Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ?

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 10 Οκτ 2015 17:57 #1

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων, οταν κανεις μια καταθεση σε μορφη χαρτονομισματος ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2015 17:59 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 10 Οκτ 2015 18:18 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων, οταν κανεις μια καταθεση σε μορφη χαρτονομισματος ?

Εγώ κάποτε (πριν 6-8 χρόνια, έχει καιρό να συμβεί - και μάλλον δεν θα ξανασυμβεί) κατάθεσα στη Eurobank κάπου $15.000.
Συμπτωματικά, τα είχε πάρει ο πατέρας μου ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ πριν 10-15 μέρες. Τα ίδια χαρτονομίσματα τους πήγα πίσω. Κάπου 150 τεμ. 100δόλλαρα.

ΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΦΩΤΟΑΝΤΊΓΡΑΦΑ ΟΛΑ (να φαίνονται οι αριθμοί τους) και με έβαλαν ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.
Και πέρασαν στο λογαριασμό την κατάθεση, αλλά ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΣΗ, ώστε να μη μπορώ να τα (ξανα)πάρω, πριν πάνε "στα κεντρικά" όπου θα γινόταν ο έλεγχος γνησιότητας. 3-4 μέρες δέσμευση δηλαδή.
Το κατάστημα (και τα περισσότερα) δεν έχουν τρόπο ελέγχου των πλαστών δολλαρίων.
Έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 10 Οκτ 2015 18:22 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων, οταν κανεις μια καταθεση σε μορφη χαρτονομισματος ?

Εγώ κάποτε (πριν 6-8 χρόνια, έχει καιρό να συμβεί - και μάλλον δεν θα ξανασυμβεί) κατάθεσα στη Eurobank κάπου $15.000.
Συμπτωματικά, τα είχε πάρει ο πατέρας μου ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ πριν 10-15 μέρες. Τα ίδια χαρτονομίσματα τους πήγα πίσω. Κάπου 150 τεμ. 100δόλλαρα.

ΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΦΩΤΟΑΝΤΊΓΡΑΦΑ ΟΛΑ (να φαίνονται οι αριθμοί τους) και με έβαλαν ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.
Και πέρασαν στο λογαριασμό την κατάθεση, αλλά ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΣΗ, ώστε να μη μπορώ να τα (ξανα)πάρω, πριν πάνε "στα κεντρικά" όπου θα γινόταν ο έλεγχος γνησιότητας. 3-4 μέρες δέσμευση δηλαδή.
Το κατάστημα (και τα περισσότερα) δεν έχουν τρόπο ελέγχου των πλαστών δολλαρίων.
Έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος.

Κατανοητο.

Στα ανταλακτηρια,οπου εχεις την δυνατοτητα να ευρωποιεισεις (παιρνεις ευρω και φευγεις) γιατι δεν γινεται το ιδιο ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2015 18:23 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 10 Οκτ 2015 18:32 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Στα ανταλακτηρια,οπου εχεις την δυνατοτητα να ευρωποιεισεις (παιρνεις ευρω και φευγεις) γιατι δεν γινεται το ιδιο ?
Διότι:
1) Οι άνθρωποι των ανταλλακτηρίων ξέρουν τόσο καλά τη δουλειά τους, που το πλαστό 100δόλλαρο το διακρίνουν από τα 4 μέτρα.
2) Δεν είναι ευθυνόφοβοι καρεκλκένταυροι χωρίς δυνατότητα πρωτοβουλίας και με ευθυνοφοβία (όπως είναι οι των τραπεζών) και αποφασίζουν αυτοί. Ο της τράπεζας ΔΕΝ μπορεί να αποφασίσει.
3) Κι αν γίνει η στραβή (βγει ένα πλαστό στην τράπεζα) δεν θα τον τρέξουν επειδή ξεγελάστηκε (αυτό διορθώνεται: το κόστος του είναι 70-80 ευρώ, θα το πληρώσει (στην ανάγκη) αφού την πάτησε - όπως ίσως θα την πληρώσει και ο του ανταλλακτηρίου από την τσέπη του), αλλά θα τον τρέχουν επειδή "δεν τήρησε την κεκανονισμένη διαδικασία".

4) Οπότε ο της τράπεζας αναρωτιέται: "Πετάει ο γάϊδαρος?"
Και απαντάει:
"Ναι, πετάει, αφού έτσι θέλουν".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2015 18:32 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 10 Οκτ 2015 21:22 #5

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων, οταν κανεις μια καταθεση σε μορφη χαρτονομισματος ?

Εγώ κάποτε (πριν 6-8 χρόνια, έχει καιρό να συμβεί - και μάλλον δεν θα ξανασυμβεί) κατάθεσα στη Eurobank κάπου $15.000.
Συμπτωματικά, τα είχε πάρει ο πατέρας μου ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ πριν 10-15 μέρες. Τα ίδια χαρτονομίσματα τους πήγα πίσω. Κάπου 150 τεμ. 100δόλλαρα.

ΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΦΩΤΟΑΝΤΊΓΡΑΦΑ ΟΛΑ (να φαίνονται οι αριθμοί τους) και με έβαλαν ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.
Και πέρασαν στο λογαριασμό την κατάθεση, αλλά ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΣΗ, ώστε να μη μπορώ να τα (ξανα)πάρω, πριν πάνε "στα κεντρικά" όπου θα γινόταν ο έλεγχος γνησιότητας. 3-4 μέρες δέσμευση δηλαδή.
Το κατάστημα (και τα περισσότερα) δεν έχουν τρόπο ελέγχου των πλαστών δολλαρίων.
Έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος.

Tο ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και σε εμένα, πριν 4 χρόνια, στην ίδια τράπεζα.
Επίσης δεν δέχονταν κέρματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 10 Οκτ 2015 21:33 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Επίσης δεν δέχονταν κέρματα.
Καμία τράπεζα δεν δέχεται κέρματα. Ούτε η Ελλάδος (παλιά - τώρα δεν δέχεται ούτε χαρτονομίσματα).
Κράτα τα για σουβενίρ.
Εγώ έχω κέρματα από 6-7 χώρες.
Τα παίρνω μαζί μου κάθε φορά που πάω ταξίδι σε μια απ' αυτές που τα εξέδωσαν.
(Αλλά γυρίζω με άλλα τόσα κάθε φορά).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 11 Οκτ 2015 01:15 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
Επίσης δεν δέχονταν κέρματα.
Καμία τράπεζα δεν δέχεται κέρματα. Ούτε η Ελλάδος (παλιά - τώρα δεν δέχεται ούτε χαρτονομίσματα).
Κράτα τα για σουβενίρ.
Εγώ έχω κέρματα από 6-7 χώρες.
Τα παίρνω μαζί μου κάθε φορά που πάω ταξίδι σε μια απ' αυτές που τα εξέδωσαν.
(Αλλά γυρίζω με άλλα τόσα κάθε φορά).

Βαζεις τα κερματα σε ενα φακελακι και τα δινεις στην αεροσυνοδο στο αεροπλανο , ως donation, (καποιες αεροπορικες εκαναν παλαιοτερα) 'η τα ριχνεις σε κανενα κουτι αεροδρομιου.

Και εχεις κανει και μια καλη πραξη !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2015 01:16 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Christos G (Christaras23)

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 11 Οκτ 2015 02:12 #8

  • Αφροδίτη
  • Το Άβαταρ του/της Αφροδίτη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 82
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 41
  • Κάρμα: 6 (6)
maria (mb361) έγραψε:
Βαζεις τα κερματα σε ενα φακελακι και τα δινεις στην αεροσυνοδο στο αεροπλανο , ως donation

Κινδυνεύεις να παρεξηγηθείς...



ΚΑΙ να φανείς και γύφτος
Πρώτη φορά ποιος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατι στις Τραπεζες καταγραφουν τις αριθμοσειρες των δολλαριων ? 11 Οκτ 2015 02:44 #9

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Επισης καταγεγραμμενες ειναι οι αριθμοσειρες ολων των 500ευρων.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα