Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει;

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 15 Ιουν 2014 23:09 #10

alexpapado92 έγραψε:
Ορισμένα απο τα παραπάνω μαγαζιά, θέλουνε να δουλέψουνε 'μαύρα', άλλα παλι οχι.

Φίλε Άλεξ, απλά συνεργάσου μόνο με τα μαγαζιά που θέλουν να δουλέψουν μαύρα.
Για τα άλλα και μόνο, δε συμφέρει ν'ανοίξεις βιβλία. Θα πληρώνεις πολλά κερατιάτικα και παράλογα πράγματα. Μέχρι και περαίωση θα σου'ρθει κάποτε και θα ψάχνεσαι για το πότε έγινες τόσο πλούσιος και σου ζητούν τόση "συμβολή".

Γι'αυτούς που θέλουν "άσπρα", δες αν έχεις κανά φίλο/συγγενή με ελεύθερο επάγγελμα, που να μπορεί (και να θέλει) να περνούν τα τιμολόγια μέσω αυτού. Αρκεί βέβαια να συμφωνούν κι οι πελάτες σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexpapado92

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 15 Ιουν 2014 23:34 #11

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Όχι φίλε μου δε σε συμφέρει. Ο ΟΑΕΕ σου κάποια στιγμή θα φτάσει (με τα σημερινά δεδομένα) στο 900άρι το δίμηνο. Λογιστής δεν χρειάζεται σε ατομική επιχείρηση (τουλάχιστον με τους τζίρους σου). Σε κάθε τιμολόγιο θα έχεις παρακράτηση φόρου 20%. Τέλος επιτηδεύματος θα έχεις (εάν είσαι άνω των 30) 650€.

Αυτά είναι τα πρώτα που φαίνονται. Τα υπόλοιπα που δε στα λένε είναι:

Εξ' ορίσμου ως ελεύθερος επαγγελματίας για τα κορπρόσκυλα της εφορίας είσαι απατεώνας και τους χρωστάς. Οι φόροι σου στη δήλωση θα εκτοξευτούν (έχεις και προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος), όλο και κάτι σε περίπτωση ελέγχου δεν θα είναι σωστό οπότε θα πληρώσεις τα ανάλογα, κλπ, κλπ.

Σε αυτό το σοβιετιστάν ζούμε, αντιστάσου κ όσα κ όπου μπορείς πούλα τα μαύρα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexpapado92

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 00:06 #12

  • alexpapado92
  • Το Άβαταρ του/της alexpapado92
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς ομως, επειδή είναι ενα project μου το οποιο θέλω να το παρουσιάσω -και0 στο εξωτερικό,

που εκει θα το δουν 2-3 σοβαροί πελάτες/μαγαζιά,

εαν δεν εχω χαρτιά δεν θα μπορώ να πουλήσω τίποτα

και θα είμαι 'μια ζωη' εγκλωβισμενος στα λιγα αυτα μαγαζιά στην Ελλάδα που θέλουνε να συνεργαστούμε 'μαύρα' δηλαδή σήμερα 3 μαγαζιά συνολικά.

Ποσα πια 'μαυρα' μαγαζιά να καταφέρω να με 'πάρουνε' για να φτάσω να βγάζω ενα αξιοσημείωτo κέρδος ώστε να μπορώ να ανοίξω αυριο-μεθαύριο μια εταιρεία.

μέχρι στιγμης ο τζίρος είναι κατω απο 3000 ευρώ με οσα μαγαζιά κατάφερα να βρω.

Είμαι κάτω απο 30 ετών και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω, με αυτη την λογική, πως το κράτος μας βοηθάει εμας τους νεους στο ξεκίνημα μας?
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιουν 2014 00:08 από alexpapado92.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 01:41 #13

alexpapado92 έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς ομως, επειδή είναι ενα project μου το οποιο θέλω να το παρουσιάσω -και0 στο εξωτερικό,

που εκει θα το δουν 2-3 σοβαροί πελάτες/μαγαζιά,

εαν δεν εχω χαρτιά δεν θα μπορώ να πουλήσω τίποτα

και θα είμαι 'μια ζωη' εγκλωβισμενος στα λιγα αυτα μαγαζιά στην Ελλάδα που θέλουνε να συνεργαστούμε 'μαύρα' δηλαδή σήμερα 3 μαγαζιά συνολικά.

Ποσα πια 'μαυρα' μαγαζιά να καταφέρω να με 'πάρουνε' για να φτάσω να βγάζω ενα αξιοσημείωτo κέρδος ώστε να μπορώ να ανοίξω αυριο-μεθαύριο μια εταιρεία.

μέχρι στιγμης ο τζίρος είναι κατω απο 3000 ευρώ με οσα μαγαζιά κατάφερα να βρω.

Είμαι κάτω απο 30 ετών και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω, με αυτη την λογική, πως το κράτος μας βοηθάει εμας τους νεους στο ξεκίνημα μας?

Φίλε Άλεξ, μάλλον είσαι 22 χρονών (αν ισχύει το "92" του nick σου). Οπότε ΤΩΡΑ θα ξεκινήσεις να καταλαβαίνεις ότι το "κράτος" :unsure: , ΔΕΝ ενδιαφέρεται να βοηθήσει, ούτε τους νέους, ούτε τους γέρους. Ειδικά αυτή την εποχή, τους θέλει όλους πάμφτωχους για να θέλουν να πουλήσουν τα πάντα στο 1/20 τής αξίας τους. ΑΥΤΗ είναι η αποστολή τού τρέχοντος "κράτους".

Αν έχεις κάποια λεφτά για πέταμα, κάνε κανονική έναρξη επαγγέλματος. Το κράτος θα φροντίσει να του δώσεις όλα όσα έβγαλες, συν κάμποσα ακόμα. Αλλά θα έχεις τα χαρτιά σου, θα έχεις πελατολόγιο και θα μπορέσεις να παρουσιάσεις το project σου στο εξωτερικό. Αν το αποφασίσεις αυτό, δέξου το γεγονός ότι το όλο αυτό επιχείρημα ΔΕΝ θα είναι βραχυπρόθεσμα βιοποριστικό, αλλά το αντίθετο (θα δώσεις κι απ'τις οικονομίες σου). Ίσως όμως σου ανοίξει τις πόρτες για κάτι καλύτερο με πελάτες/συνεργάτες τού εξωτερικού, οπότε δες το δυνητικά ως επένδυση (χρόνου και κεφαλαίου).

Ένα άλλο που ίσως πρέπει να κοιτάξεις, είναι μήπως μπορείς να ανοίξεις την επιχείρησή σου στο εξωτερικό, κάπου στην Ε.Ε. (π.χ. Βουλγαρία). Έτσι, ΚΑΙ χαρτιά θα έχεις για να συνεργαστείς με όποιον θες (Ελλάδα και εξωτερικό) ΚΑΙ θα αποφύγεις τους ημεδαπούς δολοφόνους τού μέλλοντός σου. :P

Φίλε Άλεξ, ξεκινάς την παραγωγική σου ηλικία σε μια απαίσια εποχή. Να ξέρεις ότι η όρεξη και το ταλέντο σου δεν αρκούν πια. Ό,τι και να αποφασίσεις θα απαιτήσει γαϊδουρινή υπομονή και στόχους. Και να θυμάσαι: εισφορές και φόροι στην Ελλάδα ΔΕΝ πιάνουν τόπο και ΔΕ θα βοηθήσουν το συνάνθρωπό σου, γίνονται βίλες των κρατούντων. Μη θεωρείς πια ΑΥΤΗ τη νομιμότητα προτεραιότητα. Καλή τύχη!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexpapado92

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 02:14 #14

  • alexpapado92
  • Το Άβαταρ του/της alexpapado92
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 2
Σε ευχαριστώ φιλε μου για την απαντηση σου. Νομιζω ητανε περιεκτικοτατη.
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιουν 2014 02:15 από alexpapado92.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala)

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 02:25 #15

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Μάριος Αντωνίου έγραψε:
Ένα άλλο που ίσως πρέπει να κοιτάξεις, είναι μήπως μπορείς να ανοίξεις την επιχείρησή σου στο εξωτερικό, κάπου στην Ε.Ε. (π.χ. Βουλγαρία). Έτσι, ΚΑΙ χαρτιά θα έχεις για να συνεργαστείς με όποιον θες (Ελλάδα και εξωτερικό) ΚΑΙ θα αποφύγεις τους ημεδαπούς δολοφόνους τού μέλλοντός σου. :P

Ξεχωριζω απο ολα τα σχολια, το παραπανω του Μαριου.Μαθε, πως μπορει να στηθει μια επιχειρηση στην Βουλγαρια.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 02:57 #16

  • alexpapado92
  • Το Άβαταρ του/της alexpapado92
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 2
Δυστυχως, εχω κλεισει ραντεβου και εχω μιλησει με εταιρεια που φτιαχνει σε Βουλγαρια, κτλ.
Ολες μου ειπανε πως με τοσο μικρο τζιρο που κανω, δεν με συμφερει να κανω συσταση εταιρειας εξωτερικο.
Εκει κανουνε μονο οσες εχουνε μεγαλους τζιρους και οχι 3000 οπως εγω. (και ουτε..)
Επισης παγια εξοδα, οπως επισης και εξοδα το να στελνω το προιον απο Ελλαδα στην Βουλγαρια και μετα παλι πισω Ελλαδα για να πουληθει, ξεπερναει τα εσοδα που θα εισπραττω.
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιουν 2014 02:58 από alexpapado92.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 03:30 #17

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Άκουσε φίλε,

Για να ξεκινήσεις μία επιχειρηματική δραστηριότητα το βασικότερο είναι να βρεις τους πελάτες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τους έχεις ήδη βρει. Ξεκίνα με αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα στο μαύρο. Δες εάν θα προχωρήσει στην πράξη. Το ότι θα κόψεις ένα τιμολόγιο δεν σημαίνει ότι θα εισπράξεις κιόλας, ιδιαίτερα σε αυτές τις περιόδους που διανύουμε. Στη συνέχεια σε αυτούς που επιμένουν να συνεργαστείτε μόνο εάν έχεις κάνει έναρξη εργασιών, πρότεινε τους, αφού τους εξηγήσεις όλα αυτά που γράφεις κ εδώ, ότι για την πρώτη δοκιμαστική παραγγελία μπορείς να αμοιφθείς νομιμότατα με απόδειξη δαπανών. Εάν η συνεργασία σου γίνει με ικανή περιοδικότητα σκέφτεσαι για το επόμενο βήμα

ΥΓ: Βρες ένα λογιστή, εάν επιμένεις οπωσδήποτε να έχεις λογιστή (εγώ θα σε απέτρεπα σε αυτή τη φάση και θα σου πρότεινα να ενημερώνεσαι μόνο σου - άλλωστε και όταν κάνεις έναρξη θα έχεις ένα ΦΠΑ στο τρίμηνο, τη φορολογική σου δήλωση, που ούτως ή άλλως την κάνεις και τώρα με μόνο επιπλέον το Ε3 και τη συγκεντρωτική πελατών), ο οποίος θα στα λέει όλα και όχι μόνο ότι τον συμφέρει. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά πολλά λαμόγια. Επίσης εάν επιμένεις ψάξε ψάξε ψάξε, έχει πέσει πολύ μεγάλη πείνα σε αυτόν τον κλάδο και θα βρεις κάτι πολύ πολύ οικονομικότερο από ότι πριν πέντε χρόνια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alexpapado92

Έναρξη ατομικής εταιρείας 2014, με συμφέρει; 16 Ιουν 2014 03:39 #18

  • alexpapado92
  • Το Άβαταρ του/της alexpapado92
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 2
Σε ευχαριστω κατ αρχας για τον χρονο σου.

Εαν εχεις διαθεση, θα μπορουσες να μου εξηγησεις αυτο για την αποδειξη δαπανων και πως λειτουργει;

Ευχαριστω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα