Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: international account της Marfin

Απ: international account της Marfin 15 Ιουν 2012 18:17 #55

  • απεγνωσμένος
  • Το Άβαταρ του/της απεγνωσμένος
Σήμερα μου το είπαν επίσημα από την τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 15 Ιουν 2012 18:48 #56

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
απεγνωσμένος έγραψε:
Σήμερα μου το είπαν επίσημα από την τράπεζα.

πηρα τηλ μαρφιν ελ. και μου ειπαν αυτο που λες και εσυ :woohoo:

φιλε μίλησα τωρα και με την κυπρο μου ειπαν οτι δεν ειναι απαραίτητο να έρθουν ελλαδα μπορείς μαλιστα λεει να τα μεταφέρεις και τηλ σε άλλον λογαριασμό :unsure:

παρακαλώ αν ξέρει ο tsig κάτι ? :S
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουν 2012 18:50 από xristos g.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 15 Ιουν 2012 20:31 #57

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Το ζευγάρι των λογαριασμών, τόσο σε Ελλάδα όσο και στην Κύπρο, είναι ειδοποίησης. Αν θέλεις να πάρεις χρήματα από οποιονδήποτε από τους 2, πρέπει να κάνεις αίτημα στην τράπεζα 35 ή 90 μέρες πιο πριν, ανάλογα ποιον λογ/μό έχεις. Διαφορετικά και πάλι μπορείς να τα πάρεις, αλλά με ποινή. Φυσικά, μπορείς να πας σε υποκατάστημα της Marfin και να στείλεις ειδοποίηση στην Κύπρο, και μετά από εκεί να μπορείς να πάρεις ή να μεταφέρεις χρήματα. Δεν είναι απαραίτητο να έρθουν Ελλάδα πρώτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 15 Ιουν 2012 21:57 #58

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
απεγνωσμένος έγραψε:
Τελικά υπάρχουν ψιλά γραμματάκια που τα ανακαλύπτω εκ των υστέρων σιγά σιγα.
Για να σηκώσεις από την Ελλάδα τα χρηματά σου πρέπει να έχεις δώσει την ειδοποίηση πχ 35 ή 90 ημέρες πρίν αλλά τη στιγμή της ειδοποίησης θα πρέπει να έρθουν ταυτόχρονα τα χρήματα από τον Κυπριακό λογαριασμό στον Ελληνικό λογαριασμό και να παραμείνουν 35 ή 90 ημέρες μέχρι να μπορέσεις να τα σηκώσεις χωρίς ποινή.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία για να γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί στην πράξη ο λογαριασμός, η προαναφερόμενη διαδικασία αντιβαίνει στη περιγραφή του λογαριασμού από την επίσημη σελίδα:

"Ο International Account είναι λογαριασμός υπό προειδοποίηση, 35 ή 90 ημερών για αναλήψεις και μεταφορές κεφαλαίων προς άλλους λογαριασμούς. Πρόκειται για ζεύγος λογαριασμών που ανοίγονται σε Ελλάδα και Κύπρο παρέχοντας τη δυνατότητα μεταφοράς κεφαλαίων μεταξύ των δυο λογαριασμών άμεσα, χωρίς προειδοποίηση και χωρίς έξοδα."

Με απλά λόγια από την επίσημη περιγραφή καταλαβαίνω ότι μπορούμε να ανοίξουμε το λογαριασμό π.χ. σήμερα 15/6 και να δηλώσουμε ότι 20/7 θέλουμε να πάρουμε πίσω τα χρήματά μας. Στις 35 μέρες που ακολουθούν τα χρήματά μας μπορούν να παραμείνουν είτε Κύπρο είτε Ελλάδα. Στις 19/7 μεταφέρουμε το κεφάλαιο στην χώρα από όπου θέλουμε να κάνουμε ανάληψη ή, αν αλλάξουμε γνώμη, τα αφήνουμε να συνεχίσουν τις διακοπές τους...
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουν 2012 22:02 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 15 Ιουν 2012 22:50 #59

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
απεγνωσμένος έγραψε:
Τελικά υπάρχουν ψιλά γραμματάκια που τα ανακαλύπτω εκ των υστέρων σιγά σιγα.
Για να σηκώσεις από την Ελλάδα τα χρηματά σου πρέπει να έχεις δώσει την ειδοποίηση πχ 35 ή 90 ημέρες πρίν αλλά τη στιγμή της ειδοποίησης θα πρέπει να έρθουν ταυτόχρονα τα χρήματα από τον Κυπριακό λογαριασμό στον Ελληνικό λογαριασμό και να παραμείνουν 35 ή 90 ημέρες μέχρι να μπορέσεις να τα σηκώσεις χωρίς ποινή.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία για να γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί στην πράξη ο λογαριασμός, η προαναφερόμενη διαδικασία αντιβαίνει στη περιγραφή του λογαριασμού από την επίσημη σελίδα:

"Ο International Account είναι λογαριασμός υπό προειδοποίηση, 35 ή 90 ημερών για αναλήψεις και μεταφορές κεφαλαίων προς άλλους λογαριασμούς. Πρόκειται για ζεύγος λογαριασμών που ανοίγονται σε Ελλάδα και Κύπρο παρέχοντας τη δυνατότητα μεταφοράς κεφαλαίων μεταξύ των δυο λογαριασμών άμεσα, χωρίς προειδοποίηση και χωρίς έξοδα."

Με απλά λόγια από την επίσημη περιγραφή καταλαβαίνω ότι μπορούμε να ανοίξουμε το λογαριασμό π.χ. σήμερα 15/6 και να δηλώσουμε ότι 20/7 θέλουμε να πάρουμε πίσω τα χρήματά μας. Στις 35 μέρες που ακολουθούν τα χρήματά μας μπορούν να παραμείνουν είτε Κύπρο είτε Ελλάδα. Στις 19/7 μεταφέρουμε το κεφάλαιο στην χώρα από όπου θέλουμε να κάνουμε ανάληψη ή, αν αλλάξουμε γνώμη, τα αφήνουμε να συνεχίσουν τις διακοπές τους...

εμένα πάντως φιλε tsig αλλα μου είπαν απο ελλαδα και αλλα απο κυπρο ουτε και αυτοι ξέρουν :woohoo:

απο κυπρο μου ειπαν οτι στο λογαριασμό αυτο έχουμε δικαίωμα μεταφοράς απο το ε μπανκ μονο 700ε :woohoo:
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουν 2012 22:53 από xristos g.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 16 Ιουν 2012 23:44 #60

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
xristos g έγραψε:
...πρέπει να έχεις δώσει την ειδοποίηση πχ 35 ή 90 ημέρες πρίν...

...απο κυπρο μου ειπαν οτι στο λογαριασμό αυτο έχουμε δικαίωμα μεταφοράς απο το ε μπανκ μονο 700ε :woohoo:

Μάλλον βάλανε πλαφόν αναλήψεων γιατί όλοι θέλουν να βγάλουν πλέον τα χρήματά τους από την Κύπρο και από τη Marfin ιδιαίτερα...

Πάρτα και φύγε φίλε όσο πιο γρήγορα μπορείς.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 17 Ιουν 2012 13:24 #61

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
Cross έγραψε:
xristos g έγραψε:
...πρέπει να έχεις δώσει την ειδοποίηση πχ 35 ή 90 ημέρες πρίν...

...απο κυπρο μου ειπαν οτι στο λογαριασμό αυτο έχουμε δικαίωμα μεταφοράς απο το ε μπανκ μονο 700ε :woohoo:

Μάλλον βάλανε πλαφόν αναλήψεων γιατί όλοι θέλουν να βγάλουν πλέον τα χρήματά τους από την Κύπρο και από τη Marfin ιδιαίτερα...

Πάρτα και φύγε φίλε όσο πιο γρήγορα μπορείς.

οχι φιλε δεν εβαλαν κανεαν πλαφον αυτος ο λογαριασμός ειναι υπό προειδοποιήσει και έτσι ειταν πάντα ! μπορείς να τα μεταφέρεις οποτε και οσα θες

να μην λέμε βλακείες μας διαβαζει και κοσμος :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: international account της Marfin 17 Ιουν 2012 14:49 #62

  • parisv (pascal13)
  • Το Άβαταρ του/της parisv (pascal13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Πριν κλείσετε τα λεφτά σας κάπου διαβάζετε και τους όρους. Όχι είδα φως και μπήκα(οίκος ανοχής και έτσι)

Η μαρτυρική νήσος αποδεικνύετε "μαρτύριο" για τους καταθέτες! Σύνχρονο Αλκατράζ καταθέσεων :sick:



Uploaded with ImageShack.us
Τελευταία διόρθωση: 17 Ιουν 2012 14:52 από parisv (pascal13).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: international account της Marfin 17 Ιουν 2012 16:50 #63

  • wow
  • Το Άβαταρ του/της wow
parisv έγραψε:
Πριν κλείσετε τα λεφτά σας κάπου διαβάζετε και τους όρους. Όχι είδα φως και μπήκα(οίκος ανοχής και έτσι)

Η μαρτυρική νήσος αποδεικνύετε "μαρτύριο" για τους καταθέτες! Σύνχρονο Αλκατράζ καταθέσεων :sick:



Uploaded with ImageShack.us

επειδη εσυ δεν προλαβες να βγαλεις εγω τα λεφτα σου τη προσπαθεις τωρα να μας τρομαξεις φλορε ??
parisv optimus αληθεια ποσα nick εχεις φτιαξει αρρωστε ????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα