρω τη λέξη "κατσαπλιάς" (ετυμολογία, προέλευση κλπ) και ο "Φοίνιξ" δεν την έχει καθόλου. Ενώ ο (σύγχρονος) Μπαμπινιώτης, την έχει (1 τόμος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

soto51 10 Μαϊ 2018 01:03 #51

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
TEV έγραψε:
Για την ανάπτυξη και την οικονομία:


"ανάπτυξη" είναι η (θετική) μεταβολή του παραγομένου προϊόντος.
Εφ' όσον μιλάμε για "εθνική" ή "κρατική" ανάπτυξη, τότε μιλάμε για τη μεταβολή του "Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος" (ΑΕΠ).
Το ΑΕΠ με απλά λόγια είναι η "σοδειά" της χώρας. Όχι μόνο η γεωργική, αλλά κάθε αποτέλεσμα δραστηριότητας που φέρνει εισόδημα ΣΤΗ ΧΩΡΑ. Παράδειγμα, ο μουσακάς του εστιατορίου. Για να φτιαχτεί ο μουσακάς χρειάζονται (και κοστίζουν):
Μελιτζάνες, πατάτες, κιμάς, αυγά, λάδι, μεροκάματο μάγειρα, ενέργεια, κτίριο, φούρνος, ταψί.
Για να πουληθεί ο μουσακάς (στον τουρίστα, που φέρνει λεφτά ΑΠ' ΕΞΩ για να τον αγοράσει) χρειάζονται: Πιάτα, μαχαιροπήρουνα, τραπέζια, καρέκλες, τραπεζομάντηλα, αίθουσα, σεβιτόρος.
Έχουμε λοιπόν το κόστος του μουσακά που είναι:
Η αξία των πρώτων υλών συν τα μεροκάματα συν οι αποσβέσεις των παγίων (όπως ο φούρνος: κάθε 20 χρόνια πρέπει να πάρεις καινούριον - τραπεζομάντηλα κάθε χρόνο). Αυτά βγάζουν ένα κόστος έστω €5 για κάθε μερίδα μουσακά.
Αν ο μουσακάς πουλιέται €12,40 στον τουρίστα, τότε το ποσό κατά το οποίο συμμετέχει η δραστηριότητα "φτιάνω και πουλάω μουσακά" στο σχηματισμό του ΑΕΠ είναι τα €7,40 (από τα €12,40).
Τα €7,40 όμως δεν συμμετέχουν ΜΟΝΟ στο ΑΕΠ. Συμμετέχουν και στο "προϊόν" του νησιού πάνω στο οποίο είναι το εστιατόριο, και στο "προϊόν" που μπαίνει στην τσέπη του εστιάτορα (και που λέγεται "κέρδος" του εστιάτορα), και στο ΑΕΠ των βαλκανικών χωρών, και στο ευρωπαϊκό ΑΕΠ, και στο παγκόσμιο ΑΕΠ.
Με τον ίδιο τρόπο μετριέται το αποτέλεσμα όλων των πραγμάτων, όχι μόνο προϊόντων, αλλά και υπηρεσιών (π.χ. κούρεμα, γιατρός, χρήση ξαπλώστρας, όλα). Και γεωγραφικώς προσδιορισμένων περιοχών, π.χ. το προϊόν του Θεσσαλικού κάμπου.

Μιλώντας ΜΟΝΟ για το ΑΕΠ (της χώρας), αυτό κάθε χρόνο προσδιορίζεται σε ένα νούμερο.
Συγκρινόμενο αυτό με το νούμερο του προηγούμενου χρόνου, μας δίνει την ανάπτυξη της χώρας για το τρέχον.
Π.χ. η Ελλάδα το 2014 είχε ΑΕΠ €178 δις και το 2015 €176 δις. Αυτό μας δίνει (για το 2015) ύφεση (το αντίθετο της ανάπτυξης) 1,12%.

Ο δείκτης οικονομικής ευημερίας που απολαμβάνει ο πληθυσμός μιας χώρας δεν μετριέται με το ΑΕΠ. Μετριέται με το "κατά κεφαλήν εισόδημα", που είναι ο αριθμός ΑΕΠ δια τον αριθμό του πληθυσμού.
Αντιλαμβάνεσαι, ότι αν με τα €176bn του 2015 είχαμε να ταϊσουμε 5 εκ. πληθυσμό (και όχι 11, όπως έχουμε τώρα), κατά μέσο όρο όλοι, θα πέρναγαν "το διπλό" καλά.
Και ομοίως θα χειροτερέψει το επίπεδο μας, αν κάποια στιγμή με ίδιο (€176bn) ΑΕΠ χρειάζεται να ταϊσουμε (και να περιθάλψουμε, και να μορφώσουμε) 20 εκ. κόσμο.

Έτσι λοιπόν οι κάτοικοι του Λουξεμβούργου περνάνε καλύτερα από μας, αν και έχουν ΑΕΠ μόνο €65 δις.
Γιατί είναι μόνο 502.000, ενώ εμείς είμαστε 11.000.000 (2010).
Το κατά κεφαλήν εισόδημα το δικό μας είναι €16.000, ενώ του Λουξεμβούργου περίπου €90.000.

"Economic growth" και "economic development":
Σαφώς μιλάμε για growth. Μόνο αυτό μετριέται. Η έννοια economic development, παρ' ότι το "development" είναι πιο κοντά στη δική μας λέξη "ανάπτυξη", στα αγγλικά έχει άλλη έννοια. Έχει την έννοια των προσπαθειών για βελτίωση της οικονομικής απόδοσης (που δύσκολα μετριώνται).
Επί πλέον, το "development" έχει κι άλλες έννοιες, π.χ. film development είναι η εμφάνιση του φωτογραφικού φίλμ (όταν υπήρχε).

ΑΕΠ σε μέγεθος επιχείρησης πράγματι δεν υπάρχει, και δεν υπάρχει γιατί το ΑΕΠ περιέχει το "Ε", που σημαίνει "εγχώριο", που σημαίνει "εντός χώρας". Συνεπώς μιλάμε αναγκαστικά σε επίπεδο χώρας.
Στην επιχείρηση όμως υπάρχει ο κύκλος εργασιών (που δεν υπάρχει στη "χώρα"), τα κέρδη της (που επίσης δεν υπάρχουν στη χώρα) και άλλα νούμερα που προσδιορίζουν την ανάπτυξη της (ή την συρίκωναση της).

"Οικονομία".
Τεράστια έννοια. "Κάνω οικονομία" σημαίνει "δεν ξοδεύω περιττά, μαζεύω πόρους". Σημαίνει επίσης "διδάσκομαι οικονομία" ή "διδάσκω οικονομία".
Σαν δραστηριότητα (με τα παρακλάδια της: παραοικονομία, πραγματική οικονομία, παρασιτική οικονομία κλπ) σημαίνει τη δραστηριότητα η οποία στόχο έχει την παραγωγή πλούτου από αυτόν που την ασκεί, ή την προσπόριση πόρων - έστω κι αν δεν είναι παραγωγικός.
Σημαίνει επίσης την επιστήμη της οικονομίας.

Τι να πεις μετά από τέτοια ανάλυση;
Απλά, υποκλινεσαι....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

soto51 10 Μαϊ 2018 10:27 #52

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Για κυνήγι:


Έχω πάει δύο φορές στη ζωή μου
(με παρέσυρε κάποιος φίλος - μανιακός αυτός).

Τη μια, για πάπιες στον Αξιό.
Την άλλη, για τρυγόνια, σε ένα νησί που λέγεται "Βενέτικο" και είναι κάτω από το ακρωτήρι του τρίτου ποδιού της Πελοποννήσου, δηλαδή κάτω απ' την Κορώνη. Σαπιέντσα, Σχίζα, Βενέτικο, στη σειρά.
Είναι, λέει, το ιδανικό μέρος για τρυγόνια, γιατί όταν έρχονται από την Αφρική (εξουθενωμένα από την πολύωρη - ή και πολυήμερη- πτήση) είναι η πρώτη στεριά που βλέπουν και πέφτουν πάνω της σαν χαλάζι.
Εγώ δεν είχα καν όπλο μαζί μου.
Οι άλλοι θα πήραν και μέχρι 250 πουλιά ο καθένας....

Έπιασα όμως έναν αστακό (περίοδος Πάσχα) ίσα με 6 κιλά... (Αυτούς δεν τους λυπάμαι).
Τα πουλάκια όμως?

Στις πάπιες, είχα το 2ο όπλο του φίλου μου.
Βάρεσα ένα άλλο πουλί (όχι πάπια, οι πάπιες χρειαζόσουν πύραυλο εδάφους-αέρος για να τις πετύχεις). Μας έπαιρναν είδηση από τα 800 μέτρα και εξαφανιζόντουσαν.

Το λυπήθηκε η ψυχή μου, που το έβλεπα νεκρό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

soto51 10 Μαϊ 2018 10:31 #53

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
B.jpg
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

soto51 10 Μαϊ 2018 11:47 #54

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Εκεί πάντως που ο Σώτος είχε διαπρέψει, ήταν στο "τι θα φάμε σήμερα", καθώς κ στην "πηχτή".
Απολαυστικές συζητήσεις κ πολλές φωτογραφίες...


www.tsig.gr/lang-el/forum/fagito-poto/19...-σήμερα?limitstart=0



www.tsig.gr/lang-el/forum/fagito-poto/19677-Πηχτή#58165



Κ φυσικά, ο λαγός με σάλτσα!


www.tsig.gr/lang-el/forum/fagito-poto/19...α-Civet?limitstart=0
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 10 Μαϊ 2018 11:54 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα