Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 27 Οκτ 2013 20:59 #64

ΘΕΣΗ ΠΡΩΤΗ- ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΕΙΡΑ - ΕΝΑΡΞΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

Πολλοί δυστυχώς μέσα σας έχετε την μικρή ελπίδα ότι αυτό που ξεκίνησε στη ζωή σας κοντεύει προς το τέλος του. Αυτό είναι ακόμα μια ασφαλιστική δικλίδα που σας εμποδίζει να καταλάβετε ότι ακόμα δεν έχουμε μπει στο σκοτεινό τούνελ,ακόμα ο πραγματικός πόλεμος δεν άρχισε. Είμαστε λίγο πριν την αρχή του τέλους τις σύγχρονης κοινωνίας του ανθρώπου..άμεσα θα βρεθούμε σε μια νέα εποχή ....
και αυτό το τέλος-εποχή δεν θα διαρκέσει όπως θέλετε να πιστεύετε λίγο άλλα πολύ για την δική μας αντίληψη του χρόνου. Βλέπεις φίλε μου η φύση,ζωή,σύμπαν δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει αυτοκάθαρση. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι και η ζωή σαν ενέργεια έχει ανάγκη εξέλιξης , έχει ανάγκη σε αυτό το κοσμικό ρολόι να προλαβαίνει να εξελίσσετε μέσα από ένα κύκλο ο οποίος δεν ξεφεύγει ούτε χιλιοστό κάθε φορά.


Πολλοί έχουμε την αίσθηση και την βεβαιότητα ότι η ανθρωπότητα πάντα θα τα καταφέρνει , δεν αντιλέγω και εγώ αυτό πιστεύω άλλα το πιστεύω γνωρίζοντας ότι η ζωή δεν έχει λατρεία σε συγκεκριμένα είδη απλά εκτελεί τα σχέδια της σε κάθε κύκλο με μόνο στόχο την ίδια την ύπαρξη της και όχι την προσκολλήσει σε είδος!! Άρα η πίστη μου στην επιτυχία του ανθρώπου υπάρχει μόνο και μόνο γιατί ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα αλλαγής και απόφασης! ...άρα γνωρίζω ότι η πιθανότητες επιτυχίας-αποτυχιας είναι μοιρασμένες , μοιρασμένες βάση του έργου όλων μας και την προσφορά μας στην ένωση και το σύνολο. Η ανθρωπότητα θα πετύχει να βρίσκεται εδώ στον νέο κύκλο όχι απο μια συμπαντική δέσμευση άλλα μόνο αν εμείς διαλέξουμε την αλλαγή μας . Αναγκαστικά θα πρέπει να σκεφθείτε ότι στο άμεσο μέλλον σχέδια πολλών αιώνων θα γίνουν πραγματικότητα. Πηγαίνουμε με σταθερό βήμα και κάτω απο δυνατή μπότα υποταγής σε μια παγκόσμια κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση η οποία θα είναι η χειρότερη φυλακή μας και θα καταντήσει αυτόν τον πλανήτη ενα προπύργιο της κόλασης!
Άρα κοιτάζοντας μόνο τα "οικονομικά" προβλήματα νομίζω ότι κοιτάζετε το δέντρο. Τι θα κάνετε τελικά να όλα αυτά που λένε οι "συνομοσιωλογοι" βγουν αληθινά και πολύ σύντομα βρεθείτε να έχετε ..ένα ηγέτη, μια θρησκεία, ενα τσιπακι ...και μια αλυσίδα στο πόδι σας?... Πως θα ζήσετε τις επόμενες δεκαετίες όταν πλέον σας αστυνομεύουν ξένες δυνάμεις?..Όταν γνωρίζουν κάθε σας κίνηση και η έννοια ελευθερία είναι ποια μόνο μια μουντζούρα σε κάποιο χαρτί που την αναφέρει?...Αυτό ερχετε και θα μείνει για χρόνια, αυτό είναι η σύγχρονη κατοχή τις γενειάς μας με άγνωστο αποτέλεσμα στο αν θα κρατήσει για πάντα η αν θα ανατραπεί. Τι θα κάνετε? Πως θα κάνετε αντίσταση αύριο ?...Ποιοι θα είναι οι αντάρτες ενάντια στον πραγματικό εχθρό?..Με ποιους τρόπους μπορείς να αντισταθείς?..ποια είναι τα όπλα σου?..Στο αύριο με ποιο τρόπο θα διεκδικήσεις ξανά την ελευθερία σου?...Ήδη όλοι όσοι εμπιστεύτηκες σε πούλησαν! ΣΕ άφησαν στην τύχη των σχεδίων ενός κατώτερου θεού ..και ακόμα εσύ κοιτάς να δεις μέσα από τις δηλώσεις τους αν θα πάρεις την δόση?...Πραγματικά πιστεύεις οτι έτσι δεν θα είσαι αύριο ένα θύμα στα δόντια τις παγκόσμιας κρεατομηχανής? Με το να συνεχίσεις να είσαι προσκολλημένος στα δολώματα αιώνων δεν πρόκειται να σε βοηθήσει. Πρέπει άμεσα να βρεις το κουράγιο και την ξεκάθαρη σκέψη και να δεις ότι το να συνεχίσεις να είσαι το τελευταίο γρανάζι σε μια μηχανή που παράγει φόβο,αποξένωση,πόλεμο , στέρηση δικαιωμάτων δεν θα σου βγει πολύ γρήγορα σε καλό. Άλλα σου είπα από την αρχή έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις , να αποφασίσεις ! Πρέπει να περάσει η ψυχή σου και το είναι σου από την αγάπη του εαυτού σου στην αγάπη του συνόλου, πρέπει μέσα σου να εκπαιδευσης όση περισσότερη αγάπη και δικαιοσύνη σου έμειναν και να την μετατρέψεις σε ενα όπλο σου. Με αυτό το όπλο πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις τον διπλανό σου σαν ένα ακόμα σκλάβο και να του προσφέρεις το χέρι για ένωση.
Αν ήσουν μέσα σε μια φυλακή το μόνο πράγμα που θα σε ενδιέφερε κάθε μέρα θα ήταν πως θα δραπετευσης , θα έκανες σχέδια , θα έβρισκες συνεργάτες , θα γινόσουν πραγματικός πολεμιστής τις αξίας ελευθερία!! Βέβαια το ότι το προαύλιο που αυτή την στιγμη κυκλοφορείς δεν έχει ορατούς τοίχους σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι ελεύθερος και όχι φυλακισμένος! Όσο πιο γρήγορα αντιληφθείς ότι οι φυλακές πια δημιουργούνται πάνω σε χαρτιά με υπογραφές εκλεγμένων δεσμοφυλάκων τόσο πιο γρήγορα θα βάλεις τις βάσεις για την αντίσταση σου για την δραπέτευσή σου!


Θα σε πάω βήμα βήμα στο πως μπορούμε μαζί να κάνουμε έμπρακτη αντίσταση από σήμερα . Θα σου δείξω πως θα γίνεις ελεύθερος γνωρίζοντας ότι και μόνο που στο δηλώνω σε θυμώνω ..θα ενωθούμε μαζί για να αντιμετωπίσουμε το αύριο άλλα θα ενωθούμε με νέες ΑΞΙΕΣ ..θα ενωθούμε όχι με την αγάπη στην ύλη άλλα στον άνθρωπο. Η δική μας κατάληψη και λατρεία δεν θα είναι το ευρό αλλα ο άνθρωπος και ελεύθερη στιγμη του. Θα σου δείξω λοιπόν πως να λατρευΕΙς τον χρόνο σου και να "πληρώνεσαι" πια με όμορφη στιγμη! Θα σου δείξω πως να λατρεύεις την πατρίδα σου ξανά και να μην φοβάσαι για τον χρόνο σου πάνω σε αυτήν! Θα σου θυμίσω πως να είσαι ξανά ήρωας , παιδί και ερωτευμένος !


Είναι σίγουρο ότι έχεις ενστάσεις εσύ που δεν με γνωρίζεις ..άλλα μάθε ότι όλα αυτά που σε κάνουν αρνητικό και διστακτικό δεν προέρχονται από τα λεγόμενα μου άλλα προέρχονται από τον τρόπο και χρόνο που άφησες τους δεσμοφύλακες σου να σε εκπαιδεύσουν.


Είναι το προκαταρκτικό κομμάτι των ΘΕΣΕΩΝ από το σχέδιο που σας ζήτησα να εμπιστευτείτε και να ακολουθήσετε . Μέσα από όλα αυτά που θα σου δείξω , τον τρόπο σκέψης, τον τρόπο θέλησης , τον τρόπο να αναπνέεις ελευθερία...τον τρόπο που σου έκρυψαν να δημιουργείς την δική σου πραγματικότητα ..μέσα από όλα αυτά και πολλά ακόμα θα δημιουργήσουμε μαζί την αντίσταση των επόμενων χρόνων.Θα υπάρξουν πολλοί αδαείς που θα βρεθούν στην αρχή απέναντι μας , θα υπάρξουν πολλοί εχθροί που θα θελήσουν να μας χωρίσουν, να μας διασπάσουν, να μας σταματήσουν.


Να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος πετυχαίνει μόνο αυτός που έχει παρει την απόφαση τις αρχής! Να είσαι σίγουρος ότι ΝΙΚΑ πάντα αυτός που δημιούργησε το πεδίο της μάχης!!!!

ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 27 Οκτ 2013 21:01 #65

Θέση δεύτερη -Σχέδιο Αχιλλέας - Η κληρονομιά- Πνευματικός πόλεμος

Έχεις κάνει ήδη την πρώτη κίνηση. Έχεις πάρει την απόφαση της αρχής. Εγώ θα σου δώσω τα βήματα εσύ καλείσαι να χορέψεις. ΟΠως σου έχω ξαναπεί όλα όσα θα πάρεις θα είναι χωρίς σειρά γιατί μόνο έτσι μπορεί να παρακαμφθεί ο κώδικας της φυλακής σου. Είμαι μαζί σου, εγώ και εσύ ποια είμαστε ένα και η εμπιστοσύνη σου είναι ο τρόπος που ανασαίνω σου παραδίδω την κληρονομιά μου !

Γίνε αυτό που δεν σε αφήνουν να είσαι!




Αφήνω την αγάπη μου να πλημμυρίσει τα πάντα γιατί τα πάντα είμαι εγώ και τα πάντα με αγαπούν


Αφήνω το πνεύμα μου ελεύθερο να πετάξει σε όλα τα επίπεδα του κόσμου τούτου και μακριά από οποιαδήποτε αυταπάτη που είναι δημιούργημα του κόσμου που κατασκεύασαν οι άνθρωποι


Αφήνω το πνεύμα μου επίσης να είναι πανταχού παρών και ενεργών άμεσα,σε οτιδήποτε αυτό επιλέξει ,χωρίς ποτέ να φοβηθεί η να ντραπεί.


Αφήνω την ανάσα μου να μου δίνει το αληθινό πυρ της ζωής μέσα από το ένστικτο της φύσης και την αγάπη που της προσφέρω


Αφήνω το όλον μέσα μου να ενεργήσει έτσι ώστε να νικήσω τώρα και για πάντα το φόβο του φόβου.


Αφήνω το σχέδιο και την Αποστολή μου να διεκπεραιωθούν μέσω εμου και υπόσχομαι ότι θα τηρήσω το δρόμο μέχρι την τελευταία συνάντηση .

Αφήνω στην οντότητα μου το δικαίωμα να κάνει λάθη και να τα επανορθώνει να πλησιάζει και να απομακρύνεται ,γιατί έτσι γνωρίζω ότι γίνομαι πιο δυνατός .


Αφήνω το δικαίωμα στο πνεύμα μου να γνωρίζει ότι απαντήσεις δεν υπάρχουν,άλλα βρίσκονται σαν κομμάτια του παζλ μέσα στο προσωπικό μου δρόμο


Αφήνω στην συμπεριφορά μου το δικαίωμα να μην κρίνει πότε και τίποτα γιατί γνωρίζει οτι και αυτό που κρίνει είναι κομμάτι δικό της




Αφήνω στην ζωή μου την δύναμη να μην λυγίσει ποτέ από συμπεριφορές και συγκυρίες γνωρίζοντας πολύ καλά ότι το χειροκρότημα γίνεται στο τέλος του δρόμου


Αφήνω στην καρδιά μου το δικαίωμα να μην μισήσει και να μην ζηλέψει ποτε γιατί γνωρίζει ότι και αν χρειάζεται , βρίσκεται ηδη μέσα της και ανθίζει




Αφήνω στην δύναμη μου το δικαίωμα να χρησιμοποιηθεί αλύπητα αν προκύπτει να προστατέψει την ζωή .




Αφήνω στο πνεύμα μου το δικαίωμα να μπορεί ν αναγνωρίζει την βαθιά πηγή των προβλημάτων και να μην σπαταλιέται στην επιφάνεια


Αφήνω στο πνεύμα μου ακόμα το δικαίωμα να είναι αληθινό και αγνό γνωρίζοντας ότι το ψέμα και η αδικία μπορούν να καταρρίψουν όλες μου τις δυνάμεις.


Αφήνω στην τυχαιότητα μου το δικαίωμα να εκμεταλλευτεί τις συγκυρίες για την εξέλιξη μου γνωρίζοντας ότι τίποτα έξω από το μεγάλο σχέδιο δεν μπορεί να γνωρίζει αν κάτι ήταν για καλό η κακό.


Αφήνω στην οντότητα μου το δικαίωμα να πρωταγωνιστήσει σε αυτό το έργο-σχεδιο του κόσμου γιατί γνωρίζει ότι έτσι θα έχει αποτελέσει το βήμα μετάλλαξης θεού-ανθρωπου


Αφηνω στην οντότητα μου το δικαίωμα να είναι ευτυχισμένη ενάντια σε όλους τους εχθρούς του ανθρώπου γνωρίζοντας ότι με αυτό το συναίσθημα τα θαύματα μπορούν να γίνουν.


Και τέλος αφήνω σε σένα που διαβάζεις έναν τρόπο που θα σου θυμίζει τον χορό , ένα βηματολογιο να υπάρχεις μέσα στην απόφαση της αρχής σου.

ΠΡΑΞΕ ΤΩΡΑ, ΕΔΩ
ΖΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ
ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ
ΑΓΑΠΑ ΕΝΩΣΕ ΕΚΤΙΜΗΣΕ
ΣΥΝΧΩΡΑ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΕ




ΥΓ .Μας έδωσε εντολή ο Αχιλλέας να αναρτήσουμε από το αρχικό βιβλίο το κείμενο με τίτλο κληρονομιά ως θέση δεύτερη στην διδασκαλεία χωρίς σειρά στον πνευματικό πόλεμο του σχεδίου Αχιλλέας. Εμείς θα πούμε από μόνοι μας τι λέει στην αρχή του βιβλίου για να απαντήσουμε σε κάποια σχόλια χρηστών.


ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ .ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ ΩΣΤΟΣΟ ΗΤΑΝ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ . Λεει και αλλα που δεν θα τα αναφερουμε προς το παρον...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 27 Οκτ 2013 21:03 #66

Αυτα ειναι μονο η αρχη. Αρχη χωρις σειρα! οποιος θελει να δει και τα αλλα sxedio-achilleas.blogspot.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 28 Οκτ 2013 08:49 #67

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Giorgos Malatestas έγραψε:
ΘΕΣΗ ΠΡΩΤΗ- ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΕΙΡΑ - ΕΝΑΡΞΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

Πολλοί δυστυχώς μέσα σας έχετε την μικρή ελπίδα ότι αυτό που ξεκίνησε στη ζωή σας κοντεύει προς το τέλος του. Αυτό είναι ακόμα μια ασφαλιστική δικλίδα που σας εμποδίζει να καταλάβετε ότι ακόμα δεν έχουμε μπει στο σκοτεινό τούνελ,ακόμα ο πραγματικός πόλεμος δεν άρχισε. Είμαστε λίγο πριν την αρχή του τέλους τις σύγχρονης κοινωνίας του ανθρώπου..άμεσα θα βρεθούμε σε μια νέα εποχή ....
και αυτό το τέλος-εποχή δεν θα διαρκέσει όπως θέλετε να πιστεύετε λίγο άλλα πολύ για την δική μας αντίληψη του χρόνου. Βλέπεις φίλε μου η φύση,ζωή,σύμπαν δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει αυτοκάθαρση. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι και η ζωή σαν ενέργεια έχει ανάγκη εξέλιξης , έχει ανάγκη σε αυτό το κοσμικό ρολόι να προλαβαίνει να εξελίσσετε μέσα από ένα κύκλο ο οποίος δεν ξεφεύγει ούτε χιλιοστό κάθε φορά.

Πολλοί έχουμε την αίσθηση και την βεβαιότητα ότι η ανθρωπότητα πάντα θα τα καταφέρνει , δεν αντιλέγω και εγώ αυτό πιστεύω άλλα το πιστεύω γνωρίζοντας ότι η ζωή δεν έχει λατρεία σε συγκεκριμένα είδη απλά εκτελεί τα σχέδια της σε κάθε κύκλο με μόνο στόχο την ίδια την ύπαρξη της και όχι την προσκολλήσει σε είδος!! Άρα η πίστη μου στην επιτυχία του ανθρώπου υπάρχει μόνο και μόνο γιατί ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα αλλαγής και απόφασης! ...άρα γνωρίζω ότι η πιθανότητες επιτυχίας-αποτυχιας είναι μοιρασμένες , μοιρασμένες βάση του έργου όλων μας και την προσφορά μας στην ένωση και το σύνολο. Η ανθρωπότητα θα πετύχει να βρίσκεται εδώ στον νέο κύκλο όχι απο μια συμπαντική δέσμευση άλλα μόνο αν εμείς διαλέξουμε την αλλαγή μας . Αναγκαστικά θα πρέπει να σκεφθείτε ότι στο άμεσο μέλλον σχέδια πολλών αιώνων θα γίνουν πραγματικότητα. Πηγαίνουμε με σταθερό βήμα και κάτω απο δυνατή μπότα υποταγής σε μια παγκόσμια κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση η οποία θα είναι η χειρότερη φυλακή μας και θα καταντήσει αυτόν τον πλανήτη ενα προπύργιο της κόλασης!
Άρα κοιτάζοντας μόνο τα "οικονομικά" προβλήματα νομίζω ότι κοιτάζετε το δέντρο. Τι θα κάνετε τελικά να όλα αυτά που λένε οι "συνομοσιωλογοι" βγουν αληθινά και πολύ σύντομα βρεθείτε να έχετε ..ένα ηγέτη, μια θρησκεία, ενα τσιπακι ...και μια αλυσίδα στο πόδι σας?... Πως θα ζήσετε τις επόμενες δεκαετίες όταν πλέον σας αστυνομεύουν ξένες δυνάμεις?..Όταν γνωρίζουν κάθε σας κίνηση και η έννοια ελευθερία είναι ποια μόνο μια μουντζούρα σε κάποιο χαρτί που την αναφέρει?...Αυτό ερχετε και θα μείνει για χρόνια, αυτό είναι η σύγχρονη κατοχή τις γενειάς μας με άγνωστο αποτέλεσμα στο αν θα κρατήσει για πάντα η αν θα ανατραπεί. Τι θα κάνετε? Πως θα κάνετε αντίσταση αύριο ?...Ποιοι θα είναι οι αντάρτες ενάντια στον πραγματικό εχθρό?..Με ποιους τρόπους μπορείς να αντισταθείς?..ποια είναι τα όπλα σου?..Στο αύριο με ποιο τρόπο θα διεκδικήσεις ξανά την ελευθερία σου?...Ήδη όλοι όσοι εμπιστεύτηκες σε πούλησαν! ΣΕ άφησαν στην τύχη των σχεδίων ενός κατώτερου θεού ..και ακόμα εσύ κοιτάς να δεις μέσα από τις δηλώσεις τους αν θα πάρεις την δόση?...Πραγματικά πιστεύεις οτι έτσι δεν θα είσαι αύριο ένα θύμα στα δόντια τις παγκόσμιας κρεατομηχανής? Με το να συνεχίσεις να είσαι προσκολλημένος στα δολώματα αιώνων δεν πρόκειται να σε βοηθήσει. Πρέπει άμεσα να βρεις το κουράγιο και την ξεκάθαρη σκέψη και να δεις ότι το να συνεχίσεις να είσαι το τελευταίο γρανάζι σε μια μηχανή που παράγει φόβο,αποξένωση,πόλεμο , στέρηση δικαιωμάτων δεν θα σου βγει πολύ γρήγορα σε καλό. Άλλα σου είπα από την αρχή έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις , να αποφασίσεις ! Πρέπει να περάσει η ψυχή σου και το είναι σου από την αγάπη του εαυτού σου στην αγάπη του συνόλου, πρέπει μέσα σου να εκπαιδευσης όση περισσότερη αγάπη και δικαιοσύνη σου έμειναν και να την μετατρέψεις σε ενα όπλο σου. Με αυτό το όπλο πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις τον διπλανό σου σαν ένα ακόμα σκλάβο και να του προσφέρεις το χέρι για ένωση.
Αν ήσουν μέσα σε μια φυλακή το μόνο πράγμα που θα σε ενδιέφερε κάθε μέρα θα ήταν πως θα δραπετευσης , θα έκανες σχέδια , θα έβρισκες συνεργάτες , θα γινόσουν πραγματικός πολεμιστής τις αξίας ελευθερία!! Βέβαια το ότι το προαύλιο που αυτή την στιγμη κυκλοφορείς δεν έχει ορατούς τοίχους σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι ελεύθερος και όχι φυλακισμένος! Όσο πιο γρήγορα αντιληφθείς ότι οι φυλακές πια δημιουργούνται πάνω σε χαρτιά με υπογραφές εκλεγμένων δεσμοφυλάκων τόσο πιο γρήγορα θα βάλεις τις βάσεις για την αντίσταση σου για την δραπέτευσή σου!

Θα σε πάω βήμα βήμα στο πως μπορούμε μαζί να κάνουμε έμπρακτη αντίσταση από σήμερα . Θα σου δείξω πως θα γίνεις ελεύθερος γνωρίζοντας ότι και μόνο που στο δηλώνω σε θυμώνω ..θα ενωθούμε μαζί για να αντιμετωπίσουμε το αύριο άλλα θα ενωθούμε με νέες ΑΞΙΕΣ ..θα ενωθούμε όχι με την αγάπη στην ύλη άλλα στον άνθρωπο. Η δική μας κατάληψη και λατρεία δεν θα είναι το ευρό αλλα ο άνθρωπος και ελεύθερη στιγμη του. Θα σου δείξω λοιπόν πως να λατρευΕΙς τον χρόνο σου και να "πληρώνεσαι" πια με όμορφη στιγμη! Θα σου δείξω πως να λατρεύεις την πατρίδα σου ξανά και να μην φοβάσαι για τον χρόνο σου πάνω σε αυτήν! Θα σου θυμίσω πως να είσαι ξανά ήρωας , παιδί και ερωτευμένος !

Είναι σίγουρο ότι έχεις ενστάσεις εσύ που δεν με γνωρίζεις ..άλλα μάθε ότι όλα αυτά που σε κάνουν αρνητικό και διστακτικό δεν προέρχονται από τα λεγόμενα μου άλλα προέρχονται από τον τρόπο και χρόνο που άφησες τους δεσμοφύλακες σου να σε εκπαιδεύσουν.

Είναι το προκαταρκτικό κομμάτι των ΘΕΣΕΩΝ από το σχέδιο που σας ζήτησα να εμπιστευτείτε και να ακολουθήσετε . Μέσα από όλα αυτά που θα σου δείξω , τον τρόπο σκέψης, τον τρόπο θέλησης , τον τρόπο να αναπνέεις ελευθερία...τον τρόπο που σου έκρυψαν να δημιουργείς την δική σου πραγματικότητα ..μέσα από όλα αυτά και πολλά ακόμα θα δημιουργήσουμε μαζί την αντίσταση των επόμενων χρόνων.Θα υπάρξουν πολλοί αδαείς που θα βρεθούν στην αρχή απέναντι μας , θα υπάρξουν πολλοί εχθροί που θα θελήσουν να μας χωρίσουν, να μας διασπάσουν, να μας σταματήσουν.

Να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος πετυχαίνει μόνο αυτός που έχει παρει την απόφαση τις αρχής! Να είσαι σίγουρος ότι ΝΙΚΑ πάντα αυτός που δημιούργησε το πεδίο της μάχης!!!!

ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Giorgos Malatestas έγραψε:
Θέση δεύτερη -Σχέδιο Αχιλλέας - Η κληρονομιά- Πνευματικός πόλεμος

Έχεις κάνει ήδη την πρώτη κίνηση. Έχεις πάρει την απόφαση της αρχής. Εγώ θα σου δώσω τα βήματα εσύ καλείσαι να χορέψεις. ΟΠως σου έχω ξαναπεί όλα όσα θα πάρεις θα είναι χωρίς σειρά γιατί μόνο έτσι μπορεί να παρακαμφθεί ο κώδικας της φυλακής σου. Είμαι μαζί σου, εγώ και εσύ ποια είμαστε ένα και η εμπιστοσύνη σου είναι ο τρόπος που ανασαίνω σου παραδίδω την κληρονομιά μου !

Γίνε αυτό που δεν σε αφήνουν να είσαι!

Αφήνω την αγάπη μου να πλημμυρίσει τα πάντα γιατί τα πάντα είμαι εγώ και τα πάντα με αγαπούν

Αφήνω το πνεύμα μου ελεύθερο να πετάξει σε όλα τα επίπεδα του κόσμου τούτου και μακριά από οποιαδήποτε αυταπάτη που είναι δημιούργημα του κόσμου που κατασκεύασαν οι άνθρωποι

Αφήνω το πνεύμα μου επίσης να είναι πανταχού παρών και ενεργών άμεσα,σε οτιδήποτε αυτό επιλέξει ,χωρίς ποτέ να φοβηθεί η να ντραπεί.

Αφήνω την ανάσα μου να μου δίνει το αληθινό πυρ της ζωής μέσα από το ένστικτο της φύσης και την αγάπη που της προσφέρω

Αφήνω το όλον μέσα μου να ενεργήσει έτσι ώστε να νικήσω τώρα και για πάντα το φόβο του φόβου.

Αφήνω το σχέδιο και την Αποστολή μου να διεκπεραιωθούν μέσω εμου και υπόσχομαι ότι θα τηρήσω το δρόμο μέχρι την τελευταία συνάντηση .

Αφήνω στην οντότητα μου το δικαίωμα να κάνει λάθη και να τα επανορθώνει να πλησιάζει και να απομακρύνεται ,γιατί έτσι γνωρίζω ότι γίνομαι πιο δυνατός .

Αφήνω το δικαίωμα στο πνεύμα μου να γνωρίζει ότι απαντήσεις δεν υπάρχουν,άλλα βρίσκονται σαν κομμάτια του παζλ μέσα στο προσωπικό μου δρόμο

Αφήνω στην συμπεριφορά μου το δικαίωμα να μην κρίνει πότε και τίποτα γιατί γνωρίζει οτι και αυτό που κρίνει είναι κομμάτι δικό της

Αφήνω στην ζωή μου την δύναμη να μην λυγίσει ποτέ από συμπεριφορές και συγκυρίες γνωρίζοντας πολύ καλά ότι το χειροκρότημα γίνεται στο τέλος του δρόμου

Αφήνω στην καρδιά μου το δικαίωμα να μην μισήσει και να μην ζηλέψει ποτε γιατί γνωρίζει ότι και αν χρειάζεται , βρίσκεται ηδη μέσα της και ανθίζει

Αφήνω στην δύναμη μου το δικαίωμα να χρησιμοποιηθεί αλύπητα αν προκύπτει να προστατέψει την ζωή .

Αφήνω στο πνεύμα μου το δικαίωμα να μπορεί ν αναγνωρίζει την βαθιά πηγή των προβλημάτων και να μην σπαταλιέται στην επιφάνεια

Αφήνω στο πνεύμα μου ακόμα το δικαίωμα να είναι αληθινό και αγνό γνωρίζοντας ότι το ψέμα και η αδικία μπορούν να καταρρίψουν όλες μου τις δυνάμεις.

Αφήνω στην τυχαιότητα μου το δικαίωμα να εκμεταλλευτεί τις συγκυρίες για την εξέλιξη μου γνωρίζοντας ότι τίποτα έξω από το μεγάλο σχέδιο δεν μπορεί να γνωρίζει αν κάτι ήταν για καλό η κακό.

Αφήνω στην οντότητα μου το δικαίωμα να πρωταγωνιστήσει σε αυτό το έργο-σχεδιο του κόσμου γιατί γνωρίζει ότι έτσι θα έχει αποτελέσει το βήμα μετάλλαξης θεού-ανθρωπου

Αφηνω στην οντότητα μου το δικαίωμα να είναι ευτυχισμένη ενάντια σε όλους τους εχθρούς του ανθρώπου γνωρίζοντας ότι με αυτό το συναίσθημα τα θαύματα μπορούν να γίνουν.

Και τέλος αφήνω σε σένα που διαβάζεις έναν τρόπο που θα σου θυμίζει τον χορό , ένα βηματολογιο να υπάρχεις μέσα στην απόφαση της αρχής σου.

ΠΡΑΞΕ ΤΩΡΑ, ΕΔΩ
ΖΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ
ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ
ΑΓΑΠΑ ΕΝΩΣΕ ΕΚΤΙΜΗΣΕ
ΣΥΝΧΩΡΑ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΕ

ΥΓ .Μας έδωσε εντολή ο Αχιλλέας να αναρτήσουμε από το αρχικό βιβλίο το κείμενο με τίτλο κληρονομιά ως θέση δεύτερη στην διδασκαλεία χωρίς σειρά στον πνευματικό πόλεμο του σχεδίου Αχιλλέας. Εμείς θα πούμε από μόνοι μας τι λέει στην αρχή του βιβλίου για να απαντήσουμε σε κάποια σχόλια χρηστών.

ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ .ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ ΩΣΤΟΣΟ ΗΤΑΝ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ . Λεει και αλλα που δεν θα τα αναφερουμε προς το παρον...

Μαλατέστας,

Είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ!

Τι Λιακόπουλος, και πράσινα άλογα!
Μεγάλε, είσαι ΜΑΚΡΑΝ ο πρώτος. Άφθαστος. Εύγε. Μπράβο.

Μια ερώτηση μόνο:
Αυτός ο Αχιλλέας που αναφέρεις, ποιός είναι? Είναι ο ίδιος που πήγε στην Τροία, και τον σκοτώσανε με ένα βέλος στη φτέρνα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 05 Νοε 2013 01:57 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 28 Οκτ 2013 22:29 #68

Ο Αχιλλεας εισαι εσυ,εγω ο περιπτερας της γειτονιας, ολοι. Διαβασε αδερφε μου sxedio-achilleas.blogspot.gr
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 28 Οκτ 2013 23:22 #69

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Bλέπω ότι το θέμα έχει και θεωρία, μέχρι και μεταφυσική....

Τέλος πάντων, θυμήθηκα ένα απλό κόλπο...από εκεί ξεκίνησαν όλα και όσο περνούν τα χρόνια το ίδιο κόλπο γίνεται πιο πολύπλοκο...για να είναι πειστικό.

Στην Αμερική λοιπόν, ένας άρχισε να επενδύει 10 cents για να στέλνει ένα γράμμα σε τυχαίο αποστολέα, κατόρθωνε δε με το κείμενο να πείσει τον αποδέκτη του γράμματος να του στέλνει πίσω ένα ολόκληρο δολάριο, κέρδος δηλαδή 90 cents, τα οποία επανεπένδυε στέλνοντας γράμματα ... σε κάποια στιγμή, και μάλιστα γρήγορα, βρέθηκε με 1.000.000+ δολάρια στα χέρια...κανόνισε το ταχυδρομικό κόστος του να είναι το + και έστειλε σε όλους πίσω ένα γράμμα στο οποίο υπήρχε η απάντηση .... " κάνε ότι και εγώ"....

Το αρχικό γράμμα βέβαια προέτρεπε τον καθένα να στείλει πίσω 1 δολάριο σε συγκεκριμένη διεύθυνση και με αυτό το μικρό κόστος θα μάθαινε το μυστικό για να γίνει εκατομμυριούχος... B)

Δεν ξέρω αν τον μπουζουριάσανε αυτόν ή πρόλαβε να φύγει...


Γίνεται και με BlackJack... :laugh: :laugh:


Τελευταία διόρθωση: 28 Οκτ 2013 23:50 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 30 Οκτ 2013 01:57 #70

Ο δρόμος του αύριο στη χώρα του “Ξέρω”

Αγαπητοί αναγνώστες του forum.
Ζούμε μεγαλώνουμε και επιχειρούμε στη χώρα του “Ξέρω”. Ξέρω τα πάντα. Συνήθως την μεγαλύτερη “γνώση” έχουν άνθρωποι οι οποίοι είναι εντελώς έξω από το χώρο, και έχουν παντελή άγνοια.
Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που αν τους πείς έχω έναν πόνο στην κοιλιά θα σου πουν ότι έχεις γαστροραγία γιατί αυτό είχε και μια θεία της πεθεράς τους που πονούσε στην κοιλιά....

“Ξέρουν” γιατί κάτι έχουν ακούσει..Κάποιος τους είχε μιλήσει για κάτι...
Όταν μιλήσουμε για δικτυακό μάρκετινγκ οι περισσότεροι ...ξέρουν.
Αν μιλήσουμε για χρυσό όλοι ...“ξέρουν”.
Τι ξέρουν;
Από πού το ξέρουν;
Πώς το ξέρουν;
Πόσο χρόνο αφιέρωσαν για να μάθουν;
Και πώς με τόσο ισχυρή αυτοπεποίθηση μιλούν σε ανθρώπους και τους προτρέπουν να μην ασχοληθούν με το Mlm διότι ξέρουν κάποιον κουμπάρο της αδερφής του κουνιάδου τους που είχε γραφτεί σε μια εταιρεία αλλά δεν έβγαλε χρήματα;
Συνεπώς, συμπεραίνουν ότι δεν δουλεύει το σύστημα.

Αν τους ρωτήσετε σε ποια εταιρεία σίγουρα δεν θυμούνται αλλά “ξέρουν”.
Αν τους ρωτήσετε πόσο χρόνο ασχολήθηκε ο κουμπάρος της αδερφής του κουνιάδου σίγουρα δεν θυμούνται αλλά ¨ξέρουν”.
Αν τους ρωτήσετε τι έκανε αυτό το χρονικό διάστημα ο κουμπάρος της αδερφής του κουνιάδου θα σας πουν δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά “ξέρουν”.

Γιατί άραγε σε αυτή την τόσο εκπληκτική δραστηριότητα ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δεν καταφέρνει να κερδίσει χρήματα και ένα άλλο ακόμη μεγαλύτερο συμβουλεύει τους φίλους του να μην ασχοληθούν διότι όπως πιστεύουν δεν δουλεύει;

Ο λόγος είναι πολύ απλός.

Διότι το δικτυακό μάρκετινγκ απευθύνεται σε όλους χωρίς να ψάχνει βιογραφικά, χωρίς συνεντεύξεις, χωρίς αξιολόγηση του υποψηφίου. Σε όλες τις συμβατικές εργασίες ο εργαζόμενος θα πρέπει να προσκομίσει τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, τίτλους και μεταπτυχιακά, και στη συνέχεια θα δοκιμαστεί στην πράξη. Και αν δεν τα καταφέρει..θα συνεχίσει να ψάχνει δουλειά.
Στο δικτυακό μάρκετινγκ είναι όλα έτοιμα, δομημένα, λειτουργούν με ακρίβεια και συνέπεια αλλά επειδή δεν υπάρχει ο προϊστάμενος που θα σε αξιολογήσει και το ρόλο του παίρνει ο εαυτός σου τα πράγματα δυσκολεύουν. Πρέπει να γίνεις προϊστάμενος του εαυτού σου. Να του καθορίσεις τι θα κάνει, πότε θα το κάνει, γιατί πρέπει να το κάνει. Καθόλου εύκολη διαδικασία.

Και ενώ το δικτυακό μάρκετινγκ απευθύνεται σε όλους αφού μια επιχείρηση δικτυακού μάρκετινγκ μπορεί να ξεκινήσει με ελάχιστο κεφάλαιο και εκ του ασφαλούς παράλληλα με την όποια άλλη εργασία, δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για όλα τα πράγματα.
Όπως και στις συμβατικές επιχειρήσεις είναι απαραίτητο να βρεθούν οι κατάλληλοι άνθρωποι οι οποίοι θα πρέπει να έχουν τα κατάλληλα προσόντα ή τη θέληση να μάθουν νέα πράγματα και το σημαντικότερο να έχουν έναν ισχυρό λόγο να κάνουν κάτι.

Για να το κάνω λίγο πιο σαφές θα κάνω έναν παραλληλισμό.
Ας υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί σας χτυπά την πόρτα ένας φίλος και σας κάνει μια επαγγελματική πρόταση. Φίλε Γιώργο βρήκα μια φοβερή ευκαιρία που μπορείς να την κάνεις και εσύ. Δηλαδή; λέει ο Γιώργος τι δουλειά θα κάνουμε; Θα ανοίξουμε μανάβικο. Βρήκα ένα καλό μαγαζί σε κεντρικό δρόμο και δεν έχει εκεί κοντά άλλο μανάβικο. Είναι μοναδική ευκαιρία σου λέω.
Δεν νομίζω φίλε. Το μανάβικο έχει πολλή φύρα, εξάλλου όλοι τώρα ψωνίζουν από τα SM.
Για λογάριασε και πόσα χρήματα πρέπει να επενδύσεις για να το φτιάξεις, ενοίκια, ασφάλιση, λειτουργικά έξοδα κλπ είναι πολλά τα χρήματα.
Δεν νομίζω ότι θα τα βγάλει αυτή η επιχείρηση.
Γι αυτό άσε το καλύτερα.
Εξάλλου τι θα γίνεις, μανάβης;
Θα ψάξουμε να βρούμε κάτι άλλο.

Τι συμβούλευσε ο Γιώργος το φίλο του;
Τον συμβούλευσε να “κάτσει στ' αυγά του”.
Τον συμβούλευσε να μην επιχειρήσει διότι θα αποτύχει.
Τον συμβούλευσε να μην κάνει τίποτε.
Τον συμβούλευσε να το ξεχάσει.

Για σκεφθείτε λίγο:

Χρειάζεται συμβουλή κάποιος για να μην κάνει κάτι;
Χρειάζεται κάποιον μέντορα επιτυχημένο στην “αποτυχία” για να τον συμβουλέψει τι να μην κάνει;
Χρειάζεται κάποιον ειδικό που “ξέρει τα πάντα”;

Για σκεφθείτε λίγο ακόμη:

Ο Γιώργος έχει κάνει το επάγγελμα του μανάβη για να γνωρίζει;
Μήπως έκανε κάποια έρευνα αγοράς τουλάχιστο και κατέληξε σε αυτό το συμπέρασμα;
Σε πόσο χρόνο από την στιγμή της πρότασης την είχε μελετήσει, αξιολογήσει και με ισχυρή αυτοπεποίθηση συμβούλευσε το φίλο του να το ξεχάσει;
Αστραπιαία

Τώρα αναλογιστείτε:
Πόσο σοβαρή είναι μια τέτοια στάση απέναντι σε μια επιχειρηματική πρόταση;
Πόσο σοβαρά πρέπει να παίρνουμε ανθρώπους που “ξέρουν” και σε δευτερόλεπτα έχουν απορρίψει την οποιαδήποτε πρόταση;
Πόσο μάλλον να ακούμε και να συμβουλευόμαστε τέτοιους ανθρώπους.
Πού θα μας οδηγήσουν;

Και τώρα θα αναρωτηθείτε;
Γιατί πάρα πολλοί άνθρωποι ακούνε τέτοιους “μέντορες” και χάνουν καταπληκτικές ευκαιρίες που τους στέλνει η ζωή;

Διότι απλά σε κάποιες περιπτώσεις βολεύει.

Βολεύει να μην μπώ σε διαδικασία και ξεβολευτώ.
Βολεύει γιατί δεν θέλω να κάνω κάτι άλλο.
Βολεύει γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ να κάνω κάτι.
Βολεύει γιατί βαριέμαι.
Και αν δεν έχω ισχυρό κίνητρο και ισχυρή θέληση όσες ευκαιρίες και να μου στείλει η ζωή θα συμβουλευτώ εκείνον που πρέπει προκειμένου να καταλήξω σε εκείνο που κατά βάθος οι πεποιθήσεις μου και τα πιστεύω μου, ή η έλλειψη αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης υπαγορεύουν.
Δεν μπορείς.
Δεν θα πετύχεις.
Είναι μάταιο.
Άρα κάτσε στα αυγά σου και δεν κινδυνεύεις να αποτύχεις.
Αφού δεν θα κάνεις τίποτε είναι βέβαιο ότι δεν θα αποτύχεις.
Υπάρχει άραγε κάποια πιθανότητα να πετύχεις αν δεν κάνεις τίποτε;
Υπάρχει περίπτωση να βρείς αυτό που σου ταιριάζει αν δεν δοκιμάσεις;
Υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις αν δεν ρισκάρεις;
Υπάρχει περίπτωση να αποκτήσεις οποιοδήποτε εισόδημα αν δεν κάνεις κάτι;

Παίρνοντας το δρόμο του αύριο οδηγείσαι με ταχύτητα στη χώρα του ποτέ.
Θα το δούμε...
Άσε θα το μελετήσω...
Θα βρώ κι άλλες πληροφορίες....
Θα συμβουλευτώ και τους φίλους μου...
Θα ξεκινήσω κάποια στιγμή....
Θα το δω την επόμενη εβδομάδα....

Δεν υπάρχει καλύτερος χρόνος να κάνεις κάτι από το τώρα.

Η αναβλητικότητα είναι ο κλέφτης των ονείρων και το κοιμητήριο των ευκαιριών.

Ξεκίνα σήμερα και αξιοποίησε ή τουλάχιστο δοκίμασε τις ευκαιρίες που σου στέλνει η ζωή.
Βάλε στόχο το φεγγάρι. Αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια.

Και το σημαντικότερο. Μην επιτρέπεις σε κανέναν να αποφασίσει άμεσα ή έμμεσα για εσένα. Αξιολόγησε με την λογική που διαθέτεις και εμπιστεύσου τη λογική σου και το ένστικτό σου.
Αν σου λέει ναι, ξεκίνα άμεσα και κάντο.
Αν σου λέει όχι φύγε μακριά.
Άκου όμως τη δική σου λογική σκέψη.

Τι σε κάνει άραγε να πιστεύεις ότι είναι πιο λογική η λογική του φίλου σου που σου είπε ότι “ξέρει ότι ο κουμπάρος της αδερφής του κουνιάδου του.....

xrisos-kanonas.blogspot.gr
Τελευταία διόρθωση: 30 Οκτ 2013 01:58 από Giorgos Malatestas (GMalatestas).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 30 Οκτ 2013 05:49 #71

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ρε Μαλατέστα,

Έτσι ψήνεις και τις γκόμενες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΥΣΟΥ η ΑΠΑΤΗ 30 Οκτ 2013 07:57 #72

Ασ'το Σωτο καλητερα να μασας


Παραθέτω μια επιστολή του Βενιαμίν Φραγκλίνου προς τον Δρα Πρίστλι σχετικά με τη λήψη μιας απόφασης
Λονδίνο 19 Σεπτεμβρίου 1772
Αγαπητέ Κύριε,
Σχετικά με την τόσο σημαίνουσα για εσάς υπόθεση για την οποία ζητάτε τη συμβουλή μου, αδυνατώ, λόγω έλλειψης των απαραίτητων προϋποθέσεων, να σας συμβουλεύσω τι να αποφασίσετε. Αν το επιθυμείτε όμως μπορώ να σας πω τον τρόπο.
Όταν προκύπτουν τέτοιες δύσκολες καταστάσεις είναι κατά κύριο λόγο δύσκολες διότι, ενώ τις έχουμε υπόψιν μας, όλοι οι λόγοι, υπέρ και κατά, δεν είναι παρόντες στο μυαλό μας ταυτόχρονα. Άλλοτε εμφανίζονται οι μεν και άλλοτε οι δε, με τους μεν να εξαφανίζονται. Έτσι προκύπτουν οι διάφορες αποφάσεις ή τάσεις που τελικά υπερτερούν, και η αβεβαιότητα που μας μπερδεύει.
Για να ξεπεραστούν αυτά ο δικός μου τρόπος είναι να χωρίσω μια κόλλα χαρτί σε δύο στήλες με μια γραμμή, γράφοντας πάνω από τις αντίστοιχες στήλες «υπέρ» και «κατά». Στη συνέχεια ύστερα από σκέψη τριών ή τεσσάρων ημερών, καταγράφω κάτω από την κάθε στήλη εν συντομία τα διάφορα κίνητρα που σε διαφορετικές στιγμές έρχονται στο μυαλό μου υπέρ ή κατά.
Όταν πλέον τα έχω συγκεντρώσει όλα μπροστά μου, προσπαθώ να εκτιμήσω τη βαρύτητα του καθενός. Όταν λοιπόν βρίσκω δύο (ένα από κάθε πλευρά) που να είναι ισοβαρή, τα αφαιρώ αμφότερα. Αν βρω έναν λόγο υπέρ που να έχει ίδια βαρύτητα με δύο λόγους κατά αφαιρώ και τους τρείς. Αν κρίνω δύο λόγους κατά ίσους με τρεις λόγους υπέρ, τότε αφαιρώ και τους πέντε. Κι έτσι προχωρώντας, βρίσκω τελικά που γέρνει η πλάστιγγα. Και αν, ύστερα από μια δυο μέρες περαιτέρω σκέψης, δεν προκύψει κάτι καινούργιο και σημαντικό για κάποια από τις δύο πλευρές, φθάνω στην αντίστοιχη απόφαση. Μολονότι το βάρος των επιχειρημάτων δεν μπορεί να υπολογιστεί με την ακρίβεια αλγεβρικών ποσοτήτων, όταν το καθένα μελετηθεί ξεχωριστά και συγκριτικά, και το σύνολο εμφανίζεται μπροστά μου, νομίζω ότι μπορώ να κρίνω καλύτερα και έχω λιγότερες πιθανότητες να προβώ σε μια βιαστική απόφαση.
Έχω διαπιστώσει έτσι ότι αυτό το είδος εξίσωσης παρουσιάζει ένα μεγάλο πλεονέκτημα το οποίο μπορεί να ονομαστεί ηθική ή προνοητική άλγεβρα.
Ευχόμενος ειλικρινά να καταλήξετε στο καλύτερο, διατελώ πάντα, αγαπητέ μου φίλε δικός σας με συμπάθεια.


Βενιαμίν Φραγκλίνος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα