Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: UK/Swiss accounts in Euro

UK/Swiss accounts in Euro 26 Απρ 2015 15:42 #28

  • lkast
  • Το Άβαταρ του/της lkast
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 206
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 4
Costas Paxinos (cp1970) έγραψε:
Νομίζω οτι αυτός πανικός που βλέπω, που κυρίως οφείλεται σε αυτά τα γελοία που γράφουν διάφορες σελίδες αγνώστων, είναι πολύ κακός σύμβουλος. Απ όσο είδα απο την Αγγλία φεύγουν τα κεντρικά της HSBC, οχι το δίκτυο λιανικής. Αυτό έλειπε! Και κάτι άλλο: Ρε παιδιά, με 35.000€ τολμήσατε και πήρατε τηλ στην Julious Baer & Credit Suisse: :lol: Εχετε δει την ταινία Borat; Νομίζω οτι θα σκέφτηκαν οτι έχουν απέναντι τους έναν τέτοιο τύπο. Καμμιά μεγάλη τράπεζα δεν θέλει να έχει πελάτες τέτοιους, ψιλικατζήδες που θέλουν να παρακάρουν τα λεφτα τους κα ιθα τα σηκώσουν απο εκεί στην πρώη ευκαιρία. Αυτοί ούτε επενδύσεις κάνουν ούτε τίποτα. Συγνωμη που τα λέω ετσι χύμα, αλλά δεν νομίζω οτι θα φύγουμε απο το €, ακομα και με σκληρό default. Το να μπούν περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, με αυτό τον ηλεκτρονικό πολεμο που βλέπω να γίνεται, έπρεπε να τον είχαν βάλει την επόμενη των εκλογών. Τώρα, θα έλεγα να χαλαρώσουμε λίγο, σίγουρα κάτι έχουν συμφωνήσει νομίζω, κάτι περικοπές σε συντάξεις & εφαπαξ αφισοκολλητών, κάτι θα δώσουν οι ξένοι, θα καλυφθεί το χρέος για το καλοκαίρι. Απλά θα πάνε την κατάσταση οριακά για εσωτερική κατανάλωση, και εδώ και έξω.

Καλημερα και ευχαριστουμε για το σχολιο. Κανεις δεν ειπε για 30,000 ευρω. Τουλαχιστον εγω. Απλα επειδη υπαρχουν σχολια για UBS των 60,000 ευρω καταθεσεων , σκεφτηκαμε να ρωτησουμε και ποιο αγνωστες σο ευρυ κοινο (julius baer) τι θα εκαναν για καποια μεγαλυτερα ποσα. Εξαρταται βεβαια παντοτε τι θεωρει κανεις μεγαλο ποσο. Τα 300,000 ή τα 3,000,000 ευρω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

UK/Swiss accounts in Euro 28 Απρ 2015 23:36 #29

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Προσωπικά άνοιξα σε NEMEA & Advanzia, αλλά το σκέφτομαι αν θα στείλω λεφτά. Ειδικά η Advanzia απο το website της και τον τρόπο επικοινωνίας μου φαίνεται λίγο ερασιτεχνική.

Αυτό που βρήκα και φαίνεται καλό είναι η Citibank Σιγκαπούρης. Για ποσά πάνω απο 10,000 Ευρώ/USD δεν έχει έξοδα και δίνει και κάρτα ΑΤΜ. Έχει λίγο χαρτούρα, αλλά δεν χρειάζεται να παει κανείς εκεί.
www.ipb.citibank.com.sg/english/static/d...d=IPBSCUNKENHOMEHB02

Γνωρίζει κανείς τι επιπτώσεις μπορεί να έχει κάποιος αν κάνει εμβάσμα (> 20,000 Ευρώ) σε Ασιατική χώρα (για νόμιμα χρήματα μιλάμε πάντα);
Τελευταία διόρθωση: 28 Απρ 2015 23:37 από Newbie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

UK/Swiss accounts in Euro 05 Μαϊ 2015 10:51 #30

  • just Jim
  • Το Άβαταρ του/της just Jim
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Εχω λογαριασμο στην ING Λουξεμβουργου. Με Debit, χαμηλες χρεωσεις και τιποτε το ιδιαιτερο σε προυποθεσεις. Συγκεκριμενα εχω τον Orange Account.

Ειμαι ευχαριστημενος. Δεν εχω προβλημτιστει μεχρι στιγμης καθολου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: UK/Swiss accounts in Euro 05 Μαϊ 2015 13:32 #31

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
just Jim έγραψε:
Εχω λογαριασμο στην ING Λουξεμβουργου. Με Debit, χαμηλες χρεωσεις και τιποτε το ιδιαιτερο σε προυποθεσεις. Συγκεκριμενα εχω τον Orange Account.

Ειμαι ευχαριστημενος. Δεν εχω προβλημτιστει μεχρι στιγμης καθολου.
Άνοιξες λογαριασμό απομακρυσμένα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

UK/Swiss accounts in Euro 05 Μαϊ 2015 17:57 #32

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Δοκίμασα να ανοίξω online Orange Account, αλλά στο 1ο βήμα δεν είχε επιλογή για διεύθυνση κατοικίας εκτός Benelux & Germany.
just Jim έγραψε:
Εχω λογαριασμο στην ING Λουξεμβουργου. Με Debit, χαμηλες χρεωσεις και τιποτε το ιδιαιτερο σε προυποθεσεις. Συγκεκριμενα εχω τον Orange Account.

Ειμαι ευχαριστημενος. Δεν εχω προβλημτιστει μεχρι στιγμης καθολου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

UK/Swiss accounts in Euro 05 Μαϊ 2015 23:08 #33

  • just Jim
  • Το Άβαταρ του/της just Jim
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Απομακρυσμενα ανοιξα αλλα οχι τωρα, στα μεσα του 2013. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

UK/Swiss accounts in Euro 09 Ιουν 2015 18:36 #34

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Προθερμαίνω για Swiss account.
Ξερει κανείς ελληνόφωνο διερμηνέα Γαλλικών σe Γενεύη, ή Γερμανικών στην Ζυρίχη (δεκτό pm)
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουν 2015 18:37 από miou (ΜΑΝΘΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα