Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 21 Ιαν 2015 18:07 #64

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Ένα ταξιδάκι στο Λουξεμβούργο είναι προτιμότερο.


Είναι γραμμένο στα Ελληνικά, αίτηση συμμετοχής πώς θα τους το αποδείξω στο Λουξεμβούργο αν πάω οτι
διαθέτω αυτό το Α/Κ θα υπάρχει και κάποιος μεταφραστής? :(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 27 Ιαν 2015 00:05 #65

  • Nik (nikspe)
  • Το Άβαταρ του/της Nik (nikspe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αμοιβαία.
Μόνο θεωρητικά τα ξέρω.
Σκέφτομαι ενα που προσφέρει η Πειραιώς, διαχείρισης διαθεσίμων είναι ουσιαστικά, της BNP Paribas Securities service Luxemburg.
Δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω ούτε μισο ευρώ. Θα ήθελα να μην χάσω όμως ούτε μισό ευρώ.
Αυτό το Α/Κ φαίνεται στα μάτια μου αξιόλογο.
Από τους γνώστες των Α/Κ θα ήθελα μια εμπεριστατωμένη άποψη, αν δεν τους πέφτει κόπος.
Ευχαριστω.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιαν 2015 00:07 από Nik (nikspe).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 29 Ιαν 2015 11:35 #66

  • Panos (Panos7)
  • Το Άβαταρ του/της Panos (Panos7)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Φίλε Nik, αρχικά θα σου πω ότι δεν είμαι γνώστης με την πλήρη σημασία της λέξης, αλλά έχω ενημερωθεί αρκετά τους τελευταίους μήνες λόγω της κατάστασης μας.

Τα Δ/Δ είναι για «παρκάρισμα» όπως γνωρίζεις κ θεωρητικά δεν έχουν κανένα ρίσκο για το κεφάλαιο σου, μιας κ αυτό δεν επενδύεται σε προιόντα ρίσκου, παρα μόνο σε καταθέσεις. Οι πιθανότητες να έχεις σημαντικές απώλειες είναι πολύ χαμηλές, εκτός κ αν μιλάμε για καταστάσεις όπως κατάρρευση νομίσματος, χρεωκοπία της τράπεζας του θεματοφυλακά σου (fund depositary – όχι η ελληνική που στο πουλάει εφόσον μιλάμε πάντα για μή ελληνικό ISIN) κ άλλα παρόμοια extreme σενάρια.

Παρόλα αυτά όμως, είναι αδύνατον να μην χάσεις ούτε ευρώ όπως λες. Όλα τα αμοιβαία έχουν διάφορα έξοδα τα οποία καλείται να πληρώσει ο επενδυτής προκειμένου να συμμετάσχει κ αυτά τα έξοδα είναι ουσιαστικά κ τα κέρδη των οίκων που τα διαχειρίζονται.

Για την κατηγορία των Δ/Δ δεν έχεις onload/offload fees (εισόδου, εξόδου), αλλά έχεις ετήσια κ τρέχουσα έξοδα διαχείρησης (annual και ongoing) επί του συνολικού κεφαλαίου σε συνάρτηση με τον χρόνο χρήσης του αμοιβαίου, τα οποία είναι χαμηλά μεν, κοστίζουν πάντα δε.

Η BNP Paribas, απ τα λίγα που γνωρίζω επαναλαμβάνω, είναι απ τους μεγαλύτερους κ πιο αξιόπιστους οίκους. Δες πόσο θα σου κοστίσει με τα παραπάνω έξοδα κ κρίνεις αν αξίζει τον κόπο, ή ψάχνεις κάποιο άλλο πιο οικονομικό ανάλογης ασφάλειας με αυτής της BNP Paribas.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2015 12:08 από Panos (Panos7).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nik (nikspe)

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 29 Ιαν 2015 13:36 #67

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Nik έγραψε:
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αμοιβαία.
Μόνο θεωρητικά τα ξέρω.
Σκέφτομαι ενα που προσφέρει η Πειραιώς, διαχείρισης διαθεσίμων είναι ουσιαστικά, της BNP Paribas Securities service Luxemburg.
Δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω ούτε μισο ευρώ. Θα ήθελα να μην χάσω όμως ούτε μισό ευρώ.
Αυτό το Α/Κ φαίνεται στα μάτια μου αξιόλογο.
Από τους γνώστες των Α/Κ θα ήθελα μια εμπεριστατωμένη άποψη, αν δεν τους πέφτει κόπος.
Ευχαριστω.

1)Μελέτησε πρώτα πρώτα το ιστορικό του αμοιβαίου σε βάθος τουλάχιστον 3ετίας,για να δεις τις αυξομειώσεις του-αφού σε ενδιαφέρει απλά το παρκάρισμα χρημάτων,τσέκαρε αυτές οι αυξομειώσεις να είναι πολύ πολύ μικρές 2)συμφώνησε ξεκάθαρα και εξ'αρχής με την τράπεζα ποια είναι τα έξοδα που θα πληρώσεις για να "μπεις" στο αμοιβαίο ή για την περίπτωση που θα θέλεις να το ρευστοποιήσεις ή ακόμα ακόμα και τα έξοδα διαχείρισης.Κάθε αμοιβαίο έχει άλλη συμπεριφορά,άλλα αμοιβαία έχουν ένα εφάπαξ ποσό για να "μπεις" σε αυτά και μετά δεν ξαναπληρώνεις ούτε για διαχείριση ούτε για ρευστοποίηση,άλλα έχουν έξοδα μόνο διαχείρισης,αυτά δες τα προσεκτικά.

Να ξέρεις πάντως ότι το "να μη χάσω ούτε να κερδίσω μισό ευρώ" ΔΕΝ γίνεται με τα αμοιβαία,δεν είναι καταθετικοί λογαριασμοί,επένδυση είναι.Ένα καλό παρκάρισμα σημαίνει ότι η απόδοση που θα έχει το αμοιβαίο στο τέλος είναι αμελητέα (θετική ή αρνητική),μην περιμένεις να παρκάρεις 100.000 ευρώ και να πάρεις πίσω 100.000 ευρώ,δεν παίζει.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2015 13:36 από Billythekid (biotech13).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nik (nikspe)

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 29 Ιαν 2015 21:56 #68

  • Nik (nikspe)
  • Το Άβαταρ του/της Nik (nikspe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Σας ευχαριστω και τους δυο.
Το "μισό ευρώ" ήταν δίκην υπερβολής.
Επέλεξα ένα της BlackRock με θεματοφύλακα Lu.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 29 Ιαν 2015 22:26 #69

  • johny69
  • Το Άβαταρ του/της johny69
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Nik έγραψε:
Σας ευχαριστω και τους δυο.
Το "μισό ευρώ" ήταν δίκην υπερβολής.
Επέλεξα ένα της BlackRock με θεματοφύλακα Lu.
Μπορείς να δώσεις τον ISIN?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 30 Ιαν 2015 03:21 #70

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Εχεις ρωτήσει Nick, άν η εταιρία στο Λουξεμβούργο έχει το όνομα σου ή έχει μόνο σαν πελάτη την τράπεζα που το αγόρασες? (και μόνο η ελληνική τράπεζα που στο διαθέτει,έχει τα ονόματα των μεριδιούχων?)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 31 Ιαν 2015 14:55 #71

  • sergio12
  • Το Άβαταρ του/της sergio12
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Κάρμα: 0
Πολυ σημαντικο το ερωτημα του Follion. Εχει κανεισ απαντηση,γιατι νομιζω οτι εκτοσ απο θεματοφυλακασ υπαρχει και υποθεματοφυλακασ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πειραιώς Α/Κ Invest European Bond 31 Ιαν 2015 15:21 #72

  • Nik (nikspe)
  • Το Άβαταρ του/της Nik (nikspe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω με σαφήνεια.
Επειδή όμως καταλαβαίνω την υποψία που έχεις, η πλειοψηφία των αμοιβαίων που κυκλοφορούν με ξένους θεματοφυλάκες και έλληενς αντιπροσώπους σου δίνει το δικαίωμα αλλαγής του λογαριασμού ρευστοποίησης, σε όποια τράπεζα μπορείς εσύ να ανοίξεις ή διαθέτεις λογαριασμό.
Π.χ. εσύ επενδύεις 10 ευρώ από την τραπεζα Χ ελληνική, σε αμοιβαίο Ψ της Λαπωνίας, με τροφοδότη λογαριασμό (και πιστωτικό στη συνέχεια) τον Ω της Χ τράπεζας. Εαν διαθέτεις τον Α λογαριασμό στην Β τράπεζα της Κύπρου ή της Αγγλίας που συνεργάζεται με την εταιρεια
δ/σης αμοιβαίου, μπορείς να το ρευστοποιήσεις εκεί.
Με την εμπειρία φιλων που ασχολούνται με αμοιβαία (και το έχει πράξει ένας εξ αυτών) και με βάση τα όσα μου είπε ο private banker, αυτο γνωρίζω.
Οποιαδήποτε άλλη συμβολή στην συζήτηση, κυρίως με διαφορετική εμπειρία, νομίζω θα βοηθούσε.
Τελευταία διόρθωση: 31 Ιαν 2015 15:22 από Nik (nikspe).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα