Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 26 Αυγ 2012 13:37 #37

  • Mann
  • Το Άβαταρ του/της Mann
Εαν εχεις περισοτερα χρηματα μαζι σου, πχ 30.000€ μπορεις να τα δηλωσεις και να τα βαεις στη χωρα. Εννώ για να τα καταθέσεις σε καποια τραπεζα τους. Που βρισκεται το προβλημα σε αυτη τη λογική;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 26 Αυγ 2012 17:15 #38

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
να προσθεσουμε εδω οτι η ταυλανδη εκτος απο αστατο πολιτικο κλιμα δεν εγγυατε και τις καταθεσεις κανενος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 28 Αυγ 2012 01:12 #39

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ANΩΝΥΜΟΣ
www.hdgf.gr/print/print_presentation.htm
ΤΑΜΕΙΟ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ & ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ (ΤΕΚΕ)
Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund

www.dpa.or.th/ewt_news.php?nid=34&filename=index___EN
Δεν ειμαστε οι μοναδικοί που να ισχύει η Εγγύηση Καταθέσεων.
Λέτε τόσα τρις $ που επίσημα ειναι κατατιθεμένα στις Ταυλανδικές τράπεζες να ειναι στον αέρα?
Μα και μόνο οτι το πολίτευμα της χώρας ειναι Συνταγματική Μοναρχία τουλάχιστον εμένα με καλύπτει.
Υπάρχει κανείς που να αμφιβάλλει αμα πάει την κατάθεσή του στην www.th.bk.mufg.jp/

Ταυλάνδη =Γη ελευθέρων ανθρώπων = Thai –Land
Τα χρώματα της σημαίας τους συμβολίζουν τρείς δυνάμεις.
1.Τον Βουδισμό το ασπρο
2.Την Μοναρχία το μπλέ
3.Το εθνος το κόκκινο
Εχετε περισσότερη εμπιστοσύνη στο Ελληνικό ΤΕΚΕ που σημειωτέον ΟΛΟΥΣ τους δυστυχείς ομολογιούχους τους αφησε ακάλυπτους....

Προσωπική αποψη ΤΟ ΚΛΕΨΙΜΟ που εγινε στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ που εγινε θα ξαναγίνει και στην κατάθεση με την μορφή πλαφόν και πιθανού κλειδώματος τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ (δεν ειμαι ακόμα σίγουρος να το γράψω με σιγουριά αλλά....τα γεγονότα....)
Επομένως το θέμα δεν ειναι που να πάμε την Νόμιμη Κατάθεσή μας αλλά εστιάζετε στο να ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΜΜΕΣΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ.
Προσωπική εκτίμηση ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑΘΙ.....
Πηγαίνετε τα μισά ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ και Ευρωζώνης γενικά και προτιμείστε Κράτη με Βασιλικό Πολίτευμα επιπλέον δεν ξεχνάμε οτι τα σταθερά πολιτικά συστήματα ειναι ασταθή στα οικονομικά ζητήματα οπου ολα ειναι ρευστά.
Ειδικότερα στην Ελλάδα υπάρχει σταθερό πολιτικό σύστημα με το TRIO Σαχλαμαρά Βενιζέλου Κουβέλη? (να υπάρχει και η λογική).
Μα μόνο και μόνο που βλέπουμε Σαχλαμαρά Πρωθυπουργό
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ? (Siemens-Aποστασία το 1993 και μια Νέα Δημοκρατία απούσα απο την Κυβέρνηση Σαχλαμαρά)

Λέτε τόσα τρις $ που ειναι οι επενδύσεις στην Ταυλάνδη να ειναι στον αέρα? Μακάρι να ειχαμε το 1/3 απο αυτές στην «αναπτυγμένη» Ελλάδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 28 Αυγ 2012 02:45 #40

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
εγω φιλε μου θα επιμεινω και κατι ξερω για να το λεω.το πολυ νοεμβριο-δεκεμβριο θα ειμαι εκει για να μεινω μονιμα.
οι ταυλανδοι που μιλαω μου λενε πως δεν ειναι εγγυημενα.θα ρωτησω λεπτομερειες και θα επανελθω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 30 Αυγ 2012 17:27 #41

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
ο αδερφος μου μενει μονιμα σιγκαπουρη, εχθες εκανε τζιρο 600 δολλαρια με γυναικαρες για παρεα, στο πιο ιν club της πολης, ανοιξανε μια σαμπανια κ μια Βοτκα και κατι αλλα ψιλα,
ετησιος μισθος, 200 χιλιαδες δολλαρια, οταν για την ιδια εργασια στην ελλαδα επερνε 30 χιλιαδες δολλαρια...

ο πολυχρωμος που γραφει παραπανω, οσο κ να τον κοροιδευουν μερικοι, εχει πολυ δικιο....

Καντε καβαντζα, κρυφτετα, η βγαλτε τα εξω, εδω κυβερνανε τα κοπροσκυλα κ συνεχιζουν και καλυπτουν την φοροκλοπη, μονο τους δημοσιους υπαλληλους εχουν τσακισει, φοροφυγαδες κανεναν

Με 300 δολλαρια τον μηνα , στο νησι κο-Σαμουι στην Ταυλανδη εχεις τα παντα

Ξυπνηστε, ερχετε αρμαγεδωνας στην ελλαδα με την εσωτερικη Κατασ-Τροικα, Σαμαρα-Βενιζελου-ΜπαρμπαΣταθη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 30 Αυγ 2012 17:47 #42

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ξυπνάει ο κόσμος.... Μου το έδωσαν προχτές και το βρίσκω σωστό.


Antistasi.gif
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 31 Αυγ 2012 01:33 #43

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Πρώτα απο ολα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΝ
στην "φρικτή" και "υποανάπτυκτη" Ταυλάνδη.
Κάνω post απο ακίνητα που μου εστειλε ενας φίλος 'απο κάτω" (Ταυλάνδη).

Για νέα απο την "φρικτή" και "υποανάπτυκτη" Ταυλάνδη
www.pattayaone.net/pattaya-news/61409/dr...a-apartment-balcony/

ohhh.....ohhhh παίδες τώρα θα ανεβάσω λίγο το forum MONO NA KAΘΕΣΤΕ...
απο τις αναγραφόμενες τιμές ΚΟΨΤΕ ΑΡΚΕΤΑ...ειναι αρκετά χαμηλότερες.
www.pattayaone.net/pattaya-news/61409/dr...a-apartment-balcony/

Εγώ θα πάω καιρού επιτρέποντος και ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ τον Φεβρουάριο στον καυσωνα για 50 ημέρες
(μπλέξαμε ρε παιδιά με ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ -ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗ.......θα το φάει ο μπαρμπα Σταθης το κεφάλι του σαν τον "πατριώτη" Καρατζαφέρη που "εβαλε λουκέτο" και διάλυσε το κόμμα του).
Aλλά το παράπονό μουΔΕΝ ΔΙΝΕΤΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΣΤΑ BANGKOK MALL....δεν πέφτει καρφίτσα που λέμε.

Νασαι καλά πάντως ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥ "αριστερού" "επαναστάτη" στο TRIO ΣΥΜΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗ (και πάντα επιτυχίες στον brother).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 31 Αυγ 2012 01:38 #44

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ANΩΝΥΜΟΣ
Συγνώμη ημουνα στα news κανω post για ακινητα
Εβαλα 3 υπνοδωμάτια και 2 μπάνια και...και...

pattayahouseguide.com/search/house_resul...=list&BSubmit=Submit
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Thailand/Bangkok 31 Αυγ 2012 19:27 #45

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
σε διαβαζω τοσο καιρο...μπορεις να μου πεις ποια τραπεζα στην ταυλανδη σου ανοιγει λογαριασμο και ως τι?????

εκτος απο μια τραπεζα στην ταυλανδη δεν σου ανοιγει λογαριασμο κανεις ΕΚΤΟΣ και αν θελεις να ανοιξεις καποιου ειδους επιχειρηση εκει.
μια και μοναδικη τραπεζα ανοιγει λογαριασμο σε ξενους και αυτη οχι σε ολες τις επαρχιες.
ειδικα στην μπανγκοκ δεν προκειτε ουδεις να σου ανοιξει λογαριασμο.στη παταγια μπορεις να βρεις μια ακρη αλλα και αυτη μονο στην δικη τους αγροτικη.


λες στον κοσμο να παει στην ταυλανδη να ανοιξει λογαριασμο.πως θα παει???που θα παει και θα ρωτησει????
3 χρονια παλευω και ψαχνω να βρω ακρη εκει και ευτηχως που ειναι το thai.gr και καποια αλλα φορουμ και ανθρωποι που μενουν εκει και βοηθανε.

και στο ξαναλεω.μην εισαι σιγουρος οτι οι ταυλανδεζικες τραπεζες εγγυουνται τις καταθεσεις.αλλοι λενε ναι αλλοι λενε οχι.αλλα ακομα και αυτοι που λενε ναι παραδεχονται οτι αυτο το ποσο απο εδω και περα συνεχεια θα μειωνετε.καποιοι λενε οτι η κυβερνηση εγγυατε 1.5 εκατομυριο ευρω περιπου αλλα την επομενη 3ετια αυτο το ποσο θα πεσει στα 25.000 ευρω..διαβασε σε φορουμ να το διαπιστωσεις.μου το εχουν πει ταυλανδοι που ζουν εκει,ελληνες που ζουν εκει και το εχω διαβασει σε 10 φορουμ.δεν υπαρχει λογος να καθομαι να ποσταρω threads απο αλλα φορουμ.τιποτα δεν ειναι σιγουρο για εκει.

πραγματικα απορω πως εχεις βγαλει τοσο σιγουρα συμπερασματα.στο εχω ξαναπει πολυ καλος μου φιλος ειναι στην παταγια και εχει και μαγαζι και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη και συζει και και με ταυλανδη.


επισης αν δεν εχεις ντοπιο εκει να σε βοηθησει παλι εχεις προβλημα.δεν βγαζεις ακρη...
επισης δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπορεις να τραβηξεις ολα σου τα λεφτα οποτε το θελησεις...

σταματα να λες οτι να ναι για την ταυλανδη.δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

εχεις πει στον κοσμο οτι οσο εισαι στην ταυλανδη εαν ποσταρεις η αναπαραγαγεις κατι που ειναι εναντια στον βασιλια σε μπουζουριαζουν μεσα για χρονιαααααααααα?????????????????


ειπαμε επισης οτι μονο διαμερισμα μπορεις να αγορασεις και αυτο σε μια χωρα που δεν θα καταλαβαινεις τιποτα και υπαρχουν 100δες λαμογια που θα θελησουν να σου τα φανε.πως θα ελεγξεις τα συμβολαια αμα δεν ξερεις την γλωσσα?ποιον δικηγορο θα εμπιστευτεις να σου τα κανει ολα αυτα?
τα δικαστηρια εκει χεσμενους τους εχουν τους ξενους...
εαν ανοιξεις επιχειριση το 51% θα το εχεις νοπιος και εσυ το 49%.θα κανει οτι θελει με τα λεφτα σου...

αμα καποιος θελει να κανει κατι στην ταυλανδη πρεπει πρωτα να παει 1-2 χρονια τουλαχιστον και μετα σιγα σιγα να δει τι θα κανει.
αλλιως θα χασει τα χρημματα του!!!!!!



οσο για τον αλλον που λεει οτι κο σαμουι με 300 ευρω περναει αρχοντας να τον ενημερωσω οτι ειδικα κο σαμουι ουτε ενοικιο δεν θα βρει με 300 ευρω.εδω και 5 χρονια το ευρω εχει χασει 30% σε σχεση με το μπατ.και το κο σαμουι με το πουκετ ειναι η μυκονος και η σαντορινη της ταυλανδης.

για να περασει καλα ενα ζευγαρι στην ταυλανδη θελει τουλαχιστον ενα 1000ρικο.

και αμα θελεις να σου τα βγαλω τα εξοδα σου 1 προς 1 ευχαρηστως ετοιμα τα εχω γιατι αρχες οκτωβρη η το πολυ δεκεμβρη θα ειμαι ταυλανδη ελπιζοντας να μην ξαναγυρισω εδω.ολο και καποια ερευνα εχω κανει.

εγω με την κοπελα το εχουμε υπολογισει για τους πρωτους μηνες 1200 ευρω τον μηνα για να περναμε ανετα.με ασφαλειες,μηχανακι,βιζες ενοικιο σε ενα ΔΥΤΙΚΟ σπιτι και οχι σε καποιο κοτετσι που μπορεις να βρεις με 100 ευρω,μασαζ,βολτες,εκδρομες.
εκτος και αν πας μπανγκοκ και μεινεις σε ενα στουντιο με ελενιτ απο πανω σου η κανα υπογειο 30 τ.μ χωρις ζεστο νερο και χωρις αιρ κοντισιον και τρως καθε μερα βρωμες απ εξω και δεν εχεις ασφαλεια για νοσοκομια εκτος εκτος εκτος εκτος εκτος.ετσι ναι μπορει να την βγαλεις 400-500 ευρω.

και φυσικα ο φιλος δεν μας ελυσε το θεμα της βιζας.τι βιζα θα βγαλει????
Τελευταία διόρθωση: 31 Αυγ 2012 19:34 από stathis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα