Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Λογαριασμός με καλό επιτόκιο.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 20 Οκτ 2016 18:28 #19

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
king (kong) έγραψε:
XRISTOS (x2468) έγραψε:
Θα πρέπει να έχουμε υπόψη όμως ότι το κράτος μας θέλοντας να μας (προσελκύσει...)στα έντοκα γραμμάτια που εκδίδει τα θεωρεί τεκμήρια οπότε θα πρέπει να τα υπολογιζουμε σε περίπτωση που το ποσό που θα τοποθετήσουμε σε αυτά είναι μεγαλύτερο απ το ετήσιο εισόδημα μας...τι να πεις..

χα χα σοβαρα? δηλαδή τα φορολογούνε?

Ακρίβυνε και το χαρτί υγείας.......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 21 Οκτ 2016 00:44 #20

  • PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • Το Άβαταρ του/της PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 147
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 16
XRISTOS (x2468) έγραψε:
Θα πρέπει να έχουμε υπόψη όμως ότι το κράτος μας θέλοντας να μας (προσελκύσει...)στα έντοκα γραμμάτια που εκδίδει τα θεωρεί τεκμήρια οπότε θα πρέπει να τα υπολογιζουμε σε περίπτωση που το ποσό που θα τοποθετήσουμε σε αυτά είναι μεγαλύτερο απ το ετήσιο εισόδημα μας...τι να πεις..


αυτό ισχύει για κάθε χρεόγραφο ( εντοκα γραμματια, μετοχές , αμοιβαία , ομόλογα κλπ). Η αγορά τους αποτελεί αθροιζόμενο τεκμήριο στην χρονιά αγοράς (αλλα υπάρχει και η ανάλωση κεφαλαίου απο προηγούμενα ετη για να μην βγει εξτρα φορος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (georgetsl)

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 21 Οκτ 2016 01:53 #21

  • George (Kojak)
  • Το Άβαταρ του/της George (Kojak)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Πρέπει να θυμόμαστε πάντα μια βασική λεπτομέρεια , τα ομόλογα ή τα έντοκα είναι αγορά χρέους και δεν έχουν καμία διαφορά μεταξύ τους , αλλά μόνο η διάρκεια δηλ το χρέος μέχρι 52 εβδομάδες διάρκεια λέγεται έντοκο , και με παραπάνω διάρκεια λέγεται ομόλογο .
Το βασικότερο στοιχείο σε ένα ομόλογο είναι ο ΕΚΔΟΤΗΣ , και το μόνο που με ενδειαφέρει είναι να μην πάθει κάτι αυτός , γιαυτό και θα μου επιτρέψετε να μην δέχομαι την λέξη ασφάλεια , ειδικά μετά από haircut σε καταθέσεις και ομόλογα κρατικά , που έχουμε ζήσει , αλλά το μόνο που θα ψάχνουμε είναι να βρούμε τον εκδότη που έχει στο διάστημα που επιλέγουμε να αγοράσουμε το χρέος του να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες πιθανότητες να πάθει κάτι , γιαυτό και βλέπετε πολύ σημαντικούς εκδότες ( όπως πχ Eυρωπαική τράπεζα επενδύσεων ) να έχεις αρνητικό επιτόκιο σε απόδοση , γιατί είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες σε 1-2 χρόνια να χρεοκοπήσει , από μια άλλη εταιρεία που δίνει κουπόνι 5% για το ίδιο διάστημα .
Το μόνο εύκολο αν θέλεις να ψαχτείς πάντως είναι να βρείς καλύτερη απόδοση σε σχέση πάντα με το ρίσκο , από ότι σε μια κατάθεση σε τράπεζα , και μάλιστα με το συννεφάκι του bail in στον ουρανό . Αυτά τα λίγα !!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 21 Οκτ 2016 01:55 #22

Οποιος τυχον θελει να αγορασει ΕΓΕΔ, παρακολουθει τις ανακοινωσεις του

www.pdma.gr/index.php/el/debt-instruments-gr/announcements-gr

οι τελευταιες εκδοσεις ειχαν 2,7% για τριμηνα και 2,97% για εξαμηνα, αφορολογητα για εως 15000 ανα φυσικο προσωπο.

Για μεγαλυτερα ποσα και για 5 μερες μετα την ημερομηνια διαθεσης διατιθενται σε τιμες που καθοριζουν οι τραπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 21 Οκτ 2016 02:11 #23

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) έγραψε:
Η αγορά τους αποτελεί αθροιζόμενο τεκμήριο στην χρονιά αγοράς

Και εκτός απ' αυτό (που ισχύει σήμερα, ενώ δεν ίσχυε πριν από 10 χρόνια και πίσω) ισχύει και το ότι φακελώνεσαι, ότι φέτος (ή όποτε το κάνεις) αγόρασες τα κωλόχαρτα.

Φέτος ισχύει αυτό που λες.
Σε 10 ή 15 χρόνια όμως, δεν ξέρεις τι θα ισχύει.
Όπως αυτός που πριν 10 χρόνια πούλησε ένα σκάφος, ακίνητο, οτιδήποτε, και έβαλε 20, 100, 500 χιλιάδες στην τράπεζα ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ότι μετά από 10 ή 15 χρόνια θα τον φωνάξουν (κάποιος αλεξιάδης σήμερα, δεν ξέρεις ποιος σε 15 χρόνια) και θα τον ρωτάει "έκανες μια κατάθεση το 2003 τόσα, για πες μας τώρα, που τα βρήκες?"

Να πας λοιπόν να πάρεις τα κωλόχαρτα (και τα οποιαδήποτε κωλόχαρτα - δεν το εντοπίζω μόνο στα ΟΕΔ) με στόχο τι?
Να βγάλεις ένα 1, 2, 3%?

Ποτέ τους και μη σώσουν! Να τα βάλουν εκεί που ξέρουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 21 Οκτ 2016 22:27 #24

  • PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • Το Άβαταρ του/της PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 147
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 16
soto51 έγραψε:
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) έγραψε:
Η αγορά τους αποτελεί αθροιζόμενο τεκμήριο στην χρονιά αγοράς

Και εκτός απ' αυτό (που ισχύει σήμερα, ενώ δεν ίσχυε πριν από 10 χρόνια και πίσω) ισχύει και το ότι φακελώνεσαι, ότι φέτος (ή όποτε το κάνεις) αγόρασες τα κωλόχαρτα.

Φέτος ισχύει αυτό που λες.
Σε 10 ή 15 χρόνια όμως, δεν ξέρεις τι θα ισχύει.
Όπως αυτός που πριν 10 χρόνια πούλησε ένα σκάφος, ακίνητο, οτιδήποτε, και έβαλε 20, 100, 500 χιλιάδες στην τράπεζα ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ότι μετά από 10 ή 15 χρόνια θα τον φωνάξουν (κάποιος αλεξιάδης σήμερα, δεν ξέρεις ποιος σε 15 χρόνια) και θα τον ρωτάει "έκανες μια κατάθεση το 2003 τόσα, για πες μας τώρα, που τα βρήκες?"

Να πας λοιπόν να πάρεις τα κωλόχαρτα (και τα οποιαδήποτε κωλόχαρτα - δεν το εντοπίζω μόνο στα ΟΕΔ) με στόχο τι?
Να βγάλεις ένα 1, 2, 3%?

Ποτέ τους και μη σώσουν! Να τα βάλουν εκεί που ξέρουν.

Μην πανικοβάλεις τον κοσμο χωρίς λόγο. Οκ, και εγω δεν αγοράζω τέτοια κωλόχαρτα, αλλα , άλλο επιλογή επενδυσης/ρίσκου και άλλο θα με φορολογήσουν αναδρομικά. Διότι:

1ον ... Αναδρομικότητα σε νόμο δεν υπάρχει. Πάντα δικάζεσαι με τον νόμο εν ισχύ. Πολλες φορές αν ο εν ισχύ νόμος ειναι πιο αυστηρος αλλα αλλαξε μετα απο 6 μήνες τοτε μπορεί να δικαστείς και με τον λιγότερο αυστηρό νόμο.

2ον .. Η εφορία σε καλεί σήμερα για κάτι που βρίσκει (μέχρι και) πριν απο 10 χρόνια (φορολογική παραγραφή) επειδή Ο ΙΔΙΟΣ ΝΟΜΟΣ (ή αυστηρότερος) ΙΣΧΥΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ. Δεν μπορεί να σε καλέσει για κάτι που ο σημερινός νόμος απαγορευε ενω ο ισχύον επέτρεπε.

3ον .. οτι δεν απαγορευετε με νόμους, επιτρέπεται.


με βάση το 1ον+2ον+3ον δεν ισχύει οτι ξυπνα κάποιος Αλεξιάδης και αλλαζει νόμο και σε πάει κατηγορούμενο αναδρομικά (εφόσον δεν έχεις παραβεί καμμία νομοθεσία). Φοροδιαφυγη (=μαυρα) ήταν και πριν 10 χρόνια παρανομο.

Για ολες τις αγορές με ΝΟΜΙΜΟ (ΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΟ) χρημα υπάρχει η ανάλωση κεφαλαίου.

Π.χ ενώ δηλωνω 40.000 το 2016 θελω να αγοράσω ενα ομολογο 100.000. Πρεπει να γίνει αναλωση κεφαλαιου απο προηγούμενες χρησεις. Δηλαδή , παραδειγμα"

Ε1-2012: 40.000 δηλωθεν, τεκμήρια 10.000 , αποδείξεις 5.000 , κεφάλαιο με δικαίωμα ανάλωσης για επομενα ετη: 25.000 (40-10-5=25)
Ε1-2013: 40.000 δηλωθεν, τεκμήρια 10.000 , αποδείξεις 5.000 , κεφάλαιο με δικαίωμα ανάλωσης για επομενα ετη: 25.000 + 25000 = 50.000
Ε1-2014: 40.000 δηλωθεν, τεκμήρια 10.000 , αποδείξεις 5.000 , κεφάλαιο με δικαίωμα ανάλωσης για επομενα ετη: 50.000 + 25000 = 75.000
Ε1-2015: 40.000 δηλωθεν, τεκμήρια 10.000 , αποδείξεις 5.000 , κεφάλαιο με δικαίωμα ανάλωσης για επομενα ετη: 75.000 + 25000 = 100.000

το 2016 παω και κάνω αγορά ομολόγου πες 100.000 και τοτε το Ε1 γίνεται:
Ε1-2016: 40.000 δηλωθεν, τεκμήρια 110.000 , αποδείξεις 5.000

προβλημα : Τα τεκμηρια/αποδείξεις βγάζουν οτι πρεπει να δηλώσω 115.000+ και εγω εχω εισόδημα 40.000.
Για να μην εκαθαριστεί η δηλωση μου και βγει φόρος στα 115.000 επικαλούμε στο Ε1 ανάλωση κεφαλαίου = 75.000 (κωδικός 787)

οποτε : το κεφάλαιο με δικαίωμα ανάλωσης για επομενα ετη αλλαζει σε : 100.000 (εκ μεταφορας) - 75.000 (αναλωση 2016) = 25.000

Σημειώσεις:
>> Η εφορία δεν έχει δικαίωμα να σε ελένξει 11 χρονια πίσω, αλλα αν το 10 χρόνο έχεις αναλογο πρόβλημα ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΠΑΣ ΤΑ Ε1 που εχουν παραγραφει και γινονται δεκτά. Δηλαδη, αν σε ελεγχο το 2025 σου πουν στο 2015 που βρηκες τα 75.000 , θα πεις απο αναλωση απ τα ετη 2012-2015 . Θα πουν : δεν εχω στοιχεια , θα πεις παρτα απο εμενα (αντίγραφα).
>> καλο θα είναι να κρατάμε αρχείο με Ε1/Εκαθαρτιστικά σε βαθος 25ετίας αν υπάρχουν αναλώσεις.
>> Αν μιλάμε για χρήμα που δεν μπορεί να καλυφθεί απο φορολογικές δηλώσεις (προιόν φοροδιαφυγής που ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ Ε1 σου δεν καλύπτουν) τότε ΝΑΙ υπάρχει πρόβλημα, και προφανώς όποτε τα εμφανίσεις (σε χρονιές που δεν καλύπτονται) θα διωχθείς κάποια στιγμή , είτε αυτό ειναι καταθεση είτε ομολογα/μετοχες είτε αγορά σπιτιού κλπ . Μονο να το ξοδευεις κασερι μέχρι να τα τελειωσεις μπορείς (η να κάνεις μαυρες επενδύσεις, πχ ταξί, πολιτιμους λίθους , εργα τεχνης κλπ). ή εναλακτικά να εμφανίζεις (καταθεση/μετοχες/ομολογα/σπιτια) καθε χρόνο ποσο που καλύπτεις απ τις τρεχουσες χρησεις ώστε να τα ασπρισεις σε 5-10-20 χρόνια

Ρωτήστε και κανα λογιστή , δεν ειναι τιποτα extreme η αναλωση κεφαλαίου.
Τελευταία διόρθωση: 21 Οκτ 2016 22:55 από PantelisP (Pantelis Panagiotidis).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 22 Οκτ 2016 03:05 #25

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Παντελή,

Δεν πανικοβάλλω (κι ούτε θέλω να το κάνω) κανέναν.
Γράφω αυτά που αισθάνομαι.
Αισθάνομαι λοιπόν (χωρίς να μου έχει συμβεί σε μένα τον ίδιο) ότι κάποιος που ΣΗΜΕΡΑ κάνει κάτι (ο,τιδήποτε κι αν είναι αυτό) μπορεί να κληθεί μετά από 10 ή 15 χρόνια να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.
Όπως (αυτό ΕΧΕΙ συμβεί σε γνωστό μου) καλούνται τώρα άνθρωποι να αποδείξουν ότι ΠΡΙΝ από 12 χρόνια δεν είχαν προβοσκίδα.

Δε διαφωνώ ότι υπάρχει περίπτωση να ξεμπλέξεις χωρίς να πληρώσεις πρόστιμα, αναδρομικούς φόρους (αναδρομικούς με την έννοια του μή τότε πληρωθέντων, όχι με την έννοια της αναδρομικής επιβολής τους), και όλα τα κέρατα που ο έφορας της περιοχής σου αποφασίσει να σου καταλογίσει επειδή θέλει να πιάσει τους "στόχους" που του έχουν βάλει. Αν έχεις δίκιο, ΙΣΩΣ στο τέλος να δικαιωθείς (από τα δικαστήρια - αυτοί ίσως καταλαβαίνουν από κοινή λογική). Αλλά αυτό και κοστίζει, και φθορά είναι, και ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ, και δεν είναι σίγουρο σαν αποτέλεσμα.

Επομένως (σκέφτομαι φωναχτά), γιατί να πάω να μπλέξω (και ο καθένας) με τους που@@@δες που έρχονται και μου ζητάνε να αγοράσω τα κωλόχαρτα τους? Για το 3% που θα μου δώσουν? Να τα βάλουν εκεί που ξέρουν. ΑΥΤΟΙ με έχουν ανάγκη, όχι εγώ αυτούς.

Κι αν θέλεις να σου πω περιπτώσεις ΚΟΥΦΕΣ τέτοιες, που ζητάνε από άνθρωπο λεφτά τάξης εκατοντάδων χιλιάδων φόρους και πρόστιμα (για υποθέσεις του 2005!!!) και δεν καταλαβαίνουν ΤΙΠΟΤΑ από τα προφανή στοιχεία που προσκομίζει (καλυπτόμενοι πίσω από αστείες τυπικότητες), να στις πω. Τις ξέρω από δεύτερο χέρι.
Η δικαιολογία τους είναι: "Εμείς έτσι κρίνουμε, πηγαίνετε στο δικαστήριο αν νομίζετε ότι έχετε δίκιο". Και να σου πω και τη ΔΟΥ, αλλά από κοντά (μόνο) αυτά.

Λοιπόν, φίλε Παντελή:
ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ, είναι το συμπέρασμα.
Και όταν σε φακελλώνουν (όπως γίνεται με την αγορά τέτοιων χαρτιών), ΜΠΟΡΕΙ να μπλέξεις.
Κανένας πανικός.
Αρκεί να είσαι απ' έξω.
Και αυτό (συμβουλεύω τους φίλους εδώ) να κάνουν.
Και βέβαια, δεν είναι υποχρεωτικό να ακούσει κάποιος τη συμβουλή μου.

Υ.Γ:
Αυτά που λες (περί ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών) τα ξέρω, βεβαίως. Ισχύουν και για μένα, όπως και για όλους μας. Αλλά δε χρειάζεται να τα βγάλουμε στη φόρα (και στην εφορία) για πλάκα. (Διότι μόνο "πλάκα" είναι ο... λόγος να αγοράσεις χαρτιά τύπου ΟΕΔ). Εγώ προσωπικά, το "δηλωθέν κεφάλαιο προηγουμένων ετών" το κρατάω ως back-up. Ίσως κάποτε να μου χρειαστεί. Θα υπάρχει διαθέσιμο, δεν θα ψάχνω τότε πως να "καλυφτώ".
Αλλά δε θα πάω γυρεύοντας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 22 Οκτ 2016 04:06 #26

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Βρε την καλύτερη δουλειά την έκανε η Γιάννα. Αφού τα έκανε όλα πουτ@να με τους Ολυμπιακούς, τα μάζεψε και έφυγε.

Ελλάδα ΜΟΝΟ για διακοπές
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λογαριασμός με καλό επιτόκιο. 22 Οκτ 2016 11:30 #27

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Η kedr τηλεφωνεί στους πελάτες της και δίνει επιτοκια 1.40 εως 1.55%.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα