Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Χορήγηση αδείας

Χορήγηση αδείας 08 Αυγ 2016 18:59 #37

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
gus (gus326) έγραψε:


"Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες" ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

"Αν όμως αλλάξουν λίγο τα πράγματα ο εργαζόμενος (κι όλη η τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει) θα την κάνει για αλλού" ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ. Ουδεις αναντικατάστατος, γλυτώνεις αποζημιώσεις και παίρνεις και φθηνότερο.

Δεν ξέρω τι επιχείρηση έχεις, αλλα αν σκέφτεσαι διαρκώς τρόπους να διώξεις τους υπαλλήλους σου για να πάρεις φτηνότερους, θα έχεις την κατάληξη που έχουν οι περισσότεροι..

Λουκέτο..

Πάρε άτομα να τους δίνεις 250€ τον μήνα...
Δεν θα σου κάνουν δουλειά..
Διώξτους χωρίς αποζημίωση..
Πάρε άλλους..
Τα ίδια κ τα ίδια..
Πόσο θα κρατήσει αυτό;

Για να πάει καλά μια επιχείρηση πρεπει κ οι υπάλληλοι να πληρώνονται ικανοποιητικά.
Να υπάρχει ζήλος, αγάπη κ αίσθημα ανταμοιβής γι'αυτό που κάνουν..
Αλλιώς, θα το κάνουν με το ζόρι κ θα λουφάρουν σε κάθε ευκαιρία.
Καλύτερα να πληρώνεις καλά έναν έμπειρο, σωστό κ έμπιστο υπάλληλο, παρά να δίνεις ψίχουλα σε έναν άσχετο.
Στο τέλος, θα στην κάνει τη μαλακία κ θα σε γράψει κ στα μύδια του, αφού ξέρει πως ούτε καν αποζημίωση θα λάβει, ως νέος στη δουλειά..

Όπως έλεγε κ ο πατέρας μου "το φτηνό το πράμα, στο τέλος το πληρώνεις διπλό"..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Χορήγηση αδείας 08 Αυγ 2016 19:02 #38

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
soto51 έγραψε:
TEV έγραψε:
Για περίπου 15-16 χρόνια, έπαιρνα άδεια (σχεδόν όλο) τον Σεπτέμβριο.


Αυτό άλλαξε τα τελευταία χρόνια (λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων) και ο συνήθης μήνας χορήγησης της άδειάς μου ήταν ο Αύγουστος.

Σαφώς η πρώτη περίπτωση (άδεια τον Σεπτέμβριο) ήταν προτιμότερη

Δεν ξέρω τις υποχρεώσεις σου, αλλά trust me, ο ΙούΛιος είναι ο καλύτερος μήνας για να την κοπανήσεις...

Και φέτος (που το ξανάκανα) το επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά.



Ισως το δοκιμάσω το επόμενο καλοκαίρι (να την κάνω Ιούλιο).

Παλιά (μέχρι το 2010 που έφευγα τον Σεπτέμβριο) ήταν ουσιαστικά ένα τρίμηνο όπως το ήθελα.
Άδεια χωρίς πολυκοσμία εκεί που πήγαινα και Ιούλιος-Αύγουστος σε μια μισοάδεια (έως έρημη τα Σαββατοκύριακα) πόλη.
Πήγαινες όπου ήθελες σε 10 λεπτά (για διαδρομές που συνήθως έκανες μέχρι και μια ώρα).

Αυτό από το 2010 και μετά αλλάζει συνεχώς.
Ολο και περισσότεροι δεν έχουν τη δυνατότητα να φύγουν και ουσιαστικά η πόλη δεν αδειάζει ποτέ.

Μάλιστα, ίσως έχει ακόμη περισσότερο κόσμο (απ' ότι τον χειμώνα) αφού έχουν αυξηθεί οι αφίξεις τουριστών.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χορήγηση αδείας 08 Αυγ 2016 20:22 #39

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
TEV έγραψε:
Γιατί προεξοφλείς ότι μια επιχείρηση θα έχει κέρδη στο τέλος του χρόνου;
Κανένας εργοδότης δεν έχει υπογράψει κάποιο "συμβόλαιο" με την επιτυχία.

Δεν το προεξοφλώ...εννοώ στην περίπτωση που θα έχει κέρδη.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
gus (gus326) έγραψε:


"Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες" ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

"Αν όμως αλλάξουν λίγο τα πράγματα ο εργαζόμενος (κι όλη η τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει) θα την κάνει για αλλού" ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ. Ουδεις αναντικατάστατος, γλυτώνεις αποζημιώσεις και παίρνεις και φθηνότερο.

Δεν ξέρω τι επιχείρηση έχεις, αλλα αν σκέφτεσαι διαρκώς τρόπους να διώξεις τους υπαλλήλους σου για να πάρεις φτηνότερους, θα έχεις την κατάληξη που έχουν οι περισσότεροι..

Λουκέτο..

Πάρε άτομα να τους δίνεις 250€ τον μήνα...
Δεν θα σου κάνουν δουλειά..
Διώξτους χωρίς αποζημίωση..
Πάρε άλλους..
Τα ίδια κ τα ίδια..
Πόσο θα κρατήσει αυτό;

Για να πάει καλά μια επιχείρηση πρεπει κ οι υπάλληλοι να πληρώνονται ικανοποιητικά.
Να υπάρχει ζήλος, αγάπη κ αίσθημα ανταμοιβής γι'αυτό που κάνουν..
Αλλιώς, θα το κάνουν με το ζόρι κ θα λουφάρουν σε κάθε ευκαιρία.
Καλύτερα να πληρώνεις καλά έναν έμπειρο, σωστό κ έμπιστο υπάλληλο, παρά να δίνεις ψίχουλα σε έναν άσχετο.
Στο τέλος, θα στην κάνει τη μαλακία κ θα σε γράψει κ στα μύδια του, αφού ξέρει πως ούτε καν αποζημίωση θα λάβει, ως νέος στη δουλειά..

Όπως έλεγε κ ο πατέρας μου "το φτηνό το πράμα, στο τέλος το πληρώνεις διπλό"..

Τα ίδια άκουγα κι από τον πρώην εργοδότη μου: Να φύγει ο τάδε να πάρω άλλον φθηνότερο, εγώ μπορώ να τα κάνω όλα μόνος μου, ουδείς αναντικατάστατος, Σιγά ρε Μάκη μη θες 3 ώρες να το κάνεις αυτό, εγώ το κάνω σε 15 λεπτά, να φύγουν όλοι, εγώ θα την κλείσω την εταιρεία και θα ανοίξω άλλη από την αρχή, κτλ.

Κάποια στιγμή στην αρχή της κρίσης έδιωξε περίπου 60 άτομα και μεταξύ των άλλων έψαχνε για μια συγκεκριμένη ειδικότητα. Έβαλε αγγελία και έλαβε περί τα 500 βιογραφικά. "Είδατε, έφυγε ο τάδε και να, 500 βρήκα"
Έγινε η διαδικασία και τελικά προσέλαβε ένα απόφοιτο ΕΜΠ με διδακτορικό στο Χάρβαρντ. Πρώτη του δουλειά, του έδωσε 600€ καθαρά. "Πήρα τον καλύτερο στην Ελλάδα και του δίνω 600€" έλεγε στους διαδρόμους για να το ακούμε οι υπόλοιποι.
Ο νέος ήταν έξυπνος και τα έπιανε γρήγορα. Εκεί που είχε αρχίσει να δένει το πράγμα, μας ανακοίνωσε ότι παραιτείται γιατί βρήκε κάτι καλύτερο. Ένα εξάμηνο χαμένο.
Οι επόμενοι που ήρθαν (πήρε 2 των 450€) ήταν χαμένα κορμιά, ερχόντουσαν 10:00 στο γραφείο και έφευγαν 17:00 με ενδιάμεσο διάλειμμα 1 ώρας για φαγητό και αρκετές εξόδους για τσιγαράκι. Τελικά τους έδιωξε κι αυτούς και ανέθεσε την δουλειά σε ένα παλιό, ο οποίος εκείνη την περίοδο έπηζε. Τελικά κι αυτός δεν άντεξε και παραιτήθηκε, πήγε κάπου αλλού. Οι πελάτες εννοείται δυσαρεστημένοι, συμβόλαια δεν ανανεώθηκαν και δουλειές χάθηκαν.

Γενικά ισχύει ότι και στην υπόλοιπη ζωή: Ότι πληρώνεις παίρνεις.
Τελευταία διόρθωση: 08 Αυγ 2016 20:29 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Χορήγηση αδείας 08 Αυγ 2016 21:17 #40

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Filoxrimatos έγραψε:
TEV έγραψε:
Γιατί προεξοφλείς ότι μια επιχείρηση θα έχει κέρδη στο τέλος του χρόνου;
Κανένας εργοδότης δεν έχει υπογράψει κάποιο "συμβόλαιο" με την επιτυχία.

Δεν το προεξοφλώ...εννοώ στην περίπτωση που θα έχει κέρδη.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
gus (gus326) έγραψε:


"Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες" ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

"Αν όμως αλλάξουν λίγο τα πράγματα ο εργαζόμενος (κι όλη η τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει) θα την κάνει για αλλού" ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ. Ουδεις αναντικατάστατος, γλυτώνεις αποζημιώσεις και παίρνεις και φθηνότερο.

Δεν ξέρω τι επιχείρηση έχεις, αλλα αν σκέφτεσαι διαρκώς τρόπους να διώξεις τους υπαλλήλους σου για να πάρεις φτηνότερους, θα έχεις την κατάληξη που έχουν οι περισσότεροι..

Λουκέτο..

Πάρε άτομα να τους δίνεις 250€ τον μήνα...
Δεν θα σου κάνουν δουλειά..
Διώξτους χωρίς αποζημίωση..
Πάρε άλλους..
Τα ίδια κ τα ίδια..
Πόσο θα κρατήσει αυτό;

Για να πάει καλά μια επιχείρηση πρεπει κ οι υπάλληλοι να πληρώνονται ικανοποιητικά.
Να υπάρχει ζήλος, αγάπη κ αίσθημα ανταμοιβής γι'αυτό που κάνουν..
Αλλιώς, θα το κάνουν με το ζόρι κ θα λουφάρουν σε κάθε ευκαιρία.
Καλύτερα να πληρώνεις καλά έναν έμπειρο, σωστό κ έμπιστο υπάλληλο, παρά να δίνεις ψίχουλα σε έναν άσχετο.
Στο τέλος, θα στην κάνει τη μαλακία κ θα σε γράψει κ στα μύδια του, αφού ξέρει πως ούτε καν αποζημίωση θα λάβει, ως νέος στη δουλειά..

Όπως έλεγε κ ο πατέρας μου "το φτηνό το πράμα, στο τέλος το πληρώνεις διπλό"..

Τα ίδια άκουγα κι από τον πρώην εργοδότη μου: Να φύγει ο τάδε να πάρω άλλον φθηνότερο, εγώ μπορώ να τα κάνω όλα μόνος μου, ουδείς αναντικατάστατος, Σιγά ρε Μάκη μη θες 3 ώρες να το κάνεις αυτό, εγώ το κάνω σε 15 λεπτά, να φύγουν όλοι, εγώ θα την κλείσω την εταιρεία και θα ανοίξω άλλη από την αρχή, κτλ.

Κάποια στιγμή στην αρχή της κρίσης έδιωξε περίπου 60 άτομα και μεταξύ των άλλων έψαχνε για μια συγκεκριμένη ειδικότητα. Έβαλε αγγελία και έλαβε περί τα 500 βιογραφικά. "Είδατε, έφυγε ο τάδε και να, 500 βρήκα"
Έγινε η διαδικασία και τελικά προσέλαβε ένα απόφοιτο ΕΜΠ με διδακτορικό στο Χάρβαρντ. Πρώτη του δουλειά, του έδωσε 600€ καθαρά. "Πήρα τον καλύτερο στην Ελλάδα και του δίνω 600€" έλεγε στους διαδρόμους για να το ακούμε οι υπόλοιποι.
Ο νέος ήταν έξυπνος και τα έπιανε γρήγορα. Εκεί που είχε αρχίσει να δένει το πράγμα, μας ανακοίνωσε ότι παραιτείται γιατί βρήκε κάτι καλύτερο. Ένα εξάμηνο χαμένο.
Οι επόμενοι που ήρθαν (πήρε 2 των 450€) ήταν χαμένα κορμιά, ερχόντουσαν 10:00 στο γραφείο και έφευγαν 17:00 με ενδιάμεσο διάλειμμα 1 ώρας για φαγητό και αρκετές εξόδους για τσιγαράκι. Τελικά τους έδιωξε κι αυτούς και ανέθεσε την δουλειά σε ένα παλιό, ο οποίος εκείνη την περίοδο έπηζε. Τελικά κι αυτός δεν άντεξε και παραιτήθηκε, πήγε κάπου αλλού. Οι πελάτες εννοείται δυσαρεστημένοι, συμβόλαια δεν ανανεώθηκαν και δουλειές χάθηκαν.

Γενικά ισχύει ότι και στην υπόλοιπη ζωή: Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Ψιλά γράμματα για τους περισσότερους εργοδότες στην Ελλάδα (ειδικά της κρίσης) Φιλοχρήματε. Ακόμα και σε επαγγέλματα που απαιτούν εξειδίκευση. Και ακόμα και αν την πατήσουν, τις ίδιες π@π@ριές συνεχίζουν και λένε....
Αυτό, δεν μπορεί να σημαίνει τίποτα άλλο παρά άγνοια σε σχέση με το αντικείμενο της δουλειάς τους (για τους περισσότερους) και σίγουρα πλήρη αδιαφορία για την ποιότητα αυτής, με ότι αυτό συνεπάγεται για όλο το ... κύκλωμα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χορήγηση αδείας 09 Αυγ 2016 00:00 #41

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
batista έγραψε:

Ψιλά γράμματα για τους περισσότερους εργοδότες στην Ελλάδα (ειδικά της κρίσης) Φιλοχρήματε. Ακόμα και σε επαγγέλματα που απαιτούν εξειδίκευση. Και ακόμα και αν την πατήσουν, τις ίδιες π@π@ριές συνεχίζουν και λένε....
Αυτό, δεν μπορεί να σημαίνει τίποτα άλλο παρά άγνοια σε σχέση με το αντικείμενο της δουλειάς τους (για τους περισσότερους) και σίγουρα πλήρη αδιαφορία για την ποιότητα αυτής, με ότι αυτό συνεπάγεται για όλο το ... κύκλωμα.

Λεκτικα μια εντολη διαρκει λιγα δευτερολεπτα : ''Φτιαξε αυτο''

Η σωστη εκτελεση της μπορει να διαρκεσει ημερες προετοιμασιας και δουλειας.

Αυτα και να μην παμε στην ''αλλη τακτικη'' σπασιματος νευρων :

-Το εφτιαξες συτο ?

-Μαλιστα. Εδω ειναι.

-Δεν μου αρεσει ! Να το κανεις οπως το εκανα (...πριν 30 και βαλε χρονια...)

Πιασε το αυγο και κουρεψτο...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χορήγηση αδείας 09 Αυγ 2016 01:01 #42

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Μια κ πιάσαμε το θέμα για τους κουτοπόνηρους εργοδότες, θα πω μια προσωπική μου ιστορία.
Στα 15 μου θέλησα να δουλέψω για Ιούλιο κ Αύγουστο σε ένα σούπερ μαρκετ.
Να βγάλω ένα χαρτζηλίκι μέχρι να ξανανοίξουν τα σχολεία..

Πήγα με τον πατέρα μου κ η συμφωνία με το αφεντικό ήταν να δουλεύω 7:30 με 15:30, μόνο στο χώρο με τα ράφια του σούπερ μάρκετ, να φέρνω προϊόντα απο την αποθήκη κ να τα ταξινομώ.
Θα μου έδινε 3000 δρχ την ημέρα (1991).

Τις πρώτες μέρες το πράγμα πήγαινε καλά.
Την τρίτη μέρα μου είπαν να πάω με κάτι άλλους, σε μια άλλη αποθήκη κ να ξεφορτώσουμε ένα φορτηγό με τυριά.
Εύκολη δουλειά για μένα, επειδή απο τότε ήμουν δυνατός, δεν κουράστηκα.
Την άλλη μέρα, την παράλλη κλπ, τα ίδια..
Όλη μερα ξεφόρτωμα σε φορτηγά, με υπαλλήλους που είχαν τα διπλά μου χρόνια.
Είχαν περασει 2 εβδομάδες κ δεν είχα πληρωθεί.
Ρώτησα έναν τύπο που ξεφορτώναμε, πόσα λεφτά παίρνει.
Αυτός μου αποκάλυψε πως όσοι ξεφορτώνουν φορτηγά παίρνουν τα διπλά απο εμένα, δηλ 6000 δρχ!!

Έγινα θηρίο..
Τα παράτησα όλα κ έτρεξα στο αφεντικό.
Του είπα οτι θέλω να φύγω απο το μπουρδελομάγαζο του κ πως θέλω να με πληρώσει για 6 κ όχι για 3 χιλιάρικα την ημέρα.
Αυτός είπε πως θα το συζητήσουμε, μόνο να καθόμουν εκείνη την ημέρα για βοήθεια, επειδή ήταν Σάββατο..
Εγώ του επανέλαβα πως ήθελα να φύγω, αλλα αυτός το βιολί του..
Μάλιστα, με διέταξε να κουβαλήσω με το καροτσάκι πολλές παλλέτες με αυγά..
Ρε πούστη, θα σε φτιάξω...σκέφτηκα..

Παίρνω τις παλλέτες κ τις ρίχνω όλες στην είσοδο του καταστήματος μπροστά στους πελάτες.
Γέμισε ο κόσμος αυγά...
Αμέσως μετά τρέχω στις συσκευασίες με τα πρόβεια γιαούρτια σε πήλινο..
Κάτω κ αυτά...

Έγινε χαμός..
Ήρθε ο ιδιοκτήτης..
Τι να έκανε;
Να φώναζε αστυνομία;
Δεν τον έπαιρνε..
Απασχολούσε ανήλικο, χωρίς ένσημα..
Να δοκιμάσει να με δείρει;
Είδε πως δεν τον έπαιρνε, γιατί σίγουρα θα έχανε κ άλλα απο τα δόντια του..
Έβγαλε απο την τσέπη του 60 χιλιάρικα κ είπε "πάρτα κ να μη σε ξαναδώ"..

Αυτό έκανα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Χορήγηση αδείας 09 Αυγ 2016 01:04 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Έβγαλε απο την τσέπη του 60 χιλιάρικα κ είπε "πάρτα κ να μη σε ξαναδώ"..

Αυτό έκανα...

Μαύρα τα πήρες ε?

Σα δε ντρέπεσαι!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χορήγηση αδείας 09 Αυγ 2016 01:13 #44

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Έβγαλε απο την τσέπη του 60 χιλιάρικα κ είπε "πάρτα κ να μη σε ξαναδώ"..

Αυτό έκανα...

Μαύρα τα πήρες ε?

Σα δε ντρέπεσαι!

:lol:
Απο τότε....σκέφτομαι να επανορθώσω.. :P
Να πάω στο ΙΚΑ κ να δώσω το 20% των χρημάτων, στην εφορία ένα επιπλέον 26%, ένα 2% εισφορά αλληλεγγύης κ να πληρώσω στο αφεντικό τα αυγά κ τα γιαούρτια με τιμές 2016...

Λες αν τα κάνω όλα αυτά, να πάρω βραβείο;;;; :woohoo:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χορήγηση αδείας 09 Αυγ 2016 01:31 #45

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Μια κ πιάσαμε το θέμα για τους κουτοπόνηρους εργοδότες, θα πω μια προσωπική μου ιστορία.
Στα 15 μου θέλησα να δουλέψω για Ιούλιο κ Αύγουστο σε ένα σούπερ μαρκετ.
Να βγάλω ένα χαρτζηλίκι μέχρι να ξανανοίξουν τα σχολεία..

Τώρα που είπες super market μου θύμισες μια ιστορία για τους κολλημένους με τα 8ωρα, τις υπερωρίες και τα χτυπήματα καρτών ως μέσο αξιολόγησης των υπαλλήλων τους.

Όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου (στο εξωτερικό) δούλεψα σε μια αποθήκη ενός super-market. Μιλάμε για τεράστιες ποσότητες, οργανωμένα όμως πράγματα, με barcodes, κωδικούς, τοποθέτηση προϊόντων σε σημεία ανάλογα με την κατανάλωση τους, τις προσφορές και το πως θα έπρεπε να επανατροφοδοτηθεί το κατάστημα.
Εκεί λοιπόν όλοι ξεκινούσαν ως ειδικευόμενοι με στόχο να κάνουν 500 (π.χ. δεν θυμάμαι ακριβώς τον αριθμό) μετακινήσεις παλετών με τα forklifts μέσα σε ένα 8ωρο.
Όσοι τα κατάφερναν μετά από 1 μήνα μονιμοποιούνταν, ανέβαιναν level και μετά έπρεπε να κάνουν 800 μετακινήσεις μέσα στο 8ωρο τους. Σιγά-σιγά ανέβαινες level (όχι όμως απαραίτητα και μισθολογικά) μέχρι να φτάσεις π.χ. τις 1500 μετακινήσεις.
Όταν έφτανες στο τελευταίο level (τα 1500) δεν υπήρχε 8ωρο. Αν έκανες τις 1500 μετακινήσεις σε 6 ώρες πήγαινες σπίτι σου. Και πολύ το κάνανε αυτό, οι περισσότεροι για να κάνουν και μια δεύτερη δουλειά.

Στην Ελλάδα αυτό το σύστημα δεν θα έπαιζε ποτέ, κανείς δεν θα έφτανε ποτέ τις 1500 μετακινήσεις. Πολύ απλά γιατί ο εργοδότης θέλει να σε βλέπει 8+ ώρες στη θέση σου ανεξάρτητα από την απόδοση σου....Οπότε γιατί να κάνεις 1500 ; Θα κάθεσαι 8ωρο, θα κάνεις 800 μετακινήσεις και θα πηγαίνεις σπίτι σου. Όπως κάνανε οι μαύροι συνάδελφοι μου. Οι περισσότεροι μένανε για πάντα στις 800 μετακινήσεις, ποτέ δεν ανέβαιναν level.

Από το απλό αυτό παράδειγμα καταλαβαίνει κανείς γιατί η χώρα αυτή δεν πρόκειται ποτέ να πάει μπροστά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα