Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά????

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 23:34 #19

  • Γονική παροχή χρημάτων
  • Το Άβαταρ του/της Γονική παροχή χρημάτων
Με αφορμή το θέμα που άνοιξε, απάντηση στην ερώτηση που τίθεται έδωσα στον εαυτό μου, από αυτά που μου δώσανε οι γονείς τα λεφτά.
Πήραν εφάπαξ, και μόλις το πήραν το έδωσαν όλο σε μένα :) . Και εκεί που είχα κάπως ήσυχο το κεφάλι, να σου κάποιος στη δουλειά μου λέει πάει αυτό από το 2010, πληρώνεις και εκεί φόρο. Στη γονική παροχή χρημάτων πάλι δηλαδή είμαστε ακάλυπτοι???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 23:49 #20

  • a
  • Το Άβαταρ του/της a
costantinos έγραψε:

οι τραπεζες σου δινουν βεβαιωση τοκων για τη χρονια που περασε.δε μπορουν να σου δωσουν για τα προηγουμενα ετη

Μα καλά πώς είναι δυνατόν να μη σου δίνει βεβαίωση, αφού όλα είναι αναλυτικά??? Κ πώς μπορείς να αποδείξεις ότι είχες τόσους τόκους το 2010, 2009 κλπ???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 11 Οκτ 2012 23:57 #21

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ANΩΝΥΜΟΣ
Αρχηγέ μου σταμάτα να ρωτάς γιατί θα γίνεις αστείος.
Συγνώμη φίλε μου αλλά πήραν -εκαναν και σου εδωσαν οι γονείς σου που πιθανόν οι ανθρωποι
να δούλευαν μια ζωή ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ?
Ακολούθα outbound πορεία στο εξωτερικό ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ.
Δεν εχει σημασία το μέρος το θέμα ειναι να τα εχεις on hands στο χέρι.
Εισαι σίγουρος οτι θα στα δώσουν?
Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω. :)
(απέφυγε σαν το διάολο το λιβάνι τα εμβάσματα-επιταγές και τα ηλεκτρονικά μέσα μεταφοράς).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 12 Οκτ 2012 00:36 #22

  • απορημενος
  • Το Άβαταρ του/της απορημενος
οδευουμε και στην ενοποιηση του παγκοσμιου τραπεζικου συστηματος και στη πτωση των τελευταιων φορολογικων παραδεισων. με την υποχρεωτικη χρηση του πλαστικου χρηματος τα παντα σιγα σιγα θα ειναι φανερα.οικονομικη παγκοσμια διακυβερνηση και οι σκλαβοι δεν θα μπορουν να αντισταθουν παρα μονο να δουλεουν και να πληρωνουν φορους.βοηθεια μας αδελφια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 12 Οκτ 2012 03:35 #23

  • george13
  • Το Άβαταρ του/της george13
απορημενος έγραψε:
οδευουμε και στην ενοποιηση του παγκοσμιου τραπεζικου συστηματος και στη πτωση των τελευταιων φορολογικων παραδεισων. με την υποχρεωτικη χρηση του πλαστικου χρηματος τα παντα σιγα σιγα θα ειναι φανερα.οικονομικη παγκοσμια διακυβερνηση και οι σκλαβοι δεν θα μπορουν να αντισταθουν παρα μονο να δουλεουν και να πληρωνουν φορους.βοηθεια μας αδελφια
απορημενος έγραψε:
οδευουμε και στην ενοποιηση του παγκοσμιου τραπεζικου συστηματος και στη πτωση των τελευταιων φορολογικων παραδεισων. με την υποχρεωτικη χρηση του πλαστικου χρηματος τα παντα σιγα σιγα θα ειναι φανερα.οικονομικη παγκοσμια διακυβερνηση και οι σκλαβοι δεν θα μπορουν να αντισταθουν παρα μονο να δουλεουν και να πληρωνουν φορους.βοηθεια μας αδελφια
Έμενα εφάπαξ συντάξεις του πατέρα μου σε κοινούς λογαριασμούς , ξαφνικά τα τίναξε , κ εμεινα ο μοναδικός δικαιούχος με 180χιλιαρικα .
Τι εκανα ; Πως να τα δικαιολογήσω ; Δεν έβγαλα άκρη διότι θα έπρεπε να πληρώσω φόρο κληρονομιάς επί των 180 χιλιαρικων συν κάτι ακίνητα , ότι έχεις πάνω απο 150 χιλιάδες απο τον κάθε γονιό φορολογείται αρχικά με 1% , οπότε δήλωσα τα ακίνητα κ τα χρήματα όχι ....,..με αυτα που άκουγα περί χρεωκοπιας τα 100 τα εκανα ανάληψη κ τα έθαψα σε ένα χωράφι κ τα 80 στην ολανδια σε προθεσμιακη με 2, 40. % interest rate... Δεν ξέρω αν εκανα το σωστό πάντως κοιμάμαι ήσυχος , έχω χάσει βέβαια τόκους απο προθεσμιακες στην ελλαδα

Σε αυτη τη ζωή κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις , εγω προτίμησα να μην χάσω τον υπνομου σε αυτο το μπουρ...... Την ελλαδα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 12 Οκτ 2012 04:11 #24

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
Με βάση το νόμο 2961/2001 ΦΕΚ 266Α' ,άρθρο 25 παρ 2γ απαλάσσεται από το φόρο :
Η χρηματική κατάθεση σε τράπεζα σε ανοικτό λογαριασμό στο όνομα δύο ή περισσοτέρων από κοινού (Compte Joint, Joint Account) κατά τις διατάξεις του ν. 5638/1932 (ΦΕΚ 307 Α), στην οποία έχει τεθεί ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η απαλλαγή αυτή ισχύει και σε κοινούς λογαριασμούς με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση και σε κοινούς λογαριασμούς σε συνάλλαγμα ή σε συνάλλαγμα και δραχμές με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση μόνιμων κατοίκων της αλλοδαπής ή αυτών με συνδικαιούχους μόνιμους κατοίκους της ημεδαπής. Αντίθετα η απαλλαγή αυτή δεν επεκτείνεται στους κληρονόμους του τελευταίου απομείναντος δικαιούχου. Οι διατάξεις αυτές εφαρμόζονται ανάλογα και σε μερίδα αμοιβαίου κεφαλαίου.
Σημειώνω ότι η ανωτέρω διάταξη ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ στις 23-4-2010 με το νόμο 3842/10 ΦΕΚ 58Α', άρθρο 25 παρ 8α.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 12 Οκτ 2012 09:12 #25

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george13 έγραψε:
τα 100 τα έθαψα σε ένα χωράφι
Τα ποτίζεις καθόλου?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 12 Οκτ 2012 11:02 #26

  • George13
  • Το Άβαταρ του/της George13
Oxi , einai σε αλουμινενιο κασελακι τυλιγμένα με αλουμινοχαρτο , 
εαν ισχύουν αυτα που λέει ο nikpap έχω κάνει λάθος , εγω ρώτησα παντωσ εφοριακο κ μου είπε για φόρο κληρονομιάς αν κ του είπα ότι ο λογαριασμός ήτανε κοινός . Τι να πω, τόσο άχρηστοι είναι στην εφορία ; 
Θα πάω σε δικηγόρο κ θα του πω τους νομούς κ άμα μου πει ότι ισχυουνε θα τα στείλω κ τα εκατό χιλιαρικα στην Ολλανδία 
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 12 Οκτ 2012 11:24 #27

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
nick pap δώσε μας τα φώτα σου: τι ισχύει στην περίπτωση του φίλου μας σχετικά με τα μετρητά στην τράπεζα, αφού έχει καταργηθεί ο νόμος το 2010; Έχω την εντύπωση πως γονικές παροχές και κληρονομιές σε μετρητά φορολογούνται 10% από το πρώτο €.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 12 Οκτ 2012 11:46 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα