Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ 17 Οκτ 2010 18:52 #1

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Αγαπητοί φίλοι θέλω σε λίγες μέρες να ανανεώσω έναν προθεσμιακό λογαριασμό με προκαταβολή τόκων σε γνωστή τράπεζα. Απλώς θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς την προηγούμενη φορά έγινε κάτι που με παραξένεψε. Θα σας δώσω το γεγονός απλώς βάζοντας υποθετικά επιτόκια και ποσό για να διευκολύνω. Το ποσό που θέλω να "κλείσω" είναι 100 ευρώ, με επιτόκιο 10% υποθετικά για έναν χρόνο. Καταθέτω λοιπόν το ποσό των 100 ευρώ στο λογαριασμό και η Α τράπεζα το παίρνει για να το κάνει κλειστή προθεσμιακή. Στο βιβλιάριο λοιπόν φαίνεται ότι έγινε ανάληψη 100 ευρώ και κατάθεση 10 ευρώ (οι τόκοι} αφού το προϊόν δίνει προκαταβολικά τόκους όπως είπα. Μετά από έναν χρόνο γίνεται κατάθεση 100 ευρώ {το κεφάλαιο}. Η Β τράπεζα {αυτό έκανε σε μένα} κάνει κάτι άλλο. Καταθέτω και εκεί το ποσο των 100 ευρώ για να το πάρει και να το κλείσει ως προθεσμιακή αλλά στο βιβλιάριο βλέπω το εξής: ανάληψη 90 ευρώ, και τα υπόλοιπα 10 ευρώ παραμένουν {ως προκαταβολικός τόκος?}. Στο τέλος της χρονιάς βέβαια γίνεται κατάθεση 100 ευρώ {γιατί αν γινόταν 90 θα ήταν κλοπή}. Δεν μπορώ να καταλάβω αν η πρακτική της Α τράπεζας ή της Β είναι η σωστή, και αν στην περίπτωση Β χάνω εγώ κάτι. Επίσης αν χρειαστεί να "σπάσω" την κατάθεση στην περίτπωση Β, το κεφάλαιο που μου πήραν είναι 90 ευρώ, όχι 100. Παρακαλώ κάποιος αν μπορεί να μου εξηγήσει απλά. Επαναλαμβάνω ότι στην τράπεζα που πήγα την πρώτη φορά που έκλεισα τον λογαριασμό έγινε η περίπτωση Β
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ 18 Οκτ 2010 00:23 #2

  • DEM
  • Το Άβαταρ του/της DEM
ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ.
Ο ΤΟΚΟΣ ΕΙΝΑΙ 9 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΧΙ 10 ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΕΔΟΝ ,ΑΠΛΑ ΣΤΟ Β ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ ΤΟΚΟΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ 18 Οκτ 2010 15:05 #3

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
Ανώνυμος έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι θέλω σε λίγες μέρες να ανανεώσω έναν προθεσμιακό λογαριασμό με προκαταβολή τόκων σε γνωστή τράπεζα. Απλώς θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς την προηγούμενη φορά έγινε κάτι που με παραξένεψε. Θα σας δώσω το γεγονός απλώς βάζοντας υποθετικά επιτόκια και ποσό για να διευκολύνω. Το ποσό που θέλω να "κλείσω" είναι 100 ευρώ, με επιτόκιο 10% υποθετικά για έναν χρόνο. Καταθέτω λοιπόν το ποσό των 100 ευρώ στο λογαριασμό και η Α τράπεζα το παίρνει για να το κάνει κλειστή προθεσμιακή. Στο βιβλιάριο λοιπόν φαίνεται ότι έγινε ανάληψη 100 ευρώ και κατάθεση 10 ευρώ (οι τόκοι} αφού το προϊόν δίνει προκαταβολικά τόκους όπως είπα. Μετά από έναν χρόνο γίνεται κατάθεση 100 ευρώ {το κεφάλαιο}. Η Β τράπεζα {αυτό έκανε σε μένα} κάνει κάτι άλλο. Καταθέτω και εκεί το ποσο των 100 ευρώ για να το πάρει και να το κλείσει ως προθεσμιακή αλλά στο βιβλιάριο βλέπω το εξής: ανάληψη 90 ευρώ, και τα υπόλοιπα 10 ευρώ παραμένουν {ως προκαταβολικός τόκος?}. Στο τέλος της χρονιάς βέβαια γίνεται κατάθεση 100 ευρώ {γιατί αν γινόταν 90 θα ήταν κλοπή}. Δεν μπορώ να καταλάβω αν η πρακτική της Α τράπεζας ή της Β είναι η σωστή, και αν στην περίπτωση Β χάνω εγώ κάτι. Επίσης αν χρειαστεί να "σπάσω" την κατάθεση στην περίτπωση Β, το κεφάλαιο που μου πήραν είναι 90 ευρώ, όχι 100. Παρακαλώ κάποιος αν μπορεί να μου εξηγήσει απλά. Επαναλαμβάνω ότι στην τράπεζα που πήγα την πρώτη φορά που έκλεισα τον λογαριασμό έγινε η περίπτωση Β
Για την Β τράπεζα, αν όντως ισχύουν αυτά που λες (για τα ποσά του παραδείγματος) και για τα αντίστοιχα ποσά της προθεσμιακής, τότε δεν υπάρχει καμία μα καμία διαφορά, απλά είναι καθαρά διαδικαστικό θέμα, αντί να εκτελεστούν δύο πράξεις, ανάληψη 100€ και κατάθεση 10€, εκτελείται μία, ανάληψη 90€.

Στην Α τράπεζα έχουμε δύο πράξεις, ανάληψη 100€ και άμεση κατάθεση 10€, δηλαδή ουσιαστικά ανάληψη 90€, ότι δηλαδή κάνει η Β τράπεζα με μια πράξη.

Τώρα στην περίπτωση που χρειαστεί να σπάσεις την κατάθεση, πάλι δεν αλλάζει κάτι, αφού υποθέτω το ποσό που αναφέρεται στην προθεσμιακή είναι 100€ και όχι 90€.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ 18 Οκτ 2010 18:04 #4

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
@Ανώνυμε

εγω βλέπω οτι και στις 2 περιπτώσεις με την λήξη της προθεσμιακής, στον λογαριασμό σου εχεις(το υποθετικό ποσό) 110 ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα