Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά????

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 15 Οκτ 2012 03:01 #73

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Για αναστολή πόθεν έσχες έως τέλος του 2013 βλέπε ΠΟΛ 1165/29-7-2011

www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12530
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 15 Οκτ 2012 04:57 #74

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
.... έγραψε:
Δεν θέλω να κάνω registration,

έχω αρκετή εμπειρία με forums για να καταλάβω μερικά πράγματα
Σεβαστό το ότι δεν θέλεις.

Και εγώ έχω. Από το 2005, και εμπλοκή περισσότερη από του απλού χρήστη.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 15 Οκτ 2012 05:32 #75

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Xρεωμένος καταθέτης! έγραψε:
Πάντως δεν ισχύει πόθεν εσχες για την αγορά ακίνητων. όλοι οι λογιστές το ξέρουν. Ρώτα το λογιστή σου.
Εδώ στο φόρουμ απλά είναι επιφυλακτικοί μη σου κοτσάρουν τεκμήρια για το σπίτι μετά από χρόνια
Εν τάξει.
Το θέμα δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν πρόκειται ούτε να αγοράσω σπίτι, ούτε να κάνω δωρεά σε παιδιά για να αγοράσουν αυτά.
Τους έχω κάνει δωρεές (μάλλον γονικές παροχές) πριν γίνω 50 γιατί όπως θα ξέρετε η μεταβίβαση της ψιλής κυριότητας φορολογείται με βάση τις δεκαετίες της ηλικίας. Αυτά που έχω ακόμα στο όνομα μου θα τα κληρονομήσουν, αν δεν καταφέρω να τα πουλήσω πριν πεθάνω.
Πάγια άποψη μου είναι ότι σ' αυτή τη χώρα η κατοχή ακινήτου(ων) είναι μπελάς και έξοδο.

Οπότε πράγματι το ότι κάποια (όχι πλήρης) απαλλαγή υπάρχει στη δωρεά χρημάτων δεν το ήξερα. Mea culpa, γιατί συμφωνώ σε αυτό που έγραψε νωρίτερα ο xristos g: Αν κάνεις κάποιο λάθος, δεν είναι κακό να το παραδεχτείς.

Διάβασα και την ΠΟΛ που παρέθεσε νωρίτερα εδώ ο Nick Pap. Ανέτρεξα και στον 3986/2011 νόμο τον οποίο η ΠΟΛ επικαλείται.
Απαλλαγή από το φόρο δωρεάς για χρήματα δίνουν ΜΟΝΟ αν τα χρήματα χρησιμοποιηθούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για αγορά ακινήτων, ΜΟΝΟ για το ποσό της αγοράς, και ΜΕΧΡΙ τα όρια των ισχυόντων απαλλαγών.
Με άλλα λόγια: Θα σε απαλλάξουν για ένα δυαράκι των 200k, δεν θα σε απαλλάξουν όμως από το φόρο δωρεάς αν κληρονομήσεις 3 εκ. μετρητά και πας μ' αυτά να αγοράσεις μια βίλλα στην Κηφισιά.
(Είναι προφανές ότι η απόφαση βγήκε για να τονώσει λίγο την καταβαραθρωμένη αγορά ακινήτων ύστερα από ποιος ξέρει τι πιέσεις των εγχωρίων κατασκευαστών).

Ξαναγυρίζοντας στο παράδειγμα που έγραψα νωρίτερα (πεθαίνει παππούς με 3 εκ στην τράπεζα), από πουθενά δεν βγαίνει ότι ο εγγονός (που είναι συνδικαιούχος) ΔΕΝ θα πληρώσει φόρο κληρονομιάς για τα λεφτά.

Γενικώς, παρά το λάθος που έκανα ως προς το πόθεν έσχες των ακινήτων, η πεποίθησή μου είναι όπως την έγραψα, και δεν αλλάζει:
Αν μπλέξει κανείς με δαύτους δεν ξεμπλέκει με τίποτα. Άρα η συμβουλή "Keep a low profile" είναι ισχυρή (γι' αυτήν εδώ την χώρα).

Να το ξαναπώ? Το ξαναλέω: Ναι, έκανα λάθος.
Λέω όμως και το άλλο:
Πραγματικά απορώ με αρκετούς εδώ μέσα (όχι όλους), πως αρέσκονται στο να εξωραϊζουν την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα, στο να θεωρούν ότι τα μελλούμενα να γίνουν (και να αποφασιστούν) θα είναι προς όφελος τους και προς την κατεύθυνση της ευημερίας και της δικαιοσύνης, και το κυριότερο, πως τόσο εύκολα πιστεύουν αυτά που επισήμως ανακοινώνονται για να τους πείσουν και να τους καθησυχάσουν.

Μεταξύ των απείρων που είπε ο Βενιζέλος στην πεντέμισι ωρών κατάθεσή του στην επιτροπή της βουλής για τη λίστα (είδα την περισσότερη), το είπε καθαρά:
"Με την δημοσιότητα, τις επιτροπές, τις εισαγγελικές έρευνες και τα επίσημα πρωτόκολλα δεν βοηθάτε τις αρχές να πιάσουμε τον κόσμο στον ύπνο".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 15 Οκτ 2012 11:32 #76

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
soto51 έγραψε:
xristos g έγραψε:
το να έκανες λάθος δεν είναι κακό αν το παραδεχτής
Σαφώς έτσι είναι, αλλά τι λάθος έχω κάνει, μπορείς να μου πεις?

τη να σου πω βρε σοτο51 τα αυτονόητα άστο καλύτερα δεν πειράζει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 15 Οκτ 2012 18:13 #77

  • niKK
  • Το Άβαταρ του/της niKK
soto51 έγραψε:
Xρεωμένος καταθέτης! έγραψε:
Πάντως δεν ισχύει πόθεν εσχες για την αγορά ακίνητων. όλοι οι λογιστές το ξέρουν. Ρώτα το λογιστή σου.
Εδώ στο φόρουμ απλά είναι επιφυλακτικοί μη σου κοτσάρουν τεκμήρια για το σπίτι μετά από χρόνια
Εν τάξει.
Το θέμα δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν πρόκειται ούτε να αγοράσω σπίτι, ούτε να κάνω δωρεά σε παιδιά για να αγοράσουν αυτά.
Τους έχω κάνει δωρεές (μάλλον γονικές παροχές) πριν γίνω 50 γιατί όπως θα ξέρετε η μεταβίβαση της ψιλής κυριότητας φορολογείται με βάση τις δεκαετίες της ηλικίας. Αυτά που έχω ακόμα στο όνομα μου θα τα κληρονομήσουν, αν δεν καταφέρω να τα πουλήσω πριν πεθάνω.
Πάγια άποψη μου είναι ότι σ' αυτή τη χώρα η κατοχή ακινήτου(ων) είναι μπελάς και έξοδο.

Οπότε πράγματι το ότι κάποια (όχι πλήρης) απαλλαγή υπάρχει στη δωρεά χρημάτων δεν το ήξερα. Mea culpa, γιατί συμφωνώ σε αυτό που έγραψε νωρίτερα ο xristos g: Αν κάνεις κάποιο λάθος, δεν είναι κακό να το παραδεχτείς.

Διάβασα και την ΠΟΛ που παρέθεσε νωρίτερα εδώ ο Nick Pap. Ανέτρεξα και στον 3986/2011 νόμο τον οποίο η ΠΟΛ επικαλείται.
Απαλλαγή από το φόρο δωρεάς για χρήματα δίνουν ΜΟΝΟ αν τα χρήματα χρησιμοποιηθούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για αγορά ακινήτων, ΜΟΝΟ για το ποσό της αγοράς, και ΜΕΧΡΙ τα όρια των ισχυόντων απαλλαγών.
Με άλλα λόγια: Θα σε απαλλάξουν για ένα δυαράκι των 200k, δεν θα σε απαλλάξουν όμως από το φόρο δωρεάς αν κληρονομήσεις 3 εκ. μετρητά και πας μ' αυτά να αγοράσεις μια βίλλα στην Κηφισιά.
(Είναι προφανές ότι η απόφαση βγήκε για να τονώσει λίγο την καταβαραθρωμένη αγορά ακινήτων ύστερα από ποιος ξέρει τι πιέσεις των εγχωρίων κατασκευαστών).

Ξαναγυρίζοντας στο παράδειγμα που έγραψα νωρίτερα (πεθαίνει παππούς με 3 εκ στην τράπεζα), από πουθενά δεν βγαίνει ότι ο εγγονός (που είναι συνδικαιούχος) ΔΕΝ θα πληρώσει φόρο κληρονομιάς για τα λεφτά.

Γενικώς, παρά το λάθος που έκανα ως προς το πόθεν έσχες των ακινήτων, η πεποίθησή μου είναι όπως την έγραψα, και δεν αλλάζει:
Αν μπλέξει κανείς με δαύτους δεν ξεμπλέκει με τίποτα. Άρα η συμβουλή "Keep a low profile" είναι ισχυρή (γι' αυτήν εδώ την χώρα).

Να το ξαναπώ? Το ξαναλέω: Ναι, έκανα λάθος.
Λέω όμως και το άλλο:
Πραγματικά απορώ με αρκετούς εδώ μέσα (όχι όλους), πως αρέσκονται στο να εξωραϊζουν την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα, στο να θεωρούν ότι τα μελλούμενα να γίνουν (και να αποφασιστούν) θα είναι προς όφελος τους και προς την κατεύθυνση της ευημερίας και της δικαιοσύνης, και το κυριότερο, πως τόσο εύκολα πιστεύουν αυτά που επισήμως ανακοινώνονται για να τους πείσουν και να τους καθησυχάσουν.

Μεταξύ των απείρων που είπε ο Βενιζέλος στην πεντέμισι ωρών κατάθεσή του στην επιτροπή της βουλής για τη λίστα (είδα την περισσότερη), το είπε καθαρά:
"Με την δημοσιότητα, τις επιτροπές, τις εισαγγελικές έρευνες και τα επίσημα πρωτόκολλα δεν βοηθάτε τις αρχές να πιάσουμε τον κόσμο στον ύπνο".
o εγγονος δεν πληρωνει φορο κληρονομιας, οταν ειναι συνδικαιουχος στο λογαριασμο του παππου του, που εστω του ανοιξε ενα λογαριασμο για να κανει αποταμιευση στον εγγονό του
αφου υπάρχουν οι νόμοι σε προηγουμενες σελίδες? δεν τους διάβασες προσεχτικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 16 Οκτ 2012 03:36 #78

  • a
  • Το Άβαταρ του/της a
Trader13 έγραψε:

>>> Πατέρας και γιός έχουν κοινό λογαριασμό. Ο πατέρας κάνει φορολογικές δηλώσεις της τάξεως πχ 30.000 εδώ και 50 χρόνια. Στον κοινό λογαριασμό έχει μαζέψει 300.000 . ο Γιος δουλευει 2-3 χρόνια και κάνει δηλώσεις πχ 10.000 . Ο Πατέρας πεθαίνει .
(περίπτωση m)


Αποτελέσματα - Γεγονότα :
====================
-- Τα 300.000 χωρίς φόρο κληρονομιάς είναι στον Γιο.

-- Αν ο γιος πάει και σηκώνει 5.000 κάθε εβδομάδα και τα τρώει στα μπουζούκια, κανεις δεν ασχολείται μαζί του και η ζωή είναι ωραία.

-- Αν ο γιος μέσα σε κάποιο 12μηνο (οικονομικό έτος) κάνει αγορές από πιστωτικές κάρτες π.χ. 20.000 (που τις πληρώνει αναλώνοντας κεφάλαιο) θα τον μαγκώσουν στην εφορία εισοδήματος με βάση τα τεκμήρια και θα φορολογηθεί σε ανάλογη κλιμακα ΦΜΥ για το υπερβάλον ποσό εκείνης της χρονιάς.

-- Αν πάει να αγοράσει ενα σπίτι (100.000 ας πούμε) θα τον μαγκώσουν στην εφορία γιατί δεν δικαιολογεί την πηγη και θα αναγκαστεί να υποστεί φόρο κληρονομιάς για το υπερβάλον ποσό που δεν καλυπτεται από τις φορολογικές δηλώσεις.

Στο παραπάνω παράδειγμα, που ο γιος δεν μπορεί να τα δικαιολογήσει, οι τόκοι των 300,000ε μετά τον θάνατο του πατέρα είναι άσπρα κέρδη για τον γιο?

Ο φόρος κληρονομιάς χρημάτων πόσος είναι βρε παιδιά για χρήση των χρημάτων εκτός από αγορά κατοικίας?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 16 Οκτ 2012 05:33 #79

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
a έγραψε:
Ο φόρος κληρονομιάς χρημάτων πόσος είναι βρε παιδιά για χρήση των χρημάτων εκτός από αγορά κατοικίας?

Αρκετός για να σε κάνει να κλαις
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 16 Οκτ 2012 17:05 #80

  • a
  • Το Άβαταρ του/της a
soto51 έγραψε:
a έγραψε:
Ο φόρος κληρονομιάς χρημάτων πόσος είναι βρε παιδιά για χρήση των χρημάτων εκτός από αγορά κατοικίας?

Αρκετός για να σε κάνει να κλαις

θα ήθελα πάντως να σε ευχαριστήσω και να σε παραδεχτώ για τις ετοιμόλογες και αιχμηρές απαντήσεις σου, καθώς και για τα αναλυτικά άρθρα σου στο παρόν νήμα αλλά κ στα άλλα νήματα. Παρόλο που δε μας συμφέρουν οι απαντήσεις, ωστόσο το γέλιο που προκαλείς σώζεις την κατάσταση και μετριάζεις το άγχος μας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 16 Οκτ 2012 17:17 #81

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
a έγραψε:
Παρόλο που δε μας συμφέρουν οι απαντήσεις
Φίλε σ' ευχαριστώ, αλλά τι λες τώρα?
Υπάρχει θέμα "συμφέροντος" στο διάλογο που κάνουμε όλοι εδώ μέσα?
Πάει να βγάλει κανείς κάτι από το συνομιλητή του? (*)

Αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς με το "δε μας συμφέρουν": Εννοείς "δεν είναι αρεστές".

Μερικοί προτιμούν να έχουν γύρω τους ανθρώπους που τους χαϊδεύουν τ' αυτιά.
Εγώ δυστυχώς δεν είμαι κατάλληλος για να παίζω αυτό το ρόλο.
Λέω τα πράματα όπως τα αντιλαμβάνομαι, χωρίς προσπάθεια εξωραϊσμού.

(*) Ναι, μερικοί πάνε, αλλά είναι κραυγαλέοι: Είναι αυτοί που λένε "Δώσε μου εμένα τα λεφτά, και θα στα στείλω εγώ έξω, γρήγορα και ασφαλώς".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα