Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ποθεν εσχες

ποθεν εσχες 13 Φεβ 2011 21:49 #1

  • ελαντες
  • Το Άβαταρ του/της ελαντες
θελω να κανω αγορά πρώτης κατοικίας για να οφεληθώ από τον νόμο που δεν σε πιάνει το πόθεν έσχες.Θέλω όμως να πάρω ένα μεγάλο διαμέρισμα και να το χωρίσω σε 2 μικρά -γκαρσονιέρες.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που θα βρεθώ να έχω στην κατοχή μου 2 ακίνητα χωρίς να έχω ανάλογα εισοδήματα ή είμαι οκ αφού έχω αγοράσει 1 και το χώρισα?αν μπορείτε να μου δώσετε λίγο τεκμηριωμένες απόψεις ή σκέψεις σχετικά με το που θα απευθυνθώ για να μάθω στα σίγουρα τι παίζει με αυτή την περίπτωση.Θέλω να επενδύσω σε ακίνητο για να μην χαθούν τα χρήματα γιατί δεν ξέρω αν τελικά γλιτώσει το κανόνι η χώρα,οπότε καλύτερα ακίνητο για να ξέρεις ότι κάτι έχεις.το ξέρω ότι ίσως πέσουν οι τιμές αλλά αν φαληρήσει το κράτος καλύτερα να εχω ακίνητα παρά να περιμένω το τεκε.τα λεφτά είναι δηλωμενα αλλά σε δηλωσείς πριν 15 χρόνια και δεν δήλωνα τόκους,οπότε δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να πάρω από την αρχή 2 γκαρσονιέρες θα με πιάσει πόθεν έσχες αφού ήταν αδήλωτοι οι τόκοι των καταθέσεων τόσα χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ποθεν εσχες 13 Φεβ 2011 22:07 #2

  • bmwdakias (tsaros)
  • Το Άβαταρ του/της bmwdakias (tsaros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 95
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0 (2)
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ,ΚΑΘΟΤΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΩΣ 200,000 ΕΥΡΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ.ΕΣΥ Θ΄ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΕ ΔΥΟ ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟΥΣ ΥΠΟΘΕΤΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΔΥΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΣΕ ΔΕΗ (ΧΕΛΩΝΕΣ),ΝΕΡΟ(ΥΔΡΟΜΕΤΡΑ),ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΣΤΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΟΛΟΥ ΕΥΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΟ.ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ποθεν εσχες 13 Φεβ 2011 23:19 #3

  • Dimitris P
  • Το Άβαταρ του/της Dimitris P
Το κόστος για την άδεια διαχωρισμού του διαμερίσματος σου θα την υπολογίσεις στα 2.500-3.000 ευρώ περίπου.
Περιλαμβάνει αμοιβές μηχανικού, φορολογικά και θα προκύψουν εξτρά και μερικά ένσημα για το ΙΚΑ.
Σαν μηχανικός μπορώ να σε ενημερώσω στα διαδικαστικά του θέματος.
Φορολογικά όμως είναι αρκετά λεπτό το θέμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ποθεν εσχες 14 Φεβ 2011 08:13 #4

  • mples
  • Το Άβαταρ του/της mples
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 181
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0 (9)
ελαντες έγραψε:
θελω να κανω αγορά πρώτης κατοικίας για να οφεληθώ από τον νόμο που δεν σε πιάνει το πόθεν έσχες.Θέλω όμως να πάρω ένα μεγάλο διαμέρισμα και να το χωρίσω σε 2 μικρά -γκαρσονιέρες.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που θα βρεθώ να έχω στην κατοχή μου 2 ακίνητα χωρίς να έχω ανάλογα εισοδήματα ή είμαι οκ αφού έχω αγοράσει 1 και το χώρισα?αν μπορείτε να μου δώσετε λίγο τεκμηριωμένες απόψεις ή σκέψεις σχετικά με το που θα απευθυνθώ για να μάθω στα σίγουρα τι παίζει με αυτή την περίπτωση.Θέλω να επενδύσω σε ακίνητο για να μην χαθούν τα χρήματα γιατί δεν ξέρω αν τελικά γλιτώσει το κανόνι η χώρα,οπότε καλύτερα ακίνητο για να ξέρεις ότι κάτι έχεις.το ξέρω ότι ίσως πέσουν οι τιμές αλλά αν φαληρήσει το κράτος καλύτερα να εχω ακίνητα παρά να περιμένω το τεκε.τα λεφτά είναι δηλωμενα αλλά σε δηλωσείς πριν 15 χρόνια και δεν δήλωνα τόκους,οπότε δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να πάρω από την αρχή 2 γκαρσονιέρες θα με πιάσει πόθεν έσχες αφού ήταν αδήλωτοι οι τόκοι των καταθέσεων τόσα χρόνια.

και τι σε κανει να πιστευεις οτι αν φαληρησει η χωρα τα ακινητα που θα εχεις θα εχουν αξια ?
κατα την γνωμη μου τα ακινητα ειναι μακραν η χειρότερη επενδυση !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα