Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Γκάλοπ για το ύψος των φόρων

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 00:08 #1

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Σύμφωνα με τον batistA, το κράτος θα πρέπει να μειωθεί από 60% ως 75%.

Ιδού και τα σχετικά links με τις απόψεις του:

www.tsig.gr/lang-el/forum/8-%CE%9A%CE%B1...CE%91?start=18#73013

www.tsig.gr/lang-el/forum/8-%CE%9A%CE%B1...CE%91?start=18#73019


Εάν, λοιπόν, συμβεί αυτό, οι φόροι (άμεσοι και έμμεσοι) που θα μας ζητάει το κράτος (είτε είμαστε ΕΕ, είτε μισθωτοί, είτε οτιδήποτε εκτός ΔΥ), θα φθάνουν το 20%, άντε 25% βαριά-βαριά.

Τρία ερωτήματα:

1. Υπάρχει κάποιος που διαφωνεί με τον batista, για την επιτακτική ανάγκη μείωσης του προϋπολογισμού του κράτους;

2. Υπάρχει κάποιος που έχει αντίρρηση γι' αυτό το ποσοστό του ΑΕΠ που θα καταλήγει στο κράτος;

3. Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο κόμμα που μπορεί να υλοποιήσει τόσο μεγάλη μείωση των κρατικών δαπανών (και κατά συνέπεια των φόρων);
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 00:59 #2

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Η πολιτική είναι μπίζνα κ μάλιστα ιδιαίτερα κερδοφόρα. Μάντεψε ποιος είναι ο πελάτης. Ποιός θέλει να στεναχωρήσει τους πελάτες του? Ουδείς. Ποιός θέλει να κάνει μάγκα τον πελάτη του, να του πάρει κ τη δουλειά στο τέλος? Ουδείς, επίσης.

Συμπερασματικά βόλευε στο δημόσιο, σε ΜΚΟ (μιας κ είναι επίκαιρες) και σε λοιπές αχρείαστες δραστηριότητες άχρηστους, δίνε τους από ένα 1500άρι για να μη μαζέψουν κεφάλαιο ποτέ, για να σε έχουν ανάγκη, για να μην εξαγοράσουν την ελευθερία τους ποτέ οι σκλάβοι, για να ξαναβγείς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 01:34 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Αγαπητέ TEV,

Ασχολούμαι (τώρα, γράφοντας) με δυο παραγράφους (μόνο) αυτών που έγραψες.

Η μια είναι ο τίτλος σου: "Γκάλοπ για το ύψος των φόρων".
Η άλλη είναι η: "3. Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο κόμμα που μπορεί να υλοποιήσει τόσο μεγάλη μείωση των κρατικών δαπανών (και κατά συνέπεια των φόρων);"

Με τα υπόλοιπα που γράφεις δεν θα ασχοληθώ, γιατί αναφέρονται σε πράματα που δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος.

Έχω γράψει (παλιότερα) για το ποιο πιστεύω ότι πρέπει να είναι το ύψος των φόρων. Και (ξανα)διευκρινίζω ότι αυτό πρέπει να μετράται ως λόγος (ποσοστό) "προϋπολογισμός/ΑΕΠ". Δεν μπορεί να μετρηθεί σαν επιβάρυνση του (κάθε) πολίτη σαν φόροι-εισφορές που πληρώνει πάνω στο εισόδημα του. Γιατί αυτονόητο είναι ότι άλλο ποσοστό θα πληρώσει κάποιος που βγάζει 6.000 το χρόνο, και άλλο αυτός που βγάζει 250.000 το χρόνο.
Άλλωστε εκτός από τους φόρους εισοδήματος και της εισφορές υπάρχουν και άλλοι, οι φόροι στην κατανάλωση κυρίως, και το πράμα μπλέκει πολύ.
Αυτό το οποίο θα έπρεπε να μπορούμε να κάνουμε, είναι να λέμε σ' αυτούς τους κυρίους "της διοίκησης" (είτε εκλεγμένους, είτε μόνιμους):
-"Αυτά έχει για ξόδεμα φέτος, και άλλα δεν έχει. Βολευτείτε, και δείτε τι θα κάνετε μ' αυτά".
Και έχω πει ότι κατά τη δικιά μου γνώμη το ποσό αυτό πρέπει να είναι ίσο με το 20~25% του ΑΕΠ.
Το πως θα μοιραζόμασταν την επιβάρυνση ώστε να αφαιρεθεί αυτό το 20~25% από το ΑΕΠ από την οικονομία και να μπει στον κορβανά είναι μια άλλη κουβέντα.
175δις ΑΕΠ έχουμε φέτος? 35~44δις θα έπρεπε να είναι ο προϋπολογισμός του κράτους.
Και θα ήταν πολύ πιο εύκολο να μαζευτούν αυτά, από ότι είναι να μαζευτούν τα 85δις που είναι σήμερα ο προϋπολογισμός.
Δυο άμεσες συνέπειες κάτι τέτοιου θα ήταν:
1) Η ΑΥΞΗΣΗ του ΑΕΠ.
2) Η δυνατότητα του να μπει και κάτι (μικρό, πρόσθετο, πάνω από το 20~25% σα φόρος) ώστε να αρχίσουμε να ξεπληρώνουμε και κάποιο μικρό ποσό κάθε χρόνο από τις παλιές αμαρτίες μας (χρέος), που αν δεν αρχίσουμε κάποτε να το κάνουμε, θα μας πηγαίνει τραινάκι μέχρι το 3017, και θα μας σβήσει σαν έθνος.

Αν κάτι τέτοιο κάποτε "πέρναγε" σαν θεσμός, θα έβλεπες (νομίζω) αιφνίδια μεγάλη μείωση στο ενδιαφέρον συμπολιτών μας να πάνε και να ανακατεύονται "με τα κοινά". Τι να πάνε να κάνουν? Αφού το τσουκάλι θα έχει κάθε χρόνο λίγο πράμα μέσα.

Στο δεύτερο που λες (ποιο κόμμα; ), νομίζω ότι από τα εντός βουλής σήμερα, κανένα.
Εκτός βουλής, μόνο το "Δημιουργία Ξανά" του Τζήμερου είναι που (τουλάχιστον) διακυρήσσει ΚΑΘΑΡΑ ότι στόχος του είναι ακριβώς αυτό: Ο περιορισμός του κράτους σε τέτοια επίπεδα. Μισό από όσο είναι σήμερα.

Αυτά από μένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 09:16 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Με τα υπόλοιπα που γράφεις δεν θα ασχοληθώ, γιατί αναφέρονται σε πράματα που δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος.

Μακριά από εμένα η οποιαδήποτε ενασχόλησή σου μαζί μου. Και να μου πεις και από ποιες διασταυρώσεις περνάς, για να μην έρθουμε καμιά μέρα ... αγκαλιά μετά από κάποιον κόκκινο σηματοδότη που είδες αλλά ... αγνόησες επειδή δεν με είδες να ... έρχομαι (ναι συμβαίνει ακόμα και στους ... αετομάτηδες).


soto51 έγραψε:
Έχω γράψει (παλιότερα) για το ποιο πιστεύω ότι πρέπει να είναι το ύψος των φόρων. Και (ξανα)διευκρινίζω ότι αυτό πρέπει να μετράται ως λόγος (ποσοστό) "προϋπολογισμός/ΑΕΠ". Δεν μπορεί να μετρηθεί σαν επιβάρυνση του (κάθε) πολίτη σαν φόροι-εισφορές που πληρώνει πάνω στο εισόδημα του. Γιατί αυτονόητο είναι ότι άλλο ποσοστό θα πληρώσει κάποιος που βγάζει 6.000 το χρόνο, και άλλο αυτός που βγάζει 250.000 το χρόνο.
Άλλωστε εκτός από τους φόρους εισοδήματος και της εισφορές υπάρχουν και άλλοι, οι φόροι στην κατανάλωση κυρίως, και το πράμα μπλέκει πολύ.
Αυτό το οποίο θα έπρεπε να μπορούμε να κάνουμε, είναι να λέμε σ' αυτούς τους κυρίους "της διοίκησης" (είτε εκλεγμένους, είτε μόνιμους):
-"Αυτά έχει για ξόδεμα φέτος, και άλλα δεν έχει. Βολευτείτε, και δείτε τι θα κάνετε μ' αυτά".
Και έχω πει ότι κατά τη δικιά μου γνώμη το ποσό αυτό πρέπει να είναι ίσο με το 20~25% του ΑΕΠ.
Το πως θα μοιραζόμασταν την επιβάρυνση ώστε να αφαιρεθεί αυτό το 20~25% από το ΑΕΠ από την οικονομία και να μπει στον κορβανά είναι μια άλλη κουβέντα.
175δις ΑΕΠ έχουμε φέτος? 35~44δις θα έπρεπε να είναι ο προϋπολογισμός του κράτους.
Και θα ήταν πολύ πιο εύκολο να μαζευτούν αυτά, από ότι είναι να μαζευτούν τα 85δις που είναι σήμερα ο προϋπολογισμός.
Δυο άμεσες συνέπειες κάτι τέτοιου θα ήταν:
1) Η ΑΥΞΗΣΗ του ΑΕΠ.
2) Η δυνατότητα του να μπει και κάτι (μικρό, πρόσθετο, πάνω από το 20~25% σα φόρος) ώστε να αρχίσουμε να ξεπληρώνουμε και κάποιο μικρό ποσό κάθε χρόνο από τις παλιές αμαρτίες μας (χρέος), που αν δεν αρχίσουμε κάποτε να το κάνουμε, θα μας πηγαίνει τραινάκι μέχρι το 3017, και θα μας σβήσει σαν έθνος.

Αν κάτι τέτοιο κάποτε "πέρναγε" σαν θεσμός, θα έβλεπες (νομίζω) αιφνίδια μεγάλη μείωση στο ενδιαφέρον συμπολιτών μας να πάνε και να ανακατεύονται "με τα κοινά". Τι να πάνε να κάνουν? Αφού το τσουκάλι θα έχει κάθε χρόνο λίγο πράμα μέσα.

Στο δεύτερο που λες (ποιο κόμμα; ), νομίζω ότι από τα εντός βουλής σήμερα, κανένα.
Εκτός βουλής, μόνο το "Δημιουργία Ξανά" του Τζήμερου είναι που (τουλάχιστον) διακυρήσσει ΚΑΘΑΡΑ ότι στόχος του είναι ακριβώς αυτό: Ο περιορισμός του κράτους σε τέτοια επίπεδα. Μισό από όσο είναι σήμερα.

Αν εξαιρέσουμε, τα αυστηρά καθορισμένα ποσοστά που μπορούν να προκύψουν (και πάλι κατά προσέγγιση) μόνο μετά την απάντηση στην ερώτηση "τι είδους κράτος και τι είδους, ποσότητας και ποιότητας κοινωνικές υπηρεσίες θέλουμε", τα υπόλοιπα απλά αυτονόητα.
Παραδείγματα επιπέδου κοινωνικού κράτους και αντίστοιχης φορολογίας υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Θα μπορούσαμε να βρούμε την χρυσή τομή, που να ταιριάζει σε κάποιες ιδιαιτερότητές μας, ανάμεσα σε αυτά τα συστήματα.
Βασική προϋπόθεση, αυτό που μόνο ως πιασιάρικο σύνθημα χρησιμοποίησε ο μπουχέσας στις εκλογές του 2004, δηλαδή την "επανίδρυση του κράτους" χωρίς η λέξη "αξιολόγηση" και η λέξη "απόλυση" για τον άχρηστο αλεξιπτωτιστή και το λαμόγιο να αποτελούν ταμπού.
Αρκετοί το υπόσχονται το θέμα είναι ποιος έχει την πραγματική θέληση να το κάνει, ειδικά με μια κοινωνία που βρίσκεται (δυστυχώς πλειοψηφικά) σε κατάσταση απόλυτης άρνησης της πραγματικότητας, να κυνηγάει αποκλειστικά και μόνο ... κακούς πολιτικούς (κατ' ... εικόνα) και γερμανικούς, κυρίως, ανεμόμυλους (πραγματικούς ή φανταστικούς) για να ξεχάσει ή μάλλον να διαγράψει τα χάλια της.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 14:13 #5

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
soto51 έγραψε:
Αγαπητέ TEV,


175δις ΑΕΠ έχουμε φέτος? 35~44δις θα έπρεπε να είναι ο προϋπολογισμός του κράτους.
Και θα ήταν πολύ πιο εύκολο να μαζευτούν αυτά, από ότι είναι να μαζευτούν τα 85δις που είναι σήμερα ο προϋπολογισμός.


Αν κάτι τέτοιο κάποτε "πέρναγε" σαν θεσμός, θα έβλεπες (νομίζω) αιφνίδια μεγάλη μείωση στο ενδιαφέρον συμπολιτών μας να πάνε και να ανακατεύονται "με τα κοινά". Τι να πάνε να κάνουν? Αφού το τσουκάλι θα έχει κάθε χρόνο λίγο πράμα μέσα.

Στο δεύτερο που λες (ποιο κόμμα; ), νομίζω ότι από τα εντός βουλής σήμερα, κανένα.
Εκτός βουλής, μόνο το "Δημιουργία Ξανά" του Τζήμερου είναι που (τουλάχιστον) διακυρήσσει ΚΑΘΑΡΑ ότι στόχος του είναι ακριβώς αυτό: Ο περιορισμός του κράτους σε τέτοια επίπεδα. Μισό από όσο είναι σήμερα.


Με δεδομένο ότι τα κόμματα που μπαίνουν στη Βουλή (και τα οποία ουδεμία πρόθεση έχουν να μειώσουν τον προϋπολογισμό) αντιπροσωπεύουν την συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων, δυο είναι τα πιθανά σενάρια:

1. Όσοι ψηφίζουν, πρέπει να περάσουν από τεστ IQ. Από ποιο όριο και κάτω θα κόβονται, είναι θέμα συζήτησης.

2. Όλοι αυτοί, σιτίζονται από το τσουκάλι, με αποτέλεσμα να μη θέλουν να μειωθεί η ποσότητα που καταλήγει σ' αυτό.
Τελευταία διόρθωση: 21 Σεπ 2017 16:56 από TEV.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 14:28 #6

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Να πάμε δλδ σε δημοκρατία εξύπνων ή μη χαζών. Επικίνδυνα συμπεράσματα, η αρχή του φασισμού του δήθεν ελιτισμού, της μοναρχίας κ όλων των λοιπών ιδεολογιών που θεωρούν τον άριστο ως υπεράνθρωπο μεταφερόμενο μάλιστα από γενιά σε γενιά μόνο και μόνο λόγω του DNA του.

Δεν έχω πρόβλημα να ρίξω στο Καιάδα κ το ηπιέστερο φασιστοειδές, το θεωρώ καθήκον μου, όμως θα προστάτευα μέχρι τελευταίας ρανίδας το δικαιώμα στη ζωή και στην επιλογή και του πιο αδύνατου ανθρώπου.

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσοι, σίγουρα όχι όλοι όμοιοι, αλλά ίσοι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 19:09 #7

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Στους φόρους που πληρώνουμε πρέπει να υπάρχει στοιχειώδης, ισότητα (στο ποσοστό επί του εισοδήματος) και δικαιοσύνη ή όταν πρόκειται για την τσέπη μας ας πάει και στο παλιάμπελο η ιδεολογία και δεν δίνω μια :whistle: ;;;;;;
Ρητορική η ερώτηση ...
Παρεμπιπτόντως, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να συνεχίσετε αυτή την συζήτηση. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως γιατί υπάρχει κάτι, ως αρχή που ... ενώνει και είναι πολύ υπέρτερο οποιασδήποτε ιδεολογίας ή κώδικα ηθικής και λέγεται ... "ΤΣΕΠΑ.....uber alles" :whistle:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 19:55 #8

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
TEV έγραψε:


1. Όσοι ψηφίζουν, πρέπει να περάσουν από τεστ IQ. Από ποιο όριο και κάτω θα κόβονται, είναι θέμα συζήτησης.

Να το πάω λίγο πιο πέρα τι θέμα;
Ξερω οτι θα με κράξουν κάποιοι.
Πιστεύω πως οι ΔΥ κ οι συνταξιούχοι δεν θα έπρεπε να ψηφίζουν στις εθνικές εκλογές.
Υπάλληλοι του κρατους δεν είναι;
Δεν είναι εργοδότης τους το κράτος κ θα εξακολουθήσει να είναι, όποια κυβέρνηση κ αν έρθει;

Απο πότε λοιπόν ο υπάλληλος έχει λόγο για τι τι θα κάνει εργοδότης του;
Εμένα μου δίνει λογαριασμό το τι κάνει το ΔΣ της εταιρίας που εργάζομαι;
Μήπως ψηφίζω εγώ για το τι κ πως θα τι κάνουν;
Μην τρελλαθούμε κιόλας...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 21 Σεπ 2017 19:56 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γκάλοπ για το ύψος των φόρων 21 Σεπ 2017 20:16 #9

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πιστεύω πως ... δεν θα έπρεπε να ψηφίζουν στις εθνικές εκλογές.

Παναγιώτη, ας ξεκινήσουμε από αυτή;;;;;


www.nooz.gr/greece/kanoun-mpanio-sto-faliro-mesa-stin-pissa
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 22 Σεπ 2017 13:43 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα