Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου

Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 22 Δεκ 2011 04:16 #1

  • Διαθετης
  • Το Άβαταρ του/της Διαθετης
Ποσο κοστιζει ρε παιδια? Εμενα μου πηρε 150 ευρω!
Μου φαινεται παρα πολυ! Επισης, ειδα οτι στη διαθηκη γραφει οτι πηρε 19,17 ευρω οσυμβολαιογραφος ως αμοιβη!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 22 Δεκ 2011 13:37 #2

  • dmk (dhmk)
  • Το Άβαταρ του/της dmk (dhmk)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Μπορεί να είναι ακριβά. Σε δική μου περίπτωση με παρουσία σε άνοιγμα θυρίδας, μου πήρε 70 ευρώ. Το άλλο με την τιμή μέσα στην διαθήκη, έχει όνομα. Φοροδιαφυγή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 22 Δεκ 2011 16:28 #3

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
70 για άνοιγμα θυρίδας είναι ΤΣΑΜΠΑ βρε φίλε.Απορώ πραγματικά!!! Τόσα δεν παίρνει ούτε ο εκτιμητής που είναι συνήθως παρών...Είσαι τυχερός πολύ.
150 για διαθήκη είναι νορμάλ.Εκεί παίζουν οι τιμές, ενίοτε και τα 200 ειδικά αν είσαι Αθήνα/Θεσσαλονίκη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 22 Δεκ 2011 17:55 #4

  • Διαθετης
  • Το Άβαταρ του/της Διαθετης
Επαρχια ειμαι (οχι Θεσ/νικη) με πληθος συμβολαιογραφων και δικηγορων, αλλά τα 150 ειναι πολλα! Πόσο μαλλον οταν στη διαθηκη γραφει 19,17 αμοιβη συμβολαιογραφου...

Και γιατι 150 ειναι λιγα? Δηλ τι κανει? Εκτυπωνει μια φορμα word με αλλαγμενα τα ονοματα και συμπληρωνει τις επιθυμιες του διαθετη? Ουαου! Ετσι ομως μαθατε εδω στην Ελλαδα και σε τυπους σαν κι εμενα που δεν δεχονται το "καθιερωμενο δουλεμα" μας φαινονται εξωγηινα αυτα!

ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ΡΕ! ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ Ο Λ Α ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΩΡΑ! ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΜΟΙΒΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΩΝ, ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, ΤΑΞΙ, ΚΤΛ...

Επανερχομαι: Λογιστης και παλι λογιστης. με 20 ευρω και καθαρισα! Δεν ακουγα ομως...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 22 Δεκ 2011 19:48 #5

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Με την ίδια λογική φίλε μου
- Ο κλειδαράς που θα σου βάλει καινούρια κλειδαριά θα βιδώσει 5 βίδες και σε 20 λεπτά θα σου πάρει 300 ευρώ.
- Το ρούχο που αγόρασες 160 ευρώ έχει κόστος χοντρική στο κατάστημα 30 ευρώ (Ναι, το είδα και αυτό πρόσφατα όταν σε ένα κουστούμι οι πωλητές είχαν ξεχάσει να κόψουν την ταμπέλα όπως τους ήρθε από τον χονδρέμπορο). Και το βλέπεις αυτό όταν στις εκπτώσεις το παίρνεις 60 ευρώ αλλά δεν αναρωτιέσαι τότε γιατί στο πουλάει τότε 60 και πριν 3 μήνες στο πούλαγε 160?

Στο ζήτημα της αναγραφής του ποσού έχεις δίκιο, στα άλλα θεωρώ πως έχεις άδικο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Re: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 22 Δεκ 2011 19:54 #6

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Διαθετης έγραψε:
Επανερχομαι: Λογιστης και παλι λογιστης. με 20 ευρω και καθαρισα! Δεν ακουγα ομως...

Γιατί να δώσεις 20 ευρώ σε λογιστή δεν καταλαβαίνω...
Υπήρχε και η τσάμπα λύση φίλε μου. Τη γράφεις και τη βάζεις στο συρτάρι σου.Γιατί δεν το έκανες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Απ: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 23 Δεκ 2011 00:32 #7

  • Διαθετης
  • Το Άβαταρ του/της Διαθετης
Ανώνυμος έγραψε:
Με την ίδια λογική φίλε μου
- Ο κλειδαράς που θα σου βάλει καινούρια κλειδαριά θα βιδώσει 5 βίδες και σε 20 λεπτά θα σου πάρει 300 ευρώ.
- Το ρούχο που αγόρασες 160 ευρώ έχει κόστος χοντρική στο κατάστημα 30 ευρώ (Ναι, το είδα και αυτό πρόσφατα όταν σε ένα κουστούμι οι πωλητές είχαν ξεχάσει να κόψουν την ταμπέλα όπως τους ήρθε από τον χονδρέμπορο). Και το βλέπεις αυτό όταν στις εκπτώσεις το παίρνεις 60 ευρώ αλλά δεν αναρωτιέσαι τότε γιατί στο πουλάει τότε 60 και πριν 3 μήνες στο πούλαγε 160?

Στο ζήτημα της αναγραφής του ποσού έχεις δίκιο, στα άλλα θεωρώ πως έχεις άδικο.

Δεκτη η γνωμη σου. Προειπα εξαλλου οτι ανηκω στην κατηγορια που δεν θεωρουμε δεδομενο τα 300 ευρω του κλειδαρα. Αυτα ειπαμε ΜΟΝΟ Ελλαδα...
Η αναλογια τιμης/αναγκης ειναι χαρακτηριστικο τριτοκοσμικων χωρων. Ενα παραδειγμα: Φαντασου να κανονιζανε μεταξυ τους οι WIND, COSMOTE KAI VODAFONE να πουλανε τις υπηρεσιες τους 1000 ευρω/μηνα. Αν θελεις, αν οχι, δεν θα εχεις κινητο. Θα ηθελα τη γνωμη σου επ'αυτου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Απ: Re: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 23 Δεκ 2011 00:34 #8

  • Διαθετης
  • Το Άβαταρ του/της Διαθετης
Ανώνυμος έγραψε:
Διαθετης έγραψε:
Επανερχομαι: Λογιστης και παλι λογιστης. με 20 ευρω και καθαρισα! Δεν ακουγα ομως...

Γιατί να δώσεις 20 ευρώ σε λογιστή δεν καταλαβαίνω...
Υπήρχε και η τσάμπα λύση φίλε μου. Τη γράφεις και τη βάζεις στο συρτάρι σου.Γιατί δεν το έκανες?

Το θεωρησα για πιο σιγουρο. Αστα. Το μετανοιωσα. Μια χαρα κανει και η ιδιογραφη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κοστος μυστικης διαθηκης ενωπιον συμβολαιογραφου 23 Δεκ 2011 18:29 #9

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Είναι πιο σίγουρο αφού ο συμβ/φος λειτουργεί ως θεματοφύλακας στην περίπτωση αυτή και είναι σίγουρο ότι η διαθήκη δεν θα χαθεί/καταστραφεί υπαίτια ή μη. Αλλά είναι κοστοβόρο. Εκεί ζυγίζεις την κατάσταση και πράττεις αναλόγως.

Ωραιότατο το παράδειγμα με την κινητή τηλεφωνία. Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με τα ΤΑΞΙ αν συμφωνούσαν ελάχιστη διαδρομή 20 ευρώ. Για να μη συμβαίνουν όμως αυτά τα περιστατικά αισχροκέρδειας υπάρχει ο έλεγχος. Κλασσικό παράδειγμα που το συναντάμε καθημερινά είναι αυτό που συμβαίνει στα βενζινάδικα. Πόσες φορές ανεβάζουν την τιμή και η αγορανομία τους μαζεύει... Αν δεν υπήρχε δεν θα είχαν φθάσει σήμερα το λίτρο στα 3-4 ευρώ??? Και μέχρι εδώ είναι καλά διότι τα αγαθά αυτά δεν είναι ζωτικής σημασίας. Φαντάζεσαι να συνέβαινε το ίδιο και στη ΔΕΗ ή στο νερό (βέβαια όπως το πάνε για εκεί πάει αλλά τέλοσπάντων :( )

Οι νομικές υπηρεσίες είναι πάντοτε ακριβές, πόσο μάλλον τον τελευταίο 1,5 χρόνο που μπήκε και το Φ.Π.Α. Ωστόσο καταλαβαίνω την απογοήτευση σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα