Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ;

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 05:11 #1

  • Test4 (Katerina Pap)
  • Το Άβαταρ του/της Test4 (Katerina Pap)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Κάρμα: 0
Εχω κληρονομησει ενα ακινητο με δυο αλλους συγγενεις και θελω το μεριδιο μου να γινει δωρεά στο Χαμογελο του παιδιου. Μπορω να κανω αποποιηση υπερ αυτου του ιδρυματος ή πρπει να αποδεχτω πρωτα την κληρονομια;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 06:10 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Test4 έγραψε:
Εχω κληρονομησει ενα ακινητο με δυο αλλους συγγενεις και θελω το μεριδιο μου να γινει δωρεά στο Χαμογελο του παιδιου. Μπορω να κανω αποποιηση υπερ αυτου του ιδρυματος ή πρπει να αποδεχτω πρωτα την κληρονομια;

Σε μια κληρονομιά μπορείς να κάνεις:
-Αποδοχή.
-Αποποίηση (γενικώς).
-Αποδοχή με το ευεργέτημα της απογραφής.

Και τα τρία είναι πράξεις που γίνονται σε συμβολαιογράφο.
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις "αποποίηση ΥΠΕΡ κάποιου". Νομίζω όχι.
Αποδοχή, και εν συνεχεία δική σου δωρεά προς οποιονδήποτε, σίγουρα μπορείς να κάνεις. Αλλά σίγουρα πληρώνεις και φόρο γι' αυτό που αποδέχεσαι.
Περίμενε λίγο, κι αν δεν σου πει κάποιος εδώ, θα χρειαστεί να ρωτήσεις συμβολαιογράφο.
Ο οποίος και θα σου πει πρόθυμα, γιατί θα περιμένει να πας να κάνεις σ' αυτόν τη δουλειά (και να σε χρεώσει, βεβαίως).
Και δικηγόρος ίσως ξέρει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 13:36 #3

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Καλα τα λεει ο soto51 με μια-δυο διευρινήσεις.

Αποποιηση γινεται στο ειδικο τμημα του Πρωτοδικειου (Το μεγαρο στην Αλεξανδρας για τους Αθηναιους). Δεν χρειαζεται δικηγορος ουτε τιποτα. Πας λες θελω να αποποιηθω σου δινουν μια αιτηση τη συμπληρωνεις με τα στοιχεια σου και του κληροδοτη, την καταχωρουν επιτοπου σε ενα καταστιχο και παιρνεις επισημο αντιγραφο.
Το ευργετημα της απογραφης ειναι περιπλοκοτερη διαδικασια αλλα παλι στο Πρωτοδικειο γινεται. Εκει ομως χρειαζονται και δικηγορος και διαχειριστες της απογραφης (τριτα προσωπα, πχ φιλοι). Ειναι πολυπλοκη διαδικασια και εχει και συνεχεια για 10 χρονια μεχρι να περατωθει.

Η αποδοχη γινεται με δυο τροπους:
1) Με ρητη δηλωση (παλι στο πρωτοδικειο) ή,
2) με σιωπηρη, δηλαδη αν δεν προβεις σε καποια ενεργεια εντος 4μηνου απο τον θανατο του κληροδοτη.

Μετα τη παρελευση του τετραμηνου γινεσαι αυτοδικαια μονιμος κληρονομος και δεν υπαρχει εννομη θεραπεια σε αυτο. Με αλλα λογια ειναι μια μη αναστρεψμη κατασταση με οτι αυτο συνεπαγεται (αν η κληρονομια ειναι θετικη, λυνεις το προβλημα σου. Αν ειναι αρνητικη και δεν την καλυψεις με τα δικα σου λεφτα, σε χωνουν μεσα) Θελει προσοχη λοιπον.

Αυτα ειναι πανω κατω τα ισχυοντα με διαφοροποιησεις αν ο κληρονομος ειναι ανηλικος ή κατοικος εξωτερικου αλλα αυτο δεν δειχνει να ειναι το θεμα σου. Τα παραπανω τα ξερω καλα απο προσωπικη πειρα.

Την ερωτηση σου δεν μπορω να την απαντησω 100%. Ομως η εννοια του κληρονομικου δικαιου ειναι η εξης: Η κληρονομητεα υλη ειναι ενιαια και δεν μπορει να διαχωριστει. Οτι εχει και δεν εχει ο κληροδοτης ειτε υλικο ειτε εμπραγματο δικαιωμα αλλα και οι υποχρεωσεις του πανε ολα πακετο στην κληρονομια (κατα το μεριδιο που σου αναλογει φυσικα).

Αν λοιπον αποποιηθεις, αποποιησαι ολο αυτο το πακετο μαζι και δεν μπορεις να πεις σε ποιον θα παει γιατι απλα δεν ειναι δικο σου.
Επιπροσθετα ο νομος καθοριζει σαφως οτι το μεριδιο που αποποιηθηκες παει στο αμεσως επομενο απο πλευρας συγγενειας ατομο το οποιο με τη σειρα του πρεπει να αποφασισει τι θα κανει εντος 4μηνου. Αν και αυτο αποποιηθει, παιρνει τη σκυταλη το επομενο ατομο και παει λεγοντας εως ενα βαθμο συγγενειας (ακριβως ποιον δεν θυμαμαι). Αν και ο τελευταιος στη σειρα αποποιηθει τοτε υπεισερχεται και κληρονομει (ποιος αλλος?)... το δημοσιο. Τωρα τι τα κανει τα κληροδοτηματα αυτα το δημοσιο και αν πληρωνει τις απαιτησεις που τυχον ειχαν τριτοι απο τον θανοντα, τρεχα γυρευε.

Ετσι κι αλλιως το θεμα μας ειναι αν μπορεις να "στειλεις" την κληρονομια καπου αλλου χωρις να την παρεις πρωτα εσυ. Πιστευω πως οχι.
Ελπιζω να βοηθησα.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 29 Απρ 2013 13:38 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Test4 (Katerina Pap)

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 15:16 #4

  • Test4 (Katerina Pap)
  • Το Άβαταρ του/της Test4 (Katerina Pap)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστω παρα πολυ! Θα κανω λοιπον αποδοχη κα κατοπιν μεταβιβαση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 16:22 #5

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Test4 έγραψε:
Ευχαριστω παρα πολυ! Θα κανω λοιπον αποδοχη κα κατοπιν μεταβιβαση.

Ωπα! Μη παιρνεις φορα αγαπητε συν-τσιγκ.

Κατ' αρχας αν και τα γραφουμενα μου ειναι σχεδον 100% εγκυρα γιατι εχω κανει στη ζωη μου και αποδοχη με το ευεργετημα της απογραφης και αποποιηση, η περιπτωσεις που εζησα εγω μπορει να μην εχουν εφαρμογη σε σενα.
Αλλωστε η ερωτηση σου δεν περιλαμβανει τη πληρη εικονα της περιπτωσης σου. Επιπλεον επειδη η αποδοχη ειναι τελεσιδικη και μη αναστρεψιμη, πρεπει να τη ψαξεις ειδικα αν υπαρχουν και αλλα δικαιωματα (ή ακομα χειροτερα υποχρεωσεις) στη κληρονομητεα υλη.

Η απλουστερη περιπλοκή που μπορω να φανταστω στη περιπτωση σου ειναι οτι αφου αποδεχτεις το μερος του ακινητου που σου αναλογει και αφου πληρωσεις τον αναλογουντα φορο κληρονομιας (αυτο δεν το γλυτωνεις), να κολλησει η δωρεα σου για Χ λογους. Πχ μπορει να μη γινει αποδεκτη γιατι το ακινητο δεν θα ειναι αρτιο και ο δωροληπτης θα εχει τη μειοψηφια αρα θα του ειναι αχρηστο αλλα θα τον επιβαρυνει με τα βαρη του.

Μπορει αυτα να ειναι δικες μου ανησυχιες και να μην εχουν εφαρμογη σε σενα. Το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι ότι κανεις θα ειναι τελεσιδικο οποτε συμβουλεψου καλα εδικους που να εχουν πληρη εικονα της καταστασης. Ειδικοτερα στη περιπτωση σου που απ' οσο μπορω να μαντεψω, θα εχεις τους συνκληρονομους απεναντι σου.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Test4 (Katerina Pap)

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 17:20 #6

  • Test4 (Katerina Pap)
  • Το Άβαταρ του/της Test4 (Katerina Pap)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Κάρμα: 0
Δεν υπάρχουν βάρη ή χρέη. Φυσικά και θα πληρώσω το φόρο κληρονομιάς. Αντιλαμβάνομαι οτι το ίδρυμα ίσως δε θελήσει το ακίνητο αλλά αυτό θα μου το διευκρινήσουν όταν το συζητήσω μαζί τους. Οι συγκληρονόμοι πως μπορούν να σταματήσουν τη μεταβίβαση του μεριδίου μου -μετά την αποδοχή- προς τρίτον;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 17:52 #7

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Οι συγκληρονόμοι πως μπορούν να σταματήσουν τη μεταβίβαση του μεριδίου μου -μετά την αποδοχή- προς τρίτον;

Δεν μπορουν να τη σταματησουν adhoc. Μπορουν ομως να το παλεψουν με διαφορα σοβαρα ή μη προσχηματα. Αστικου δικαιου υποθεση ειναι, ο καθενας λεει οτι θελει και τα δικαστηρια κρινουν. Δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο. Μονο δικηγορος (εγω δεν ειμαι) και μονο αφου λαβει γνωση ολων των παραμετρων της υποθεσης μπορει.

Η αποψη μου (επειδη εχω πολλααααα χρονια σε δικαστηρια) ειναι οτι ο χειροτερος συμβιβασμος ειναι καλυτερος απο το καλυτερο δικαστηριο. Αλλα βεβαια αυτο ειναι η δικη μου αποψη. Ξερω πολλους που διαφωνουν ριζικα (οι οποιοι δεν εχουν ομως περασει μερικες δεκαετιες συνεχων δικαστικων αγωνων).

Και για να ξεφυγω λιγο απο το αυστηρο νοημα της ερωτησης σου:
Απο το μπαλκονι μου (ακριβη περιοχη) βλεπω ενα σκαρτο στρεμα ιδιοκτησιας που ειναι ανεκμεταλλευτο απο το 1981. Ειναι κληρονομικο με διαφορές μεταξυ των κληρονομων. Πριν τη κριση πρεπει να επιανε 2 εκατομμυρια στη καθισιά του. Τωρα εχει πευκα και γατες μεσα.

Εμενα με συμφερει, δεν μου κοβει τη θεα. Τους κληρονομους ομως?
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως γινεται αποποιηση κληρονομιας ; 29 Απρ 2013 17:56 #8

  • R.
  • Το Άβαταρ του/της R.
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Σχεδόν όλα τα παραπάνω είναι σωστά. Αν είσαι ενήλικος και κάτοικος εσωτερικού και δεν προβείς σε δήλωση αποποίησης κληρονομίας στο Πρωτοδικείο της τελευταίας κατοικίας του κληρονομουμένου (όντως χωρίς σύμπραξη δικηγόρου) εντός 4 μηνών από το θάνατο ή από τότε που έλαβες γνώση του θανάτου ή από τότε που έλαβες γνώση ότι έχεις καταστεί κληρονόμος, τότε συνάγεται αμάχητα ότι αποδέχεσαι την κληρονομία (ενεργητικό και παθητικό αυτής ως ενιαίο σύνολο), ακόμη κι αν δεν κάνεις ποτέ συμβολαιογραφική πράξη δήλωσης αποδοχής αυτής (πάντα για ακίνητα εγγράφως ενώπιον συμβολαιογραφου, ποτέ στο Πρωτοδικείο).
Κανείς δε μπορεί να σου απαγορεύσει να αποποιηθείς, όπως και το πώς θα διαθέσεις το ποσοστό σου επί της κληρονομίας. Άλλο ζήτημα εάν αυτός στον οποίο σκοπεύεις π.χ. να δωρίσεις το ποσοστό σου, κρίνει πως για χ λόγους δεν τον συμφέρει να αποδεχθεί τη δωρεά.
Τέλος, εάν αποποιηθείς, είτε στη θέση σου υπεισέρχονται άλλοι κληρονόμοι είτε το ποσοστό σου προσαυξάνει το ποσοστό των υπολοίπων κληρονόμων κατά περίπτωση. Πάντως, δεν καθορίζεις εσύ τι θα γίνει (βέβαια αναλόγως σε ποια κληρονομική τάξη καλείσαι ή/και αναλόγως της δικής σου οικογενειακής κατάστασης, μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων τι από τα δύο παραπάνω θα συμβεί), καθώς με την αποποίηση απεμπλέκεσαι οριστικά και μη αναστρέψιμα από την κληρονομία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα