Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 14:52 #10

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Οταν ακούω τέτοιες δηλώσεις αρχίζω και φοβάμαι. Ηδη εγώ ταξίδεψα για αλλού πλην ενός μικρού ποσού απαραίτητου για τις πιστωτικές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 15:50 #11

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Οταν ακούω τέτοιες δηλώσεις αρχίζω και φοβάμαι. Ηδη εγώ ταξίδεψα για αλλού πλην ενός μικρού ποσού απαραίτητου για τις πιστωτικές.

Όταν λέμε αλλού; :whistle:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:00 #12

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
Δεν νομίζω να υπάρχει ασφαλέστερο καταφύγιο στην ΕΕ (εκτός Ελβετίας) απ 'την DB.

Μην μου πείτε ότι δεν εμπιστεύεστε την DB κι προτιμάτε να πάτε τις οικονομίες σας σε μικρότερες ευρωπαϊκές Τράπεζες...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:03 #13

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Nozomi έγραψε:
Δεν νομίζω να υπάρχει ασφαλέστερο καταφύγιο στην ΕΕ (εκτός Ελβετίας) απ 'την DB.

Μην μου πείτε ότι δεν εμπιστεύεστε την DB κι προτιμάτε να πάτε τις οικονομίες σας σε μικρότερες ευρωπαϊκές Τράπεζες...

Με βάση πιο κριτήριο; Το παρασκήνιο...;! Ακόμα και οι παρασκηνιακές διεργασίες έχουν όρια.

Παρ' όλα αυτά μόνο και μονο για την εγγύηση καταθέσεων που έχει η DB -τόσο από τη γερμανική κυβερνηση μεχρι 100Κ όσο και από το τραπεζικό pool για παραπάνω-, είναι όντως από τα ασφαλέστερα καταφύγια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:10 #14

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία μου έδειξε τις πέντε απλήρωτες πιστωτικές κάρτες που έχει εκδόσεως γερμανικών τραπεζών...Παρόλα αυτά μου είπε ότι μπορεί να βγάλει και άλλες γιατί είναι κάτοικος Γερμανίας!!! Επίσης μου είπε κάτι παρόμοιο κάνουν και πολλοί άλλοι μετανάστες ή μη...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:22 #15

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
Nozomi έγραψε:
Δεν νομίζω να υπάρχει ασφαλέστερο καταφύγιο στην ΕΕ (εκτός Ελβετίας) απ 'την DB.

Μην μου πείτε ότι δεν εμπιστεύεστε την DB κι προτιμάτε να πάτε τις οικονομίες σας σε μικρότερες ευρωπαϊκές Τράπεζες...
Νομίζω πως συμφωνώ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:25 #16

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
kathrine έγραψε:
Πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία μου έδειξε τις πέντε απλήρωτες πιστωτικές κάρτες που έχει εκδόσεως γερμανικών τραπεζών...Παρόλα αυτά μου είπε ότι μπορεί να βγάλει και άλλες γιατί είναι κάτοικος Γερμανίας!!! Επίσης μου είπε κάτι παρόμοιο κάνουν και πολλοί άλλοι μετανάστες ή μη...

Schufa να του πεις.. του μετανάστη..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:32 #17

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
George (geo821) έγραψε:
Παρ' όλα αυτά μόνο και μονο για την εγγύηση καταθέσεων που έχει η DB -τόσο από τη γερμανική κυβερνηση μεχρι 100Κ όσο και από το τραπεζικό pool για παραπάνω-, είναι όντως από τα ασφαλέστερα καταφύγια.

Σε κάθε τραπεζική εργασία που κάνεις με την DB, σου αποστέλλει την σχετική νομοθεσία ότι οι καταθέσεις μέχρι 100k είναι εγγυημένες.

Με βάση λοιπόν αυτό το δεδομένο, όπως κι το ότι η γερμανική οικονομία πάει πολύ καλά (αύξηση +6% των εξαγωγών το 2015) παρά την κρίση, περισσότερο ήσυχος θα κοιμόμουν με τα λεφτά μου στην DB.
Observer έγραψε:
kathrine έγραψε:
Πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία μου έδειξε τις πέντε απλήρωτες πιστωτικές κάρτες που έχει εκδόσεως γερμανικών τραπεζών...Παρόλα αυτά μου είπε ότι μπορεί να βγάλει και άλλες γιατί είναι κάτοικος Γερμανίας!!! Επίσης μου είπε κάτι παρόμοιο κάνουν και πολλοί άλλοι μετανάστες ή μη...

Schufa να του πεις.. του μετανάστη..
Για να βγάλεις πιστωτική στην Γερμανια σου ελέγχουν το Σούφα (τον γερμανικό Τειρεσία).

Πολύ χλωμό να χρωστάς κι να σου εκδίδουν πιστωτικές...
Τελευταία διόρθωση: 10 Φεβ 2016 16:34 από Nozomi.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Φεβ 2016 16:57 #18

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Nozomi έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Παρ' όλα αυτά μόνο και μονο για την εγγύηση καταθέσεων που έχει η DB -τόσο από τη γερμανική κυβερνηση μεχρι 100Κ όσο και από το τραπεζικό pool για παραπάνω-, είναι όντως από τα ασφαλέστερα καταφύγια.

Σε κάθε τραπεζική εργασία που κάνεις με την DB, σου αποστέλλει την σχετική νομοθεσία ότι οι καταθέσεις μέχρι 100k είναι εγγυημένες.

Με βάση λοιπόν αυτό το δεδομένο, όπως κι το ότι η γερμανική οικονομία πάει πολύ καλά (αύξηση +6% των εξαγωγών το 2015) παρά την κρίση, περισσότερο ήσυχος θα κοιμόμουν με τα λεφτά μου στην DB.

Ναι βέβαια αυτό συμβαίνει μέχρι σήμερα. Αν σκάσει καμιά βόμβα στη DB δεν είμαι βέβαιος για την πρόοδο της Γερμανικής οικονομίας (και προφανώς η αύξηση των εξαγωγών δεν λέει και πολλά από μόνη της).
Αλλά παρ' όλα αυτά, ναι έχεις δίκιο πως η Γερμανία είναι το ασφαλέστερο καταφυγιο στην Ε.Ε. Εξάλλου αν σκάσει τετοια βομβα στη Γερμανια, το effect στις λοιπές χώρες θα είναι ακόμα πιο ισχυρό.
Τελευταία διόρθωση: 10 Φεβ 2016 16:58 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα