Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 02 Σεπ 2017 12:11 #1927

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Έτσι είναι γιαυτο το μεσημέρι την κοπανησα για διακοπες :laugh:

Δεν φτάνει δηλαδή που συμβάλεις στο ... "ευχάριστο και ανέμελο κλίμα", μας ... προκαλείς κιόλας... :lol:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 02 Σεπ 2017 12:19 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 02 Σεπ 2017 15:22 #1928

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gus (gus326) έγραψε:
είτε για πληρωμή με μετρητά μικροποσων.

36k το μήνα (συ είπας) δεν είναι "μικροποσά", gus. Ούτε για την "Αλουμίνιον της Ελλάδος" δεν είναι.
Εγώ σου είπα τι σκέφτηκα, κάνω την παραδοχή ότι τόσο μυαλό το έχουν και οι... ελεγκτές, από κει και πέρα δικό σου είναι το θέμα. Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς.
:whistle:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 02 Σεπ 2017 15:45 #1929

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
soto51 έγραψε:
36k το μήνα (συ είπας) δεν είναι "μικροποσά", gus. Ούτε για την "Αλουμίνιον της Ελλάδος" δεν είναι.
Εγώ σου είπα τι σκέφτηκα, κάνω την παραδοχή ότι τόσο μυαλό το έχουν και οι... ελεγκτές, από κει και πέρα δικό σου είναι το θέμα. Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς.
:whistle:

Όταν έχεις 15 επαγγελματικά αυτοκίνητα με συμβόλαια σε όλη την Ελλάδα οι πληρωμές των καυσίμων ειναι μικροποσά x 15 άρα στο τελος πολλά. Όταν ένας οδηγό φευγει να πάει 1000 χλμ ταξίδι πως θα πληρώνει τα καυσιμα στο δρόμο. Όταν ένας φευγει για σεμινάριο στο εξωτερικό πως θα πληρώνει τα μικροποσά πλην ξενοδοχείου και εισητηριων. Όλα είναι θέμα καλής διαχείρισης και τεκμηρίωσης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 02 Σεπ 2017 19:06 #1930

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
γνωριζει καποιος αν επιτρεπεται η αφαιρεση συνδικαιουχου απο τραπεζικο λογαριασμο μιας και λογω επιβολης cc δεν επιτρεπεται η προσθηκη συνδικαιουχου? για δικους μου λογους θελω να αφαιρεσω καποιον συνδικαιουχο απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 02 Σεπ 2017 20:00 #1931

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Μπορείς να αφαιρέσεις τον εαυτο σου και να μείνουν οι άλλοι συνδικαιούχοι, όπως επίσης μπορείς και να κλείσεις τον λογαριασμό που διατηρείς με άλλους συνδικαιούχους.
Να βγάλεις έναν συνδικαιούχο δεν μπορείς αν δεν πάει ο ίδιος
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 02 Σεπ 2017 20:26 #1932

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
Μπορείς να αφαιρέσεις τον εαυτο σου και να μείνουν οι άλλοι συνδικαιούχοι, όπως επίσης μπορείς και να κλείσεις τον λογαριασμό που διατηρείς με άλλους συνδικαιούχους.
Να βγάλεις έναν συνδικαιούχο δεν μπορείς αν δεν πάει ο ίδιος


τον εαυτο μου να αφαιρεσω??? μα δικος μου ειναι ο λογαριασμος και τον θελω.απλα θελω να βγαλω καποιον.. δεν καταλαβα το σκεπτικο....να παει ο ιδιος λες να αφαιρεθει μονος του? αφου εγω τον εβαλα? τι γινεται στην περιπτωση που δεν θελει να βγει? επαναλαμβανω.εγω ειμαι το πρωτο ονομα εγω εφτιαξα τον λογαριασμο εγω προσεθεσα και τους υπολοιπους για λογους ασφαλειας και τιποτα αλλο.δεν εχουν συμβαλλει επισης ουτε μισο ευρω στον λογαριασμο και ουτε απαιτουν ή κανουν συναλλαγες,εγινε αποκλειστικα και μονο για ασφαλεια και σε περιπτωση θανατου..απλα υπαρχουν σαν ονοματα τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 03 Σεπ 2017 00:00 #1933

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Για να προσθέσεις συνδικαιούχο πρέπει να υπογράψουν όλοι. Για να αφαιρέσεις συνδικαιούχο δεν είμαι σίγουρος, αλλά αυτό που λέει ο miou παραπάνω είναι πολύ λογικό: σε έναν κοινό λογαριασμό τα λεφτά υποτίθεται ότι ανήκουν σε όλους, αλίμονο αν μπορούσε κάποιος (έστω κι αν είναι πρώτο όνομα και είναι ο μοναδικός που έχει συνεισφέρει στο λογαριασμό) να αποκλείσει τους άλλους.

Αν τα λεφτά είναι όντως δικά σου και θεωρείς ότι ο άλλος συνδικαιούχος θα έχει αντίρρηση να βγει από το λογαριασμό, τότε μπορείς να κάνεις το εξής απλό: άνοιξε ένα νέο λογαριασμό στο όνομά σου (βάλε και συνδικαιούχους που εμπιστεύεσαι απόλυτα και είναι ήδη πελάτες στην Τράπεζα αν θες) και κάνε μια μεταφορά από τον παλιό λογαριασμό στον καινούργιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 03 Σεπ 2017 01:55 #1934

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
δεν νομιζω να εχει αντιρρηση να ερθει μαζι μου για να αφαιρεθει απο τον λογαριασμο.ετσι και αλλιως ξαναλεω τυπικα υπηρχε μεσα για λογους ασφαλειας πχ περιπτωση θανατου κτλ. αλλα ειχα γενικα την εντυπωση πώς αφου εγω κινησα την ολη διαδικασια και εφτιαξα τον λογαριασμο και ειμαι πρωτο ονομα με δικες μου καταθεσεις αποκλειστικα και επελεξα τους συνδικαιουχους ειχα και την ΄΄εξουσια΄΄ κατα καποιον τροπο να αφαιρεσω καποιον που δεν θα ηθελα.

με αυτο τον τροπο οπως περιγραφετε παραπανω στις απαντησεις σας μου δινεται τελικα η εντυπωση πώς υπαρχει και το ενδεχομενο αν πεσεις σε ατομο που δεν ειναι αξιοπιστο και εμπιστοσυνης σου να εκμεταλλευτει το γεγονος και να διεκδικησει χρηματα που δεν ειναι δικα του.καπως ετσι το αντιλαμβανομαι.
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2017 01:59 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 03 Σεπ 2017 09:32 #1935

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Κοινός τραπεζικός λογαριασμός: Δικαιώματα συνδικαιούχων και κληρονόμων

Οι περισσότεροι από μας έχουν ανοίξει τραπεζικούς λογαριασμούς στα κατά τόπους καταστήματα των τραπεζών. Οι λογαριασμοί αυτοί μπορεί να είναι ατομικοί ή κοινοί.
Στους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς δηλαδή στις τραπεζικές καταθέσεις όπου υπάρχουν δύο ή περισσότεροι δικαιούχοι σε έναν τραπεζικό λογαριασμό ισχύει μια ιδιαίτερη σχέση μεταξύ των συνδικαιούχων και της τράπεζας.
Σε περίπτωση χρηματικής κατάθεσης σε κοινό λογαριασμό στο όνομα του ίδιου του καταθέτη και τρίτου ή τρίτων, παράγεται, ανεξαρτήτως του εάν τα χρήματα που κατατέθηκαν ανήκαν σε όλους ή σε μερικούς υπέρ των οποίων έγινε η κατάθεση, ενεργητική σε ολόκληρο ενοχή μεταξύ του καταθέτη και του τρίτου αφενός και του δέκτη της κατάθεσης νομικού προσώπου (τράπεζας) αφετέρου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι σε κοινό τραπεζικό λογαριασμό που καταθέτει χρήματα ο ένας συνδικαιούχος, αν γίνει ανάληψη των χρημάτων της κατάθεσης (ολικώς ή μερικώς) από έναν από τους δικαιούχους είτε είναι αυτός που τα καταθέτει ή άλλος συνδικαιούχος να γίνεται εξ ιδίου δικαίου (δηλαδή ο αναλαμβάνων τα χρήματα αποκτά αυτομάτως δικαίωμα να προβεί σε αυτήν την πράξη), εάν δε αναληφθεί ολόκληρο το ποσό της χρηματικής κατάθεσης από έναν μόνο δικαιούχο, επέρχεται απόσβεση της απαίτησης καθ` ολοκληρία έναντι της Τράπεζας και ως προς τον άλλο, δηλ. τον μη αναλαβόντα δικαιούχο.
Με την κατάθεση δε σε κοινό λογαριασμό οι δικαιούχοι του λογαριασμού, ακόμη και αν δεν κατατέθηκαν δικά τους χρήματα, γίνονται συγκύριοι των χρημάτων του λογαριασμού, ανεξάρτητα από τον σκοπό της κατάθεσης, γι` αυτό και η ανάληψη των χρημάτων από οποιονδήποτε των δικαιούχων δεν συνιστά κλοπή ή υπεξαίρεση και κατ` επέκταση αδικοπραξία.
Ο δικαιούχος που δεν ανέλαβε χρήματα σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να ασκήσει αγωγή καθώς αποκτά εκ του νόμου απαίτηση, έναντι εκείνου που ανέλαβε ολόκληρη την κατάθεση, για την καταβολή ποσού ίσου προς το μισό της κατάθεσης, εκτός εάν από τη μεταξύ τους εσωτερική σχέση προκύπτει άλλη αναλογία ή δικαίωμα επί ολοκλήρου του ποσού.
Σε περίπτωση δε θανάτου ενός των καταθετών, το ποσό του τραπεζικού λογαριασμού στο οποίο είναι συνδικαιούχος δεν συμπεριλαμβάνεται στην κληρονομιαία περιουσία, δηλαδή τα χρήματα που έχει ένας κοινός τραπεζικός λογαριασμός δεν κληρονομούνται. Ο επιζών ή οι επιζήσαντες συνδικαιούχοι εξακολουθούν να είναι οι μόνοι δικαιούχοι του λογαριασμού. Κι αν συνδικαιούχος είναι μόνο ένας τότε αυτομάτως έχει το δικαίωμα να εισπράξει όλο το ποσό του λογαριασμού, ακόμα κι αν στην πραγματικότητα δεν του ανήκει. Σε τέτοια περίπτωση οι κληρονόμοι του αποβιώσαντος συνδικαιούχου δεν μπορούν να στραφούν κατά της τράπεζας για να διεκδικήσουν το κληρονομικό τους μερίδιο από τον κοινό λογαριασμό διότι διαφορετικά θα επερχόταν μεταβολή του προσώπου του καταθέτη χωρίς τη συγκατάθεση της (τράπεζας). Έτσι, οι κληρονόμοι του αποθανόντος, θα μπορούν να αξιώσουν από αυτόν το τμήμα εκείνο της κατάθεσης που αναλογεί στον δικαιοπάροχο τους με βάση τις εσωτερικές σχέσεις των καταθετών.

www.legalaction.gr/TRAPEZIKA/%CE%BA%CE%B...%BC%CE%BF%CF%83.html
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2017 09:34 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα