Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 12 Απρ 2016 03:51 #91

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
kostello έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
kostello έγραψε:
Και αφου ολο αυτο τον καιρο με ειχαν μπλοκαρει και δεν μπορουσα να μπω στο ebanking τελικα μπηκα παλι...
ο ενας λογαριασμος ακουνητος οπως τον ειχα αφησει.
(τοσα χρονια καθημερινες κινησεις και απο την μια μερα στην αλλη ξαφνικα παγωνουν ολα)
ο λογαριασμος που ειχε τα κλειστα λεφτα ηταν 0. ειχαν παρει το deposit bond οπως αναφεροταν.
και ο αλλος λογαριασμος ειχε προσφατη κινηση με μεγαλο ποσο που ηταν καταθεση και επειτα μεταφορα σε καποιον με το ονομα μου!

Μεσα στο control panel ειχα 1 μυνημα το οποιο ελεγε οτι καπου τον Ιανουαριο το συστηα ειχε προβλημα και απολογουνταν για τυχον δυσκολιες προσβασης και οτι τα λεφτα παρεμειναν ασφαλες και κατι τετοια.
Ή για αυτο δεν μπορουσα να μπω ή με μπλόκαραν μολις τους είπα τι συνεβει.


Λέτε να μην μπορουσε να μπει επισης ο αλλος και εκανε αιτημα και ξεκλειδωσαν το account και ετσι μπαινω παλι και εγω?

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνουμε υποθέσεις για το τι μπορεί να συνέβη κάθε φορά.
Εξυπηρέτηση πελατών έχει αυτή η τράπεζα; Την ενημέρωσες και αν ναι ποια ήταν η απάντηση για όλες αυτές τις κινήσεις;
Αν δεν πήρες απάντηση, γιατί ακόμα το συζητάμε;
Καταγγελία και κλείσιμο κάθε λογαριασμού που έχεις στο όνομα σου.
Οι άνθρωποι είναι απροκάλυπτα επικίνδυνοι και όταν μπλέξεις παραπάνω (δεν στο εύχομαι) δεν θα μπορείς να ισχυριστείς άγνοια.

τα εχω πει στην τραπεζα. ειπαν θα διερευνησουν το θεμα και θα με ενημερωσουν.
οσο τους ακουσες εσυ αλλο τοσο τους ξαναακουσα εγω.

Εγω απλα κραταω το θεμα updated μιας και υπαρχουν καποια "νεα".

Καλά κάνεις και δίνεις update - έχει ενδιαφέρον να δούμε τι παίχτηκε αν ποτέ μάθουμε. Αλλά οι υποθέσεις περισσεύουν.
Επίσης νομίζω πως θα πρέπει να επιδιώξεις να μάθεις και όχι να περιμένεις πότε θα σε ενημερώσουν.
Φαίνονται κινήσεις χιλιάδων λιρών/ ευρώ whatever στο όνομα σου και κάθεσαι απαθής και περιμένεις ενημέρωση τους;!;!
Εύχομαι απλά να είναι λάθος που προήλθε από κάποια συνωνυμία (!!!) και όχι τίποτα διαφορετικό!! Όχι τίποτ' άλλο, έρχεται και η ανταλλαγή πληροφοριών τώρα επομένως το μόνο που σου λειπε είναι να κληθείς να δώσεις εξηγήσεις για....τις καταθέσεις σου και εισοδήματα από τόκους που ποτέ δεν δήλωσες στην ελληνική ΔΟΥ! Και δεν πιστεύω να νομίζεις πως θα πιστέψει κανείς πως δεν ήταν δικά σου!?
Τελευταία διόρθωση: 12 Απρ 2016 03:53 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), kostello

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 12 Απρ 2016 12:46 #92

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Σε ποια τράπεζα γίνονται όλα αυτά τα ωραία ξέρουμε;
Για τα υπόλοιπα μέλη, νομίζω ότι αυτή θα ήταν η πιο σημαντική πληροφορία!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 12 Απρ 2016 14:34 #93

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Πλακα πλάκα αν γίνει καμια ανταλλαγή πληροφοριών και δουνε τόσο μεγάλα ποσά σε κινήσεις την έβαψες! Αντε τώρα να αποδείξεις οτι δεν ειναι δικά σου. Να κρατάς την αλληλογραφία με τη τράπεζα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 12 Απρ 2016 14:44 #94

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
ermakos έγραψε:
Πλακα πλάκα αν γίνει καμια ανταλλαγή πληροφοριών και δουνε τόσο μεγάλα ποσά σε κινήσεις την έβαψες! Αντε τώρα να αποδείξεις οτι δεν ειναι δικά σου. Να κρατάς την αλληλογραφία με τη τράπεζα!

Φαίνεται να το έχει πάρει τόσο ελαφριά το θέμα που πιστεύω πως δεν θα έχει καν αλληλογραφία με την τράπεζα - στο τηλέφωνο θα τους μίλησε...

Εννοείται πως γραπτή αλληλογραφία επιβάλλεται.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 12 Απρ 2016 16:06 #95

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Το παρακολουθούσα κάμποσο καιρό το θέμα αυτό αλλά δεν ειχα χρονο να απαντησω. Μια απο τις πλεον ψευδεις δικαιολογιες των τραπεζων ειναι η συνωνυμια. Τετοιο θεμα δεν υπαρχει ηδη απο τα τελη της δεκαετιες του 90 (να μην πω απο αρχες 80). Ο πελατης ταυτοποιειται απο συγκεκριμενα μοναδικα αριθμητικα στοιχεια (ΑΔΤ- αρ. διαβατηριού, ΑΦΜ κοκ). Η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι απο ξεπλυμα μαυρου χρηματος ως χακερια. Απο εκει και περα, ο Θεος και η ψυχη των εμπλεκομενων μερων ξερει τι συμβαινει. Παρομοια περιπτωση ειχε τυχη σε πατερα φιλου μου που στην διαρκεια του μεγαλου παρτι του 99, του ειχαν χρεωσει στον λογαριασμου του 600χιλ δρχ σε μετοχες και το απεδωσαν σε συνωνυμια. Αυτος με την σειρα του ρωτησε καποιον συνταξιουχο τραπεζικο και του ειπε δεν γινεται με τιποτα και οτι καποια λαμογια παιχτηκε. Τεσπα, του επιστραφηκαν τα λεφτα και το αφησε εκει. Λογικα καποιος απο μεσα επαιζε ΧΑ και για καποιο λογο επελεξε τον λογαριασμο του πατερα του φιλου μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 13 Απρ 2016 02:54 #96

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
η τραπεζα για τον φιλο που ρωτησε ειναι HSBC.
δεν υπαρχει αλληλογραφια αφου η τραπεζα δεν απαντησε σε γραπτο μου μυνημα με το οποιο εξηγησα την περιπτωση απο την αρχη και ζητουσα εγραφη απαντηση.
δεν απαντησαν ποτε.
και στο τηλεφωνο που τους μιλησα δεν με πηραν ποτε πισω.
αν ηταν κατι τοσο ανυσηχιτικο ή κάποιο δικό τους λαθος γιατι δεν ταρακουνηθηκαν ?
αφου εξηγησα και γραπτως και τηλεφωνικως τι εχει συμβει δεν θα επρεπε να πουν
"για κατσε τι λεει αυτος? πρεπει να το ψαξουμε"

λες και το εχουν κανει επιτηδες ή καλυπτουν κατι και κανουν τους κινεζους.

Ετσι μου ερχετε να τα σηκωσω ολα επιτηδες για να προκαλεσω αντιδρασεις.
το θεμα ειναι οτι δεν εχω που να τα παω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 13 Απρ 2016 08:15 #97

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
kostello έγραψε:
το θεμα ειναι οτι δεν εχω που να τα παω
Αυτό είναι απογοητευτικό να το διαβάζω....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 13 Απρ 2016 12:19 #98

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Δηλαδή φτιάξανε το λάθος, μπλοκαρανε για λιγο το λογαριασμό, ανοιξε πάλι και πάλι βλέπεις το χρήμα?! Ή ανοιξε ενα λογαριασμό στην number26 και στέλνει (δε ξερω αν εχει sepa η αγγλια) ή αν έχεις κάρτα, τράβα απο ΑΤΜ και κράτα τα. Αν υπάρχει βρομοδουλειά δε θα στα ζητήσουν. (εγώ θα έστελνα πρίν ενα mail πάλι κι ας μήν απαντήσουν, και θα έλεγα οτι θα κάνω ανάληψη του ποσού, εφόσων πιστεύωουν οτι οι λογαριασμοί που ειναι σωστοι).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 13 Απρ 2016 17:55 #99

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
ermakos έγραψε:
Δηλαδή φτιάξανε το λάθος, μπλοκαρανε για λιγο το λογαριασμό, ανοιξε πάλι και πάλι βλέπεις το χρήμα?! Ή ανοιξε ενα λογαριασμό στην number26 και στέλνει (δε ξερω αν εχει sepa η αγγλια) ή αν έχεις κάρτα, τράβα απο ΑΤΜ και κράτα τα. Αν υπάρχει βρομοδουλειά δε θα στα ζητήσουν. (εγώ θα έστελνα πρίν ενα mail πάλι κι ας μήν απαντήσουν, και θα έλεγα οτι θα κάνω ανάληψη του ποσού, εφόσων πιστεύωουν οτι οι λογαριασμοί που ειναι σωστοι).

Πολυ εξυπνη προσεγγιση. Και φυσικα να κρατησει την αλληλογραφια τοσο σε ηλεκτρονικη οσο και σε εκτυπωμενη μορφη. Μονο να προσεξει τις διατυπωσεις στο γραμμα του και να ειναι σε αψογα αγγλικα, ωστε να μην χωρουν παρανοησεις (It came to my attention this and this..............I am planning to do this.............what do you suggest..... Should there be any problem, please let me know και τα ρεστα)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα