Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: BREXIT

BREXIT 28 Ιουν 2016 18:51 #82

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
Καλό απόγευμα...και καλή προσγείωση - αν έρθει ποτέ!

Ιδιωτικός υπάλληλος (κατά δήλωσή του) που υμνεί την ασύδοτη φοροδιαφυγή, δεν μπορεί να μιλάει για ... προσγειώσεις και ... απογειώσεις. Όσο πιο γρήγορα το χωνέψεις, τόσο καλύτερα για όλους μας...
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 19:18 #83

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Ο ορισμός του τεμπέλη ΔΥ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 19:20 #84

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
batista έγραψε:

Σε καλή μεριά λοιπόν και να μας γράφετε.....

Αυτός θέλει να φύγουμε όλοι και να μείνει μόνος του. :laugh: :laugh: :laugh:

Ασε που μιλάει για τον εαυτό του σε πρώτο πληθυντικό. :whistle: :whistle: :whistle:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 20:24 #85

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Καλό απόγευμα...και καλή προσγείωση - αν έρθει ποτέ!

Ιδιωτικός υπάλληλος (κατά δήλωσή του) που υμνεί την ασύδοτη φοροδιαφυγή, δεν μπορεί να μιλάει για ... προσγειώσεις και ... απογειώσεις. Όσο πιο γρήγορα το χωνέψεις, τόσο καλύτερα για όλους μας...

Για κάποιο λόγο πιστεύεις πως εκπροσωπείς την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων. Όμως είναι διαφορετικό να είσαι ΙΥ και διαφορετικό να είσαι θύμα. Περαστικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 21:17 #86

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Καλό απόγευμα...και καλή προσγείωση - αν έρθει ποτέ!

Ιδιωτικός υπάλληλος (κατά δήλωσή του) που υμνεί την ασύδοτη φοροδιαφυγή, δεν μπορεί να μιλάει για ... προσγειώσεις και ... απογειώσεις. Όσο πιο γρήγορα το χωνέψεις, τόσο καλύτερα για όλους μας...

Για κάποιο λόγο πιστεύεις πως εκπροσωπείς την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων. Όμως είναι διαφορετικό να είσαι ΙΥ και διαφορετικό να είσαι θύμα. Περαστικά.


Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους (τυχερούς όπως έχει γίνει το πράγμα) κάθε τελευταία ημέρα του μήνα λαμβάνουν το εκκαθαριστικό του μισθού τους και βλέπουν με τρόμο το πεδίο που ονομάζεται ΦΜΥ. Προφανώς, εσύ ανήκεις σε κάποια απειροελάχιστη μειοψηφία που του τα στέλνουν σε ... offshore μαύρα :whistle: . Όπως βλέπεις λοιπόν, έχω κάθε δικαίωμα να "εκπροσωπώ" την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 21:27 #87

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
TEV έγραψε:
Ο ορισμός του τεμπέλη ΔΥ.

Ξέρω, ξέρω κόλλησες στην βολική αυταπάτη σου που εξαγνίζει όλες τις ... αμαρτίες. Περαστικά αγόρι μου....


TEV έγραψε:

Αυτός θέλει να φύγουμε όλοι και να μείνει μόνος του. :laugh: :laugh: :laugh:

Ασε που μιλάει για τον εαυτό του σε πρώτο πληθυντικό. :whistle: :whistle: :whistle:

Ότι πεις. Δεν πειράζει. Σε ένα, δύο, δέκα χρόνια θα τον συνηθίσεις τον αντίλογο, ειδικά για πράγματα που μόνο στην Ελλάδα δεν θεωρούνται αυτονόητα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2016 21:28 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 21:40 #88

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Καλό απόγευμα...και καλή προσγείωση - αν έρθει ποτέ!

Ιδιωτικός υπάλληλος (κατά δήλωσή του) που υμνεί την ασύδοτη φοροδιαφυγή, δεν μπορεί να μιλάει για ... προσγειώσεις και ... απογειώσεις. Όσο πιο γρήγορα το χωνέψεις, τόσο καλύτερα για όλους μας...

Για κάποιο λόγο πιστεύεις πως εκπροσωπείς την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων. Όμως είναι διαφορετικό να είσαι ΙΥ και διαφορετικό να είσαι θύμα. Περαστικά.


Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους (τυχερούς όπως έχει γίνει το πράγμα) κάθε τελευταία ημέρα του μήνα λαμβάνουν το εκκαθαριστικό του μισθού τους και βλέπουν με τρόμο το πεδίο που ονομάζεται ΦΜΥ. Προφανώς, εσύ ανήκεις σε κάποια απειροελάχιστη μειοψηφία που του τα στέλνουν σε ... offshore μαύρα :whistle: . Όπως βλέπεις λοιπόν, έχω κάθε δικαίωμα να "εκπροσωπώ" την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων.

Οι παρανοικές σου απλουστεύσεις με τρελένουν.
Δεν έχω λόγο να το μοιραστώ μαζί σου αλλά δυστυχώς σε ελληνική τράπεζα πάει ο μισθός μου και πληρώνω τους φόρους μου κανονικά.
Παρ' όλα αυτά αναγνωρίζω πως όποιος μπορεί να βρίσκει έξυπνα τρικς για να μειωνει τα έξοδα του -ενα απο αυτά είναι και τα φορολογικά έξοδα- πάρα πολύ καλώς κάνει και τα μειώνει.
Εν κατακλείδι...μόνο τους ψυχοπαθείς ιδιωτικούς υπαλλήλους μπορεί να εκπροσωπείς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 22:10 #89

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Καλό απόγευμα...και καλή προσγείωση - αν έρθει ποτέ!

Ιδιωτικός υπάλληλος (κατά δήλωσή του) που υμνεί την ασύδοτη φοροδιαφυγή, δεν μπορεί να μιλάει για ... προσγειώσεις και ... απογειώσεις. Όσο πιο γρήγορα το χωνέψεις, τόσο καλύτερα για όλους μας...

Για κάποιο λόγο πιστεύεις πως εκπροσωπείς την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων. Όμως είναι διαφορετικό να είσαι ΙΥ και διαφορετικό να είσαι θύμα. Περαστικά.


Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους (τυχερούς όπως έχει γίνει το πράγμα) κάθε τελευταία ημέρα του μήνα λαμβάνουν το εκκαθαριστικό του μισθού τους και βλέπουν με τρόμο το πεδίο που ονομάζεται ΦΜΥ. Προφανώς, εσύ ανήκεις σε κάποια απειροελάχιστη μειοψηφία που του τα στέλνουν σε ... offshore μαύρα :whistle: . Όπως βλέπεις λοιπόν, έχω κάθε δικαίωμα να "εκπροσωπώ" την πλειοψηφία των ιδιωτικών υπαλλήλων.

Οι παρανοικές σου απλουστεύσεις με τρελένουν.
Δεν έχω λόγο να το μοιραστώ μαζί σου αλλά δυστυχώς σε ελληνική τράπεζα πάει ο μισθός μου και πληρώνω τους φόρους μου κανονικά.
Παρ' όλα αυτά αναγνωρίζω πως όποιος μπορεί να βρίσκει έξυπνα τρικς για να μειωνει τα έξοδα του -ενα απο αυτά είναι και τα φορολογικά έξοδα- πάρα πολύ καλώς κάνει και τα μειώνει.
Εν κατακλείδι...μόνο τους ψυχοπαθείς ιδιωτικούς υπαλλήλους μπορεί να εκπροσωπείς.


Είπαμε, μην τα αλλάζουμε τώρα. Αν θέλεις να δεις έναν ψυχοπαθή ιδιωτικό υπάλληλο, κατά δήλωσή σου πάντα (για το ΙΥ μιλάω), κάνε μια επίσκεψη στον καθρέφτη.
Τώρα μου έγινες κι εσύ απόλυτα νόμιμος ξαφνικά. Πεντακαθαρίδης.... :woohoo: :woohoo: :woohoo: Πλατωνικός ... φοροφυγάς.

Όσο για τα τρικ που εξαφανίζουν τους φόρους του μισθωτού και τον εξισώνουν (σε εξοικονόμηση χρημάτων) με τον μπαταχτσή φοροφυγά, μόνο εσύ τα γνωρίζεις. Σε προκαλώ λοιπόν να τα μοιρασθείς με τους υπόλοιπους ΙΥ (όχι τους ψυχοπαθείς) για να εκτεθείς ακόμα περισσότερο και να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
Φαντάζομαι όμως σε τι αναφέρεσαι. Μας τα είπαν κι άλλοι, πιο φανατικοί από εσένα. Διαπραγματεύσεις για τον ΦΠΑ με τον σουβλατζή (τον θυμάσαι αυτόν καρδούλα μου), τον υδραυλικό, τον ηλεκτρολόγο, τον περιπτερά κ.λπ. κ.λπ Κονόμησε ο μισθωτός με αυτά. Άσε λοιπόν τον φοροφυγά να κονομάει τον άμπακο από την φοροδιαφυγή και πέταξε κανένα ψίχουλο και στον μισθωτό (το οποίο είναι το 1/100 από αυτό που χάνει από την φορολογία που δεν θα έπρεπε να πληρώνει) για να αισθάνεται και αυτός "νικητής" και "επαναστάστης".
Γελάει ο κόσμος....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2016 22:17 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 28 Ιουν 2016 23:24 #90

  • Αφροδίτη
  • Το Άβαταρ του/της Αφροδίτη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 82
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 41
  • Κάρμα: 6 (6)
batista έγραψε:
Όσο για τα τρικ που εξαφανίζουν τους φόρους του μισθωτού και τον εξισώνουν (σε εξοικονόμηση χρημάτων) με τον μπαταχτσή φοροφυγά, μόνο εσύ τα γνωρίζεις. Σε προκαλώ λοιπόν να τα μοιρασθείς με τους υπόλοιπους ΙΥ (όχι τους ψυχοπαθείς) για να εκτεθείς ακόμα περισσότερο και να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
Φαντάζομαι όμως σε τι αναφέρεσαι. Μας τα είπαν κι άλλοι, πιο φανατικοί από εσένα. Διαπραγματεύσεις για τον ΦΠΑ με τον σουβλατζή (τον θυμάσαι αυτόν καρδούλα μου), τον υδραυλικό, τον ηλεκτρολόγο, τον περιπτερά κ.λπ. κ.λπ Κονόμησε ο μισθωτός με αυτά.

Μια φορά θα παρέμβω (δεν αξίζει για παραπάνω) μ' αυτά που λέγονται εδώ μέσα:
Άσε το σουβλατζή και τον υδραυλικό.
Αλλά επειδή το ρωτάς:
Οι περισσότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις κάποιες παρτίδες έχουν με το εξωτερικό: Κάποια εξαγωγή, κάποια εισαγωγή, κάποιους ναύλους, ακόμα και προσφορά ή αγορά υπηρεσιών με "ξένοι".
Άλλες ΕΧΟΥΝ τη δυνατότητα να έχουν και μαύρη είσπραξη (παράλληλα με την άσπρη) χωρίς να μπερδεύεται το εξωτερικό.
Σε όλες αυτές τις συναλλαγές ένα κομμάτι από τη φορολογητέα ύλη μπορεί και κρύβεται.
Απ' αυτό το κομμάτι προέρχεται και ένα κομμάτι της αμοιβής του μισθωτού που δεν δηλώνεται πουθενά. Τα παίρνει μαύρα, είτε εδώ, είτε έξω, είτε όπως συμφωνηθεί. Είναι θέμα εμπιστοσύνης, ύψους αμοιβής και διαχείρισης.
Τα έχουν γράψει εδώ μέσα άνθρωποι που προφανώς ξέρουν (και τα κάνουν).
Δε λέω ότι στα 452 μικτά που παίρνει ο Ιδ. υπάλληλος των γκούντις θα γίνουν τέτοιοι διακανονισμοί. Αλλά για 250k/έτος, 100k/έτος, ακόμα και για 60k/έτος, γίνονται.
Είναι ανοησία να μη γίνονται.
Και δικιά σου ανοησία να μην το κάνεις κι εσύ.
Καλά στο λένε: Δεν μπορείς να το κάνεις; Κρίμα, συμπάσχουμε. Αλλά και το να σ' ακούμε 24/7/365 να κλαίγεσαι, και να τα βάζεις με όλους και με όλα, ε, καταντάς κούραση.
Είναι χαρακτηριστικό των ψυχοπαθών.
Πρώτη φορά ποιος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (geo821)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα