Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: μοναξια .τι να κανω;

Απ: μοναξια .τι να κανω; 26 Δεκ 2011 01:38 #10

  • anonymous
  • Το Άβαταρ του/της anonymous
makis έγραψε:
Ίσως μια λύση στην μοναξιά μας θα ήταν να βοηθήσουμε κάποιους που δεν έχουν βοήθεια και στήριγμα από κανένα. Πιστεύω ότι αν προσφέρουμε θα λάβουμε. Αν τώρα στις γιορτές ξαφνικά συνειδητοποιούμε ότι είμαστε μόνοι, μήπως όλη την χρονιά είμαστε τόσο απασχολημένοι με τις δουλειές μας που δεν νοιαζόμασταν για τούς άλλους;

δε φταίει μονάχα αυτό..
είναι και η εικόνα στα media που δείχνουν τον κόσμο μαζεμένο ευτυχισμένο να ψωνίζει και να καταναλώνει.. αυτός είναι κυρίως ο βασικός λόγος της γνωστής "κατάθλιψης των χριστουγέννων". Όλα είναι μια απάτη.. αρκετός κόσμος δεν έχει λεφτά για δώρα, φαγητό και εξόδους..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 26 Δεκ 2011 08:36 #11

  • Σονια
  • Το Άβαταρ του/της Σονια
κωστης έγραψε:
τι κανει ενας ανθρωπος που δεν ειναι καλεσμενος,και γενικως η ζωη δεν του τα εχει φερει καλα;



Κανει κουραγιο φιλε.
Χρονια Πολλα και ευχομαι να γλυκανει η μοναξια σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 26 Δεκ 2011 14:50 #12

  • Μικροκαταθέτης
  • Το Άβαταρ του/της Μικροκαταθέτης
Δεν πρέπει να νιώθεις μόνος. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι αισθάνονται μόνοι. Είναι λανθασμένη η εικόνα που δίνεται ότι όλοι είναι μαζεμένοι σε μεγάλες παρέες και το γλεντάνε αυτές τις μέρες. Το ίντερνετ είναι ένα θαυμάσιο μέσο για να βρεθούν μεταξύ τους αυτοί που νιώθουν μόνοι και έτσι να λύσουν αυτό το "πρόβλημα". Έτσι κανείς δε θα είναι μόνος. Όποιος θέλει να βρει πραγματικά παρέα, είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσει να βρει! ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 26 Δεκ 2011 15:32 #13

  • AROVAS
  • Το Άβαταρ του/της AROVAS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0 (-1)
φιλε χρονια πολλα, μη μασας και μην απογοητευεσε.Η καθε κατασταση εχει τα συν και τα πλην... Καλη δυναμη!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 26 Δεκ 2011 19:02 #14

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
κωστης έγραψε:
τι κανει ενας ανθρωπος που δεν ειναι καλεσμενος,και γενικως η ζωη δεν του τα εχει φερει καλα;

Καταρχήν χρόνια πολλά και καλές γιορτές. Αφού μπήκες στον κόπο και έγραψες, καλό είναι να συμμετέχεις στον διάλογο για να μοιραστείς μαζί μας τις σκέψεις σου. Μην τις κρατάς για τον εαυτό σου μόνο, γιατί βλέπω ότι δεν βρίσκεσαι σε καλή διάθεση.
Πρέπει να σου πω πως η μοναξιά είναι τις περισσότερες φορές τεχνητή, δηλαδή οφείλεται κυρίως σε εμάς και στις συγκυρίες που έχουμε προκαλέσει εμείς οι ίδιοι παρά οι άλλοι γύρω μας.
Έπειτα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι οι άνθρωποι ακόμα κι όταν βρίσκονται ανάμεσα σε δεκάδες άλλους μπορεί να αισθάνονται διπλά μόνοι, γιατί απλά δεν επικοινωνούν. Απλά συνευρίσκονται και σκεπάζουν με αυτό τον τρόπο την έλλειψη επικοινωνίας. Προσωπικά με ενδιαφέρει να υπάρχει έστω ένας άνθρωπος να με σκέφτεται πραγματικά παρά να είμαι καλεσμένος σε δέκα πάρτι το μήνα.
Άρα λοιπόν θα σου πρότεινα να ξαμοληθείς να βρεις αυτόν τον ΕΝΑ άνθρωπο που θα γίνει "δικός σου" και μην σε απασχολεί η συνηθισμένη ψευτοκοινωνικότητα των εορτών.
Επίσης, για να σε προλάβω, ο άνθρωπος αυτός που θα γίνει "δικός σου" πιθανόν να βρίσκεται δίπλα σου, πολύ πιο κοντά απ' ότι νομίζεις, και οι συνηθισμένοι εγωισμοί και η βαβούρα της πόλης δεν σε αφήνουν να το καταλάβεις. Πρόσεχε όμως, να μην ψάξεις για κάποιον να περάσεις την ώρα σου ή να έχεις παρέα τις γιορτές ή όποτε αισθάνεσαι μόνος. Μιλάω για δεσμό φιλίας ή ερωτικό με βαθιά αισθήματα και όχι απλή επιφάνεια.
Καλές γιορτές λοιπόν ή μάλλον καλή αρχή.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 27 Δεκ 2011 03:07 #15

  • μοναξια στο θυλικο ........
  • Το Άβαταρ του/της μοναξια στο θυλικο ........
αγαπητε φιλε αγνωστε συνανθρωπε μου
ειμαι και εγω στην ιδια ακατασταση και πανω απο ολα αυτα ειμαι ειμαι και γυναικα ....τι να λεει αυτο αραγε; ε;
λεει οτι εχω να παλεψω παραπανω απο σενα ,οτι εχω να κλαψω περισσοτερο απο σενα ,οτι εχω να φανω δυνατη για τα παιδια μου ,για ενα κοσμο που στο προσωπο μου βλεπουν δυναμη ενα κοματι εξουσιας ενα αποκουμπι ,γιατι ολοι με εχουν βαλει στο μυαλο τους σαν κατι σπουδαιο ,αξιο προς παραδειγμα .............ποσο σκληρο να σε βαζουν να ακολουθεις τον δρομο που σου χαραζουν και να μην θελεις να τους χαλασεις την εικονα ....οπως και να ειναι ευχομαι και στους δυο μας να βρουμε ενα καινουργιο μονοπατι δικο μας ικανο να μας κρατησει στον δρομο της καθημερινοτητας χωρις να ματωνουμε απο τις δυσκολες στιγμες -αποφασεις η απο ενα κοσμο χαρτινο που σηκωνει αναστημα μονο στους αδυναμους .και αναλογως συμπεριφερετε στους αξιους συναναστοφης με δουλικοτητα και καλοσυνη περιτη
νομιζω χαρηκα που απαντησα και σηκωσα και εγω το λιθαρακι που εριξες στην λιμνη .......αλλο ενα λιθαρακι λοιπον .......τωρα ειμαστε δυο αδυνατοι
ισως δεν το ηξερες αλλα οταν ξεκινησαν να οριζουν τα νουμερα ξεκινουσαν απο 2,3,4,5,6.....το ενα δεν υπηρχε ....αργοτερα προστεθηκε για να ορισει την υπαρξη................οποτε οι δυο μας ειμαστε το 2 καλο βραδυ ,καλη μερα ,για καθε νυχτα και μερα ............
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 27 Δεκ 2011 19:38 #16

  • midi
  • Το Άβαταρ του/της midi
να δεις αυτο το ντοκυμαντερ στο utube μπορει να σου αλλαξει τον τροπο που βλεπεις την ζωη σου..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μοναξια .τι να κανω; 27 Δεκ 2011 19:47 #17

  • 2505
  • Το Άβαταρ του/της 2505
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Κάρμα: 0
Να βρεις μια γυναικα για συντροφια και παιχνιδακια............
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

μοναξια .τι να κανω; 26 Φεβ 2013 18:40 #18

Ανοιγόμαστε, κάνουμε καινούριες δραστηριότητες (πολλοί δήμοι έχουν δωρεαν χορό, φωτογραφία, τέτοια) και δεν απογοητευόμαστε ποτέ!
Καλα να μαστε και ολα διορθωνονται!
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα