Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: Επιστροφή χρημάτων ή όχι;

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 29 Οκτ 2016 15:48 #37

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Ιωάννου (Ιωάννης) έγραψε:

Μετά από συναντήσεις με τους διευθυντές των τραπεζών
( και των 5 τραπεζών που έχουν απομείνει )
όπου μου πρότειναν διάφορες επενδύσεις ,
( από ομόλογα , έως αγορά χρυσού )
μείναμε στο ότι το επόμενο βήμα θα ήταν να μου περάσουν με email ,
πληροφοριακό υλικό , για τα επενδυτικά τους προϊόντα , προκειμένου να το μελετήσω , και να αποφασίσω , ώστε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
Παράλληλα , τους έδωσα ότι μου ζητήθηκε , όπως π.χ. εκκαθαριστικά εφορίας κλπ.

Αποτέλεσμα.
Έχουν περάσει 2 εβδομάδες και από την πλευρά τους ούτε φωνή , ούτε ακρόαση.

Τόσα χρόνια, δεν μου έχουν στείλει ΠΟΤΕ γραπτώς ή ηλεκτρονικά πληροφοριακό υλικό (κι ας έχω παρόμοιο προφίλ με εσένα κι έχω συζητήσει κατά καιρούς για διάφορες επενδύσεις). Μιλάω και για τις καλές εποχές, αλλά και για τώρα που με έχουν ενοχλήσει για να επιστρέψω τα λεφτά μου.
Μόνο τηλεφωνικά ή κατ'ιδίαν, καμία άλλη μορφή επικοινωνίας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 29 Οκτ 2016 22:15 #38

  • Ιωάννου (Ιωάννης)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννου (Ιωάννης)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Πω-πω….
Πληθώρα απαντήσεων ( ευχαριστώ όλους )
Και απαντώ με την σειρά….

Φίλε Σοτο….
Στην έρευνα που έχω κάνει , ( και συνεχίζω να κάνω , )
έχω αποκλείσει τους μεσίτες…
Και αυτό διότι από την αρχή της έρευνας ,
διέκρινα την λαμογια τους σε όλο της το μεγαλείο….
Ξεκίνησα την έρευνα αρχές 8ου / 16 και
έχω δει μέχρι σήμερα περί τα 70 ακίνητα….
στην περιφέρεια της αττικής και πάντα εκτός αστικού ιστού.
Τα περισσότερα με προβλήματα , άλλα με 2- 3 προσημειώσεις ,
άλλα με πολεοδομικές παρανομίες ,( που ο πωλητής ισχυρίστηκε ότι θα τις ταχτοποιήσει , αλλά δεν έχει τώρα τα χρήματα )
άλλα κακής ποιότητας κατασκευής ,και άλλα με χείριστο σχεδιασμό…
Απογοήτευση…
Σε ορισμένες καλούτσικες περιπτώσεις ( 2-3 ) που εξέφρασα το ενδιαφέρον να προχωρήσω ,
οι πωλητές , αύξησαν τις τιμές ,
με την δικαιολογία ότι τους παρουσιάστηκε καλύτερη προσφορά….
Και κοντά σε όλα αυτά , βρέθηκαν και πωλητές οι οποίοι ζήτησαν να μην
γίνει η συναλλαγή με μετρητά .
Σου περιγράφω το τι έχω συναντήσει , την εικόνα της αγοράς ,
και όχι κάτι που έβγαλα από το μυαλό μου.
( γιατί να το κάνω άλλωστε , δεν έχω χρόνο για χάσιμο , βοήθεια χρειάζομαι , )
Δεν έχω λόγο να γράφω εδώ πράγματα που δεν ισχύουν .

Εν πάση περιπτώσει , προκειμένου να είμαι έτοιμος για ένα τέτοιο ενδεχόμενο συμφωνίας , θεώρησα σωστό να επικοινωνήσω με τις τράπεζες…
Την συνέχεια την περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ.

Και όχι , δεν είμαι ούτε Βούλγαρος , ούτε ρομα…..
Τα στοιχεία που ζητάς
( -Αντικειμενική ακινήτου -Συμφωνηθέν τίμημα -Έξοδα μεταβίβασης (φόρος) -Έξοδα συμβολαίου ) αφ ενός ποικίλουν , και αφ ετέρου δεν θαθελα να τα αναφέρω…

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,
διαβάζω τις εδώ δημοσιεύσεις σου και εκτιμώ την γνώμη σου…

Ο φίλος insideinfo (ruud) έγραψε :

Δανειζονται φθηνοτερα απο την εκτ απ οτι απο εσενα

κι εμένα εκεί πηγαίνει το μυαλό μου , στο ότι οι τράπεζες , δανείζονται ποιο φτηνά από την ΕΚΤ , και για αυτό μας έχουν γραμμένους…..
Πάντως την βασική τους αποστολή , που είναι το να είναι μοχλός ανάπτυξης ,
δεν την εκτελούν…
Ούτε αξιοποιούν τις καταθέσεις μας ,
και κατά συνέπεια δεν προσφέρουν ρευστότητα σε επιχειρήσεις ,
που ενδεχομένως είναι βιώσιμες…
Έχουν καταλήξει να είναι παραρτήματα της εφορίας….και τίποτε περισσότερο.

Ο φίλος gus (gus326) έγραψε…
Ξοδεύτηκαν. 0,8% σιγά μη δανείζονται φθηνότερα.
Δίκιο έχεις , αλλά πως αλλιώς να το εξηγήσει κανείς ???

Ο Loukas εγραψε :
Εδώ ψήνεται νέο μνημόνιο, που σημαίνει έτοιμο, ζεστό χρήμα θα προσγειωθεί στα ταμεία των τραπεζών. Με εμάς θα ασχολούνται? Εμείς χρησιμεύουμε μόνο στην αποπληρωμή των μνημονίων.
Οι τράπεζες έπρεπε να κλείσουνε το 2010.

Συμφωνώ φίλε , το έγραψα και ποιο πάνω ,
δεν εκτελούν την δουλειά για την οποία δημιουργήθηκαν …..

Ο PantelisP (Pantelis Panagiotidis) έγραψε :

το ενδεχόμενο να γινει κούρεμα/bail-in μεσα στο επόμενο 12-18μηνο και να φοβούνται οτι αν χάσεις περιουσία θα κινηθείς νομικά για την παραπλάνηση που σου έκαναν ώστε να καταθέσεις τα χρήματα σου σε ενα (κρυφά απο τα ματια/αυτιά του απλού πολιτη) πτωχευμένο ίδρυμα , δεν σου περνά απ το μυαλό ?

εχουν γίνει παρόμοια με αυτά. πχ. δάνεια σε ελβετικό φράγκο , πχ επενδυσεις σε μετοχές και ομόλογα μετά απο προτροπή "συμβουλων επενδύσεων" που κυκλοφορούσαν στα τραπεζικά καταστήματα. Η τραπεζα τηε Ελλαδος για να προστατευσει τον κόσμο απο τέτοιες συνέπειες έχει κάνει υποχεωτικό πριν απο κάθε επένδυση ο επενδυτης να κάνει τεστ για το φορολογικό προφιλ του και να υπογραφει την αποποίηση ευθύνης για τον επενδυτικό ρίσκο της τραπεζας. Αλλα για τις καταθέσεις ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο.

Γι αυτό έμπειροι τραπεζικοί υπάλληλοι κρατάνε αμυντική στασή και δεν σε πρήζουν να τους πας πισω το μετρητό. Εχουν δει πολλά και φοθούνται οτι αν πας σε δικαστήριο με τηλεφωνικές κλήσεις και email μπορεί να κερδίσεις.

Φίλε παντελή αυτό το ενδεχόμενο όχι δεν μου πέρασε από το μυαλό ….

Ο George (georgetsl) έγραψε..

Φίλε Γιάννη σχετικά με το ερώτημά σου να σου γνωρίσω οτι η τοποθέτηση σε επενδυτικά προϊόντα που συζητήσατε δεν είναι κατάθεση με την έννοια οτι δεν προσμετράτε στις καταθέσεις των τραπεζών. Εξακολουθούν και είναι αξίες εκτός συστήματος.

Σε ότι αφορά την αγορά που θες να κάνεις, αυτή γίνετε με πάρα πολλούς τρόπους. Πρέπει να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να αποφύγεις και τι να πετύχεις.

Φίλε George
Οι επαφές μου με τις τράπεζες είχαν μόνο πληροφοριακό χαρακτήρα
Τα επενδυτικά και λοιπά προϊόντα δεν με ενδιαφέρουν ,
άλλωστε πάντα τα θεωρούσα τοξικά και επικίνδυνα.
Μου προτάθηκαν από τους τραπεζικούς υπάλληλους ,και απλώς τα ανέφερα ,
με την έννοια ότι ενώ ζητούν νέο χρήμα , από την άλλη δεν το κυνηγούν…..

Όσον αφορά το τι θέλω να αποφύγω και να πετυχω ?
α ) Θέλω να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου , με την μικρότερη δυνατή κατάθεση σε τράπεζα , για τους λόγους που είπαμε όλοι ποιο πάνω
β ) Να διατηρήσω κατά το δυνατόν όσο ποιο ψηλά μπορώ τα επίπεδα του σχηματισθέντος από τα προηγούμενα χρόνια κεφαλαίου προς ανάλωση ,
ώστε να μπορώ να δικαιολογήσω μελλοντικά το όποιο πόθεν εσχες κληθώ να δικαιολογήσω .

Ο Filoxrimatos έγραψε..

Τόσα χρόνια, δεν μου έχουν στείλει ΠΟΤΕ γραπτώς ή ηλεκτρονικά πληροφοριακό υλικό (κι ας έχω παρόμοιο προφίλ με εσένα κι έχω συζητήσει κατά καιρούς για διάφορες επενδύσεις). Μιλάω και για τις καλές εποχές, αλλά και για τώρα που με έχουν ενοχλήσει για να επιστρέψω τα λεφτά μου.
Μόνο τηλεφωνικά ή κατ'ιδίαν, καμία άλλη μορφή επικοινωνίας.

Οκ Φίλε , καταλαβαίνω συνεπώς ότι πρόκειται περί πάγιας τακτικής ,
που δεν θα έπρεπε να με παραξενεύει

Ζητώ συγγνώμη από όλους για το μακροσκελές αυτού του ποστ……
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 02:11 #39

  • Ιωάννου (Ιωάννης)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννου (Ιωάννης)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Οκ φίλε Γιώργο μάλλον σε μπέρδεψα…
Διευκρινίζω λοιπόν :
α ) Επενδύσεις έκανα παλαιοτέρα.
Τώρα το θεωρώ λιαν επικίνδυνο και δεν πλησιάζω.
Για να το κάνω θα έπρεπε να καταθέσω χρήμα , αφού οι λογαριασμοί είναι άδειοι…
β ) Επισκέφτηκα τις τράπεζες για βολιδοσκόπηση …
διότι σε 2-3 περιπτώσεις ο πωλητής δεν ήθελε μετρητά…
Ναι υπήρξαν και τέτοιοι…….
Και εμένα με παραξένεψε αυτό διότι την εξόφληση με μετρητό
την θεωρούσα πρόσθετο διαπραγματευτικό μου ατού ,
στο παζάρι του τελικού τιμήματος…
Συνεπώς θα έπρεπε , κατά κάποιο τρόπο ,να προετοιμαστώ σχετικά ,
και να έχω μια πρώτη εικόνα για τον τρόπο με τον οποίο
θα με αντιμετωπίσουν οι τράπεζες
όταν θα εμφανιστώ με κάποια μετρητά προς κατάθεση….
( σημείωσε ότι έχω τα πρωτότυπα αναληπτηρια )
γ ) Οι υπάλληλοι των τραπεζών , προσπάθησαν να στρέψουν το ενδιαφέρον μου προς επενδυτικά προϊόντα , και εγώ θέλοντας να κάνω την δουλειά μου ,
( να δω τι παίζει ιδίοις ομασι ) δεν τους το ξέκοψα…..
δ ) Οι υπάλληλοι της τράπεζας ζήτησαν το email μου για να στείλουν υλικό.
Δεν ξανακούστηκαν. Αυτό θεώρησα ότι δεν είναι φυσικό , και αυτό επισημαίνω.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις για την τιμή στο συμβόλαιο κλπ τα γνωρίζω ,
και για αυτό δεν θέλω να πληρώσω μέσω τραπέζης το σύνολο του ποσού….
BTW , παλιότερα είχα ακούσει ότι η εφορία αποδέχεται τιμή πώλησης,
μικρότερη της αντικειμενικής ( υποθέτω αρκεί να μην βγάζει μάτι )

Ελπίζω να μην σε ξαναμπερδεψα….
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 03:35 #40

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ιωάννου (Ιωάννης) έγραψε:
Φίλε Σοτο….
Στην έρευνα που έχω κάνει , ( και συνεχίζω να κάνω , ) έχω αποκλείσει τους μεσίτες…
Και αυτό διότι από την αρχή της έρευνας , διέκρινα την λαμογια τους σε όλο της το μεγαλείο….
Ξεκίνησα την έρευνα αρχές 8ου / 16 και έχω δει μέχρι σήμερα περί τα 70 ακίνητα….
στην περιφέρεια της αττικής και πάντα εκτός αστικού ιστού.
Τα περισσότερα με προβλήματα , άλλα με 2- 3 προσημειώσεις, άλλα με πολεοδομικές παρανομίες ,( που ο πωλητής ισχυρίστηκε ότι θα τις ταχτοποιήσει , αλλά δεν έχει τώρα τα χρήματα ) άλλα κακής ποιότητας κατασκευής ,και άλλα με χείριστο σχεδιασμό…
Απογοήτευση…
Σε ορισμένες καλούτσικες περιπτώσεις ( 2-3 ) που εξέφρασα το ενδιαφέρον να προχωρήσω ,οι πωλητές , αύξησαν τις τιμές , με την δικαιολογία ότι τους παρουσιάστηκε καλύτερη προσφορά….
Και κοντά σε όλα αυτά , βρέθηκαν και πωλητές οι οποίοι ζήτησαν να μην γίνει η συναλλαγή με μετρητά .
Σου περιγράφω το τι έχω συναντήσει , την εικόνα της αγοράς ,και όχι κάτι που έβγαλα από το μυαλό μου.
( γιατί να το κάνω άλλωστε , δεν έχω χρόνο για χάσιμο , βοήθεια χρειάζομαι , )
Δεν έχω λόγο να γράφω εδώ πράγματα που δεν ισχύουν .

Εν πάση περιπτώσει , προκειμένου να είμαι έτοιμος για ένα τέτοιο ενδεχόμενο συμφωνίας , θεώρησα σωστό να επικοινωνήσω με τις τράπεζες…
Την συνέχεια την περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ.

Και όχι , δεν είμαι ούτε Βούλγαρος , ούτε ρομα…..
Τα στοιχεία που ζητάς ( -Αντικειμενική ακινήτου -Συμφωνηθέν τίμημα -Έξοδα μεταβίβασης (φόρος) -Έξοδα συμβολαίου ) αφ ενός ποικίλουν , και αφ ετέρου δεν θαθελα να τα αναφέρω…

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,
διαβάζω τις εδώ δημοσιεύσεις σου και εκτιμώ την γνώμη σου…

Εγώ σ' ευχαριστώ για την καλή σου κουβέντα.

Και άσε με να βάλω (κάπως) τα πράματα σε μια σειρά, σε ότι με αφορά τουλάχιστον.
ΜΟΝΟ στην περίπτωση που το "Ιωάννης Ιωάννου" είναι το πραγματικό σου όνομα δικαιολογείται η... μυστικοπάθεια σου. Διότι αν είναι, θεωρητικά, μπορεί κάποιος να ψάξει να σε βρει.
Σε ρώτησα γι' αυτά τα (4) νούμερα, γιατί -πως να το κάνουμε- αλλιώς αντιμετωπίζεται μια αγορά γκαρσονιέρας στα Σεπόλια ή τα Λιόσια που πουλιέται σήμερα 8.000 ευρώ, και αλλιώς μια μονοκατοικία στην Εκάλη των 800.000 ευρώ. Υπάρχουν κι απ' τα δύο είδη, ξέρεις. Και όλα τα ενδιάμεσα, βεβαίως.

Για τους μεσίτες δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο. Οι μεσίτες (ιδίως οι "μεγάλοι"), είναι επαγγελματίες. Αυτό σημαίνει ότι 1) δεν θα χαρίσουν κανένα κάστανο (σε κανέναν) αλλά και 2) δεν θα κάνουν σαλτιμπαγκισμούς που θα τους εκθέσουν. Η αμοιβή των "μεσιτών" είναι (νομίζω) καθορισμένη από νόμο, και καθορίζεται σε ποσοστό επί αξίας, ή αριθμό μισθωμάτων (αν πρόκειται για μεσιτεία μίσθωσης) ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι με έναν επαγγελματία (κάθε είδους) είσαι σε θέση (κι εσύ, και ο καθένας) να κάνει μια ΣΥΜΦΩΝΙΑ, της οποίας την τήρηση μπορείς να απαιτήσεις. Νομίζω (αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι η αμοιβή του μεσίτη για μεταβιβάσεις ακινήτων είναι κατ' αρχάς 2% από έκαστο των συμβαλλομένων (αγοραστής-πωλητής, σύνολο 4%) αλλά επίσης ότι αυτό δεν είναι απόλυτο (βάσει του νόμου). Δηλαδή μπορείς να του πεις "Εγώ θα σου δώσω 1%. Θέλεις?" Δεν μπορεί να σε πάει δικαστικά, αν έχει ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ σ' αυτό.

Όμως, με την κατάσταση που υπάρχει τώρα (και εδώ και 4-5 χρόνια) στην κτηματαγορά, οι μεσίτες βαράνε μύγες, και οι αγοραστές (σαν και σένα) είναι σε πολύ πλεονεκτική θέση (γιατί δεν υπάρχουν πολλοί), οπότε μπορούν να επιβάλλουν τους όρους τους. Και στους πωλητές, αλλά και στους μεσίτες.
Δε θέλεις έτσι? Άντε γεια!

Από κει και πέρα, ίσως διάφοροι να προσπαθήσουν να σε παγιδεύσουν. Π.χ. να σου ζητάνε λεφτά ΧΩΡΙΣ να έχεις πουλήσει κάτι (μιλάω για πελάτη του μεσίτη πωλητή). Πως? Να σου πει κάποια στιγμή "Ξέρετε, κάναμε κάποια έξοδα για το ακίνητο σας, βάλαμε αγγελίες, ρωτήσαμε στο δήμο, πήγαμε στο υποθηκοφυλάκιο", ό,τι δικαιολογία μπορείς να φανταστείς, και να σου ζητάνε "αμοιβή" για τις υπηρεσίες τους.
Και λοιπόν?
Κι εγώ μπορώ να σου ζητήσω αμοιβή γι' αυτά που κάθομαι και σου γράφω τώρα. Θα μου τη δώσεις?

"Κακοί" πωλητές βεβαίως μπορεί να υπάρξουν. Και είμαι σίγουρος ότι συνάντησες. Και σ' αυτούς όμως, η απάντηση είναι η ίδια:
Δε θέλεις έτσι? Άντε γεια!

;) Το... Βούλγαρος και Ρομά το έγραψα γιατί έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι αυτές οι... ειδικότητες εντοπίζονται στην προώθηση πλαστών χαρτονομισμάτων.

Αν κάποιος καλόπιστος, και με ενδιαφέρον να πουλήσει άνθρωπος έχει πράγματι πρόβλημα με την γνησιότητα/πλαστότητα χαρτονομισμάτων, η λύση υπάρχει:
Δείξ' του αυτό
www.allaboutprint.gr/pro-40-mix-euro-ani...xartonomismatwn.html
και πες του να πάει να πάρει ένα. Κι οι τράπεζες τέτοια έχουν. Υπάρχουν από 40, ως 1.000 ευρώ, άμα θέλει να του φύγει ο φόβος.
Σπίτι πουλάει, ας κάνει μια επένδυση για την ασφάλεια του. :lol:

Για τις περιπτώσεις με προβλήματα (πολεοδομικά ή προσημειώσεων) υπάρχουν λύσεις. Κάνεις προσύμφωνο, στο οποίο όλα αυτά φαίνονται, όπως φαίνονται και το πως θα επιλυθούν. Μέρος του τιμήματος αγοράς (που εσύ θα πληρώσεις) θα πάει σ' αυτά. Και θα θεωρείται ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ του συνολικού τιμήματος, με εγγραφή δικιάς σου προσημείωσης στο ακίνητο για την "προκαταβολή" που δίνεις.
Αν έχεις λόγους να πιστεύεις (και γιατί να μην έχεις δηλαδή) ότι αυτός ΔΕΝ θα δώσει τα λεφτά των προσημειώσεων και της πολεοδομίας εκεί, αλλά θα τα φάει στο καζίνο ή θα πάρει γάλα για τα παιδιά του, γράφεις στο προσύμφωνο ότι θα τα πληρώνεις εσύ κατ' ευθείαν όπου πρέπει (τράπεζες, μηχανικοί, υπεχωδε, κλπ).
Για όλα υπάρχει λύση.
Αλλά αυτά που σου λέω μπορεί να έχουν κάποιο νόημα αν θέλεις να αγοράσεις ένα σπίτι που κάνει 1 μύριο, ενώ τι νόημα να έχουν, αν μιλάμε για ένα των 8.000?
Γι' αυτό (σου είπα) ότι πρέπει να ξέρουμε για τι πράμα μιλάμε.

Αυτά.
Καλή συνέχεια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 03:44 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Αυτό το είδα μετά το προηγούμενο γραπτό μου.
Ιωάννου (Ιωάννης) έγραψε:
παλιότερα είχα ακούσει ότι η εφορία αποδέχεται τιμή πώλησης,
μικρότερη της αντικειμενικής

Όχι, δεν ισχύει.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ για τον υπολογισμό του φόρου μεταβίβασης, δεν ξέρω τι ισχύει για το πόθεν έσχες. Αλλά νομίζω ούτε και γι' αυτό.

Αλλιώς ο Εσκομπάρ θα αγόραζε το Χίλτον 200 εκ, θα έγραφε στα συμβόλαια 200.000, και θα είχε ξεπλύνει (φορολογικώς) τα 199.800.000.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 03:49 #42

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Πρόσφατα γνωστός μου αγόρασε διαμέρισμα στην Αθήνα αξίας 80.000€ . Έδωσε στο συμβολαιογράφο 1000€ και 300€ στο υποθηκοφυλάκειο / Κτηματολόγιο. Σύμφωνα δηλαδή με το νόμο ο αεριτζής μεσίτης θα πρέπει να πάρει 1600€ ενώ ο συμβολαιογράφος που έχει φάει όλη του τη ζωή στα θρανία λιγότερο ;;; Αίσχος...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 04:37 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
kathrine έγραψε:
Πρόσφατα γνωστός μου αγόρασε διαμέρισμα στην Αθήνα αξίας 80.000€ . Έδωσε στο συμβολαιογράφο 1000€ και 300€ στο υποθηκοφυλάκειο / Κτηματολόγιο. Σύμφωνα δηλαδή με το νόμο ο αεριτζής μεσίτης θα πρέπει να πάρει 1600€ ενώ ο συμβολαιογράφος που έχει φάει όλη του τη ζωή στα θρανία λιγότερο ;;; Αίσχος...

Όπως το λες.

"Σύμφωνα με το νόμο".

Κατά τα λοιπά, μας πειράζουν οι μεταρρυθμίσεις που θέλουν να μας επιβάλουν "αυτοί οι ξένιοι".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 21:39 #44

  • Ιωάννου (Ιωάννης)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννου (Ιωάννης)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Φίλε Soto

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου.

Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες διευκρινήσεις , διότι είναι αλήθεια ότι δεν είμαι λογοτέχνης , και ενδεχομένως τα γραπτά μου να προκαλούν σύγχυση.
Κάνω λοιπόν copy- paste στο γραπτό σου , και απαντώ με τους έγχρωμους χαρακτήρες.

ΜΟΝΟ στην περίπτωση που το "Ιωάννης Ιωάννου" είναι το πραγματικό σου όνομα δικαιολογείται η... μυστικοπάθεια σου. Διότι αν είναι, θεωρητικά, μπορεί κάποιος να ψάξει να σε βρει.
Φυσικά και δεν είναι το πραγματικό μου όνομα και όχι δεν είμαι μυστικοπαθής .

Σε ρώτησα γι' αυτά τα (4) νούμερα, γιατί -πως να το κάνουμε- αλλιώς αντιμετωπίζεται μια αγορά γκαρσονιέρας στα Σεπόλια ή τα Λιόσια που πουλιέται σήμερα 8.000 ευρώ, και αλλιώς μια μονοκατοικία στην Εκάλη των 800.000 ευρώ. Υπάρχουν κι απ' τα δύο είδη, ξέρεις. Και όλα τα ενδιάμεσα, βεβαίως.
Κατάλαβα τον λόγο της ερώτησης σου . Δεν παρέθεσα τα στοιχεία που ανέφερες , διότι , ας πούμε ότι αποφεύγω να προκαλώ.
Τώρα όσον αφορά την αξία του ακινήτου , έχω την φιλοσοφία του ότι , τέτοιες αγορές δεν τις κάνουμε κάθε μέρα , άρα θα πρέπει να είναι κάτι καλό
( ο καθένας κρίνει το καλό με τα δικά του πάντα μέτρα και σταθμά )
Για εμένα καλό σημαίνει ,πχ το να είναι σε καλή περιοχή , να είναι καλή κατασκευή ,
να είναι καλοσχεδιασμένο κλπ κλπ .
Παράλληλα να διατηρήσει κατά το δυνατόν την αξία του στην πορεία του χρόνου ,
και κυρίως να καλύπτει τις ανάγκες μου.
Αν και απ ότι έχω καταλάβει είσαι άνθρωπος των αριθμών , νομίζω ότι τα παραπάνω σε βοηθούν να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται για γκαρσονιέρα στα Λιόσια.

Για τους μεσίτες δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο. Οι μεσίτες (ιδίως οι "μεγάλοι"), είναι επαγγελματίες. Αυτό σημαίνει ότι 1) δεν θα χαρίσουν κανένα κάστανο (σε κανέναν) αλλά και 2) δεν θα κάνουν σαλτιμπαγκισμούς που θα τους εκθέσουν. Η αμοιβή των "μεσιτών" είναι (νομίζω) καθορισμένη από νόμο, και καθορίζεται σε ποσοστό επί αξίας, ή αριθμό μισθωμάτων (αν πρόκειται για μεσιτεία μίσθωσης) ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι με έναν επαγγελματία (κάθε είδους) είσαι σε θέση (κι εσύ, και ο καθένας) να κάνει μια ΣΥΜΦΩΝΙΑ, της οποίας την τήρηση μπορείς να απαιτήσεις. Νομίζω (αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι η αμοιβή του μεσίτη για μεταβιβάσεις ακινήτων είναι κατ' αρχάς 2% από έκαστο των συμβαλλομένων (αγοραστής-πωλητής, σύνολο 4%) αλλά επίσης ότι αυτό δεν είναι απόλυτο (βάσει του νόμου). Δηλαδή μπορείς να του πεις "Εγώ θα σου δώσω 1%. Θέλεις?" Δεν μπορεί να σε πάει δικαστικά, αν έχει ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ σ' αυτό.

Και εδώ έχεις δίκιο σε γενικές όμως γραμμές μόνο.
Διότι ο αγοραστής επιλέγει το ακίνητο , αλλά δεν γνωρίζει αν αυτό μεσιτεύετε από τον καλό επαγγελματία που αναφέρεις…

Το κόστος της μεσιτείας είναι αυτό που αναφέρεις 2 + 2 %....
Το θεωρώ απαράδεκτα υψηλό , και κατά κάποιο τρόπο ….νταβατζηλίκι….
Υποτίθεται ότι τις τιμές των αγαθών τις καθορίζει η αγορά ( προσφορά και ζήτηση )
Στην συγκεκριμένη αγορά τις τιμές τις καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό οι συγκεκριμένοι επαγγελματίες του είδους…..που τόσο στο παρελθόν
( τα λεγόμενα καλά χρόνια ) όσο και τώρα δημιούργησαν και φούσκες και στρεβλώσεις ….

Όμως, με την κατάσταση που υπάρχει τώρα (και εδώ και 4-5 χρόνια) στην κτηματαγορά, οι μεσίτες βαράνε μύγες, και οι αγοραστές (σαν και σένα) είναι σε πολύ πλεονεκτική θέση (γιατί δεν υπάρχουν πολλοί), οπότε μπορούν να επιβάλλουν τους όρους τους. Και στους πωλητές, αλλά και στους μεσίτες.
Σε όσες περιπτώσεις προσπάθησα να το διαπραγματευτώ , σκόνταψα σε τοίχο…..

Δε θέλεις έτσι? Άντε γεια!
Αυτό έχω πη κι εγώ , και με αυτό πορεύομαι , έχοντας αποκλείσει τους μεσίτες…

Από κει και πέρα, ίσως διάφοροι να προσπαθήσουν να σε παγιδεύσουν. Π.χ. να σου ζητάνε λεφτά ΧΩΡΙΣ να έχεις πουλήσει κάτι (μιλάω για πελάτη του μεσίτη πωλητή). Πως? Να σου πει κάποια στιγμή "Ξέρετε, κάναμε κάποια έξοδα για το ακίνητο σας, βάλαμε αγγελίες, ρωτήσαμε στο δήμο, πήγαμε στο υποθηκοφυλάκιο", ό,τι δικαιολογία μπορείς να φανταστείς, και να σου ζητάνε "αμοιβή" για τις υπηρεσίες τους.
Συνεπώς συμφωνείς μαζί μου στο ότι ο χώρος φιλοξενεί πολλά λαμογια…..
Και επειδή όπως πολύ σωστά σε άλλο γραπτό σου παλιότερα έχεις γράψει το περίφημο « ου μπλέξεις » , καλό είναι να τους έχεις ‘ στην απέξω…’

Και λοιπόν?
Κι εγώ μπορώ να σου ζητήσω αμοιβή γι' αυτά που κάθομαι και σου γράφω τώρα. Θα μου τη δώσεις?
Έχω την εντύπωση ότι δεν μου απαντάς προσδοκώντας κάποια αμοιβή….

"Κακοί" πωλητές βεβαίως μπορεί να υπάρξουν. Και είμαι σίγουρος ότι συνάντησες. Και σ' αυτούς όμως, η απάντηση είναι η ίδια:
Δε θέλεις έτσι? Άντε γεια!
Έτσι ακριβώς πορεύομαι , αλλά δουλειά δεν έχω καταφέρει να κάνω……

Το... Βούλγαρος και Ρομά το έγραψα γιατί έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι αυτές οι... ειδικότητες εντοπίζονται στην προώθηση πλαστών χαρτονομισμάτων.
Είναι κάτι που δεν γνώριζα , έτσι κι αλλιώς το εξέλαβα ως αστείο

Αν κάποιος καλόπιστος, και με ενδιαφέρον να πουλήσει άνθρωπος έχει πράγματι πρόβλημα με την γνησιότητα/πλαστότητα χαρτονομισμάτων, η λύση υπάρχει:
Δείξ' του αυτό
www.allaboutprint.gr/pro-40-mix-euro-ani...xartonomismatwn.html
και πες του να πάει να πάρει ένα. Κι οι τράπεζες τέτοια έχουν. Υπάρχουν από 40, ως 1.000 ευρώ, άμα θέλει να του φύγει ο φόβος.
Σπίτι πουλάει, ας κάνει μια επένδυση για την ασφάλεια του.

Δεν έχω αμφιβολία στο ότι 2 άνθρωποι που θέλουν να συνεννοηθούν ,
θα βρουν λύση και σε αυτό…
Όμως το ανέφερα κυρίως για να επισημάνω ότι υπάρχει καχυποψία ,
ακόμη και για το μετρητό …..

Για τις περιπτώσεις με προβλήματα (πολεοδομικά ή προσημειώσεων) υπάρχουν λύσεις. Κάνεις προσύμφωνο, στο οποίο όλα αυτά φαίνονται, όπως φαίνονται και το πως θα επιλυθούν. Μέρος του τιμήματος αγοράς (που εσύ θα πληρώσεις) θα πάει σ' αυτά. Και θα θεωρείται ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ του συνολικού τιμήματος, με εγγραφή δικιάς σου προσημείωσης στο ακίνητο για την "προκαταβολή" που δίνεις.
Αν έχεις λόγους να πιστεύεις (και γιατί να μην έχεις δηλαδή) ότι αυτός ΔΕΝ θα δώσει τα λεφτά των προσημειώσεων και της πολεοδομίας εκεί, αλλά θα τα φάει στο καζίνο ή θα πάρει γάλα για τα παιδιά του, γράφεις στο προσύμφωνο ότι θα τα πληρώνεις εσύ κατ' ευθείαν όπου πρέπει (τράπεζες, μηχανικοί, υπεχωδε, κλπ).

Για όλα υπάρχει λύση.
Και πάλι συμφωνώ ……..Παρά ταύτα ……ου μπλέξεις…….


Αλλά αυτά που σου λέω μπορεί να έχουν κάποιο νόημα αν θέλεις να αγοράσεις ένα σπίτι που κάνει 1 μύριο, ενώ τι νόημα να έχουν, αν μιλάμε για ένα των 8.000?
Ορθόν…..Δεν μιλάμε για το δεύτερο…..

Γι' αυτό (σου είπα) ότι πρέπει να ξέρουμε για τι πράμα μιλάμε.

Και τώρα που απάντησα στις επισημάνσεις σου , θα ήθελα να κάνω
την εξής διευκρίνηση.

Το αρχικό μου γραπτό μου σε αυτό τον μίτο ‘’ Επιστροφή χρημάτων η όχι ‘’
Δεν είχε στόχο να αναφερθεί στις δυσκολίες μιας αγοράς ακινήτου….
Είπαμε , δεν είμαι πολύ καλός ( σε αντίθεση με εσένα ) στην διατύπωση του γραπτού λόγου ….
Το αρχικό μου γραπτό είχε ως στόχο να επισημάνει το ότι :
με αφορμή κάποια αγορά , ( εν προκειμένω ακινήτου , και άρα σεβαστού ποσού )
εξέτασα το ενδεχόμενο επιστροφής χρημάτων στο τραπεζικό σύστημα ,
και η αντιμετώπιση μου ήταν σαν να τους ανέθετα αγγαρεία…..

Η για να το πω αλλιώς , εσύ γράφεις ‘’ μακριά από τις τράπεζες ‘’
αλλά από τη άλλη και οι τράπεζες μας απωθούν……

Άρα γιατί να προχωρήσει κανείς σε ‘’ Επιστροφή χρημάτων ‘’ ?????
Ελπίζω να μην σε κούρασα……
Τελευταία διόρθωση: 30 Οκτ 2016 21:41 από Ιωάννου (Ιωάννης).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 30 Οκτ 2016 22:01 #45

  • Ιωάννου (Ιωάννης)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννου (Ιωάννης)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Φίλε George (georgetsl)

Ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση σου.

Απαντώ με τους εγχρώμους χαρακτήρες.

Αρχικά θα πρέπει να σου πω πως το να κρατάς μεγάλο ποσό μετρητών σπίτι ή θυρίδα δεν είναι σοφή επιλογή.
Δίκιο έχεις , αλλά το να τα βάλεις και σε τράπεζα δεν είναι και η καλύτερη λύση…..
Κακά τα ψέματα οι επιλογές είναι λίγες , και διαφοροποιούνται ανάλογα με τους στόχους και τα σχέδια καθενός από εμάς.


Σχεδόν πάντα ο υπέρμετρος φόβος δεν είναι καλός σύμβουλος.
Κι αυτό σωστό…..Αν και κάθε μέρα βομβαρδιζόμαστε από τα τρομολαγνικα κανάλια , δεν είμαι και από αυτούς που ‘’τσιμπανε ‘’

Επί του θέματος, εάν ο πωλητής δεν δέχεται μετρητά,
θα πρέπει να λάβει το επίσημο ποσό εντός Ελληνικής τράπεζας
Μα αυτό έγραψα και εγώ στο αρχικό μου ποστ……
και το υπερβάλλον στο εξωτερικό (και γιατί όχι εφόσον του δίνεις εκτός CC χρήματα).
Μα αυτό έγραψα και εγώ στο αρχικό μου ποστ……

Αυτοί θα ήταν οι όροι μου. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα προχωρούσα σε αγορά.
Συμφωνώ , έτσι κινούμαι…..

ΥΓ
Δεν ξέρω πόσο ιδιαίτερη μπορεί να είναι η περίπτωση σου ώστε να πρέπει να αγοράσεις ακίνητο. Αν πάντως είναι επενδυτική απόφαση (με την έννοια της διαφύλαξης ή διαφοροποίησης της περιουσίας) ή ακόμα και ιδιόχρησης μήπως να το ξανασκεφτείς.

Αντιλαμβάνομαι τις επιφυλάξεις σου , είναι όμως μια επιβεβλημένη κίνηση , και την έχω αποφασίσει….
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα