Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων

Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 04 Απρ 2015 12:57 #28

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
την εκκλησία γιατί δεν την πείραξαν;
Φαίνεται πως έχεις πολλά να μάθεις ακόμα, Παναγιώτη.
Εγώ να μάθω;Ο παππούς μου,που πέθανε πριν τον γνωρίσω,ήταν παππάς κ τα πρώτα χρόνια δεν έπαιρνε μισθό.Επι Κατοχής καβάλαγε το μουλάρι κ πήγαινε σε όλα τα χωριά της περιοχής του,απο κάτι κακοτράχαλα μονοπάτια-δρόμοι δεν υπήρχαν-για να κοινωνήσει τα ετοιμοθάνατα απο την πείνα παιδιά.Ακομη κ τώρα,που έχουν φτιαχτεί δρόμοι, περπατάω στα ίδια παλιά μονοπατια κ αναρωτιέμαι πως τα κατάφερνε μέσα στη νύχτα για να προλάβει ξημερώματα να είναι στην εκκλησία.Και ο πατέρας μου απο κοντά,αν κ ήταν μόλις 6 ετών.Το'48 ήρθε ο δεσπότης στην πόλη κ ο πατέρας μου κατέβηκε ξυπόλυτος απο το χωριό για να του πάει δώρα που του έστελνε ο παππούς μου.Ήταν 12 ετών κ είχε περπατήσει 10 χιλ σε χωματόδρομο.Έφτασε στο ξενοδοχείο που έμενε ο δέσποτας,μπήκε μέσα κ έμεινε άφωνος απο την πολυτέλεια κ τα φαγητά που πηγαινοέρχονταν.Πεινούσε πολύ κ ξερογλειφόταν,αλλα κανείς δεν του'δινε τίποτε.Μετά απο 3 ώρες αναμονής ο δέσποτας τον δεχτηκε,του έδωσε την ευχή του κ του είπε επι λέξη"Πήγαινε τώρα κ εσύ παιδί μου" Τίποτε άλλο.Δεν του'δωσε ΤΙΠΟΤΕ!!!Δυστυχώς,ο δέσποτας έζησε αρκετά χρόνια κ ψόφησε πριν περίπου 20 χρόνια..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 04 Απρ 2015 18:40 #29

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
περπατάω στα ίδια παλιά μονοπατια κ αναρωτιέμαι πως τα κατάφερνε μέσα στη νύχτα για να προλάβει ξημερώματα να είναι στην εκκλησία.
Ήταν άλλες εποχές, Παναγιώτη.
Θείος μου, από ορεινό χωριό της Άνδρου, περπάταγε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με τα πόδια 1 ώρα κατάβαση, 2 ώρες ανάβαση (μαζί με άλλα παιδιά) για να πάνε σχολείο στη χώρα, κάτω..
Ο θείος μου έγινε (τελικά) πολιτικός μηχανικός (πτυχίο ΕΜΠ το 1934 - πέθανε δεκαετία '90).

Μου έλεγε ότι πέφτανε τρέχοντας στα κατσάβραχα, και γδέρνανε τα πόδια τους. Αίμα απ' τα γόνατα.
Βάζανε ΚΟΠΡΙΑ από τα ζώα πάνω στην ανοιχτή πληγή, για να σταματήσει το αίμα. (Και σταμάταγε).
Τι να πούνε τώρα τα δικά μας, με τους αντιτετανικούς, τα Hansaplast (Bayer), τα αντισηπτικά, κλπ...

ΑΛΛΕΣ εποχές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 04 Απρ 2015 18:42 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 06 Απρ 2015 14:43 #30

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
περπατάω στα ίδια παλιά μονοπατια κ αναρωτιέμαι πως τα κατάφερνε μέσα στη νύχτα για να προλάβει ξημερώματα να είναι στην εκκλησία.
Ήταν άλλες εποχές, Παναγιώτη.
Θείος μου, από ορεινό χωριό της Άνδρου, περπάταγε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με τα πόδια 1 ώρα κατάβαση, 2 ώρες ανάβαση (μαζί με άλλα παιδιά) για να πάνε σχολείο στη χώρα, κάτω..
Ο θείος μου έγινε (τελικά) πολιτικός μηχανικός (πτυχίο ΕΜΠ το 1934 - πέθανε δεκαετία '90).

Μου έλεγε ότι πέφτανε τρέχοντας στα κατσάβραχα, και γδέρνανε τα πόδια τους. Αίμα απ' τα γόνατα.
Βάζανε ΚΟΠΡΙΑ από τα ζώα πάνω στην ανοιχτή πληγή, για να σταματήσει το αίμα. (Και σταμάταγε).
Τι να πούνε τώρα τα δικά μας, με τους αντιτετανικούς, τα Hansaplast (Bayer), τα αντισηπτικά, κλπ...

ΑΛΛΕΣ εποχές.
Όσο πάμε γινόμαστε κ πιο μαλθακοι.Απο μικρός βοηθούσα στα χωράφια τον θείο μου τα Σ/Κ όταν δεν είχα σχολείο.Στον καύσωνα κ στο κρύο.Εχω σκάψει άπειρα αυλάκια με τσαπί κ έχω χειριστεί από ηλικία 15 ετών 12άρι πετρελαιοκίνητο σκαπτικό χειρός.Εντυπωσιάζομαι που κάποιοι λαχανιάζουν με λίγο περπάτημα ενώ τα σημερινά μικρά παιδάκια βλέπουν πρόβατα κ τα μπερδεύουν με άλογα.Ευτυχώς μπορούμε να διατηρηθούμε με καθημερινή άσκηση,με βάρη,με τρέξιμο,με πολεμικές τέχνες,οτιδήποτε για να ξελαμπικάρουμε απο την καθημερινότητα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 10 Απρ 2015 04:49 #31

  • ypozygio
  • Το Άβαταρ του/της ypozygio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 1
Δεν μιλάμε για πόθεν έσχες αλλά για το ότι η αγορα αμ κεφαλαίων είναι πλέον τεκμήριο.

"Πολλοί φορολογούμενοι μπερδεύουν την έννοια του τεκμηρίου με την έννοια του «πόθεν έσχες». Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι διαφορετική η μία από την άλλη.
Όταν συζητούμε για τεκμήρια , εννοούμε για ένα εναλλακτικό τρόπο υπολογισμού του εισοδήματος του φορολογουμένου.
Όταν όμως συζητούμε για «πόθεν έσχες» , αναφερόμαστε στο δικαίωμα του κράτους να ελέγξει τον φορολογούμενο , που βρήκε τους πόρους για την αγορά ενός περιουσιακού στοιχείου ή για την κατάθεση ενός χρηματικού ποσού στην τράπεζα κλπ.
Για παράδειγμα όταν είχαμε την απαλλαγή από το τεκμήριο της αγοράς ή ανέγερσης ακινήτου από 17.12.2010 έως 31.12.2013, σήμαινε ότι στην φορολογική μας δήλωση δεν υπολογίζονταν τα χρήματα που δώσαμε για την αγορά ή ανέγερση του συγκεκριμένου ακινήτου.
Όμως ο φοροελεγκτικός μηχανισμός διατηρούσε και διατηρεί το δικαίωμα να ελέγξει την πηγή προέλευσης των χρημάτων που δώσαμε γι' αυτή την αγορά και να επιβάλλει , φόρο πρόστιμα και προσαυξήσεις , αν δεν έχουμε την δυνατότητα να δικαιολογήσουμε την πηγή των χρημάτων."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Re:Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 10 Αυγ 2015 16:17 #32

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Τελικά στην φορολογική δήλωση του 2014 με τα αμοιβαία τι κάνατε? Δεν έχω υποβάλει και προβληματίζομαι.

Επίσης αν μέσα στην χρονιά έχεις πουλήσει και αγοράσει πολλές φορές τι κάνεις? Πρέπει για κάθε μια συναλλαγή να δεις τι ακριβώς πούλησες, τι αγόρασες και στο τέλος τι δηλώνεις?

Άραγε δίνει η τράπεζα αναλυτική κατάσταση?

Πχ είχα την 1/1/2014 10000 ευρώ σε διαχείρισης διαθέσιμων.

Την 1η Φλεβάρη πούλησα τα 5000 και αγόρασα ένα άλλο όχι διαθέσιμων.

Την 1η Μαρτίου αγόρασα ένα αλλά 10000 διαθέσιμων.

Τι δηλώνω? Άθροισμα εσόδων - εξόδων? Αναλυτικά αθροιστικά αγορές και πωλήσεις?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 10 Αυγ 2015 18:49 #33

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Πχ είχα την 1/1/2014 10000 ευρώ σε διαχείρισης διαθέσιμων.
Δεν δηλώνονται πουθενά,αγοράστηκαν όταν δεν ίσχυε το τεκμήριο

Την 1η Φλεβάρη πούλησα τα 5000 και αγόρασα ένα άλλο όχι διαθέσιμων
Η πώληση δεν δηλώνεται, είχαν αγοραστεί πριν την 1/1/2014.Η αγορά μπαίνει στον 743

Την 1η Μαρτίου αγόρασα ένα αλλά 10000 διαθέσιμων.
Μπαίνει και αυτή στον 743 κωδικό.
Για να μπουν πωλήσεις στον 781 πρέπει να έχουν αγοραστεί μετά την 1/1/14.
Όλες οι αγορές μετά την 1/1/14 είναι τεκμήριο και προστίθενται στα υπόλοιπα τεκμήρια (σπίτι,αυτοκίνητο κτλ)
Σε περίπτωση που υπερβαίνουν τα εισοδήματα έτους χρειάζεται επίκληση ανάλωσης κεφαλαίου (κωδικός 787)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 10 Αυγ 2015 19:03 #34

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου.

Για να το καταλάβω πλήρως θα μπορούσες να μου αναλύσεις τι συμβαίνει στο σενάριο κατά το οποίο:

30/12/2014 αγόρασα 10000 αμοιβαία? Αν δεν φτάνει το εισόδημα κάνω ανάλωση. Ωραία μέχρι εδώ...

Αν το 2015 αγοράσω τέσσερις φορές ας πούμε 3000, 4000, 6000 και 3000 και πουλήσω δυο φορές από 5000 (το ένα αφορά τα αμοιβαία που αγόρασα το 2014)

1) τι δηλώνω και που?

2) έχει σημασία η σειρά αγορών και πωλήσεων η μόνο τα συνολικά ποσά ?

3) έχει σημασία το ακριβές ποσό αγοράς και πωλήσεων? Δίνει η τράπεζα βεβαίωση η πρέπει να κρατάω σημειώσεις?

Ευχαριστώ
Τελευταία διόρθωση: 10 Αυγ 2015 19:09 από Ανδρέας (ani12345678).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 10 Αυγ 2015 19:14 #35

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Συνολικές αγορές στον 743 κωδικό,άσχετα αν πρόκειται για trading ή για αθροιστικές αγορές.
Συνολικές πωλήσεις στον 781, εφόσον η αγορά έγινε από 1/1/14, και έχει δηλωθεί στα τεκμήρια.
Τυχόν υπεραξία στον 659, υπόκειται σε εισφορά αλληλεγγύης.
Η σειρά αγορών -πωλήσεων δεν έχει σημασία.
Δηλώνεις ακριβή ποσά.Η Τράπεζα δεν δίνει βεβαίωση έχει όμως τα στοιχεία,αν ποτέ της ζητηθούν.Πρέπει να έχεις αντίγραφα των αγοραπωλησιών για κάθε ενδεχόμενο.
Ειδικά για τα αμοιβαία που αγοράστηκαν 30/12/14 υπάρχει ένα μικρό νομοθετικό κενό κατά πόσο πρέπει να δηλωθούν με βάση την ημερομηνία αγοράς ή την ημερομηνία εκκαθάρισης (2-3 εργάσιμες μετά) που θα πέσει στο 2015.
Τελευταία διόρθωση: 10 Αυγ 2015 19:17 από Nick Pap. Αιτία: ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Πόθεν έσχες σε αγορά αμοιβαίων κεφαλαίων 13 Αυγ 2015 01:27 #36

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Η Τράπεζα δεν δίνει βεβαίωση έχει όμως τα στοιχεία,αν ποτέ της ζητηθούν.

Ο πελάτης έχει χαρτιά πάντως.
για αγοραπωλησίες που έχω κάνει ηλεκτρονικά εκδίδονται pdf με μερίδια, ποσά, κόστη, κέρδη κτλ
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα