Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 00:42 #433

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Vasileios1981 έγραψε:
Το περίεργο με την DB είναι ότι έχει κατακλίσει με υποκαταστήματα όλη την Ιταλία και Ισπανία και χτύπησε εκεί όλες τις τράπεζες και στην Ελλάδα δεν έκανε το ίδιο.

Αλλά αυτά τα επιτόκια θα είναι το πολύ άντε για 4-5 μήνες το πολύ παντού μετά θα πέσει πτώση πάλι. Οπότε κάντε ένα ετήσιο τώρα καλύτερα κάπου.

Εγώ απορώ που μερικοί γράφουν εδώ μέσα όλη την ώρα ότι ανέβηκε κάθε τόσο και λιγάκι το ετήσιο επιτόκιο της HSBC , δηλαδή τι κάνουν σπάνε όλη την ώρα την κατάθεση τους και κάνουν νέα και χάνουν τόκους ή περιμένουν χωρίς τόκους να πιάσει ταβάνι ? Επίσης γραπτή εγγύηση έχουν πάρει από την HSBC ότι θα κρατήσει αυτούς τους online τους τόκους όλο το χρόνο και θα τους αποπληρώσει πλήρως όταν μετά από ένα χρόνο θα έχει δημιουργηθεί άλλη νέα τράπεζα μαζί με άλλες δύο τράπεζες?
Η db δίνει μέχρι και οκτώ έτη. Βεβαίως μας έχει στείλει επιστολή ότι οι υποχρεώσεις θα αποπληρωθούν στο ακέραιο από τη νέα τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Merq

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 16:47 #434

  • Merq
  • Το Άβαταρ του/της Merq
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Σήμερα κλειστή προθεσμιακή 12 μηνών στη Παγκρήτια με επιτόκιο 2,50% στις 180.000.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 19:08 #435

  • IoannisD (Dia!84)
  • Το Άβαταρ του/της IoannisD (Dia!84)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Δημοσιεύσεις: 65
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -7
Καλησπέρα!! Merq."2,50" κάθε μήνα; τόκος "απόδοση λήξη"; Η αυξανόμενο επιτόκιο που φθάνει "2,50" στο τέλος;. Αθήνα καταστήματα η Κρήτης; Με παζάρι η το δώσανε "άνετα";Άνω 200κ αλλάζει "κλίμακα"; Ακόμα;. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2023 19:13 από IoannisD (Dia!84).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 20:46 #436

  • Merq
  • Το Άβαταρ του/της Merq
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα IoannisD,

Κλειστή προθεσμιακή κατάθεση διάρκειας 12 μηνών με 2,50% σταθερό επιτόκιο και απόδοση των τόκων στη λήξη για 180.000 ευρώ νέο χρήμα (προερχόμενο από άλλη τράπεζα).
Όλα στη ζωή IoannisD θέλουν και λίγο διεκδίκηση, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι έγινε παζάρι (βέβαια δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την έννοια αυτή γιατί προσωπικά έχω ζήσει εποχές όπου πήγαινες στο ραντεβού με τον Δ/ντη κατά τις 11:00 το πρωί και έφευγες 15:30 το μεσημέρι εφόσον τους είχες στάξει πια όλους εκεί μέσα μέχρι να πάρεις κάτι κοντύτερα σε αυτό που επεδίωκες. Και δεν το έκανα μόνον εγώ αυτό τότε . . .).
Πήρα την διαβεβαίωση πως το 2,50% ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να προσφερθεί ανεξαρτήτως ποσού και εννοώ ακόμη και για ένα ποσό κοντά στις 500.000. Μάλιστα είδα και προθεσμιακές πελάτών με επιτόκια από 2,10-2,40% για ποσά άνω του 1Μ (μου τις έδειξαν για να καταλάβω ότι το 2,50% είναι πραγματικά ότι καλύτερο μπορεί να δοθεί (όση υποκειμενική φερεγγυότητα μπορεί να έχει για τον καθένα η κίνηση αυτή).
Όσο για την ερώτησή σου για το κάθε μήνα, αν εννοείς απόδοση τόκων κάθε μήνα, τότε η απάντηση είναι όχι. Η απόδοση των τόκων γίνεται συγκεντρωτικά στην λήξη της προθεσμιακής.
Περιφερειακό κατάστημα και όχι κατάστημα Αθηνών.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2023 20:48 από Merq.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 21:25 #437

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Merq έγραψε:
Σήμερα κλειστή προθεσμιακή 12 μηνών στη Παγκρήτια με επιτόκιο 2,50% στις 180.000.

Και γιατί δεν επέλεξες HSBC αφού το ίδιο μαγαζί θα είναι από τον άλλο μήνα; Έχεις μια απώλεια σχεδόν 900€.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": insideruud (ruud)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 21:27 #438

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Κι εγώ περιμένω προσφορά τη Δευτέρα από Αττικης για 200Κ. Τους είπα ότι έχω επιλογές 3,08 από HSBC και 3 από DB. Επίσης η DB δίνει σχεδόν 3.5% για οκτώ έτη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 21:39 #439

  • insideruud (ruud)
  • Το Άβαταρ του/της insideruud (ruud)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 27
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Vasileios1981 έγραψε:
Το περίεργο με την DB είναι ότι έχει κατακλίσει με υποκαταστήματα όλη την Ιταλία και Ισπανία και χτύπησε εκεί όλες τις τράπεζες και στην Ελλάδα δεν έκανε το ίδιο.

Αλλά αυτά τα επιτόκια θα είναι το πολύ άντε για 4-5 μήνες το πολύ παντού μετά θα πέσει πτώση πάλι. Οπότε κάντε ένα ετήσιο τώρα καλύτερα κάπου.

Εγώ απορώ που μερικοί γράφουν εδώ μέσα όλη την ώρα ότι ανέβηκε κάθε τόσο και λιγάκι το ετήσιο επιτόκιο της HSBC , δηλαδή τι κάνουν σπάνε όλη την ώρα την κατάθεση τους και κάνουν νέα και χάνουν τόκους ή περιμένουν χωρίς τόκους να πιάσει ταβάνι ? Επίσης γραπτή εγγύηση έχουν πάρει από την HSBC ότι θα κρατήσει αυτούς τους online τους τόκους όλο το χρόνο και θα τους αποπληρώσει πλήρως όταν μετά από ένα χρόνο θα έχει δημιουργηθεί άλλη νέα τράπεζα μαζί με άλλες δύο τράπεζες?

Προφανώς και δεν σπάει κανείς την προθεσμιακή του, απλά μπορεί να τοποθέτησε το κεφάλαιό του σπαστά πχ για διαφορετικά χρονικά διαστήματα καθώς τα επιτόκια ήταν σε φάση ανόδου ή μπορεί να έληξαν τα χρήματα από άλλη τράπεζα ή απλά μπορεί να περίμενε τους όρους της μεταφοράς. Και ναι δόθηκε γραπτή ενημέρωση όσον αφορά την αποπληρωμή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 21:49 #440

  • Vasileios1981
  • Το Άβαταρ του/της Vasileios1981
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 101
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 0
insideruud (ruud) έγραψε:
Προφανώς και δεν σπάει κανείς την προθεσμιακή του, απλά μπορεί να τοποθέτησε το κεφάλαιό του σπαστά πχ για διαφορετικά χρονικά διαστήματα καθώς τα επιτόκια ήταν σε φάση ανόδου ή μπορεί να έληξαν τα χρήματα από άλλη τράπεζα ή απλά μπορεί να περίμενε τους όρους της μεταφοράς. Και ναι δόθηκε γραπτή ενημέρωση όσον αφορά την αποπληρωμή.

Φίλε είναι περίεργο για αυτό ρώτησα γιατί συνέχεια κάποιοι οι ίδιοι και οι ίδιοι βλέπω εδώ μέσα κυνηγάνε το ετησία επιτόκια και κάποιοι διαβάζω διαπραγματεύονται συνέχεια και γράφουν πως περιμένουν και λέω τι κάνουν σπάνε καταθέσεις συνέχεια ετήσιους ή περιμένουν χωρίς τοκούς ?? Μου φάνηκε περίεργο ...Τώρα αμά έχουν τόσες προθεσμιακές όπως λες και λίγουν κάθε μέρα πόσες έχουν δηλαδή μπες διάβασε τα ποστ εχουν 40 προθεσμιακές και λίγουν κάθε λίγο και λιγάκι. ?? ΟΚ τότε...ΟΚ σορυ πάω πάσο.


Εδώ ο άλλος μιλάει για 3.5% για οκτώ έτη ? για οκτώ έτη ? Σου δίνω και εγώ 8% για 20 έτη. Εχει χαθεί η μπαλα. Προθεσμιακή είπαμε να κάνουμε όχι διαθήκη.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2023 21:50 από Vasileios1981.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 07 Ιουλ 2023 22:02 #441

  • Merq
  • Το Άβαταρ του/της Merq
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Δεν υπάρχει κατάστημα HSBC στη περιοχή μου gus. Επίσης, δεν θεωρώ πως μετά την απορρόφηση της HSBC ότι η νέα πλέον Παγκρήτια θα συνεχίσει να προσφέρει εφάμιλλα επιτόκια με εκείνα της HSBC, αντιθέτως εκτιμώ πως τα νέα επιτόκια της Παγκρήτιας θα κινηθούν πτωτικά αμέσως μετά τη συγχώνευση για πολλούς λόγους. Άλλωστε, και το ρεύμα των εξελίξεων προδιαγράφει πτώση επιτοκίων παγκοσμίως.
Φυσικά, αν ήμουν Αθήνα θα επέλεγα λογικά db για την οποία από εσένα μαθαίνω κάποια πολύ θετικά γεγονότα.

Σε ευχαριστούμε και όλας για τη συμβολή σου γιατί παράγεις έργο στον τομέα αυτό διαχρονικά και σε παρακολουθούμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα