Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά????

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 10 Οκτ 2012 20:37 #1

  • Τ.Κ.
  • Το Άβαταρ του/της Τ.Κ.
Καλώς ή κακώς, αρκετοί από εμάς που ρίχνουμε κρυφές ματιές στη σελίδα του tsig, έχουμε αποταμιεύσει κάποια ποσά στις τράπεζες, τα οποία αν έρθει ποτέ η μαύρη εκείνη μέρα, αν έρθει, για τον οποιοδήποτε λόγο, δε θα είμαστε σε θέση να τα δικαιολογήσουμε. Τι κάνουμε τότε???
Ο κλασικός Έλληνας, φαντάζομαι κι εγώ με τη σειρά μου, θα αρχίσει να κλαίγεται και να υποστηρίζει, τα είχα στο μπαούλο 11 χρόνια τώρα, τα βρήκα στον δρόμο κλπ….

Τι λύσεις άλλες υπάρχουν????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 10 Οκτ 2012 22:35 #2

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
Τ.Κ. έγραψε:
Καλώς ή κακώς, αρκετοί από εμάς που ρίχνουμε κρυφές ματιές στη σελίδα του tsig, έχουμε αποταμιεύσει κάποια ποσά στις τράπεζες, τα οποία αν έρθει ποτέ η μαύρη εκείνη μέρα, αν έρθει, για τον οποιοδήποτε λόγο, δε θα είμαστε σε θέση να τα δικαιολογήσουμε. Τι κάνουμε τότε???
Ο κλασικός Έλληνας, φαντάζομαι κι εγώ με τη σειρά μου, θα αρχίσει να κλαίγεται και να υποστηρίζει, τα είχα στο μπαούλο 11 χρόνια τώρα, τα βρήκα στον δρόμο κλπ….

Τι λύσεις άλλες υπάρχουν????


Λοιπόν θα σου πω κάτι το 90% τον αποταμιευτών δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τις καταθέσεις τους
και αυτό γιατί η εφορία σου λέει όποιες καταθέσεις έχει κάποιος πρέπει να δικαιολογούνται βάση τις φορολογικής του δήλωσις αυτά τα είχα σπίτι μου τα έδωσε ο μπαμπάς η μαμά κτλ δεν μετράνε
Φυσικά και μπορεί προτού βαθμού συγγενής να σου κάνει μια δωρεά όμως και εκείνος θα πρέπει να δικαιολόγηση που τα βρήκε
τώρα με το περιουσιολόγιο αυτό φαίνεται πως έχουν σαν στόχο να φάνε και ότι υπόλοιπο έχει μείνει οπότε τι να πω τις καραμπίνες και στο σύνταγμα δεν βλέπω άλλη επιλογή
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 10 Οκτ 2012 22:48 #3

  • selfer
  • Το Άβαταρ του/της selfer
rebel έγραψε:
Τ.Κ. έγραψε:
Καλώς ή κακώς, αρκετοί από εμάς που ρίχνουμε κρυφές ματιές στη σελίδα του tsig, έχουμε αποταμιεύσει κάποια ποσά στις τράπεζες, τα οποία αν έρθει ποτέ η μαύρη εκείνη μέρα, αν έρθει, για τον οποιοδήποτε λόγο, δε θα είμαστε σε θέση να τα δικαιολογήσουμε. Τι κάνουμε τότε???
Ο κλασικός Έλληνας, φαντάζομαι κι εγώ με τη σειρά μου, θα αρχίσει να κλαίγεται και να υποστηρίζει, τα είχα στο μπαούλο 11 χρόνια τώρα, τα βρήκα στον δρόμο κλπ….

Τι λύσεις άλλες υπάρχουν????


Λοιπόν θα σου πω κάτι το 90% τον αποταμιευτών δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τις καταθέσεις τους
και αυτό γιατί η εφορία σου λέει όποιες καταθέσεις έχει κάποιος πρέπει να δικαιολογούνται βάση τις φορολογικής του δήλωσις αυτά τα είχα σπίτι μου τα έδωσε ο μπαμπάς η μαμά κτλ δεν μετράνε
Φυσικά και μπορεί προτού βαθμού συγγενής να σου κάνει μια δωρεά όμως και εκείνος θα πρέπει να δικαιολόγηση που τα βρήκε
τώρα με το περιουσιολόγιο αυτό φαίνεται πως έχουν σαν στόχο να φάνε και ότι υπόλοιπο έχει μείνει οπότε τι να πω τις καραμπίνες και στο σύνταγμα δεν βλέπω άλλη επιλογή

Δεν έχεις άδικο.. εγώ θα έλεγα το 95%.
όποιος έχει πουλήσει σπίτι/διαμέρισμα π.χ και δεν έχει δηλώσει το σύνολο του ποσού που πήρε από τον αγοραστή αλλά την αντικειμενική αξία, ώστε να πληρώσει μικρότερο φόρο.. τότε τα λεφτά είναι μαύρα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 00:43 #4

  • T.K.
  • Το Άβαταρ του/της T.K.
90-95% λοιπόν προβληματικοί. Σαν αυτούς που πούλησαν ακίνητα είναι αμέτρητοι. Και ο κακόβουλος Έλληνας πολίτης θα βγει και θα πει να δήλωνε την κανονική τιμή. Ναι, για σκέψου όμως το 2007 να δήλωνες την κανονική τιμή. Θα σε γελούσαν όλοι μαζί σου. πέρα απ' αυτό, δεν θα μπορούσες να το πουλήσεις, γιατί που θα δικαιολογούσε τα λεφτά ο αγοραστής.Άρα και να ήθελε έπεφτε στο δέλεαρ της πιάτσας.....Υπάρχουν ατέλειωτες περιπτώσεις πολιτών που αποταμίευσαν λεφτά "τίμια", όχι φακελάκι κλπ... Το ερώτημα παραμένει, τι κάνουν αυτοί αν τους ρωτήσει μια μέρα που τα βρήκες?????????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 00:51 #5

  • Τ.Κ.
  • Το Άβαταρ του/της Τ.Κ.
Προφανώς και οι απαντήσεις του τύπου η μαμά, ο μπαμπάς, τα είχα στο μπαούλο.... δε μετράνε, αλλά στη ύστατη στιγμή τι θα κάνεις, 45%
σου λέει, έτσι άπραγος θα μείνεις. Θα το παλέψεις. Τα βρήκα σε μια παλιά αποθήκη μα κρυμμένα.τα είχε αφήσει ο παππούς μου. χαχαχαχα τι να κάνω, θα αρχίσω να λέω μπούρδες, ναι μπούρδες, αφού ο άλλος λέει 45%, μπούρδες εγώ.
Τα βρήκα στο μπαούλο της αποθήκης του παππού μου....
Και αντί για καραμπίνα στο σύνταγμα, καραμπίνα στον Έφορο.

Εδώ σκέψου ότι οι τράπεζες δε σου δίνουν βεβαίωση τόκων για προηγούμενα χρόνια, μόνο για το 2011 σου δίνουν φέτος, δηαλδή ούτε τόκους δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε απο προηγούμενα έτη????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 01:38 #6

  • costantinos
  • Το Άβαταρ του/της costantinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 120
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -1 (-4)
Τ.Κ. έγραψε:
Προφανώς και οι απαντήσεις του τύπου η μαμά, ο μπαμπάς, τα είχα στο μπαούλο.... δε μετράνε, αλλά στη ύστατη στιγμή τι θα κάνεις, 45%
σου λέει, έτσι άπραγος θα μείνεις. Θα το παλέψεις. Τα βρήκα σε μια παλιά αποθήκη μα κρυμμένα.τα είχε αφήσει ο παππούς μου. χαχαχαχα τι να κάνω, θα αρχίσω να λέω μπούρδες, ναι μπούρδες, αφού ο άλλος λέει 45%, μπούρδες εγώ.
Τα βρήκα στο μπαούλο της αποθήκης του παππού μου....
Και αντί για καραμπίνα στο σύνταγμα, καραμπίνα στον Έφορο.

Εδώ σκέψου ότι οι τράπεζες δε σου δίνουν βεβαίωση τόκων για προηγούμενα χρόνια, μόνο για το 2011 σου δίνουν φέτος, δηαλδή ούτε τόκους δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε απο προηγούμενα έτη????

οι τραπεζες σου δινουν βεβαιωση τοκων για τη χρονια που περασε.δε μπορουν να σου δωσουν για τα προηγουμενα ετη.η λυση στο προβλημα σου ειναι 'βαλιτσα' κ χωσιμο σε θυριδα καμιας τραπεζας μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο με το 45% κ οποια αλλη αρλουμπα βγαλουν...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 04:10 #7

  • ANASTASIS
  • Το Άβαταρ του/της ANASTASIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0 (1)
ΜΗ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥΣ- ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΚΟΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΗ-ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ,ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΓΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΙΧΝΗ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΑΝΕ ΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ.
ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΦΩΣ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΑΧΥΛΟΤΑΤΟΣ ΦΟΡΟΣ. ΑΛΛΑ, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΒΑΣΕΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟΣ ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΤΣΟΥΧΤΕΡΟΣ,ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΤΑΚ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΘΕΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΦΑΝΕ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΟΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ(ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ),ΑΛΛΑ Η ΑΡΠΑΓΗ ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΛΕΒΑΝΕ, ΞΑΝΑΚΛΕΒΑΝΕ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝΤΑΝ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΚΛΕΦΤΕΣ...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 06:29 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι:
"Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά?"
Η απάντηση είναι:
"Δεν τα δικαιολογούμε". Στο τεχνικό κομμάτι θα μπω πιο κάτω.

Αυτό βέβαια ισχύει (κανονικά) αν δεν μπορούμε να τα διακαιολογήσουμε, αλλά ακόμα κι αυτοί που μπορούν, θα τους πρότεινα να μην το κάνουν. Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι' αυτό, οι οποίοι συνοψίζονται στο: "Δεν χρειάζεται να ξέρει ΚΑΝΕΙΣ ποιά είναι η οικονομική σου επιφάνεια". Ούτε καν η γυναίκα σου.
Ο λόγος είναι απλός: Δεν ξέρεις ΠΟΤΕ πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η πληροφορία σε βάρος σου (ακόμα κι απ' τη γυναίκα σου).
Αντίλογος: Τα ακίνητα δεν κρύβονται.
Σωστό. Αυτά πρέπει να τα δικαιολογήσεις, αλλά ούτως ή άλλως τα δικαιολόγησες όταν τα απέκτησες. Άρα δεν αποτελούν πρόβλημα ως προς την απόκτηση τους, επομένως ούτε και ως προς την κατοχή τους.
(Αποτελούν πια πρόβλημα ως προς τη διατήρηση τους, αλλά σε αυτό η απάντηση είναι "Ας πρόσεχες").

Πάμε στις καταθέσεις (μέσα και έξω: Τώρα λένε ότι θα αρχίσουν από τις έξω).

Επειδή με την ισχύουσα νομοθεσία (ελευθερία κίνησης κεφαλαίων) δεν μπορεί να γίνει διάκριση μεταξύ των "μέσα" και των "έξω", στο τέλος θα ισχύσουν για όλους τα ίδια.
Αρχίζουν από τους έξω, γιατί γι' αυτούς θα υπάρξει μικρότερη "λαϊκή κατακραυγή", μια που αποτελούν μειοψηφία, και έχει έντεχνα καλλιεργηθεί και το "αντεθνικό" στοιχείο σαν συστατικό των "προδοτικής" συμπεριφοράς τους: Ενώ η πατρίδα περνάει κρίση, αυτοί έβγαλαν τα λεφτά τους έξω.

Ήδη στις συζητήσεις που μεταδίδει το κανάλι της Βουλής αυτές τις μέρες (ακροάσεις επιτροπής για τις λίστες - μίλησαν όλοι οι πρώην και νυν "ειδικοί γραμματείς" του ΣΔΟΕ) είπαν ξεκάθαρα, ότι συζητάνε με την ένωση ελληνικών τραπεζών πως θα υλοποιήσουν την on-line πρόσβαση του ΣΔΟΕ σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς της χώρας. Επιχείρημα:
"Εφ' όσον βάσει του νόμου έχουμε πλέον το δικαίωμα να "ανοίγουμε" το λογαριασμό του καθένα, να έχουμε την ευχέρεια να το κάνουμε από την υπηρεσία μας για να είμαστε έτσι πιο αποδοτικοί".
Ζητάνε δηλαδή να έχουν τις δυνατότητες που έχουν οι υπάλληλοι των τραπεζών από τα τερματικά τους, ή που έχει ο καθένας και μέσω e-banking μπαίνει στους τραπεζικούς του λογαριασμούς (τους δικούς του) και τους βλέπει, ΧΩΡΙΣ να το ζητάνε από την τράπεζα ή τον κάτοχο.
Προφανώς θα έχουν διακαιώματα read only (δε νομίζω το σύστημα που ζητάνε να στήσουν να τους επιτρέπει να κάνουν και εμβάσματα), αλλά εκεί το πάνε. Στην online ηλεκτρονική απ' ευθείας πρόσβαση.
Δεν ξέρω αν οι αντίστοιχες υπηρεσίες σε άλλες χώρες (π.χ. IRS) έχουν αυτή τη δυνατότητα. Αν την έχουν, τότε είναι θέμα χρόνου να γίνει και εδώ.

Πως αντιδρά κανείς σε μια τέτοια κατάσταση?
Η απάντηση δεν μπορεί να είναι παρά μία:
Παραμένει όσο μπορεί πιο "αφανής".
=Δεν αγοράζει πράματα για τα οποία θα κληθεί να πει "Που βρήκες τα λεφτά".
=Δεν κρατάει λεφτά στην τράπεζα.
=Δεν χρησιμοποιεί οτιδήποτε "καταγράφεται" σαν οικονομική κίνηση (π.χ. πιστωτικές κάρτες).
=Δεν κάνει κραυγαλέα έξοδα που δύσκολα κρύβονται (όρα Βίκυ Σταμάτη).

Το πως θα προσαρμόσει ο καθένας τη δικιά του ζωή σε αυτά τα νέα δεδομένα, εξαρτάται από πολλούς υποκειμενικούς παράγοντες, τόσο ψυχολογικούς όσο και πραγματικούς. Και γι' αυτό δεν μπορούν να υπάρξουν "γενικές" οδηγίες, που θα έχουν εφαρμογή σε όλους.
Ο καθένας πρέπει να κοιτάξει πως θα αντιμετωπίσει την δικιά του ειδική περίπτωση.

Αλλά η γενική αρχή αυτή πρέπει να είναι. Α Φ Α Ν Η Σ.
(Το "ήρως" θα προστεθεί σιγά-σιγά).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 08:53 #9

  • ciba
  • Το Άβαταρ του/της ciba
ANASTASIS έγραψε:
ΜΗ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥΣ- ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΚΟΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΗ-ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ,ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΓΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΙΧΝΗ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΑΝΕ ΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ.
ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΦΩΣ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΑΧΥΛΟΤΑΤΟΣ ΦΟΡΟΣ. ΑΛΛΑ, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΒΑΣΕΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟΣ ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΚΙΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΤΣΟΥΧΤΕΡΟΣ,ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΤΑΚ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΘΕΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΦΑΝΕ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΟΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ(ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ),ΑΛΛΑ Η ΑΡΠΑΓΗ ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΛΕΒΑΝΕ, ΞΑΝΑΚΛΕΒΑΝΕ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝΤΑΝ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΚΛΕΦΤΕΣ...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...


πάρα πολύ σωστή τοποθέτηση αυτή είναι η πραγματικότητα
και εγώ θεωρώ αυτοκτονία τι δήλωση καταθέσεων νόμιμων και μη ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα