Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Eξοδα φοιτητη το 2014

Eξοδα φοιτητη το 2014 19 Φεβ 2014 22:04 #1

  • jordan11
  • Το Άβαταρ του/της jordan11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Γεια σας παιδιά!!!Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ και την σελίδα όμως τώρα έκανα και εγγραφή γιατί θέλω να θέσω ένα θέμα που απασχολεί πολλά ελληνικά νοικοκυριά και μιας που οι περισσότερες συζητήσεις εδώ είναι για χρήμα :) .Θα προσπαθήσω να κάνω την σούμα,πόσα πληρώνω δηλαδή συνολικά και όποιος θέλει ας κάνει το ιδιο.Θα ξεκινήσω με τους ''λογαριασμούς''.Εγώ είμαι φοιτητής στις Σέρρες στο ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας και μπορώ να πω ότι τα ενοίκια στην πόλη είναι σχετικά φθηνά με άλλες πόλεις.Οι τιμές κυμαίνονται από 140-220 ευρώ περίπου ανάλογα την περιοχή και την ηλικία της πολυκατοικιας.Οι καινούριες οικοδομές βρίσκονται σχετικά έξω από την πόλη κοντά στο ΤΕΙ. Εγώ προσωπικά πληρώνω 200 ευρώ.Γενικά για τον λογαριασμό του νερού λένε ότι είναι σχετικά ακριβό σε σχέση με άλλες περιοχές.Πληρώνω περίπου 30 ευρώ το δίμηνο/15 το μήνα.Το ρεύμα έρχεται γύρω στα 80 ευρώ το δίμηνο με χαράτσι μέσα που ειναι 25 ευρώ,55 δηλαδή καθαρά/ 27 το μηνα.Κοινοχρηστα τους μήνες του χειμώνα,αν βάλουμε πετρέλαιο πάει γύρω στα 90 το μήνα,χωρίς πετρέλαιο περίπου 12 ευρώ το μηνα.Επιπλεον εχω βάλει ίντερνετ και δίνω περίπου 11 ευρω το μηνα.Σε οτι αφορά τις συγκοινωνίες μπορείς να βγάλεις μηνιαία κάρτα των 10 ευρώ η τρίμηνη με 20.Εγω προσωπικά,και οχι για λόγους οικονομίας και τα λοιπά,πηγαινοερχομαι με τα πόδια,λόγω του οτι είναι σχετικά ''μικρή''πόλη και περπατιεται.Δηλαδη εγώ απέχω 10 λεπτα απο το ΤΕΙ με περπάτημα.Φαγητό συνήθως στην λέσχη,αν υπολογίσουμε το πρωινό,και 2 φορές την βδομάδα από έξω,πάει γύρω στο 50ρικο.Σουπερμάρκετ 100 ευρώ περίπου το μηνα,δηλαδη 25 την βδομάδα μια φορά στο σούπερ μάρκετ και φροντίζω να το τηρώ αυτό.Για διασκέδαση,αν πούμε δυο βράδια και δυο καφέδες την βδομάδα τα υπολογίζω γύρω στα 65 ευρω.Και για να κρατάμε μια πισινή βάζουμε και λοιπά έξοδα 50 ευρώ για οτιδήποτε μπορεί να τυχει.Ααααα υπολογίζουμε και λεωφορεία για την επιστροφή στο σπίτι όπου αυτό διαφέρει από περιοχή και το ποσό συχνά πάει σπίτι ο φοιτητής. Με όλα αυτά λοιπόν εγώ κοστίζω γύρω στα 610 ευρώ όταν έχουμε πετρέλαιο στην οικοδομή,συνήθως 4 μήνες τον χρόνο,και 530 τους άλλους μήνες,τα οποία μπορούν να μειωθούν άνετα κατά ενα 50ρικο αν μετακομίσω σε άλλη πολυκατοικία.Ξέχασα να βάλω το κινητό το ποιο το έχω καρτοκινητό εγώ και δίνω γύρω στα 15 ευρώ το μήνα.
Ps. Αν είναι σε λάθος κατηγορία μετακινήστε το mods.
Ps2.Αυτά τα έξοδα αφορούν τους βολεμένους,δηλαδή όταν πρωτοπάει ο φοιτητής στο καινούριο σπίτι θα χρειαστεί αρκετό χρήμα για να το γεμίσει πράγματα,καθώς και ενοίκια μπροστά.
Τελευταία διόρθωση: 19 Φεβ 2014 22:05 από jordan11.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 20 Φεβ 2014 22:24 #2

  • jordan11
  • Το Άβαταρ του/της jordan11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
lol κνεις δεν ειναι φοιτητης η δεν εχει παιδια που να σπουδαζει? :P η σας τρεχουν απ'τα μπατζακια και δεν σας ενδιαφερει ποσα ξοδευετε???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 20 Φεβ 2014 23:02 #3

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
jordan11 έγραψε:
lol κνεις δεν ειναι φοιτητης η δεν εχει παιδια που να σπουδαζει? η σας τρεχουν απ'τα μπατζακια και δεν σας ενδιαφερει ποσα ξοδευετε???

Δεν είσαι μόνο ανυπόμονος, είσαι και θρασύς! Βγάζεις γλώσσα!

Τέλος πάντων, συγχωρείσαι λόγω του νεαρού της ηλικίας σου. Αλλά συμμαζέψου.

Να σου πω εγώ μια περίπτωση που ξέρω, για επαρχιακό νοίκι:
Αρχική συμφωνία: 350/μήνα (x 12 = 4.200 / χρόνο)
Δεύτερο έτος: 300/μήνα (x 12 = 3.600. Εκτιμήθηκε από τον ιδιοκτήτη η συνέπεια του ενοικιαστή).
Τρίτο έτος: 3.000/χρόνο (δόθηκαν όλα μαζί το Γενάρη και "γράφτηκαν" 1.800 στην εφορία).
Τέταρτο έτος (φέτος): 2.800/χρόνο - "γράφτηκαν" 1.500.

Υπάρχουν ελπίδες να πάρει πτυχίο φέτος.
Και να γραφτεί στις λίστες των ανέργων, όπως θα κάνεις και εσύ δηλαδή.

Kalo couragio!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 21 Φεβ 2014 02:11 #4

  • snoopy
  • Το Άβαταρ του/της snoopy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 107
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (-47)
jordan11 έγραψε:
lol κνεις δεν ειναι φοιτητης η δεν εχει παιδια που να σπουδαζει? :P η σας τρεχουν απ'τα μπατζακια και δεν σας ενδιαφερει ποσα ξοδευετε???

σε ΤΕΙ εισαι, δεν εισαι κ στο πολυτεχνειο για να εισαι πνιγμενος σε δυσκολα μαθηματα
Μπορεις να βρεις καποια δουλεια να μην χρεωνεις το πατερας σου, τοσο πολυ., π.χ σερβιτορος, σε ψητωπολειο, μπαρμαν κλπ

Κ τι ψαχνεις , εδω , δε διαβαζεις το φορουμ, οι περισσοτεροι εχουν χρηματα κατατεθειμενα σε ολο το πλανητη .
Τα 600 ευρω που γραφεις/μηνα ειναι τα ουσκια τους.
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2014 02:11 από snoopy.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 21 Φεβ 2014 06:09 #5

  • jordan11
  • Το Άβαταρ του/της jordan11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Vladimiros έγραψε:
jordan11 έγραψε:
lol κνεις δεν ειναι φοιτητης η δεν εχει παιδια που να σπουδαζει? η σας τρεχουν απ'τα μπατζακια και δεν σας ενδιαφερει ποσα ξοδευετε???

Δεν είσαι μόνο ανυπόμονος, είσαι και θρασύς! Βγάζεις γλώσσα!

Τέλος πάντων, συγχωρείσαι λόγω του νεαρού της ηλικίας σου. Αλλά συμμαζέψου.

Να σου πω εγώ μια περίπτωση που ξέρω, για επαρχιακό νοίκι:
Αρχική συμφωνία: 350/μήνα (x 12 = 4.200 / χρόνο)
Δεύτερο έτος: 300/μήνα (x 12 = 3.600. Εκτιμήθηκε από τον ιδιοκτήτη η συνέπεια του ενοικιαστή).
Τρίτο έτος: 3.000/χρόνο (δόθηκαν όλα μαζί το Γενάρη και "γράφτηκαν" 1.800 στην εφορία).
Τέταρτο έτος (φέτος): 2.800/χρόνο - "γράφτηκαν" 1.500.

Υπάρχουν ελπίδες να πάρει πτυχίο φέτος.
Και να γραφτεί στις λίστες των ανέργων, όπως θα κάνεις και εσύ δηλαδή.

Kalo couragio!
Θρασυς δεν πιστευω οτι ειμαι επειδη εκανα bump...η επιθετικοτη μου ηταν λογω του οτι ναι μεν βλεπω και σοβαρα θεματα μεσα στο φορουμ αλλα βλεπω και αλλα γελοια,και το θεμα που εθεσα εγω το θεωρω τουλαχιστον μη-γελοιο.
Ευχαριστω για την απαντηση
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2014 06:14 από jordan11.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 21 Φεβ 2014 06:12 #6

  • jordan11
  • Το Άβαταρ του/της jordan11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
snoopy έγραψε:
jordan11 έγραψε:
lol κνεις δεν ειναι φοιτητης η δεν εχει παιδια που να σπουδαζει? :P η σας τρεχουν απ'τα μπατζακια και δεν σας ενδιαφερει ποσα ξοδευετε???

σε ΤΕΙ εισαι, δεν εισαι κ στο πολυτεχνειο για να εισαι πνιγμενος σε δυσκολα μαθηματα
Μπορεις να βρεις καποια δουλεια να μην χρεωνεις το πατερας σου, τοσο πολυ., π.χ σερβιτορος, σε ψητωπολειο, μπαρμαν κλπ

Κ τι ψαχνεις , εδω , δε διαβαζεις το φορουμ, οι περισσοτεροι εχουν χρηματα κατατεθειμενα σε ολο το πλανητη .
Τα 600 ευρω που γραφεις/μηνα ειναι τα ουσκια τους.

Και επισης αλλο ενα μερος των ανθρωπων του φορουμ ειναι χωμενο στα δανεια και θα ηθελαν να ξερουν τι βγαινει απο την τσεπη τους καθε μηνα για το παιδι τους που σπουδαζει.Δουλευω ηδη για αυτο και προσπαθω να ρυθμισω οσο καλυτερα μπορω τα οικονομικα μου και ασχολουμε με αυτα,οχι σαν κατι συμμαθητες μου απο το Λυκειο που ακουω οτι παιρνουν 150-200 ευρω την βδομαδα μονο για τα εξοδα τους χωρις νοικια και παγια.Οσο για τα ΤΕΙ μην παιρνεις και ορκο.
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2014 22:21 από jordan11.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 21 Φεβ 2014 06:14 #7

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Iορδάνη και μόνο που τα βάζεις κάτω να τα υπολογίσεις είναι θετικό, άλλοι φοιτητές ζητάνε μόνο και δεν ενδιαφέρονται πόσο κοστίζουν στους γονείς τους...είσαι σε φτηνή πόλη, όλα είναι σχετικά...τι επιδιώκεις; Nα βρεις συμφοιτητές σου να συγκρίνεις, να βρεις τρόπους να ελαττώσεις τα έξοδα σου, τι;
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2014 08:03 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 21 Φεβ 2014 22:22 #8

  • jordan11
  • Το Άβαταρ του/της jordan11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες,πως ρυθμιζουν αλλοι φοιτητες τα εξοδα τους,τι κανουν για να τα μειωσουν οσο μπορουν,αν ζοριζονται καθε μηνα για να βγουν και γενικα τετοια...Αν δεν υπαρχουν ατομα να παρουν μερος στην συζητηση δεν πειραζει :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eξοδα φοιτητη το 2014 21 Φεβ 2014 23:18 #9

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
jordan11 έγραψε:
Θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες,πως ρυθμιζουν αλλοι φοιτητες τα εξοδα τους,τι κανουν για να τα μειωσουν οσο μπορουν,αν ζοριζονται καθε μηνα για να βγουν και γενικα τετοια...Αν δεν υπαρχουν ατομα να παρουν μερος στην συζητηση δεν πειραζει

Να σου πω εγώ ότι ξέρω, που έχω κόρη 4ετή στην επαρχία:
Όσο περνάνε τα χρόνια, τα έξοδα μειώνονται. Λίγο, αλλά μειώνονται. Ο λόγος: Μαθαίνει "τις άκρες". Π.χ. όταν πρωτοπήγε, ψώνιζε τα (λίγα) ψώνια της από το μινιμαρκετ της γειτονιάς. Σιγά-σιγά κατάλαβε ότι οι διαφορές στις τιμές από το σουπερμαρκετ είναι σημαντικές. Και έκοψε το μινιμαρκετ, κάνει ένα ντου κάθε 15 μέρες και τα παίρνει όλα μαζεμένα.

2) Έπιασε δουλειά. Ευκαιριακά, (λαντζιέρισσα στην αρχή σε ένα ουζομεζεδοπωλείο στο κέντρο της πόλης), αλλά μετά έγινε σερβιτόρα, και τώρα (3ος χρόνος) έχει γίνει "υπεύθυνη καταστήματος". Σερβίρει βέβαια ακόμα (δεν είναι και κανένας γίγας το μαγαζί), αλλά φροντίζει και τις προμήθειες, και το μαγαζί γενικώς, και τα αφεντικά (ένα ζευγάρι) την αφήνουν στο πόδι τους και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Μέχρι και ένσημα έχουν αρχίσει να της κολλάνε.
Μου έχει κάνει εντύπωση, νεαρέ μου Ιορδάνη, το ότι η κόρη μου που πριν 4-5 χρόνια ξημεροβραδιαζόταν στα Εξάρχεια και έβριζε τους καπιταλιστές, τις εργοδοσίες, το "κεφάλαιο" και θεωρούσε "ιδανικό" το να μη δουλεύεις και να παρασιτείς επί της κοινωνίας για να επιζήσεις, τώρα έχει φτάσει να καταφέρεται κατά της ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ της στο ουζερί επειδή αυτή πάει μια ώρα αργότερα στη δουλειά της, και επειδή αφού πάει, κάθεται και μια ώρα πίνοντας καφέ πριν πιάσει τη φασίνα.

Θα με ρωτήσεις:
"Καλά, το όνειρό σου είναι η κόρη σου να γίνει σερβιτόρα?"
Όχι βέβαια, γι' αυτό σπουδάζει άλλωστε.
Αλλά αν δεν μπεις στη μηχανή, να "τριφτείς", να δεις πως βγαίνει το ψωμί, να καταλάβεις τι σε περιτριγυρίζει, και να πάρεις μια ιδέα για το πως θα είναι η ζωή σου όταν πάψει ο μπαμπάς να στα ακουμπάει μηνιαίως, είσαι μισός άνθρωπος (έστω και επιστήμων), όχι ολόκληρος.

Συμπέρασμα:
Δεν "ζορίζεται", επειδή δεν της φτάνουν αυτά που έχει διαθέσιμα.
Αλλά έχει αρχίσει να "ζορίζεται" από μόνη της, και αυτό είναι καλό. Ολοκληρώνεται σαν άνθρωπος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα