Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: άνοιγμα λογαριασμού στη kedr

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 16:49 #1

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
Η Kedr για να ανοίξει λογαριασμό, ζητάει και χαρτί μισθοδοσίας (από τους μισθωτούς) ή βεβαίωση έναρξης επαγγέλματος (για τους αυτοαπασχολούμενους)!!!!!
Δε μου έχει τύχει σε καμία άλλη τράπεζα και σε καμία άλλη χώρα αυτό..
Λένε ότι τους το ζητάει η τράπεζα της Ελλάδας..

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι στα πλαίσια των ελέγχων για μαύρο χρήμα που έβαλαν να συμμετάσχουν και οι τράπεζες..
για να βγάλουν λαβράκια όπως : "...Δημόσιος υπάλληλος με 10 000 το χρόνο έχει καταθέσεις 200 000..." κτλ.
δε τους φτάνει το εκκαθαριστικό, θέλουν να ξέρουν όλο το προφίλ.. κανονικό φακέλωμα σε λίστες
Τελευταία διόρθωση: 17 Οκτ 2012 17:07 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 17:08 #2

  • agnostos
  • Το Άβαταρ του/της agnostos
πριν κανα εξαμηνο που ειχα παει στην κedr για προθεσμιακη μου ζητησαν την εναρξη.και στην εμπορικη που ανοιξα λογαριασμο παλι το ιδιο μου ζητησαν.Νομιζω ολες οι τραπεζες ζητανε.eχεις παει σε καποια τραπεζα χωρις να σου ζητησουν μισθοδοσια η βεβαιωση εναρξης?και καλα κανουν για μενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 17:09 #3

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
agnostos έγραψε:
πριν κανα εξαμηνο που ειχα παει στην κedr για προθεσμιακη μου ζητησαν την εναρξη.και στην εμπορικη που ανοιξα λογαριασμο παλι το ιδιο μου ζητησαν.Νομιζω ολες οι τραπεζες ζητανε.eχεις παει σε καποια τραπεζα χωρις να σου ζητησουν μισθοδοσια η βεβαιωση εναρξης?και καλα κανουν για μενα.

τόσα χρόνια μονάχα εκκαθαριστικό, τίποτα άλλο.. αυτο 1η φορά μου τυχαίνει, δε ξέρω αν κάνουν καλά, απλά είναι λιγάκι ύποπτη η στιγμη
Τελευταία διόρθωση: 17 Οκτ 2012 17:10 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 17:55 #4

Ρε παιδιά, εμένα εδώ και 3 χρόνια (περίπου) μου ζητάνε ΠΑΝΤΑ χαρτί μισθοδοσίας για ν'ανοίξω λογαριασμό.
Κι έχω σχεδόν πάντα ένα θεματάκι, γιατί το μηνιαίο μου εκκαθαριστικό το λαμβάνω με mail, οπότε τους πάω έγχρωμη εκτύπωση.

Φίλε Nomader, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συμβαίνει πάρα πολύ καιρό τώρα. Κι εμένα (τότε) το ίδιο μου'χαν πει, ότι το έχει θέσει ως προϋπόθεση η Τράπεζα τής Ελλάδος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 17:58 #5

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
Nomader έγραψε:
agnostos έγραψε:
πριν κανα εξαμηνο που ειχα παει στην κedr για προθεσμιακη μου ζητησαν την εναρξη.και στην εμπορικη που ανοιξα λογαριασμο παλι το ιδιο μου ζητησαν.Νομιζω ολες οι τραπεζες ζητανε.eχεις παει σε καποια τραπεζα χωρις να σου ζητησουν μισθοδοσια η βεβαιωση εναρξης?και καλα κανουν για μενα.

τόσα χρόνια μονάχα εκκαθαριστικό, τίποτα άλλο.. αυτο 1η φορά μου τυχαίνει, δε ξέρω αν κάνουν καλά, απλά είναι λιγάκι ύποπτη η στιγμη



Ναι απαράδεκτο. Γιατί θα πρέπει να δώσω αναφορά τι μισθό έχω στην τράπεζα.

ασε το άλλο, τα στοιχεία που μαζευουν κάποιοι μάγκες (και τράπεζες) συνήθως τα πουλάνε σε τρίτους (που πληρώνουν αδρά)!!!!
Ξέρετε πόσο στοιχίζει μια πληροφορία που έχει "ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΑΦΜ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ, ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ" ?

Από προσωπική εμπειρία, πριν απο 3-4 χρόνια με το που άνοιξα λογαριασμό (μισθοδοσίας) σε μια τράπεζα αλλάζοντας εργοδότη, μετα απο 15 μέρες με καλούσαν (στην εταιρεία που δουλευα) από άσχετες εταιρείες να μου πουλήσουν ασφάλειες ζωής/υγείας.
Καρφωθήκανε γιατί ήμουν στην εταιρεία λιγότερο από 1 μήνα και ούτε η μάνα μου δεν ειχε το σταθερό μου τηλέφωνο εκεί!
Σε ερώτηση που με βρήκατε σε αυτό το τηλέφωνο απαντούσαν το κλισε "από τον τηλεφωνικό κατάλογο".

Επιπλέον, όσοι είναι άνεργοι απαγορευεται να ανοίξουν λογαριασμο? Το ξεφτυλίσανε!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 18:01 #6

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
Μάριος Αντωνίου έγραψε:
Ρε παιδιά, εμένα εδώ και 3 χρόνια (περίπου) μου ζητάνε ΠΑΝΤΑ χαρτί μισθοδοσίας για ν'ανοίξω λογαριασμό.
Κι έχω σχεδόν πάντα ένα θεματάκι, γιατί το μηνιαίο μου εκκαθαριστικό το λαμβάνω με mail, οπότε τους πάω έγχρωμη εκτύπωση.

Φίλε Nomader, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συμβαίνει πάρα πολύ καιρό τώρα. Κι εμένα (τότε) το ίδιο μου'χαν πει, ότι το έχει θέσει ως προϋπόθεση η Τράπεζα τής Ελλάδος.


Εμένα, πάντα ζητούσαν:
-- "Εκαθαριστικό εφορίας" όπου να φένεται το ΑΦΜ (τα ποσά ας είναι καλυμένα με μια A4 στην φωτοκόπια).
-- Φρέσκια βεβαίσωση εργοδότη οτι εργάζεσαι.
-- Λογαριασμό ΔΕΗ για την διευθυνση σου.

το "αντίγραφο μισθοδοσίας" είναι νέο φρούτο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 18:33 #7

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
Trader13 έγραψε:
Μάριος Αντωνίου έγραψε:
Ρε παιδιά, εμένα εδώ και 3 χρόνια (περίπου) μου ζητάνε ΠΑΝΤΑ χαρτί μισθοδοσίας για ν'ανοίξω λογαριασμό.
Κι έχω σχεδόν πάντα ένα θεματάκι, γιατί το μηνιαίο μου εκκαθαριστικό το λαμβάνω με mail, οπότε τους πάω έγχρωμη εκτύπωση.

Φίλε Nomader, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συμβαίνει πάρα πολύ καιρό τώρα. Κι εμένα (τότε) το ίδιο μου'χαν πει, ότι το έχει θέσει ως προϋπόθεση η Τράπεζα τής Ελλάδος.


Εμένα, πάντα ζητούσαν:
-- "Εκαθαριστικό εφορίας" όπου να φένεται το ΑΦΜ (τα ποσά ας είναι καλυμένα με μια A4 στην φωτοκόπια).
-- Φρέσκια βεβαίσωση εργοδότη οτι εργάζεσαι.
-- Λογαριασμό ΔΕΗ για την διευθυνση σου.

το "αντίγραφο μισθοδοσίας" είναι νέο φρούτο.

Το ζητούν κι άλλες τράπεζες τώρα άραγε? ή μονάχα η kedr
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 17 Οκτ 2012 18:39 #8

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
Nomader έγραψε:
Trader13 έγραψε:
Μάριος Αντωνίου έγραψε:
Ρε παιδιά, εμένα εδώ και 3 χρόνια (περίπου) μου ζητάνε ΠΑΝΤΑ χαρτί μισθοδοσίας για ν'ανοίξω λογαριασμό.
Κι έχω σχεδόν πάντα ένα θεματάκι, γιατί το μηνιαίο μου εκκαθαριστικό το λαμβάνω με mail, οπότε τους πάω έγχρωμη εκτύπωση.

Φίλε Nomader, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συμβαίνει πάρα πολύ καιρό τώρα. Κι εμένα (τότε) το ίδιο μου'χαν πει, ότι το έχει θέσει ως προϋπόθεση η Τράπεζα τής Ελλάδος.


Εμένα, πάντα ζητούσαν:
-- "Εκαθαριστικό εφορίας" όπου να φένεται το ΑΦΜ (τα ποσά ας είναι καλυμένα με μια A4 στην φωτοκόπια).
-- Φρέσκια βεβαίσωση εργοδότη οτι εργάζεσαι.
-- Λογαριασμό ΔΕΗ για την διευθυνση σου.

το "αντίγραφο μισθοδοσίας" είναι νέο φρούτο.

Το ζητούν κι άλλες τράπεζες τώρα άραγε? ή μονάχα η kedr


εδώ και καιρώ το ζητάνε όλες οι τράπεζες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

άνοιγμα λογαριασμού στη kedr 18 Οκτ 2012 06:26 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
xristos g έγραψε:
εδώ και καιρώ το ζητάνε όλες οι τράπεζες

Δες τι γίνεται στις πιτσαρίες:

Τηλεφωνητής: Ευχαριστούμε που καλέσατε την Pizza Hut. Μπορώ να έχω τον ΑΜΚΑ σας παρακαλώ?
Πελάτης: Γειά, θα ήθελα να παραγγείλω μια πίτσα.
Τηλεφωνητής: Πρέπει να μου δώσετε τον ΑΜΚΑ σας πρώτα, κύριε.
Πελάτης: Χμμ.. Ναι... Μισό λεπτό... Λοιπόν ο ΑΜΚΑ μου είναι 6102049998.
Τηλεφωνητής: Ευχαριστώ κύριε Παπαδημητρίου, βλέπω ότι είστε Αλκιβιάδου 48 Αμπελόκηποι, και το τηλέφωνό σας είναι 210-7654321. Το τηλέφωνο στη δουλειά σας στην ΕΛΜΠΙΡΑ Α.Ε. είναι 210-8765432 και το κινητό σας 698-9876543. Έχετε e-mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Βλέπω ότι με παίρνετε απ’ το σπίτι.
Πελάτης: Ε? Από που ξέρετε όλες αυτές τις πληροφορίες?
Τηλεφωνητής: Είμαστε συνδεδεμένοι με το ΕΔΑ, κύριε.
Πελάτης: ΕΔΑ? Τι είναι αυτό?
Τηλεφωνητής: Εθνικό Δίκτυο Ασφαλείας. Η παραγγελία σας δεν καθυστερεί πάνω από 15 δευτερόλεπτα λόγω αυτής της διαδικασίας.
Πελάτης: (αναστεναγμός) Τέλος πάντων, εν τάξει. Θέλω να παραγγείλω δυο από τις «Όλα Τα Αλλαντικά Σε Μια Πίτσα» που έχετε.
Τηλεφωνητής: Δε νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για σας αυτή, κύριε.
Πελάτης: Τι εννοείτε?
Τηλεφωνητής: Τα ιατρικά σας αρχεία και οι αισθητήρες κατοικίας δείχνουν ότι έχετε αυξημένη πίεση και υψηλή χοληστερίνη. Ο ΕΟΠΥΥ δεν επιτρέπει μια τέτοια ανθυγειινή επιλογή για την περίπτωση σας.
Πελάτης: Πως? Και τι προτείνετε αντί γι’ αυτό?
Τηλεφωνητής: Μπορείτε να δοκιμάσετε την «Χαμηλά Λιπαρά Με Σάλτσα Σόγιας» πίτσα μας, κύριε. Είμαι σίγουρος πως θα σας αρέσει.
Πελάτης: Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα μου αρέσει κάτι τέτοιο?
Τηλεφωνητής: Εεε... Βλέπω ότι την προηγούμενη βδομάδα αγοράσατε το βιβλίο «Εκλεκτές Συνταγές Με Σάλτσα Σόγιας», κύριε. Γι’ αυτό υπέθεσα ότι θα σας αρέσει και σας πρότεινα την «Χαμηλά Λιπαρά Με Σάλτσα Σόγιας» πίτσα μας.
Πελάτης: Εν τάξει, εντάξει. Στείλτε μου δυο απ’ αυτές, οικογενειακό μέγεθος παρακαλώ.
Τηλεφωνητής: Σίγουρα. Αυτές θα φτάσουν για σας, τη γυναίκα σας και τα δυο παιδιά σας, κύριε. Τα δυο σκυλιά σας μπορούν να φάνε τις κρούστες από γύρω-γύρω. Το σύνολο θα είναι 32 ευρώ και 48 λεπτά, κύριε.
Πελάτης: Να σας δώσω τον αριθμό πιστωτικής μου.
Τηλεφωνητής: Μμμμ... Λυπάμαι, αλλά θα πρέπει να πληρώσετε μετρητά στον υπάλληλο ντελίβερυ, κύριε. Η πιστωτική σας έχει φτάσει το όριο της.
Πελάτης: Θα πάω τώρα στο ΑΤΜ εδώ από κάτω και θα πάρω χρήματα πριν έρθει ο υπάλληλος.
Τηλεφωνητής: Χμμμ... Ούτε αυτό θα δουλέψει, δυστυχώς. Ο λογαριασμός σας στην τράπεζα είναι επίσης κόκκινος.
Πελάτης: Δεν πειράζει. Στείλτε μου τις πίτσες. Θα έχω λεφτά να τις πληρώσω. Σε πόση ώρα θα είναι εδώ?
Τηλεφωνητής: Έχουμε μια μικρή καθυστέρηση στο πρόγραμμα, κύριε. Θα χρειαστούν περίπου 45 λεπτά. Αν βιάζεστε, μπορείτε να έρθετε να τις πάρετε εσείς, αλλά πάλι, το να κουβαλάτε πίτσες με τη μοτοσυκλέτα δεν είναι και τόσο ασφαλές.
Πελάτης: Ώπα! Και που ξέρετε ότι έχω μοτοσυκλέτα?
Τηλεφωνητής: Εδώ λέει ότι καθυστερήσατε τη δόση του αυτοκινήτου και σας το πήραν. Αλλά οι δόσεις της Honda είναι εν τάξει, και άλλωστε χθες της γεμίσατε το ρεζερβουάρ.
Πελάτης: Ρε γαμ#%#^^&$%^$@# μου!
Τηλεφωνητής: Θα σας συμβούλευα να προσέχετε τι λέξεις χρησιμοποιείτε, κύριε. Έχετε ήδη μια καταδίκη για εξύβριση στις 15 Ιουλίου 2003, και άλλη μια τον Σεπτέμβριο του 2006 για απρεπή συμπεριφορά προς δικαστήριο. Α, βλέπω ακόμα ότι εκκρεμεί μια δίκη σας για απείθεια προς αστυνομικό όργανο. Πόσο καιρό έχετε να φάτε πίτσα, κύριε?
Πελάτης: (άφωνος)
Τηλεφωνητής: Θα θέλατε κάτι άλλο, κύριε?
Πελάτης: Ναι, έχω ένα κουπόνι για 1,5 λίτρο Coca Cola δωρεάν.
Τηλεφωνητής: Λυπάμαι κύριε, αλλά είναι όρος στην διαφήμηση μας και εξαιρεί την προσφορά αναψυκτικών σε διαβητικούς. Αυτό προβλέπεται άλλωστε και από τον νόμο 2365 του 2011.
Ευχαριστούμε που καλέσατε την Pizza Hut.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα