Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 31 Αυγ 2012 16:14 #1

  • babis
  • Το Άβαταρ του/της babis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
καλημερα.εχω καποια χρηματα στο ττ. σκεφτομουνα μαλιστα ν'ανοιξω κι εναν λογαριασμο για τον πιτσιρικο μου (ττ μεγαλωνω) στην εν λογω τραπεζα. μπορει καποιος να μου πει τι γινεται στην περιπτωση ιδιωτικοποιησης? χανονται τα λεφτα ουσιαστικα με τη μη δυνατοτητα αναληψης, οπως ακουσα χθες απο εγκριτο οικονομολογο στην τηλεοραση? χανω απλα τα προνομια των καταθεσεων που μου παρειχε ως τραπεζα και θα προσαρμοστουν οι οροι στους ορους της τραπεζας-αγοραστη? τι αλλο μπορει να συμβει και τι θα κανατε στη θεση μου εν κατακλειδι?ευχαριστω εκ των προτερων
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 31 Αυγ 2012 18:16 #2

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Ο ΚΑΘΕ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟΣ ΛΕΕΙ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΠΕΡΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ.ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ''ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ'' ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΕΧΤRΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 31 Αυγ 2012 18:29 #3

  • utopia
  • Το Άβαταρ του/της utopia
Φίλε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .Η τράπεζα όντως θα ιδιωτικοποιηθεί αλλά δεν θα χάσεις σεντς, θα συνεχίσει να είναι όπως λειτουργεί τώρα, δεν έχεις να φοβάσαι απολύτως τίποτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 31 Αυγ 2012 20:03 #4

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Οσο κινδυνεύουν τα χρήματα σου σε οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα, ομοίως συμβαίνει και στο ΤΤ. Πάντως αυτό και η Αγροτική είχαν με μεγάλη διαφορά τους πιο αργούς υπαλλήλους που έχω συναντήσει σε τράπεζα. Παρόλα αυτά, την χειρότερη εντύπωση μου την εχει δώσει η Κύπρου, ίσως να φταίει και το συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 01 Σεπ 2012 13:34 #5

  • doseXrimaLeo
  • Το Άβαταρ του/της doseXrimaLeo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Είχα ξαναρωτήσει παλιότερα εδώ για το ΤΤ ( ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ) –ίσως είναι καλυτέρα να συγχωνευτούν τα νήματα από τον διαχειριστή-

Κάποιες απορίες ακόμα:
Αν πουληθεί εν τέλη το ΤΤ σε άλλη τράπεζα και εγώ έχω μια προθεσμιακή με y επιτόκιο που δεν έχει λήξει μέχρι την ημερομηνία πώλησης η νέα τράπεζα/αγοραστης οφείλει να με αποπληρώνει με το παλιό επιτόκιο που έχουμε συμφωνήσει η θα γίνει κάτι άλλο (πχ θα μου πει νέα τράπεζα ότι η παλιά τράπεζα δεν υπάρχει και πρέπει να ξανασυμφωνησουμε σε άλλο επιτόκιο)?

Επίσης τι ισχύει νομικά και πρακτικά (κυρώσεις) αν μια εταιρία σαν το Τ.Τ αρνείται να δώσει ισολογισμό? Υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν προβλήματα και να πάει για φαλιμέντο? Δηλαδή αν δεν δίνει ισολογισμό που ξέρω εγώ αν τα τρώνε τα λεφτά και δεν δίνουν σε κανέναν αναφορά και μια μέρα μας πουν αντίο?

Ευχαριστω και παλι
Τελευταία διόρθωση: 01 Σεπ 2012 13:36 από doseXrimaLeo.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 01 Σεπ 2012 18:08 #6

  • utopia
  • Το Άβαταρ του/της utopia
Αυτό που έγινε στην proton bank ήταν να πληρωθούν οι προθεσμιακές μέχρι την στιγμή της ανταλλαγής. Δηλαδή έπερνες το ποσό της προθεσμιακή σου + όσοι τόκοι σου αναλογόύσαν . πχ αν η τράπεζα σου υπολογίζει το έτος σε 360 μέρες και είχες προθεσμιακή 10000 για ένα έτος με επιτόκιο 4% τότε έπερνες 10000 + 0,04*Χ/360 όπου Χ οι μέρες που είχαν περάσει απο την μέρα που έκανες την προθεσμιακή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙ ΤΟΥ Τ.Τ. 01 Σεπ 2012 19:09 #7

  • Tobi4 (tobi)
  • Το Άβαταρ του/της Tobi4 (tobi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -3 (2)
Το μόνο σίγουρο είναι πως από το ΤΤ, λεφτά δεν πρόκειται να χαθούν, ότι και να γίνει εκτός και αν χρεοκοπήσει το κράτος (έξοδος από το ευρώ)…
Πρώτον: Φυσικά και υπόκειται στο ΤΕΚΕ
Δεύτερον: ¨Οποίος και να εξαγοράσει τις μετοχές της ΤΤ είναι αναγκασμένος να αναλάβει και τις τρέχουσες υποχρεώσεις που έχει η τράπεζα, εκτός και αν γίνει ακόμα μία απατεωνιά όπως και με την ΑΤΕ όπου το προβληματικό κομμάτι τις τράπεζας το αναλαμβάνει το κράτος ‘’δηλαδή εμείς ‘’ :huh: . Οπότε έμμεσα πάλι δεν χάνονται χρήματα.

Επιδή όμως, καλό είναι να γνωρίζουμε τι γίνεται γύρο μας και γιατί έφτασε μια τράπεζα, που όπως λέει και η ίδια, ήταν πρώτη σε κεφαλαιακή επάρκεια στην Ελλάδα και τρίτη στην Ευρώπη, διαβάστε παρακάτω τη παιχνίδια παίζουν οι κυβερνήσεις (στη συγκεκριμένη περίπτωση του ΠΑΣΟΚ) πίσω από την πλάτη του Ελληνικού λάου…

www.koutipandoras.gr/?p=6210
www.tsantiri.gr/politiki/i-katangelies-t...-tou-aftonoitou.html
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα