Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 08 Μαρ 2015 17:14 #55

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
batista έγραψε:
Για να μην κουραζόμαστε άδικα παίδες. Δημοκρατικό σύστημα αντιπροσώπευσης χωρίς σοβαρές εγγενείς ατέλειες δεν υπάρχει ούτε πρόκειται να υπάρξει, ταυτόχρονα όμως από τη στιγμή που θα αρχίσουν να τίθενται κριτήρια από τον ατελή ανθρώπινο παράγοντα (είτε αυτός λέγεται batista, El Malak, Παναγιώτης ή Σώτος), αυτό (το σύστημα) μετατρέπεται αυτόματα σε ελιτίστικο και ολιγαρχικό. Αν αυτό είναι που θέλετε να περιγράψετε με γειά σας και χαρά σας. Μην το ονομάζουμε όμως εναλλακτική της "δημοκρατικής αντιπροσώπευσης".
Όσο για τις εναλλακτικές αυτές τι να πω ρε παιδιά. Μιλάμε για συστήματα που θα βασίζονται στο πριμοδότηση αυτών που θα πληρώνουν τους περισσότερους φόρους (τι σχέση άραγε έχει η σωστή κρίση με το πορτοφόλι του ψηφοφόρου;; ), συστήματα που αποκλείουν ισοπεδωτικά όλους τους συνταξιούχους και τους δημοσίους υπαλλήλους, λες και δεν υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι ή συνταξιούχοι με σωστή κρίση και στάση ζωής και πρέπει να τους κρίνουμε όλους με βάση κάποια υποτιθέμενα και αυθαίρετα κίνητρα. Όλα αυτά ακούγονται, ειλικρινά, σαν κριτήρια ενός οργισμένου όχλου που θέλει να εκδικηθεί για το κακό που έπαθε και κατά την ταπεινή μου γνώμη δημιουργεί τις προυποθέσεις για αμφισβήτηση και της ορθότητας της κρίσης όσων τα θέτουν.
Είμαι οργισμένος,απογοητευμένος κ πολύ στεναχωρημένος.Νιώθω πολύ μα@κας που επι χρόνια έμπαιναν στο δημόσιο απο το παράθυρο,μόνο με μεσον συμβασιούχοι απο δήμους κ γενικότερα του δημοσίου.Ή που παραπονιούνται συνταξιουχοι για τη σύνταξή τους που είναι χαμηλή.Ξεχνάνε όμως οτι επι χρόνια δεν κόλλαγαν ένσημα,ως εργάτες,ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ.Οπότε,Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος..Για να μην πω κ άλλα,θυμαστε πως ήμασταν στο σχολείο,οταν η δασκάλα σταματούσε να ήταν αυστηρή κ μας άφηνε για λίγο λασκα;Μέσα σε δευτερόλεπτα γινόταν το χαος..Έτσι είναι κ η δημοκρατία που ζουμε τώρα.Το χάος.Κανείς δεν έχει τα...αυγά να μας πεί "Ακούστε ρε βλάκες,η χώρα βουλιάζει.Βγάλτε το σκασμό κ αφήστε με να δουλέψω για να σωθούμε.Τσιμουδιά κανείς"..Τότε μισούσαμε τη δασκάλα που ήταν αυστηρή κ δεν μας άφηνε να παίξουμε.Μετά από χρόνια όμως την ευγνωμονούσαμε γιατί,εξαιτίας της αυστηροτητάς της μάθαμε 5 γράμματα.Αλλιώς θα κάναμε μόνιμο χαβαλέ ..Φίλε batìsta,δεν είμαι καθολου χουντικός κ δεν πιστεύω σε λύσεις τύπου ΚΚΕ ή χρυσή αυγή,δηλ δικτατορία κ στις δυο περιπτώσεις.Πιστεύω σε μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ΧΩΡΙΣ την ψήφο του λαού,αποτελουμενη όμως απο άτομα ικανά,μη πολιτικά,που θα πάρουν όμως σωστές αποφασεις.Μετά,όταν ξεπεράσουμε τις δυσκολίες ας κάνουμε εκλογές.Ευκαιρία να κάνω κ μία ακόμη παρομοίωση..Υπηρέτησα στο Πολεμικό Ναυτικό 21 μήνες,τους 13 σε αντιτορπιλικό.Λοιπόν,οταν προσεγγίζαμε σε λιμάνια του εξωτερικού,πριν φθάσουμε στεκόμασταν έξω απ'το λιμάνι,με μηχανές στο ρελαντί.Εκει ερχοταν απο την ξηρά ένα μικρό σκάφος που έγραφε "PILOT".Ήταν ο εκάστοτε πιλότος,ένας πλοίαρχος του εμπορικού ναυτικού της χωρας της οποίας το λιμάνι προσεγγίζαμε.Μας πλεύριζε,του πετούσαμε ανεμόσκαλα κ εκείνος ανέβαινε στο πλοίο μας κρατώντας έναν χαρτοφύλακα.Κατευθείαν ανέβαινε στη γέφυρα κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΟΝΟ έδινε οδηγιες πως θα βάλουν το πλοίο μέσα στο λιμάνι,γιατί μονο εκεινος ήξερε το λιμανινκαλά.Εμείς όχι.Εκείνη τη στιγμή αυτός ήταν πάνω απ'όλους,ακομη κ πάνω απο τον καπετάνιο μας.Όταν δέναμε,έφευγε ο πιλότος,έπαιρνε τα λεφτά του κ ξαναανλάμβανε ο δικός μας καπετανιος.Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 08 Μαρ 2015 17:15 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 09 Μαρ 2015 05:10 #56

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ιδού μια πιθανή εξέλιξη, για το επόμενο διάστημα 4-8 μηνών
(και νωρίτερα, ίσως):

www.kathimerini.gr/806435/article/epikai...-ximaires-poy-kynhga
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 09 Μαρ 2015 11:54 #57

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
Ε ρε γλεντια, θα δινουμε πενηνταευρω και θα παρουμε ρεστα σε κουκουμπινια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 09 Μαρ 2015 18:44 #58

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πιστεύω σε μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ΧΩΡΙΣ την ψήφο του λαού,αποτελουμενη όμως απο άτομα ικανά,μη πολιτικά,που θα πάρουν όμως σωστές αποφασεις.Μετά,όταν ξεπεράσουμε τις δυσκολίες ας κάνουμε εκλογές.Ευκαιρία να κάνω κ μία ακόμη παρομοίωση..

Φίλε Παναγιώτη, μοιραζόμαστε τον ίδιο θυμό και την ίδια απογοήτευση. Επίσης είμαι σίγουρος ότι δεν είσαι ούτε χουντικός ούτε χρυσαυγίτης αλλα προκειμένου να γίνει αυτό που περιγράφεις, απαιτείται μια μορφή καθεστώτος κάργα καταναγκαστικού τύπου. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Και ας υποθέσουμε ότι ξεπερνούσαμε τις (σίγουρες) δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες αντιδράσεις των υποτασσομένων, ερωτώ. Ποιός ή ποιοί "πεφωτισμένοι" και με ποιά κριτήρια (τα οποία ποιοί άλλοι "πεφωτισμένοι" θα θέσουν; ) θα αναλάβουν τον ρόλο να πάρουν τις αποφάσεις στις οποίες αναφέρεσαι; Τώρα, αν καταφέρναμε να βρούμε αυτούς τους "πεφωτισμένους" (περιγράφω κάτι θεικό αυτή τη στιγμή), πίστεψέ με δεν θα χρειαζόταν (και δεν θα έπρεπε) να κάνουμε καν εκλογές, γιατί μετά θα πέφταμε με μαθηματική ακρίβεια στα ίδια σκατά. Θα τους δίναμε τα κλειδιά και μετά θα είχαμε εξασφαλισμένη για πάντα (καθώς, μάλλον θα ήταν και αθάνατοι, ως θεικές οντότητες) την επιτυχία (ως κράτος και ως κοινωνία). Ακόμα λοιπόν κι αν ξεπερνούσαμε όλες τις άλλες δυσκολίες, η έλλειψη αυτού του κρίσιμου και απαραίτητου συστατικού (οι πεφωτισμένοι) είναι το σημείο που καθιστά, δυστυχώς, την λύση που προτείνεις ανέφικτη.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 09 Μαρ 2015 18:45 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 09 Μαρ 2015 19:14 #59

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
batista έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πιστεύω σε μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ΧΩΡΙΣ την ψήφο του λαού,αποτελουμενη όμως απο άτομα ικανά,μη πολιτικά,που θα πάρουν όμως σωστές αποφασεις.Μετά,όταν ξεπεράσουμε τις δυσκολίες ας κάνουμε εκλογές.Ευκαιρία να κάνω κ μία ακόμη παρομοίωση..

Φίλε Παναγιώτη, μοιραζόμαστε τον ίδιο θυμό και την ίδια απογοήτευση. Επίσης είμαι σίγουρος ότι δεν είσαι ούτε χουντικός ούτε χρυσαυγίτης αλλα προκειμένου να γίνει αυτό που περιγράφεις, απαιτείται μια μορφή καθεστώτος κάργα καταναγκαστικού τύπου. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Και ας υποθέσουμε ότι ξεπερνούσαμε τις (σίγουρες) δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες αντιδράσεις των υποτασσομένων, ερωτώ. Ποιός ή ποιοί "πεφωτισμένοι" και με ποιά κριτήρια (τα οποία ποιοί άλλοι "πεφωτισμένοι" θα θέσουν; ) θα αναλάβουν τον ρόλο να πάρουν τις αποφάσεις στις οποίες αναφέρεσαι; Τώρα, αν καταφέρναμε να βρούμε αυτούς τους "πεφωτισμένους" (περιγράφω κάτι θεικό αυτή τη στιγμή), πίστεψέ με δεν θα χρειαζόταν (και δεν θα έπρεπε) να κάνουμε καν εκλογές, γιατί μετά θα πέφταμε με μαθηματική ακρίβεια στα ίδια σκατά. Θα τους δίναμε τα κλειδιά και μετά θα είχαμε εξασφαλισμένη για πάντα (καθώς, μάλλον θα ήταν και αθάνατοι, ως θεικές οντότητες) την επιτυχία (ως κράτος και ως κοινωνία). Ακόμα λοιπόν κι αν ξεπερνούσαμε όλες τις άλλες δυσκολίες, η έλλειψη αυτού του κρίσιμου και απαραίτητου συστατικού (οι πεφωτισμένοι) είναι το σημείο που καθιστά, δυστυχώς, την λύση που προτείνεις ανέφικτη.
Τό'ξερα οτι θα μου το'λεγες αυτό.Ξερω πως αυτό που προτείνω είναι ανέφικτο.Τελευταία μας ελπίδα είναι να ξυπνήσει ο κόσμος.Να διαβάζει ξένες εφημερίδες,να ενημερώνεται σωστά μπας κ αλλάξει τον τρόπο που ψηφίζει.Κ εμείς έχουμε μερίδιο ευθύνης,που έχουμε 5 δράμια μυαλό περισσοτερο απ'αυτούς.Να μην κουραζόμαστε να τους εξηγούμε την Ελληνική πολιτική κ οικονομική πραγματικότητα.Προς όφελος όλων μας θα είναι..Για να μη μιλάω αόριστα,υπαρχει ένας άνθρωπος που με αυτά που λέει με βρίσκει σε αρκετα να συμφωνώ.Ο Τζήμερος.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.Διάβασε λίγο τι γράφει κ πες μου.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 09 Μαρ 2015 23:13 #60

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τελευταία μας ελπίδα είναι να ξυπνήσει ο κόσμος.Να διαβάζει ξένες εφημερίδες,να ενημερώνεται σωστά μπας κ αλλάξει τον τρόπο που ψηφίζει.Κ εμείς έχουμε μερίδιο ευθύνης,που έχουμε 5 δράμια μυαλό περισσοτερο απ'αυτούς.Να μην κουραζόμαστε να τους εξηγούμε την Ελληνική πολιτική κ οικονομική πραγματικότητα.Προς όφελος όλων μας θα είναι..Για να μη μιλάω αόριστα,υπαρχει ένας άνθρωπος που με αυτά που λέει με βρίσκει σε αρκετα να συμφωνώ.Ο Τζήμερος.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.Διάβασε λίγο τι γράφει κ πες μου.

Από τότε που ξεκίνησα να είμαι σε θέση να επιχειρώ να κρίνω (πάντα φυσικά με τα δικά μου, υποκειμενικά κριτήρια) αν κάποιος ο οποίος εκφράζει τις απόψεις του, έχει σωστή κρίση ή όχι, δεν έχω ειλικρινά καταλήξει στα συστατικά (π.χ. μόρφωση, βιοτικό επίπεδο κ.λπ.) τα οποία πρέπει να συνυπάρχουν προκειμένου να επιτυγχάνεται η σωστή κρίση. Οπότε θα παρακάμψω αυτό το ζητούμενο για το οποίο δεν έχω απάντηση και θα θέσω έναν περισσότερο ίσως απλό στόχο για τον μέσο πολίτη. Να σταματήσει να κοιτά την πάρτη του και να αρχίσει να βλέπει την προσωπική του επιτυχία/ευημερία μέσα από την επίτευξη της ομαδικής επιτυχίας/ευημερίας. Ίσως τότε να πετύχουμε κάτι καλύτερο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 10 Μαρ 2015 01:55 #61

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
batista έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τελευταία μας ελπίδα είναι να ξυπνήσει ο κόσμος.Να διαβάζει ξένες εφημερίδες,να ενημερώνεται σωστά μπας κ αλλάξει τον τρόπο που ψηφίζει.Κ εμείς έχουμε μερίδιο ευθύνης,που έχουμε 5 δράμια μυαλό περισσοτερο απ'αυτούς.Να μην κουραζόμαστε να τους εξηγούμε την Ελληνική πολιτική κ οικονομική πραγματικότητα.Προς όφελος όλων μας θα είναι..Για να μη μιλάω αόριστα,υπαρχει ένας άνθρωπος που με αυτά που λέει με βρίσκει σε αρκετα να συμφωνώ.Ο Τζήμερος.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.Διάβασε λίγο τι γράφει κ πες μου.

Από τότε που ξεκίνησα να είμαι σε θέση να επιχειρώ να κρίνω (πάντα φυσικά με τα δικά μου, υποκειμενικά κριτήρια) αν κάποιος ο οποίος εκφράζει τις απόψεις του, έχει σωστή κρίση ή όχι, δεν έχω ειλικρινά καταλήξει στα συστατικά (π.χ. μόρφωση, βιοτικό επίπεδο κ.λπ.) τα οποία πρέπει να συνυπάρχουν προκειμένου να επιτυγχάνεται η σωστή κρίση. Οπότε θα παρακάμψω αυτό το ζητούμενο για το οποίο δεν έχω απάντηση και θα θέσω έναν περισσότερο ίσως απλό στόχο για τον μέσο πολίτη. Να σταματήσει να κοιτά την πάρτη του και να αρχίσει να βλέπει την προσωπική του επιτυχία/ευημερία μέσα από την επίτευξη της ομαδικής επιτυχίας/ευημερίας. Ίσως τότε να πετύχουμε κάτι καλύτερο.
Ωραίααα!! Καλά τα λες.Πιστεύω οτι όλα είναι θέμα παιδείας.Απο μικρό ένα παιδί πρέπει να σέβεται πρώτα απ'όλα τους γονείς του κ μετά τον υπόλοιπο κόσμο.Να μην ενοχλεί κ να μην παραβιάζει τις ελευθερίες των άλλων.Αν ο καθένας μας προσέχει να μην ενοχλεί τον άλλον κ σέβεται τον συνάνθρωπό του όλος ο κόσμος θα γίνει καλύτερος.Δεν ξέρω ρε γαμώτο,αλλα σαν λαός είμαστε φιλοχρήματος,φθονερός,πονηρός,χωρίς να σεβόμαστε τον πλησίον μας.Βοηθάμε κάποιον μόνο όταν είναι ΠΟΛΥ χειροτερος απο εμάς κ δεν παραδεχόμαστε τα λάθη μας.Πιστεύουμε οτι είμαστε οι καλύτεροι κ πως όλοι μας χρωστάνε.Αυτά κάνουμε τώρα.Πιστεύουμε πως έχουμε πέσει θύμα μιας παγκόσμιας συνωμοσίας,οτι όλοι θέλουν να μας παρουν τα πετρέλαια,την Ακρόπολη,τη Μύκονο,τα σουβλάκια,το Nammo's,τον ήλιο κ τη θάλασσά μας,ενώ μας ζηλευουν που είμαστε όξω καρδιά.Έτσι μας θεωρούν κατι σαν λαό φολκλόρ,όπως είναι οι Ινδιάνοι κ οι Αβορίγινες της Αυστραλίας.Οπότε,τι κάνουμε;Πως θα πείσεις αυτόν τον λαό ν'αλλάξει;Εδώ σε θέλω!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 29 Απρ 2015 18:06 #62

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Πολλές φορές ο Τσιπ έχει αναφερθεί στη διαγραφή του χρέους της Γερμανίας μεταπολεμικά.
Θέλει το ίδιο να κάνουν οι δανειστές για την Ελλάδα...Σου λέει, γιατί όχι κ εμείς;

Προφανώς, ξεχνάει οτι η Γερμανία μετά τον πόλεμο ήταν ισοπεδωμένη απο τους συμμαχικούς βομβαρδισμούς κ κυριολεκτικά μοιράστηκε μεταξύ της Αμερικής, Γαλλίας, Αγγλίας κ Ρωσίας.

Οπότε, τι χρέη να ζητήσουν;
Η Ελλάδα, δεν βρίσκεται σε τέτοια θέση....

Δεν βρίσκεται όμως κανείς, βουλευτής, δημοσιογράφος, απλός πολίτης να κάνει στον Τσιπ, μια κ μόνη ερώτηση...

Πείτε οτι αυτή τη στιγμή μας μηδένιζαν το χρέος, δηλ θα ήμασταν η μοναδική χώρα στον πλανήτη που δεν θα χρωστούσαμε σε κανέναν..

Κ όχι μόνο αυτό..

Θα μας έδιναν κ 100 δις χαρτζηλίκι..!!!

Πόσο σίγουροι είμαστε οτι με τις γνωστές πολιτικές, που ακολουθούν επι χρόνια οι κυβερνήσεις, μέσα σε 5 χρόνια απο τώρα δεν θα ξαναβρεθούμε να χρωστάμε;

Θα έκαναν κάνα εκατομμύριο προσλήψεις στο δημόσιο, θα αύξαναν κατα 100% τους μισθούς κλπ, κλπ..


Δεν είναι το χρέος που μας πνίγει, άλλα οι λάθος οικονομικές πολιτικές, διαχρονικά..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα