Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά????

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 00:08 #37

  • mmm
  • Το Άβαταρ του/της mmm
george13 έγραψε:
Nick Pap έγραψε:
Mea culpa, μπερδεύτηκα με τις παραγράφους και τις περιπτώσεις.
o πατερας μου στον κοινο με εμενα λογαριασμο, εβαζε χρηματα απο τις συνταξεις του, το εφαπαξ που πηρε , καθως και τις αποταμιευσεις που ειχε , συνεπως , ως μισθωτος κ συνταξιουχος, στα χρονια που ζουσε, δικαιολογουσε τα χρηματα των 180χιλ ευρω, πιστευω..Ηταν ναυτικος και εβγαζε πολλα χρηματα.

Συμφωνα με τον nickpap ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΤΠΤ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ SOTO, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ Κ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΑ 180 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ, ΩΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ

ρε παιδια για ρωτηστε εαν ξερετε καποιον εφορο η λογιστη να μας πει? αν ειναι κ δεν πληρωσω φορους, να τα ξεθαψω απο το χωραφι και αυτα που εβγαλα με εμβασμα εξω να τα φερω στην πατριδα μου...
Μπορω να βγαλω ακρη, τι ισχυει σε αυτο το μπουρδ....?

εγώ είμαι ίδια περίπτωση με εσένα είχα κοινό λογαριασμό με τον πατέρα μου και μετα που πέθανε έκανα μια αγορά ακινήτου 75.000
η εφορία μου έβαλε κάπου 25.000 φόρο !!!!
τους είπα ο πατέρας εφάπαξ κτλ και μου είπαν ότι έπρεπε να μου είχε κάνει δωρεά οσο ζούσε !!!
σε κάθε περίπτωση δεν βρίσκεις άκρη σε αυτό το μπουρδελο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 05:44 #38

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george13 έγραψε:
o πατερας μου στον κοινο με εμενα λογαριασμο, εβαζε χρηματα απο τις συνταξεις του, το εφαπαξ που πηρε , καθως και τις αποταμιευσεις που ειχε , συνεπως , ως μισθωτος κ συνταξιουχος, στα χρονια που ζουσε, δικαιολογουσε τα χρηματα των 180χιλ ευρω, πιστευω..Ηταν ναυτικος και εβγαζε πολλα χρηματα.

Συμφωνα με τον nickpap ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΤΠΤ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ SOTO, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ Κ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΑ 180 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ, ΩΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ

Μπορω να βγαλω ακρη, τι ισχυει σε αυτο το μπουρδ....?

Κατ' αρχήν ποτέ δεν είπα ότι πρέπει να πας και να δηλώσεις. Είπα ότι είναι φορολογητέα ύλη (ως κληρονομιά). Αυτό είναι σίγουρο. Το αν θα τα δηλώσεις, είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.
Εγώ στη θέση σου δεν θα πήγαινα.

Όλα αυτά που λες (ναυτικός, μεγάλος μισθός, εφ' άπαξ, σύνταξη κλπ) δικαιολογούν ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ σου ως κάτοχο των χρημάτων. Όχι εσένα. Εσύ για να τα "αποκτήσεις", πρέπει να τα κληρονομήσεις, άρα να πληρώσεις τα σχετικά κέρατα.

Και ΟΧΙ, δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, και μην το προσπαθήσεις γιατί θα σου κοστίσει. Κράτα χαμηλό προφίλ, και αν θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να "ασπρίσεις" τα λεφτά (για να αγοράσεις ένα σπίτι π.χ.), περίμενε, και θα βρεις κάποια ευκαιρία. Μην βιάζεσαι. Δεν είναι εποχές για τέτοια τώρα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 08:58 #39

  • hellen
  • Το Άβαταρ του/της hellen
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ (ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) Ο ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΩΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΙΝΗΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΣΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ. ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΜΕΝΟΥ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 09:21 #40

  • m
  • Το Άβαταρ του/της m
hellen έγραψε:
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ (ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ) Ο ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΩΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΙΝΗΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΣΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ. ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΜΕΝΟΥ.


και επειδή ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει
εμενα μου είπαν στην εφορία ότι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα λεφτά έπρεπε να είχε γίνει δωρεά η να είχα κάνει αποδοχή κληρονομιάς
και μάλιστα μου έδωσαν παράδειγμα ότι είναι όπως τα ακίνητα δηλαδή το σπίτι του πατέρα μου το κληρονoμο πληρώνω φόρο το ίδιο γίνετε και με τα χρήματα πρέπει να πληρώσω αλλιώς είναι μαύρα τέλος
λεφτά δικαιολογούνται μονο βάση τις φορολογικής δήλωσις
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 11:54 #41

  • hellen
  • Το Άβαταρ του/της hellen
νόμος 5638/32 για να μιλάμε επί της ουσίας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 13:10 #42

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Κυρία hellen αντιλαμβάνομαι πως είτε έχεις τελειώσει τη νομική (πρόσφατα όμως), είτε πρόκεται σύντομα να την τελειώσεις.
Με το καλό.
Τα πράματα όμως δεν είναι πάντα όπως τα λένε οι νόμοι, πολύ περισσότερο όπως ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι τα λένε οι νόμοι, και ακόμα περισσότερο χωρίς να ξέρουμε ΟΛΟΥΣ τους νόμους που υπάρχουν (και αφορούν ένα θέμα).
Βλέπεις στη χώρα μας υπάρχουν απίστευτοι νόμοι (διατάγματα, διατάξεις, αποφάσεις ΠΟΛ, κλπ) που όποιος ξέρει να διαλέξει ποιόν θα χρησιμοποιήσει κάθε φορά βγαίνει από πάνω.
(Αρκεί βέβαια ο "απέναντι" να μην ξέρει "καλύτερα" τους υπάρχοντες νόμους. Γιατί αν τους ξέρει και βρει τον αντίθετο, την έβαψες).
Σε διαβεβαιώνω λοιπόν ότι οι εφοριακοί ξέρουν πολύ καλά (οι περισσότεροι) ποιό απ' αυτά όλα θα επιστρατεύσουν για να σε βάλουν από κάτω.
Και αυτά που λες περί "κινητών πραγμάτων, κτήσης προ του θανάτου" κλπ., αν τα πεις στον έφορα θα χαμογελάσει, και θα σου πει "Ναι, πάρε έναν καταλογισμό για τόσα τώρα, και αν δε σ' αρέσει πήγαινε στο δικαστήριο να τον αναιρέσεις". Θα ξέρεις βέβαια επίσης (ή μήπως δεν έχουν προλάβει να το βάλουν ακόμα στα βιβλία του πανεπιστημίου αυτό?) ότι για να πας στο δικαστήριο πρέπει πρώτα να σκάσεις τα μισά απ' τον καταλογισμό, και μετά να καταθέσεις την προσφυγή σου. Η οποία βεβαίως θα εκδικαστεί σε καμιά δεκαριά χρόνια.

Το πράμα είναι πολύ απλό, είναι όπως στο λέω (και το λέω και στον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα) και ΜΗΝ τον μπερδεύεις.
Μέ άλλα λόγια είναι όπως το λέει και ο "m", δυο ποστ πριν απ αυτό εδώ.

Εγώ έχω πολλά χρόνια που τέλειωσα τη νομική (και δε θυμάμαι να σου πω νόμους - οικονομικό τμήμα τέλειωσα) και κληρονομικό δίκαιο νομίζω είχα κάνει (και το πέρασα βεβαίως), όπως και αστικό, και διοικητικό, και όλα τα σχετικά.
Την εμπειρία μου πάντως την οποία έχω και στα γράφω έτσι δεν μου την έδωσε το πανεπιστήμιο, μου την έχει δώσει η 30/40χρονη επαγγελματική διαδρομή ΜΕΤΑ το πανεπιστήμιο.

Έχω γράψει άπειρα παραδείγματα. Θα γράψω κι άλλο ένα:
Έστω ότι ο θανών πατέρας είχε φυλαγμένες κάπου 9.000 χρυσές λίρες.
(Σημερινή αξία περίπου 3 εκ.).
Κλειδί απ' το ντουλάπι έχει και ο φίλος μας.
Κινητά πράματα είναι οι λίρες.
Νόμιμα τις είχε ο θανών - αποδεικνύεται αυτό (είτε από προηγούμενη κληρονομιά, είτε από αγορές με παραστατικά τραπέζης που καλύπτονται από τα εισοδήματα του όσο ζούσε).
Τις παίρνει ο φίλος μας, σκοτώνει τις 1.500 (στην τράπεζα, κανονικά), πιάνει 500k, και πάει μ' αυτά να αγοράσει ένα σπίτι.
Τι λες, θα του πουν "Α, ήταν από τις λίρες του μπαμπά σας? Εν τάξει τότε!", ή μήπως θα τον ξεσκίσουν επειδή ΔΕΝ δήλωσε την κληρονομιά των λιρών μαζί με τα υπόλοιπα που κληρονόμησε?

Εγώ σου λέω ότι θα τον ξεσκίσουν.

Άσε λοιπόν τους νόμους του '32, γιατί θα πάρεις κανέναν άνθρωπο στο λαιμό σου.

Φιλικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 13:13 #43

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Αρθρο: 25 Κώδικα Φορολογίας Κληρονομιών, κλπ

Τίτλος Αρθρου
Απαλλαγές από το φόρο

1. Απαλλάσσονται από το φόρο οι κτήσεις, εφόσον δικαιούχοι είναι:

«α) ...

γ) Η χρηματική κατάθεση σε τράπεζα σε ανοικτό λογαριασμό στο όνομα δύο ή περισσοτέρων από κοινού (Compte Joint, Joint Account) κατά τις διατάξεις του ν. 5638/1932 (ΦΕΚ 307 Α), στην οποία έχει τεθεί ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η απαλλαγή αυτή ισχύει και σε κοινούς λογαριασμούς με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση και σε κοινούς λογαριασμούς σε συνάλλαγμα ή σε συνάλλαγμα και δραχμές με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση μόνιμων κατοίκων της αλλοδαπής ή αυτών με συνδικαιούχους μόνιμους κατοίκους της ημεδαπής. Αντίθετα η απαλλαγή αυτή δεν επεκτείνεται στους κληρονόμους του τελευταίου απομείναντος δικαιούχου. Οι διατάξεις αυτές εφαρμόζονται ανάλογα και σε μερίδα αμοιβαίου κεφαλαίου.
...>>
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 14:19 #44

  • m
  • Το Άβαταρ του/της m
hellen έγραψε:
νόμος 5638/32 για να μιλάμε επί της ουσίας.

εγώ δεν ξέρω απο νόμους είμαι από χωριό αυτό που ξέρω είναι ότι μου έφαγαν 25 χιλ λεφτά από οικονομίες
μια ζωής τα υπόλοιπα λεφτά που είχα στην τράπεζα τα έβαλα σε μια σακούλα και τα πήγα βουλγαρια
δεν θα φάνε άλλα ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς δικαιολογούμε τα μη δηλωθέντα ποσά???? 13 Οκτ 2012 15:33 #45

  • ....
  • Το Άβαταρ του/της ....
Αν δύο σύζυγοι έχουν κοινό τραπεζικό λογαριασμό, από αποταμιεύσεις χ δεκαετιών, με πόρους ο καθένας και κοινή φορολογική δήλωση, σε περίπτωση θανάτου του ενός, ο άλλος δεν δίνει λόγο πουθενά για οποιαδήποτε ποσό, έτσι; Μιλάω για νορμάλ νούμερα, πχ 200/300.000€ όχι τίποτα εκατομμύρια φυσικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα