Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 15:18 #118

Και εγω στην αττικης εχω προθεσμιακή αλλα απο οτι ειδα απο 1,6 πηγε 1,1! Οποτε αυτο της eurobank ίσως αξιζει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 15:44 #119

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
PANAGIOTIS (panagiotis3) έγραψε:
Και εγω στην αττικης εχω προθεσμιακή αλλα απο οτι ειδα απο 1,6 πηγε 1,1! Οποτε αυτο της eurobank ίσως αξιζει

Αρκεί να το δίνουν ακόμα.
Και ένα tip. Για να φτάσουν στην μέγιστη απόδοση (τόκων + Ευρώ επιστροφής) χρειάστηκε, στην περίπτωση την δική μου τουλάχιστον, να σπάσουν το ποσό σε δύο μέρη.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 15:54 #120

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
PANAGIOTIS (panagiotis3) έγραψε:
Και εγω στην αττικης εχω προθεσμιακή αλλα απο οτι ειδα απο 1,6 πηγε 1,1! Οποτε αυτο της eurobank ίσως αξιζει


πιστευει κανεις οτι θα ανεβουν τα προθεσμιακα επιτοκια την επομενη διετια ή για λογους δημοσιονομικου συμφεροντος και μη θα πεσουν ωστε να στραφουν μικροεπενδυτες σε αμοιβαια κεφαλαια και ομολογα που προσωπικα τα θεωρω σκουπιδια και φυσικα τροπος αφαιμαξης και των τελευταιων ρευστων διαθεσιμων των νοικοκυριων με υπουλους τροπους?
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2019 16:13 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 17:25 #121

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:

πιστευει κανεις οτι θα ανεβουν τα προθεσμιακα επιτοκια την επομενη διετια ή για λογους δημοσιονομικου συμφεροντος και μη θα πεσουν ωστε να στραφουν μικροεπενδυτες σε αμοιβαια κεφαλαια και ομολογα που προσωπικα τα θεωρω σκουπιδια και φυσικα τροπος αφαιμαξης και των τελευταιων ρευστων διαθεσιμων των νοικοκυριων με υπουλους τροπους?
Οπως πανε τα πραγματα, χλωμο να ανέβουν στην Ελλάδα τα επιτοκια την επομενη 2ετια.
Ειχε σκοπό η ΕΚΤ να ανεβάσει τα επιτοκια και το ανέβαλε (κυριως λογω Ιταλίας αλλα οχι μονο). Καποια στιγμη λογικά σε κανα χρόνο θα τα αυξήσει λιγο, αλλα θα ειναι τοσο μικρή η αύξηση, συν οτι τα ελληνικα επιτοκια ηδη ειναι μεγαλύτερα απο τα ευρωπαϊκά και κατεβαίνουν, που δεν προβλέπω να ανέβουν καθολου στην Ελλάδα. Το πολυ πολυ να επιβραδυνουν την πτώση.
Μη σας φανεί παράξενο αν τα ελληνικα επιτοκια (καταθέσεων παντα) πέσουν μακροχρόνια κάτω απο τα ευρωπαϊκά.
Για ομόλογα / αμοιβαία, δε συμφωνώ οτι ειναι σκουπίδια ή για να φανε τα λεφτα του λαου. Φυσικα υπαρχει ρισκο, και οπου υπαρχει ρισκο, υπαρχει και απωλεια. Υπαρχει και κερδος ομως.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 17:29 #122

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:
να μαζευτουμε να δημιουργησουμε φορεα και να τα βαλουμε ολοι στην τραπεζα της ελλαδος με επιτοκιο 3.8% !! ;)
Αυτο που υπαρχει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 19:43 #123

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sosimple έγραψε:
Οπως πανε τα πραγματα, χλωμο να ανέβουν στην Ελλάδα τα επιτοκια την επομενη 2ετια.
Ειχε σκοπό η ΕΚΤ να ανεβάσει τα επιτοκια και το ανέβαλε (κυριως λογω Ιταλίας αλλα οχι μονο). Καποια στιγμη λογικά σε κανα χρόνο θα τα αυξήσει λιγο, αλλα θα ειναι τοσο μικρή η αύξηση, συν οτι τα ελληνικα επιτοκια ηδη ειναι μεγαλύτερα απο τα ευρωπαϊκά και κατεβαίνουν, που δεν προβλέπω να ανέβουν καθολου στην Ελλάδα. Το πολυ πολυ να επιβραδυνουν την πτώση.
Μη σας φανεί παράξενο αν τα ελληνικα επιτοκια (καταθέσεων παντα) πέσουν μακροχρόνια κάτω απο τα ευρωπαϊκά.
Για ομόλογα / αμοιβαία, δε συμφωνώ οτι ειναι σκουπίδια ή για να φανε τα λεφτα του λαου. Φυσικα υπαρχει ρισκο, και οπου υπαρχει ρισκο, υπαρχει και απωλεια. Υπαρχει και κερδος ομως.

Η DB μου έστειλε προσφορά για 0,75%/ έτος. Πριν μερικούς μήνες είχε 1,15% για 7!!! έτη. Οι εδώ απατεώνες δίνουν επιτόκια για γέλια ανάλογα με τις υπηρεσίες τους. Γιατί όταν πχ πάω στο Marriot στo εξωτερικό και βλέπουν GOLD / DB έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με τις δικές μας. Επρεπε να βλέπατε τα βλέμματα των υπολοίπων στο Group οταν μας έκαναν αναβάθμιση δωματίου και φύγαμε από το Check in αέρας για τα δωμάτια με τις βαλίτσες "συνοδεία". Ασε που δε μου ζητάνε κάθε 12 μηνες ένα βουνό δικαιολογητικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 20:55 #124

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
sonik έγραψε:

για να εχεις ευρω επιστροφης πρεπει να κανεις αγορες πριν....πολλες..

www.eurobank.gr/el/epistrofi/epistrofi-mia-matia

δεν αξιζει το κοπο...το καθαρο συμφωνα με τους δικους μου υπολογισμους δεν βγαινει τοσο.

αυτο με τον σκλαβενιτη δεν το καταλαβα.ο σκλαβενιτης απ΄οτι ξερω δεν βγαζει καποια καρτα μελους με ποντους.εκτος και εννοεις προπληρωμενη καρτα τραπεζης κλασικη για να κανεις αγορες απο οποιοδηποτε σουπερ μαρκετ και εφερες ως παραδειγμα τον σκλαβενιτη...

αλλα η συγκεκριμενη επιχειρηση τα εχει ολα τριπλασια τιμη...πανακριβος.

Tωρα που το ειπες... χτες πηγα Σκλαβενιτη και παρατηρησα ότι καποια ειδη δε φτηνηνανε μαζι με τα αλλα μετα τη πτωση του φπα αλλα διατηρησαν τη προηγουμενη τιμη! (το ιδιο προσεξα και σε ειδη στο lidl, αλλα λιγοτερα).
Αναρωτιέμαι ποιος ευθυνεται γιαυτη την απληστια. Η εταιρεια που παραγει το προϊον ή το super market?

Oσο για τη προθεσμιακη που ειπωθηκε με 1,55% συμπεριλαμβανομενων ποντων απ ότι ξερω δεν ισχυει, είναι πολύ λιγοτερο.

batista έγραψε:

Πιο fake δεν υπάρχει. Κάθε σούπερ μάρκετ έχει κατά καιρούς καλύτερες τιμές σε συγκεκριμένα (και διαφορετικά κάθε φορά) προϊόντα, σε σχέση με τα ανταγωνιστικά σούπερ μάρκετ.
Το ότι ο Σκλαβενίτης είναι (συνολικά) ακριβότερος και μάλιστα με ... τριπλάσιες τιμές :woohoo: , είναι ότι πιο fake υπάρχει, μετά την άρνηση της κλιματικής αλλαγής στον πλανήτη.

Σωστα, με την επισημανση οτι υπαρχει ένα sm που γενικα είναι φτηνοτερο, το lidl.

PANAGIOTIS (panagiotis3) έγραψε:
Και εγω στην αττικης εχω προθεσμιακή αλλα απο οτι ειδα απο 1,6 πηγε 1,1!


Για "νεο χρημα" παντα.
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2019 21:03 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 21:16 #125

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sosimple έγραψε:
Αυτο που υπαρχει?


δεν το εχω ψαξει καλα...ξερω ομως οτι αφορα κρατικους φορεις σιγουρα.τωρα αν αφορα και ιδρυση ΜΚΟ και μεσω αυτης μπορεις να κανεις κατι ειναι υπο ερευνα....

παντως πχ η Δουρου ειχε στην περιφερεια ενα ποσο στα ταμεια της γυρω στα 20 μυρια.πριν τα ειχαν στην εθνικη με 0.7%.αυτη τα πηρε απο εκει τα εβαλε στην τραπεζα της ελλαδος κλειστα με 3.8% επιτοκιο.
οι δηλωσεις οι συγκεκριμενες υπαρχουν στο διαδικτυο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Προθεσμιακές 13 Ιουν 2019 22:44 #126

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Stefan έγραψε:

Για "νεο χρημα" παντα.

Όχι, το εκανα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα