Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επιστροφή φόρου

Επιστροφή φόρου 20 Δεκ 2015 07:31 #19

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Λάθος, soto.
Εκεί που θέλουν να δώσουν, βρίσκουν (ακόμη) και τα δίνουν.
Στα εφάπαξ, στις καθαρίστριες-δικαστίνες, στην ΕΡΤ κλπ.
Τώρα, για πόσο ακόμη θα μπορούν να το κάνουν αυτό, είναι άλλο θέμα.
Αυτή τη στιγμή όμως το κάνουν.
Τι να σου πω TEV....
Μισθούς και συντάξεις, πράγματι πληρώνουν.
(Ξέρουν ότι αν δεν τα πληρώσουν κι αυτά θα τους πάρει ο διάολος). Και οι καθαρίστριες εντάσσονται στο "μισθοί".
Στα εφ' άπαξ η καθυστέρηση καταβολών είναι πάνω από 2 χρόνια, πλησιάζει τα 3.
Γενικώς οι οφειλές του δημοσίου είναι κάπου μεταξύ 7 και 9 δις,
Βλέπεις τώρα τι παζάρι γινεται γι' αυτό το 1 δις της υποδόσης. Και γενικώς τα "παζάρια" με τους ξένους που ακούγεται ότι γίνονται (και τρέχει ο τσακαλώτος σαν το λάστιχο) αφορούν όλο και μικρότερα ποσά.
Η εντύπωση που έχω είναι ότι δεν υπάρχει μία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 21 Δεκ 2015 15:20 #20

  • thanasis380
  • Το Άβαταρ του/της thanasis380
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
Θα σας πω τη δική μου εμπειρία από τη ΔΟΥ Αιγάλεω.
Έχω επιστροφή πάνω από χιλιάρικο και περιμένω περίπου 1,5 μήνα να μπουν τα λεφτά στο λογαριασμό μου (από μέσα Νοεμβρίου που βγήκε το τελικό εκκαθαριστικό στο taxis).
Πάω στη συγκεκριμένη ΔΟΥ κατά τις 8 το πρωί και βλέπω μπροστά από τα έσοδα 2 ουρές. Η μία εξυπηρετούσε ραντεβού του Νοεμβρίου και η άλλη τα 20 νούμερα που έδωσε κάποιος στις 6:00 το πρωί.
Με τα πολλά έμαθα ότι, επειδή υπάρχουν μόνο 2 υπάλληλοι στα έσοδα και επειδή υπάρχουν πολλές αιτήσεις για επιστροφές φόρου ή για συμψηφισμό, τους προηγούμενους μήνες έδιναν ραντεβού για προκαθορισμένη ημερομηνία, ενώ τώρα το έχουν αλλάξει και δίνουν κάθε μέρα 20 νούμερα.
Από τους συναλλασσόμενους έμαθα ότι σου ζητάνε τις φορολογικές δηλώσεις της τελευταίας πενταετίας (απορώ τι τις θέλουν αφού είναι καταχωρημένες στο taxis), αποδεικτικό ΙΒΑΝ και γενικά προσπαθούν να σου βρουν ελλείψεις. Αν τελικά καταφέρεις να ολοκληρώσεις τη διαδικασία, σου δίνουν ένα χαρτί, γυρνάς όλη τη ΔΟΥ να μαζέψεις υπογραφές και αφού γίνει και αυτό με επιτυχία, μπαίνει το όνομά σου σε έναν κατάλογο και περιμένεις (το Στουρνάρα υποθέτω).

Μετά τις γιορτές θα οπλιστώ με θάρρος και υπομονή και θα υποστώ όλη αυτή την ταλαιπωρία για κάτι που θα έπρεπε να γίνει καιρό πριν και με αυτόματη διαδικασία από το taxis και την τράπεζα που δήλωσα στη φορολογική δήλωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 21 Δεκ 2015 17:07 #21

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
thanasis380 έγραψε:
Θα σας πω τη δική μου εμπειρία από τη ΔΟΥ Αιγάλεω.
Έχω επιστροφή πάνω από χιλιάρικο και περιμένω περίπου 1,5 μήνα να μπουν τα λεφτά στο λογαριασμό μου (από μέσα Νοεμβρίου που βγήκε το τελικό εκκαθαριστικό στο taxis).
Πάω στη συγκεκριμένη ΔΟΥ κατά τις 8 το πρωί και βλέπω μπροστά από τα έσοδα 2 ουρές. Η μία εξυπηρετούσε ραντεβού του Νοεμβρίου και η άλλη τα 20 νούμερα που έδωσε κάποιος στις 6:00 το πρωί.
Με τα πολλά έμαθα ότι, επειδή υπάρχουν μόνο 2 υπάλληλοι στα έσοδα και επειδή υπάρχουν πολλές αιτήσεις για επιστροφές φόρου ή για συμψηφισμό, τους προηγούμενους μήνες έδιναν ραντεβού για προκαθορισμένη ημερομηνία, ενώ τώρα το έχουν αλλάξει και δίνουν κάθε μέρα 20 νούμερα.
Από τους συναλλασσόμενους έμαθα ότι σου ζητάνε τις φορολογικές δηλώσεις της τελευταίας πενταετίας (απορώ τι τις θέλουν αφού είναι καταχωρημένες στο taxis), αποδεικτικό ΙΒΑΝ και γενικά προσπαθούν να σου βρουν ελλείψεις. Αν τελικά καταφέρεις να ολοκληρώσεις τη διαδικασία, σου δίνουν ένα χαρτί, γυρνάς όλη τη ΔΟΥ να μαζέψεις υπογραφές και αφού γίνει και αυτό με επιτυχία, μπαίνει το όνομά σου σε έναν κατάλογο και περιμένεις (το Στουρνάρα υποθέτω).

Μετά τις γιορτές θα οπλιστώ με θάρρος και υπομονή και θα υποστώ όλη αυτή την ταλαιπωρία για κάτι που θα έπρεπε να γίνει καιρό πριν και με αυτόματη διαδικασία από το taxis και την τράπεζα που δήλωσα στη φορολογική δήλωση.


ζητανε τις δηλωσεις της τελευταιας πενταετιας? αυτο το ακουω πρωτη φορα!! και δεν καταλαβαινω και τον λογο που τις ζητουν.πολυ περιεργο μου φαινεται αυτο!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 21 Δεκ 2015 18:19 #22

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
Δεν θέλει κι πολύ μυαλό !

Προσπαθούν να τραινάρουν την διαδικασία όσο το δυνατόν περισσότερο για να μην πληρώσουν...

Επειδή όμως είναι τέτοιοι κόπανοι, το ίδιο κάνουμε κι κάποιοι με τις οφειλές μας προς το Δημόσιο. :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 22 Δεκ 2015 01:30 #23

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Δε ζητάνε δηλώσεις 5ετίας. Απλά επειδή παραγράφονται στη 5ετία, αν δεν εχεις κάνει δήλωση στο taxis κάποιο έτος πρέπει να το δικαιολογήσεις, πχ αν πριν 4-5 χρόνια δεν ήσουν υπόχρεος κάνεις απλά μια υπεύθυνη δήλωση. Απο εκεί και πέρα αν έχεις κάποια οφειλή θα συμψηφιστούν (αυτόματα αν λήξει ή χειροκίνητα αν πάς εσύ). Οι επιστροφές κάνουν 3-4 μήνες! Εμενα μια περίπτωση απο 31/08 τώρα έχουν σταλεί στη τράπεζα, που σημαίνει λέει αλλες 15-20 μερες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 22 Δεκ 2015 03:10 #24

  • thanasis380
  • Το Άβαταρ του/της thanasis380
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
ermakos έγραψε:
Δε ζητάνε δηλώσεις 5ετίας. Απλά επειδή παραγράφονται στη 5ετία, αν δεν εχεις κάνει δήλωση στο taxis κάποιο έτος πρέπει να το δικαιολογήσεις, πχ αν πριν 4-5 χρόνια δεν ήσουν υπόχρεος κάνεις απλά μια υπεύθυνη δήλωση. Απο εκεί και πέρα αν έχεις κάποια οφειλή θα συμψηφιστούν (αυτόματα αν λήξει ή χειροκίνητα αν πάς εσύ). Οι επιστροφές κάνουν 3-4 μήνες! Εμενα μια περίπτωση απο 31/08 τώρα έχουν σταλεί στη τράπεζα, που σημαίνει λέει αλλες 15-20 μερες.

Φίλε ermako αυτό μου είπαν οι άνθρωποι που ήταν στην ουρά και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω, όσο και παράλογο να μου φαίνεται. Στη δική σου περίπτωση, πόσες φορές πήγες στη ΔΟΥ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 09 Φεβ 2016 17:07 #25

  • thanasis380
  • Το Άβαταρ του/της thanasis380
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
UPDATE από ΔΟΥ Αιγάλεω.
Τελικά πήγα και στήθηκα σήμερα το πρωί. Ο κόσμος έχει μειωθεί αισθητά, καθώς στις 7:35 που πήγα, πήρα το νούμερο 7.
Στις 9:30 ήρθε η σειρά μου. Είχα πάρει τις δηλώσεις της τελευταίας πενταετίας μαζί μου για το φόβο των Ιουδαίων. Τελικά η υπάλληλος μου ζήτησε μόνο το τελευταίο εκκαθαριστικό, έλεγξε αν χρωστάω κάπου και μετά από ένα δεκάλεπτο μου έδωσε αντίγραφο της εντολής προς την Τράπεζα της Ελλάδος για πληρωμή στο ΙΒΑΝ μου.Μου είπε ότι σε 15-20 ημέρες θα δω τα χρήματα στο λογαριασμό μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 09 Φεβ 2016 17:48 #26

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Εγώ είχα πάει 2-3 φορές και για άλλα θέματα και ρώταγα (αφού με θυμόταν η υπάλληλος), τελικά τα βάλανε 30/12.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή φόρου 31 Αυγ 2016 16:08 #27

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Όσοι δικαιούμαστε επιστροφή φόρου για εφέτος, θα πρέπει να πάμε οι ίδιοι στην εφορία να ζητήσουμε συμψηφισμό με τον ΕΝΦΙΑ.
Είχαν πει οτι θα γίνεται αυτόματα κ συμψηφισμός, αλλα κάτι τέτοιο δεν θα ισχύει.
Αν δεν ζητήσει κ φορολογούμενος τον συμψηφισμό, τότε πληρώνει κανονικά τον ΕΝΦΙΑ κ το κράτος θα επιστρέψει σε αυτόν το ποσόν που δικαιούται, ΑΝ κ ΟΠΟΤΕ το θέλει... :angry:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα