Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ερώτηση για δάνειο προς αγορά αυτοκινήτου

Ερώτηση για δάνειο προς αγορά αυτοκινήτου 11 Οκτ 2011 17:16 #1

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Χαίρετε.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο) και ως εκ τούτου να ζητήσω δάνειο από τράπεζα.

Το ποσό είναι 24.000 ευρώ, αλλά επειδή δεν έχω ξαναπάρει ποτέ δάνειο, ούτε έχω ξανασχοληθεί, θα ήθελα να με βοηθήσετε δίνοντάς μου βασικές πληροφορίες και, αν είναι δυνατόν, συγκεκριμένες προτάσεις από τράπεζα.

Θα το βάλω σε βάθος 5-ετίας ή 6-ετίας, δεδομένου ότι δεν θέλω να δίνω περισσότερα από 500 ευρώ τον μήνα. Πιθανότατα θα έχω τη δυνατότητα σε 1-2 χρόνια να πάω και να εξοφλήσω άμεσα το υπολειπόμενο ποσό (ή έστω να δώσω εφάπαξ μεγάλο μέρος αυτού ή να δίνω μεγαλύτερη δόση), οπότε αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ευελιξία του δανείου όσων αφορά την νωρίτερη αποπληρωμή του. Υπάρχουν άραγε τράπεζες που να βελτιώνουν τους όρους του δανείου εν τη εξελίξει του, εφόσον ο καταναλωτής πληρώνει νωρίτερα ή περισσότερα ? (Μέχρι τώρα, αν δεν απατώμαι, ο καταναλωτής επιβαρύνεται αν πληρώνει νωρίτερα !!)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ερώτηση για δάνειο προς αγορά αυτοκινήτου 11 Οκτ 2011 22:52 #2

  • car
  • Το Άβαταρ του/της car
Να πω ότι έχω τη δυνατότητα να ανοίξω και λογαριασμό μισθοδοσίας δημοσίου υπαλλήλου στην τράπεζα που θα μου εκδώσει το δάνειο, αν αυτό βελτιώσει τους όρους του δανείου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ερώτηση για δάνειο προς αγορά αυτοκινήτου 12 Οκτ 2011 22:15 #3

  • car
  • Το Άβαταρ του/της car
Κανείς ?

Έστω μια γνώμη για το ποιες τράπεζες να προτιμήσω και ποιες να αποφύγω, όσων αφορά τα επιτόκιά στα οποία συνήθως κυμαίνονται τα δάνεια που δίνουν Ξέρω π.χ. ότι για προσφορά προθεσμιακής κατάθεσης δεν θα πήγαινα ΠΟΤΕ σε ALPHA και ΕΘΝΙΚΗ γιατί τα επιτόκια που δίνουν είναι αστεία. Κάτι αντίστοιχο και για τα επιτόκια δανείων ? ? Μην τρέχω όλη μέρα για να πάρω προσφορές από όλες τις τράπεζες !!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ερώτηση για δάνειο προς αγορά αυτοκινήτου 13 Οκτ 2011 23:05 #4

  • makis
  • Το Άβαταρ του/της makis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0 (2)
Δεν γνωρίζω από δάνεια, αλλά αν έχεις επιχείρηση ή είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και εισπράτεις ΦΠΑ, ίσως σε συμφέρει να κάνεις leasing καθώς μπαίνει στα έξοδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ερώτηση για δάνειο προς αγορά αυτοκινήτου 14 Οκτ 2011 16:01 #5

  • entro
  • Το Άβαταρ του/της entro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
Τα δανεια είναι δύσκολα αυτή την εποχή κοίτα ΤΤ είχε καλά επιτόκια.
Πιθανόν να βρεις κατι με 11-13%.
Αυτά θα τα ρωτήσεις εκεί που θα πας κ τους όρους να σου τους δώσουν να τους διαβασεις (πριν αποφασίσεις -αν και τωρα πλεον εκείνοι αποφασίζουν πρωτοι).
Εαν είσαι δημόσιος υπαλ. ανω 5τιας ίσως να εχεις καλύτερη τυχη.

ΥΓ Με 24000 παίρνεις καινουργιο αυτοκίνητο κ μαλιστα εχεις παρα πολλές επιλογές σε μοντελα κ εξοπλισμούς + ότι θα σου προτείνουν κ χρηματοδότηση από τραπεζα όπου μπαίνουν αυτοί κ εσύ μονο υπογραφεις (κ πληρώνεις εννοείται) γιατί να παρεις μεταχειρισμένο?
Τελευταία διόρθωση: 14 Οκτ 2011 16:03 από entro.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα