Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

ΘΕΜΑ: Capital control στην Nemea Bank

Re:Capital control στην Nemea Bank 30 Απρ 2016 17:14 #37

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Μήμπως τους παρέσυρε κανα τσακάλι απο το φόρουμ , οπως παλια ένας τύπος που έλεγε οτι η Βουλγαρία ειναι Ελβετία ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Capital control στην Nemea Bank 30 Απρ 2016 18:04 #38

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
gus326 έγραψε:
Ανδρέας (ani12345678) έγραψε:
gus326 έγραψε:
Είχα ανοίξει λογαριασμό πριν δυο χρονισ και έχω βάλει 10€. Λέτε να έχω πρόβλημα;
Προς τι η ειρωνεία? Υπάρχει κάποιος λόγος? Δεν σέβεσαι πως κάποιοι ίσως κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα? Λίγο ντροπή..

Ντροπή στο μυαλό τους που πάνε και βαζουνε τα λεφτά τους στο πουθενά. Η εντροπία του χρηματος όμως έτσι ειναι. Το χρημα πρέπει να κινείται.

Υπάρχουν και χειρότερα στο Ελλαδιστάν .. Εαν είσαι Αθηναίος , πηγαινε μια μέρα στην Ομόνοια να δεις πόσοι παίζουν τον παππά .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Capital control στην Nemea Bank 30 Απρ 2016 21:58 #39

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george123 έγραψε:
Υπάρχουν και χειρότερα στο Ελλαδιστάν .. Εαν είσαι Αθηναίος , πηγαινε μια μέρα στην Ομόνοια να δεις πόσοι παίζουν τον παππά.

Μόνο στην Ομόνοια?

Στην Ηρώδου Αττικού να δεις τι γίνεται:




ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital control στην Nemea Bank 01 Μαϊ 2016 21:49 #40

  • Newbie
  • Το Άβαταρ του/της Newbie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -4
Μετέφερα και εγώ σήμερα τα 250€ μου, αλλά δεν με αφήνει να προγραμματίσω μεταφορά άλλων 250€ για αύριο (μου βγάζει μήνυμα πως έχω υπερβεί το όριο μου - αν και δεν θα έπρεπε).
Σκέφτομαι να κάνω login κάθε μέρα και να στέλνω 250...έχει κανείς κάποια καλύτερη ιδέα για μεγαλύτερα ποσά;

Μήπως ξέρει κανείς:
- Εάν προγραμματίσω μεταφορά 1000€ θα την απορρίψει ή θα τη μοιρσει σε 4 μικρότερες μεταφορές;
- Υπήρχε καμία πληροφορία στο Ίντερνετ για προειδοποιήσεις από την ECB ή ήταν τελείως ξαφνικό;Να πω την αλήθεια τη θεωρούσα σιγουράκι...καλά να πάθω.
- 50k που έχω να τα κλαίω ή θα τα σώσω έστω και αργά; Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΚΕ Μάλτας να την αφήσει να βουλιάξει γιατί είναι λίγοι οι καταθέτες και δεν θα επηρεαστούν πολλοί;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital control στην Nemea Bank 01 Μαϊ 2016 22:30 #41

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
Newbie έγραψε:
Μετέφερα και εγώ σήμερα τα 250€ μου, αλλά δεν με αφήνει να προγραμματίσω μεταφορά άλλων 250€ για αύριο (μου βγάζει μήνυμα πως έχω υπερβεί το όριο μου - αν και δεν θα έπρεπε).
Σκέφτομαι να κάνω login κάθε μέρα και να στέλνω 250...έχει κανείς κάποια καλύτερη ιδέα για μεγαλύτερα ποσά;

Μήπως ξέρει κανείς:
- Εάν προγραμματίσω μεταφορά 1000€ θα την απορρίψει ή θα τη μοιρσει σε 4 μικρότερες μεταφορές;
- Υπήρχε καμία πληροφορία στο Ίντερνετ για προειδοποιήσεις από την ECB ή ήταν τελείως ξαφνικό;Να πω την αλήθεια τη θεωρούσα σιγουράκι...καλά να πάθω.
- 50k που έχω να τα κλαίω ή θα τα σώσω έστω και αργά; Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΚΕ Μάλτας να την αφήσει να βουλιάξει γιατί είναι λίγοι οι καταθέτες και δεν θα επηρεαστούν πολλοί;
χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτά που σου λέω πιστεύω ότι πρέπει να τα κάνεις 250 250
επίσης πιστεύω ότι επειδή πρόκειται για μία μόνο τράπεζα και όχι γενικευμένη κρίση ότι τα ποσά ή θα καλυφθούν ή θα μεταφερθούν σε άλλη τράπεζα και όλα αυτά εφόσον σταματήσει η λειτουργία της εν λόγω τράπεζας κάτι που δεν έχει γίνει ακόμα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital control στην Nemea Bank 02 Μαϊ 2016 05:15 #42

  • Panos (Vpanos)
  • Το Άβαταρ του/της Panos (Vpanos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
www.mijnkapitaal.be/obligaties-spaarverz...en-betrouwbare-bank/
ασφάλιση των τραπεζικών καταθέσεων στη Μάλτα
Νεμέα Τράπεζα υπάγεται στην Μάλτας εγγύησης των καταθέσεων και ως εκ τούτου εγγυάται 100.000 ευρώ για την εξοικονόμηση και τη διάρκεια λογαριασμών ανά πελάτη. Αλλά ποια είναι η Μάλτα εγγύησης των καταθέσεων αξίζει τώρα;

ισοδύναμο της Μάλτας του ταμείου προστασίας μας ονομάζεται το «Σχέδιο καταθετών Αποζημίωσης" (DCS). DCS χτίζει ένα ταμείο με το οποίο ο πελάτης μπορεί να καταβληθεί σε περίπτωση πτώχευσης μιας τράπεζας. Οι εισφορές στο ταμείο αυτό προέρχονται από τις συμμετέχουσες τράπεζες της Μάλτας. Υπάρχουν περίπου 25.

Το αμοιβαίο κεφάλαιο έχει ως στόχο να κρατήσει κεφάλαιο ύψους 1% του ανεξόφλητου υπολοίπου των καταθέσεων των τραπεζών που συμμετέχουν. Το τέλος του 2013 είχε καταβληθεί μόνο € 18.400.000, ενώ οι τράπεζες της Μάλτας είναι 70 εκατομμύρια "υπόσχεση". Αυτό συγκρίνεται με 40 δις ευρώ καταθέσεις σε τράπεζες της Μάλτας.


οργανισμός αξιολόγησης πιστοληπτικής ικανότητας Fitch θεωρεί πολύ πιθανό ότι το κράτος της Μάλτας θα παρέμβει για να σώσει τις μη βασικές τράπεζες ή καταθέσεις εγγύηση. Σύμφωνα με τη Fitch θα θα φέρει η Μάλτα είναι σε θέση να το κάνει αυτό μόνο για τις λεγόμενες ". Τράπεζες Πυρήνας» ή «συστημικές τράπεζες», οι οποίες είναι οι τράπεζες που απειλούν το σύνολο του χρηματοπιστωτικού συστήματος σε πτώχευση. Νεμέα Τράπεζα δεν είναι σαφώς σε αυτή την κατηγορία.
Τελευταία διόρθωση: 02 Μαϊ 2016 05:16 από Panos (Vpanos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opensource

Capital control στην Nemea Bank 02 Μαϊ 2016 05:36 #43

  • Μπάμπης (peg)
  • Το Άβαταρ του/της Μπάμπης (peg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Newbie έγραψε:
- 50k που έχω να τα κλαίω ή θα τα σώσω έστω και αργά; Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΚΕ Μάλτας να την αφήσει να βουλιάξει γιατί είναι λίγοι οι καταθέτες και δεν θα επηρεαστούν πολλοί;

Αν δεν τα έχεις σε προθεσμιακή, πιστεύω θα τα σώσεις, καθώς η τράπεζα θεωρώ ότι έχει λεφτά, μιας και δεν είναι λίγοι όσοι τα έκλεισαν για 4-5 χρόνια.
Κι εγώ έχω εκεί χρήματα, όμως πρόσφατα τα μετέφερα και ευτυχώς άφησα περίπου 15k. Κάθε μέρα από 250 και βλέπουμε
Τελευταία διόρθωση: 02 Μαϊ 2016 05:37 από Μπάμπης (peg).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital control στην Nemea Bank 02 Μαϊ 2016 12:59 #44

  • Νίκος (nikos73)
  • Το Άβαταρ του/της Νίκος (nikos73)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opensource

Capital control στην Nemea Bank 02 Μαϊ 2016 15:01 #45

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
Νίκος (nikos73) έγραψε:
πολύ καλή ενέργεια, αλλά δείχνει ότι ίσως είναι χοντρό το πρόβλημα.

η περίπτωση αυτή θα είναι ένα καλό crash test για πολλά πράγματα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα