Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 17:43 #46

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Δημοκρατία οι αρχαίοι δεν εννοούσαν να ψηφίζουν όλα τα ζώα ανεξαιρέτως, τι ποιότητας κυβερνήτες θα εκλέγονταν τότε;

Μόνο όσοι ήξεραν τι τους γίνεται ψήφιζαν, έστω με κάποια ατελή κριτήρια, πάντως ΟΧΙ ΟΛΟΙ.



Η άποψη αυτή υπάρχει και σήμερα, δεν εννοώ εδώ μέσα, είναι το λεγόμενο "Οι φτωχοί δεν πρέπει να ψηφίζουν"

και παρόλο που αυτό ακούγεται άσχημα αρχικά, στην πράξη αποτελεί ισχυρότατο μέτρο κατά των κάθε μορφής λαϊκιστών, καθόσον αν ψηφίζουν οι φτωχοί που είναι αριθμητικά περισσότεροι, τότε θα εκλέγεται πάντα ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτός που θα τάζει τα περισσότερα κτλ.


Τώρα αυτό το "θα εκλέγεται πάντα ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτός που θα τάζει τα περισσότερα" τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 17:53 #47

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
El_Malak έγραψε:
Δημοκρατία οι αρχαίοι δεν εννοούσαν να ψηφίζουν όλα τα ζώα ανεξαιρέτως, τι ποιότητας κυβερνήτες θα εκλέγονταν τότε;

Μόνο όσοι ήξεραν τι τους γίνεται ψήφιζαν, έστω με κάποια ατελή κριτήρια, πάντως ΟΧΙ ΟΛΟΙ.



Η άποψη αυτή υπάρχει και σήμερα, δεν εννοώ εδώ μέσα, είναι το λεγόμενο "Οι φτωχοί δεν πρέπει να ψηφίζουν"

και παρόλο που αυτό ακούγεται άσχημα αρχικά, στην πράξη αποτελεί ισχυρότατο μέτρο κατά των κάθε μορφής λαϊκιστών, καθόσον αν ψηφίζουν οι φτωχοί που είναι αριθμητικά περισσότεροι, τότε θα εκλέγεται πάντα ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτός που θα τάζει τα περισσότερα κτλ.


Τώρα αυτό το "θα εκλέγεται πάντα ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτός που θα τάζει τα περισσότερα" τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...



τωρα τι κανουμε................
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 18:23 #48

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
batista έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
batista έγραψε:
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Σκέφτηκα κάτι άλλο.Ξερεις οδηγώ μηχανή κυρίως για τις καθημερινές μου μετακινήσεις κ αντίθετα με το αμάξι που πλακώνομαι στα τηλ(με bluetooth πάντα),εκεί αναγκάζομαι να παραμένω σιωπηλός κ να σκέφτομαι.Μέχρι να βάλω κ στο κράνος bluetooth..Σκέφτηκα λοιπόν πως δεν θα'πρεπε να ψηφίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,γιατι έτσι κ αλλιώς έχουν μονιμότητα,οπότε δεν κινδυνεύουν,δεν θα'πρεπε νσ ψηφίζουν οι συνταξιούχοι γιατί τη σύνταξή τους δεν τη χάνουν κ δεν θα'πρεπε ούτε οι μετανάστες,γιατί ούτε πολλούς φόρους πληρώνουν,τα περισσότερα λεφτά τα στέλνουν έξω δεν πάνε κ φαντάροι.Και όσοι πάνε δεν κρατάνε όπλο..
Κατ' αρχήν επειδή κι εγώ οδηγώ μηχανή, και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (σίγουρα περισσότερα από σένα), ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ να ΜΗΝ βάλεις bluetooth στο κράνος. Αν το κάνεις, θα αυξήσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τις πιθανότητες να σε χάσουμε.
Είναι θέμα διάσπασης της προσοχής (που είναι γεγονός, όταν το μυαλό κάνει και άλλα πράματα εκτός από το να οδηγεί) και αυτό αυξάνει τις (κακές) πιθανότητες που σου λέω. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό, it's psychology, mathematics and statistics.

Κατά δεύτερον, ναι, το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λές:
Δηλαδή οι κανόνες διαμορφώνονται κάπως ως εξής:
-Όλοι έχουν από μία ψήφο.
-Πέραν της μιας, κάποιοι έχουν και παραπάνω, ανάλογα με το πόσο συμμετέχουν στα κοινά βάρη, βάσει του φόρου εισοδήματος που πλήρωσαν.
-Στον αυξητικό υπολογισμό δεν λαμβάνονται υπ' όψη πληρωθέντες φόροι που προέρχονται από εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ.

Και τώρα θέτεις άλλο θέμα, να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.

Θα επανέλθω, το έχω σκεφτεί, αλλά τώρα έχω μια δουλειά.


Επειδή ειλικρινά δεν μπορώ να συνεχίσω να σχολιάζω τις συγκεκριμένες προτάσεις σοβαρά και συγχωρέστε με γι αυτό (αλλά πιστέψτε με δεν φταίω), θα πω ότι bonus ψήφων (ή ψήφο γενικότερα) δεν πρέπει να έχουν ούτε οι Ολυμπιακοί (όχι οι αγώνες, οι οπαδοί) και εκφράζω και μια αμφιβολία για τους Παναθηναικούς, επίσης.

Επίσης Σώτο, με αυτό που προτείνεις, επαναλαμβάνω (γιατί απέφυγες να το σχολιάσεις), πας να φας το κεφάλι σου. Όχι μπόνους δεν θα σου δώσουν. Βλέπω να σου απαγορεύουν την ψήφο all together. Εκτός αν .... ξέρεις εσύ. Και αν είσαι ταυτόχρονα και ... Ολυμπιακός τότε ... do the math yourself, μαύρο φίδι που σε έφαγε...

@Παναγιώτη. Σε σχέση με το bluetooth o Σώτο έχει δίκιο, θα σου έλεγα όμως να προσέχεις και κάτι άλλο ακόμη περισσότερο. Στις διασταυρώσεις όταν στο ρεύμα που είσαι ανάβει πράσινο φανάρι, πρόσεξε (πριν ξεκινήσεις) μήπως από το άλλο ρεύμα σου έρχεται με χίλια ο Σώτο ο οποίος (παρά το δικό του κόκκινο φανάρι), κοίταξε δεξιά-αριστερά και είδε ότι δεν έρχεται κανείς....και ξεκίνησε...
Προσέχω πάρα-πάρα πολύ στις διασταυρώσεις κ ποτέ δεν φεύγω σε πράσινο φανάρι αν δεν βεβαιωθώ οτι δεν περνάει παράνομα ο απεναντι με κόκκινο.Κάνοντας το συνειρμό λοιπόν,εγώ προσέχω τι ψηφίζω.Για τους άλλους φοβάμαι.Φίλε batista,αν κουράζεσαι να σχολιάζεις,μην το κάνεις.Δεν είναι υποχρεωτικό..

Φίλε Παναγιώτη,

Δεν ανέφερα κάποιο θέμα κούρασης. Απλά σκέψου τον λόγο για τον οποίο μέσα στους τόσους αιώνες που έχουν περάσει, η δημοκρατική αντιπροσώπευση εφαρμόσθηκε μόνο με τον ατελή (πράγματι) τρόπο που βλέπουμε σήμερα παγκοσμίως. Γιατί απλά δεν υπάρχει άλλος που να μπορεί να εφαρμοσθεί μέσα από κριτήρια που θα θέσει και κυρίως θα κληθεί να εφαρμόσει ο επίσης ατελής ανθρώπινος παράγοντας χωρίς να καταλήξει στο να χάσει το βασικό συστατικό της, δηλαδή την δημοκρατικότητά της και ακόμα χειρότερα και την αποτελεσματικότητά της. Γι αυτό και μόνο αναφέρθηκα στο μάταιο σχολιασμού των εναλλακτικών που αναφέρθηκαν. Αν τώρα βγάλουμε από την "δημοκρατική αντιπροσώπευση" την λέξη "δημοκρατική" τότε είναι μια άλλη συζήτηση.

Όσο για την αναφορά μου στις διασταυρώσεις και τα φανάρια, είχε να κάνει, με αφορμή την συμβουλή που σου έδωσε ο Σώτο, με παλαιότερο διαξιφισμό που είχα μαζί του σε σχέση με την ανάγκη ή μη ύπαρξης των φωτεινών σηματοδοτών.
Είπα να το κόψω το θέμα,αλλά θα πω κ κάτι τελευταίο.Δεν είμαι αφελής να πιστευω οτι θα υιοθετηθούν οι προτάσεις μου,οι προτάσεις σου ή του soto.Πιστεύω όμως πως υπάρχουν τρομερά ανώριμοι άνθρωποι,πολύ χαμηλού νοητικού επιπέδου,άσχετοι με την πραγματικότητα κ ανίκανοι να αντιληφθούν έστω κ τα βασικά που συμβαίνουν γύρω μας.Με λίγα λόγια,θα εμπιστευόμασταν έναν εντελώς άπειρο πιλότο να μας πάει Αυστραλία;Ή έναν πρωτοετή Ιατρικής να μας χειρουργήσει;Γιατί;Μήπως επειδή δεν ξέρουν τι κάνουν κ είναι άσχετοι;Άρα,πως να εμπιστευτείς κάποιον που δεν ξέρει ποιοί πραγματικά μας ελευθέρωσαν απο τους Τούρκους,οτι δεν ήταν δυνατόν να υπήρχε Κρυφό Σχολειό κ ταυτόχρονα οι περισσότερες εκκλησίες να εχουν αναγερθεί επι τουρκοκρατίας;Ή πως ο Μεταξάς είπε το ΟΧΙ επειδή τάχα αγαπούσε την Ελλαδα,ενώ ξεκαθαρα έκανε τη χάρη των Άγγλων,δηλ να καθυστερήσουν τους Γερμανούς κ να μην φτάσουν στη Μεση Ανατολή;Για να πάμε στα πιο σύγχρονα κ ουσιαστικά,πως είναι δυνατον κάποιος,με την ψήφο του να αποφασίσει για μένα κ για σένα,όταν ζητάει αυξήσεις κ προσλήψεις στο δημόσιο,ότι έχει την ψευδαίσθηση οτι οι πολιτικοί ενδιαφέρονται γι'αυτόν κ τον τοπο κ πως η "Ελλαδα είναι ισχυρή"?Όπως τα παιδάκια που είναι ανίκανα να πάρουν μια απόφαση μόνοι τους κ τα βοηθάμε εμείς,ετσι κ αυτοί θα'πρεπε είτε να μην ψηφίζουν,ειτε καποιος να τους ανοίξει τα μάτια.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 07 Μαρ 2015 18:25 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 18:32 #49

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
maria (mb361) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Προσέχω πάρα-πάρα πολύ στις διασταυρώσεις κ ποτέ δεν φεύγω σε πράσινο φανάρι αν δεν βεβαιωθώ οτι δεν περνάει παράνομα ο απεναντι με κόκκινο.Κάνοντας το συνειρμό λοιπόν,εγώ προσέχω τι ψηφίζω.Για τους άλλους φοβάμαι.Φίλε batista,αν κουράζεσαι να σχολιάζεις,μην το κάνεις.Δεν είναι υποχρεωτικό..

Εκτος θεματος-Ζητω συγνωμη απ'ολους.

Tο ρισκο (risk) μαθηματικοποιημενο ισουτε με το γινομενο της συχνοτητας μιας πραξης (freequency) επι την συνεπεια (consequence).
Η συχνοτητα της πραξης σου (να οδηγεις μηχανακι) εστω οτι ειναι σταθεροποιημενη (καθε μερα ενας συγκεκριμενος αριθμος διαδρομων). Η συνεπεια ομως λογω ατυχηματος ειναι ποσοτικα αυξημενη , οδηγοντας και μιλοντας (2 πραξεις ταυτοχρονα)
Για να βρισκεσαι παντοτε στα ορια του ανεκτου ρισκου (tolerable risk) πρεπει να παρεις additional measures για να μειωσεις την συνεπεια αυτης της πραξης, συνεπως και το ρισκο.

Ποια μπορει να ειναι ?

-Σταματας τελειως να μιλας.
-Κανεις κρατει, μιλας και συνεχιζεις την διαδρομη σου.
Οτι αλλο δεν μπορω να φανταστω .

maria
Το καλύτερο για να μην πάθεις ατύχημα είναι να'σαι συνταξιούχους του δημοσίου,να κοιμασαι όλη μέρα κ να τρωγοπίνεις στο καφενείο παίζοντας πρέφα.Αλλα,πάλι μπορεί να πεθανεις πρόωρα απο καρδιά κ υπερβολική καλοπέραση..Έτσι,επιλέγουμε high risk Α/Κ απο διαχ. διαθεσίμων...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 18:36 #50

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
El_Malak έγραψε:
Δημοκρατία οι αρχαίοι δεν εννοούσαν να ψηφίζουν όλα τα ζώα ανεξαιρέτως, τι ποιότητας κυβερνήτες θα εκλέγονταν τότε;

Μόνο όσοι ήξεραν τι τους γίνεται ψήφιζαν, έστω με κάποια ατελή κριτήρια, πάντως ΟΧΙ ΟΛΟΙ.



Η άποψη αυτή υπάρχει και σήμερα, δεν εννοώ εδώ μέσα, είναι το λεγόμενο "Οι φτωχοί δεν πρέπει να ψηφίζουν"

και παρόλο που αυτό ακούγεται άσχημα αρχικά, στην πράξη αποτελεί ισχυρότατο μέτρο κατά των κάθε μορφής λαϊκιστών, καθόσον αν ψηφίζουν οι φτωχοί που είναι αριθμητικά περισσότεροι, τότε θα εκλέγεται πάντα ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτός που θα τάζει τα περισσότερα κτλ.


Τώρα αυτό το "θα εκλέγεται πάντα ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτός που θα τάζει τα περισσότερα" τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...
Γειά σου ρε Εl Malak!Να κ κάποιος που συμφωνεί μαζί μου!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 18:36 #51

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
.......τώρα τι κάνουμε;


Τα μαζεύουμε και φεύγουμε, αυτό κάνουμε.

Καθότι, όταν το πτώμα σαπίσει, όσο και αν πας να παρακαλάς να σου δώσουν λεφτά για να πάρεις αρώματα για το πτώμα, η κατάληξη θα είναι ίδια, ακόμα και αν πάρεις λεφτά και αγοράσεις αρώματα, το πτώμα πάλι θα βρωμάει.



Και όταν, μετά από χρόνια το πτώμα γίνει πια σκόνη και σταματήσει να βρωμάει, τότε μπορεί να επιστρέψουμε.


(Αυτή είναι η απάντηση που περιλαμβάνει χρήση μόνο "ειρηνικών" μέσων. )
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Μαρ 2015 23:30 #52

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Για να μην κουραζόμαστε άδικα παίδες. Δημοκρατικό σύστημα αντιπροσώπευσης χωρίς σοβαρές εγγενείς ατέλειες δεν υπάρχει ούτε πρόκειται να υπάρξει, ταυτόχρονα όμως από τη στιγμή που θα αρχίσουν να τίθενται κριτήρια από τον ατελή ανθρώπινο παράγοντα (είτε αυτός λέγεται batista, El Malak, Παναγιώτης ή Σώτος), αυτό (το σύστημα) μετατρέπεται αυτόματα σε ελιτίστικο και ολιγαρχικό. Αν αυτό είναι που θέλετε να περιγράψετε με γειά σας και χαρά σας. Μην το ονομάζουμε όμως εναλλακτική της "δημοκρατικής αντιπροσώπευσης".
Όσο για τις εναλλακτικές αυτές τι να πω ρε παιδιά. Μιλάμε για συστήματα που θα βασίζονται στο πριμοδότηση αυτών που θα πληρώνουν τους περισσότερους φόρους (τι σχέση άραγε έχει η σωστή κρίση με το πορτοφόλι του ψηφοφόρου;; ), συστήματα που αποκλείουν ισοπεδωτικά όλους τους συνταξιούχους και τους δημοσίους υπαλλήλους, λες και δεν υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι ή συνταξιούχοι με σωστή κρίση και στάση ζωής και πρέπει να τους κρίνουμε όλους με βάση κάποια υποτιθέμενα και αυθαίρετα κίνητρα. Όλα αυτά ακούγονται, ειλικρινά, σαν κριτήρια ενός οργισμένου όχλου που θέλει να εκδικηθεί για το κακό που έπαθε και κατά την ταπεινή μου γνώμη δημιουργεί τις προυποθέσεις για αμφισβήτηση και της ορθότητας της κρίσης όσων τα θέτουν.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 08 Μαρ 2015 11:14 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 08 Μαρ 2015 00:41 #53

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Συμφωνώ απολυτα με τον batista οσο και αν έχω και εγώ τις ενστασεις μου για τον κοσμο και την κριση του .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 08 Μαρ 2015 00:58 #54

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Παιδιά, εντελώς φιλικά, δεν χρειάζονται εκλογές για να διαπιστώνουμε (κάθε φορά) πόσοι ηλίθιοι υπάρχουν στη χώρα.


Ούτε επειδή το υπάρχον σύστημα βασίζεται ακριβώς πάνω σε όλους αυτούς τους ηλίθιους, πρέπει και να συμφωνούμε με αυτό.




(Και δεν αναφέρθηκα καν σε αυτούς που πουλάνε την ψήφο τους, κοπριτοκηφήνες, συνδικαληστές, "συνταξιούχοι", "άγαμες" θυγατέρες, λοιπά παράσιτα κάθε είδους κτλ κτλ κτλ.)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα