Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Tους πηρανε χαμπαρι...

To ''who is who'' και οι κομματικες ιδεοληψιες του ΣΥΡΙΖΑ... 20 Αυγ 2017 11:02 #2674

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Βαγγέλης (Samsung) έγραψε:
Τότε γιατί βγήκαν τα κόμματα?

Για τον ίδιο λόγο που ... βγήκαν και σε όλες τις άλλες δημοκρατίες του κόσμου....
Το γιατί ... ξεστρατίζουν πολλές φορές (παγκοσμίως αλλά με πολύ μεγαλύτερη ... συχνότητα στο Ελλάντα λόγω της ατιμωρησίας) μάλλον είναι κάτι που το γνωρίζεις πολύ καλά και είναι σε άμεση συνάρτηση με την επιδίωξη (με αθέμιτο τρόπο και εκεί φυσικά είναι το λάθος) εξυπηρέτησης αποκλειστικά του "εγώ" και όχι του "εμείς".
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

To ''who is who'' και οι κομματικες ιδεοληψιες του ΣΥΡΙΖΑ... 20 Αυγ 2017 12:15 #2675

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
batista έγραψε:
Για τον ίδιο λόγο που ... βγήκαν και σε όλες τις άλλες δημοκρατίες του κόσμου....
Το γιατί ... ξεστρατίζουν πολλές φορές (παγκοσμίως αλλά με πολύ μεγαλύτερη ... συχνότητα στο Ελλάντα λόγω της ατιμωρησίας) μάλλον είναι κάτι που το γνωρίζεις πολύ καλά και είναι σε άμεση συνάρτηση με την επιδίωξη (με αθέμιτο τρόπο και εκεί φυσικά είναι το λάθος) εξυπηρέτησης αποκλειστικά του "εγώ" και όχι του "εμείς".

Εσύ ρε μπατίστα, που κόπτεσαι υπέρ του "εμείς", και δε σταματάς να το διαφημίζεις κάθε μέρα, ποιο ακριβώς είναι το "εμείς" που εκπροσωπείς? Δηλαδή, υπέρ ποίου "εμείς" κόπτεσαι?
Γιατί όλοι οι απατεώνες (πολιτικοί - δε λέω για σένα) που βγαίνουν και μιλάνε ζητώντας το κουκί μου, κάθε φορά για "την Ελλάδα" μιλάνε, για τις "πλατιές λαϊκές μάζες" μιλάνε, για τους "απλούς πολίτες" μιλάνε, εσύ λοιπόν για ποιο "εμείς" μιλάς?
Δεν έχουν αφήσει κανέναν απ' έξω, π.χ. θυμάμαι ότι εκείνος ο μακαρίτης ο Τρίτσης μέχρι και μνημείο για τον "αυθαίρετο οικιστή" ήθελε να φτιάξει. "Εμείς" ήσαν κι αυτοί.
Με άλλα λόγια, τι διαφορά έχουν αυτά που λες εσύ ("εμείς" και όχι "εγώ") από αυτά που λένε αυτοί όλοι?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

To ''who is who'' και οι κομματικες ιδεοληψιες του ΣΥΡΙΖΑ... 20 Αυγ 2017 12:57 #2676

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Βαγγέλης (Samsung) έγραψε:
Εσύ ρε μπατίστα, που κόπτεσαι υπέρ του "εμείς", και δε σταματάς να το διαφημίζεις κάθε μέρα, ποιο ακριβώς είναι το "εμείς" που εκπροσωπείς? Δηλαδή, υπέρ ποίου "εμείς" κόπτεσαι?
Γιατί όλοι οι απατεώνες (πολιτικοί - δε λέω για σένα) που βγαίνουν και μιλάνε ζητώντας το κουκί μου, κάθε φορά για "την Ελλάδα" μιλάνε, για τις "πλατιές λαϊκές μάζες" μιλάνε, για τους "απλούς πολίτες" μιλάνε, εσύ λοιπόν για ποιο "εμείς" μιλάς?
Δεν έχουν αφήσει κανέναν απ' έξω, π.χ. θυμάμαι ότι εκείνος ο μακαρίτης ο Τρίτσης μέχρι και μνημείο για τον "αυθαίρετο οικιστή" ήθελε να φτιάξει. "Εμείς" ήσαν κι αυτοί.
Με άλλα λόγια, τι διαφορά έχουν αυτά που λες εσύ ("εμείς" και όχι "εγώ") από αυτά που λένε αυτοί όλοι?

Ενήλικας είσαι φαντάζομαι, άρα θα έπρεπε μέχρι τώρα να έχεις καταλάβει ότι το πρόβλημα με τους πολιτικούς δεν εντοπίζεται, στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων, σε αυτό που λένε (με την εξαίρεση βέβαια κάποιων ιδεοληπτικών φελλών όλων των αποχρώσεων), αλλά σε αυτό που τελικά πράττουν (ή, πολλές φορές, δεν πράττουν).

Όσο για το ποιο "εμείς" ... διαφημίζω εγώ, αν δεν το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα μετά από 3332 δημοσιεύσεις, λυπάμαι αλλά δεν θα το καταλάβεις ποτέ και αυτό όχι λόγω έλλειψης ικανότητας αντίληψης, άρα θα είναι και μάταιος ο κόπος να προσπαθήσω να στο περιγράψω και να το εκλογικεύσω.
Εγώ από την άλλη, έχω καταλάβει ποιο "Εγώ" διαφημίζεις εσύ (και δεν είσαι ο μόνος φυσικά), αλλά ούτε αυτό θα κάνω τον κόπο να σου το περιγράψω. Άλλωστε, μετά από 319 δικές σου δημοσιεύσεις, το έχουν καταλάβει όλοι.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

To ''who is who'' και οι κομματικες ιδεοληψιες του ΣΥΡΙΖΑ... 20 Αυγ 2017 14:35 #2677

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
batista έγραψε:
Ενήλικας είσαι φαντάζομαι, άρα θα έπρεπε μέχρι τώρα να έχεις καταλάβει ότι το πρόβλημα με τους πολιτικούς δεν εντοπίζεται, στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων, σε αυτό που λένε (με την εξαίρεση βέβαια κάποιων ιδεοληπτικών φελλών όλων των αποχρώσεων), αλλά σε αυτό που τελικά πράττουν (ή, πολλές φορές, δεν πράττουν).

Όσο για το ποιο "εμείς" ... διαφημίζω εγώ, αν δεν το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα μετά από 3332 δημοσιεύσεις, λυπάμαι αλλά δεν θα το καταλάβεις ποτέ και αυτό όχι λόγω έλλειψης ικανότητας αντίληψης, άρα θα είναι και μάταιος ο κόπος να προσπαθήσω να στο περιγράψω και να το εκλογικεύσω.
Εγώ από την άλλη, έχω καταλάβει ποιο "Εγώ" διαφημίζεις εσύ (και δεν είσαι ο μόνος φυσικά), αλλά ούτε αυτό θα κάνω τον κόπο να σου το περιγράψω. Άλλωστε, μετά από 319 δικές σου δημοσιεύσεις, το έχουν καταλάβει όλοι.

Θα καταλαβαίνει όποιος διαβάζει, γιατί δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση μαζί σου. Και γιατί οι περισσότερες καταλήγουν σε νήματα "αντιπαραθέσεων", κατά την (ορθή) κρίση των διαχειριστών.
Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ (των ποτών) να δώσεις μια απάντηση (ευθεία και ξεκάθαρη) σ' αυτό που σε ρωτάει ο άλλος, και το οποίο είναι σαφές, και καθαρό σαν ερώτημα.
Αντίθετα, πάντα θα την πέφτεις σ' αυτόν που προσπαθεί να κάνει κουβέντα, είτε ευθέως, είτε με πλάγια υποννοούμενα. Τώρα είμαι εγώ αυτός που δεν έχει αντίληψη. Ή είμαι ανήλικος. Ή κάτι άλλο. Πάντως εγώ φταίω, και όχι αυτός (εσύ) που δεν απαντάει σ' αυτό που τον ρωτάει κάποιος.
Άντε, γεια!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

To ''who is who'' και οι κομματικες ιδεοληψιες του ΣΥΡΙΖΑ... 20 Αυγ 2017 18:20 #2678

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Βαγγέλης (Samsung) έγραψε:
Θα καταλαβαίνει όποιος διαβάζει, γιατί δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση μαζί σου. Και γιατί οι περισσότερες καταλήγουν σε νήματα "αντιπαραθέσεων", κατά την (ορθή) κρίση των διαχειριστών.
Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ (των ποτών) να δώσεις μια απάντηση (ευθεία και ξεκάθαρη) σ' αυτό που σε ρωτάει ο άλλος, και το οποίο είναι σαφές, και καθαρό σαν ερώτημα.
Αντίθετα, πάντα θα την πέφτεις σ' αυτόν που προσπαθεί να κάνει κουβέντα, είτε ευθέως, είτε με πλάγια υποννοούμενα. Τώρα είμαι εγώ αυτός που δεν έχει αντίληψη. Ή είμαι ανήλικος. Ή κάτι άλλο. Πάντως εγώ φταίω, και όχι αυτός (εσύ) που δεν απαντάει σ' αυτό που τον ρωτάει κάποιος.
Άντε, γεια!

Μάταιη, για άλλη μια φορά η προσπάθεια σου για διαστρέβλωση της πραγματικότητας.
Όποιος διάβασε την ... δήθεν απορία σου με τα ... "εσύ που κόπτεσαι" και τα ... "... διαφημίζεις" μπορούν να καταλάβουν ποιος χρησιμοποιεί "πλάγια υπονοούμενα" και ποιος πραγματικά επιζητεί καυγά και όχι συζήτηση.

Στα πλαίσια της διαστρέβλωσης και το ότι εγώ σου έγραψα δήθεν ότι δεν έχεις αντίληψη. Έτσι διαβάζεις αυτά που σου γράφουν;;;; Το ακριβώς αντίθετο σου έγραψα ...

batista έγραψε:
... και αυτό όχι λόγω έλλειψης ικανότητας αντίληψης,

Όσο για το ... "Ενήλικας είσαι φαντάζομαι" σε άμεση λογική σύνδεση με την εμπειρία οποιουδήποτε για τις πράξεις και τις παραλήψεις των πολιτικών, αν σε θίγει να το πάρω πίσω και να σε θεωρώ ... ανήλικο χωρίς ... αμφιβολία. Το δικαιολογεί άλλωστε απόλυτα και η απάντησή σου.

Τέλος, αν βρεθείς, παρά τις ήδη σαφείς και εκπεφρασμένες θέσεις μου, να έχεις κάποια πραγματική απορία για αυτές και όχι απλά να trollάρεις όπως με τα ... "κόπτεσαι" και ... "διαφημίζεις" και αυτό που προηγήθηκε με το ... "τα ξέρεις όλα μπαγάσα" του άλλου νήματος, που σβήστηκε πολύ σωστά από τον συντονιστή, είμαι στην διάθεσή σου.

ΥΓ: Για το πως οι συζητήσεις καταλήγουν στις Αντιπαραθέσεις κάνε έναν κόπο να δεις μήπως σταματήσεις και σε αυτό την διαστρέβλωση. Και αν μετά από αυτό βρεις ένα (όχι παραπάνω) νήμα Αντιπαραθέσεων που να ξεκινάει με δικό μου post, έλα να τα ξαναπούμε.
Η λάσπη στον ανεμιστήρα (και ότι πιάσει) είναι γνωστό σπορ εδώ μέσα (και όχι μόνο), αλλά κάποτε έρχεται και το ξεβράκωμα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2017 23:25 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλήματα Κομμουνιστικών καθεστώτων! 20 Αυγ 2017 19:59 #2679

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Λεπτομερής δημοσιευμένη μελέτη του Πανεπιστημίου Χαβάης για τους δολοφονημένους από Κομμουνιστικά καθεστώτα, σε διάφορες Χώρες του Πλανήτη:


www.hawaii.edu/powerkills/SOD.TAB16A.1.GIF
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλήματα Κομμουνιστικών καθεστώτων! 20 Αυγ 2017 23:46 #2680

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Λεπτομερής δημοσιευμένη μελέτη του Πανεπιστημίου Χαβάης για τους δολοφονημένους από Κομμουνιστικά καθεστώτα, σε διάφορες Χώρες του Πλανήτη:


www.hawaii.edu/powerkills/SOD.TAB16A.1.GIF

Δυστυχώς δεν χρειάζεται καμία μελέτη για να μας πείσει για την ύπαρξη των εγκλημάτων που έγιναν στο όνομα του Κομμουνισμού, ούτε φυσικά και για αυτά που έγιναν με πρόσχημα την καταπολέμησή του.
Εμείς μάλιστα στην Ελλάδα έχουμε πληρώσει βαρύ τίμημα ... αυτοκαταστροφής, την ώρα που τα άλλα κράτη ανοικοδομούνταν και αναπτύσσονταν μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εγκλήματα Κομμουνιστικών καθεστώτων! 26 Αυγ 2017 00:03 #2681

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.naftemporiki.gr/finance/story/126982...eumatos-gia-ta-nisia

Έτσι, τη στιγμή που ο μέσος όρος της ΟΤΣ για το πρώτο εξάμηνο του 2017 ήταν 53,1 ευρώ ανά MWh, δηλαδή οι παραγωγοί ηλ. ενέργειας αμείφθηκαν κατά μέσο όρο με 53,1 ευρώ για την έγχυση κάθε μεγαβατώρας στο διασυνδεδεμένο σύστημα, κάθε MWh στο Αγαθονήσι κόστισε κατά μέσο όρο 1.437 ευρώ και στη Δονούσα 1.340 ευρώ - τα δύο νησιά με τις υψηλότερες τιμές, από τα 32 που διαθέτουν αυτόνομο ηλεκτρικό δίκτυο. Με κριτήριο το κόστος ανά μεγαβατώρα, τα μεγαλύτερα ποσά αφορούν αραιοκατοικημένα νησιά (Αντικύθηρα, Οθωνοί), ενώ στις αμέσως επόμενες θέσεις υπάρχει μία διασπορά του κόστους από 250 έως και 750 ευρώ ανά μεγαβατώρα, με νησιά όπως η Ανάφη (725 ευρώ), η Αμοργός (396 ευρώ), η Μύκονος (334 ευρώ) και η Σέριφος (315 ευρώ). Στον αντίποδα, στις δύο τελευταίες βρίσκονται η Κως (147 ευρώ) και η Πάρος (146 ευρώ), με 2,7 μεγαλύτερο κόστος από την ΟΤΣ.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 26 Αυγ 2017 00:04 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Εγκλήματα Κομμουνιστικών καθεστώτων! 26 Αυγ 2017 11:18 #2682

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
maria (mb361) έγραψε:
www.naftemporiki.gr/finance/story/126982...eumatos-gia-ta-nisia

Έτσι, τη στιγμή που ο μέσος όρος της ΟΤΣ για το πρώτο εξάμηνο του 2017 ήταν 53,1 ευρώ ανά MWh, δηλαδή οι παραγωγοί ηλ. ενέργειας αμείφθηκαν κατά μέσο όρο με 53,1 ευρώ για την έγχυση κάθε μεγαβατώρας στο διασυνδεδεμένο σύστημα, κάθε MWh στο Αγαθονήσι κόστισε κατά μέσο όρο 1.437 ευρώ και στη Δονούσα 1.340 ευρώ - τα δύο νησιά με τις υψηλότερες τιμές, από τα 32 που διαθέτουν αυτόνομο ηλεκτρικό δίκτυο. Με κριτήριο το κόστος ανά μεγαβατώρα, τα μεγαλύτερα ποσά αφορούν αραιοκατοικημένα νησιά (Αντικύθηρα, Οθωνοί), ενώ στις αμέσως επόμενες θέσεις υπάρχει μία διασπορά του κόστους από 250 έως και 750 ευρώ ανά μεγαβατώρα, με νησιά όπως η Ανάφη (725 ευρώ), η Αμοργός (396 ευρώ), η Μύκονος (334 ευρώ) και η Σέριφος (315 ευρώ). Στον αντίποδα, στις δύο τελευταίες βρίσκονται η Κως (147 ευρώ) και η Πάρος (146 ευρώ), με 2,7 μεγαλύτερο κόστος από την ΟΤΣ.

Αυτά γίνονται όταν, χαϊδεύουμε τους "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ", αντί για επενδύσεις τα δίνουμε στην ... ΓΕΝΟΠ για ταξίδια αναψυχής και δεν έχουμε καν ασχοληθεί να κάνουμε κάτι σαν το παρακάτω σε μεγαλύτερη κλίμακα με ... "υλικά" τα οποία έχουμε δεδομένα και τζάμπα.

www.huffingtonpost.gr/2017/05/29/eidisei...lada_n_16863488.html
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα