Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ???

Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 01 Νοε 2011 15:02 #1

  • Kostas (Solaris)
  • Το Άβαταρ του/της Kostas (Solaris)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία...

Σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ οι καταθέσεις οι οποίες είναι σε άλλα νομίσματα πχ. δολλάρια θα μετατραπούν και αυτές με την νέα ισοτιμία της δραχμής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 01 Νοε 2011 15:10 #2

  • yes
  • Το Άβαταρ του/της yes
Kostas έγραψε:
Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία...

Σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ οι καταθέσεις οι οποίες είναι σε άλλα νομίσματα πχ. δολλάρια θα μετατραπούν και αυτές με την νέα ισοτιμία της δραχμής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


an anikoun se elines ne
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 01 Νοε 2011 15:13 #3

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
yes έγραψε:
Kostas έγραψε:
Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία...

Σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ οι καταθέσεις οι οποίες είναι σε άλλα νομίσματα πχ. δολλάρια θα μετατραπούν και αυτές με την νέα ισοτιμία της δραχμής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


an anikoun se elines ne


-αν ανηκουν σε αριανούς?
-εγώ που έχω τριπλή υπηκοότητα θα μου μετατρέψουν το 1/3 των λεφτών μου?

η σωστή απάντηση είναι : αν είναι σε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ κανείς δε ξέρει
Τελευταία διόρθωση: 01 Νοε 2011 15:15 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 01 Νοε 2011 16:13 #4

  • miou
  • Το Άβαταρ του/της miou
Η κινηση μετατροπης απο ευρω σε δολλαρια εχει ενα μικρο βαθμο ασφαλειας σε περιπτωση μονο αλλαγης εθνικου νομισματος, γιατι τα ευρω σιγουρα θα μετατραπουν. Εκτος και αν μαζι με την αλλαγη εθνικου νομισματος γινει και πτωχευση που στο παραδειγμα της Αργεντινης μετατραπηκαν ολα σε πεσος.
Στην περιπτωση της Βουλγαριας το 1998 οσοι ειχαν συναλλαγμα τα εσωσαν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 01 Νοε 2011 21:12 #5

  • CM
  • Το Άβαταρ του/της CM
miou έγραψε:
Η κινηση μετατροπης απο ευρω σε δολλαρια εχει ενα μικρο βαθμο ασφαλειας σε περιπτωση μονο αλλαγης εθνικου νομισματος, γιατι τα ευρω σιγουρα θα μετατραπουν. Εκτος και αν μαζι με την αλλαγη εθνικου νομισματος γινει και πτωχευση που στο παραδειγμα της Αργεντινης μετατραπηκαν ολα σε πεσος.
Στην περιπτωση της Βουλγαριας το 1998 οσοι ειχαν συναλλαγμα τα εσωσαν

Φίλε αν θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με το τι είχε γίνει στη Βουλγαρία;
Κάποιο link?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 01 Νοε 2011 21:48 #6

  • miou
  • Το Άβαταρ του/της miou
Δεν εχω καποιο link. Ειναι πληροφοριες απο συζητησεις με βουλγαρους. Και εσεις αν γνωριζεται καποιον θα το επιβεβαιωσει για το 1998.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 06 Νοε 2011 05:31 #7

  • Kouf (Koufonissiwtis)
  • Το Άβαταρ του/της Kouf (Koufonissiwtis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι δηλαδή προτιμότερο να έχεις το συνάλλαγμα σε τράπεζα της χώρας σου ή μήπως ειναι ασφαλέστερο ακόμα και αυτο να το μεταφέρεις στο εξωτερικό;
Φαντάζομαι πως η Ελλάδα ειναι εξαιρετικά ασταθής και δεν το έχει σε τίποτα να βγάλει νόμο που να "πειράξει" και καταθεσεις σε συνάλλαγμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 10 Νοε 2011 20:07 #8

  • oeo
  • Το Άβαταρ του/της oeo
kai pws boroume na paroume $? hard copy omos, oxi apla ena account se mia trapeza..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μετατροπή Κατάθεσης από € σε $ ??? 10 Νοε 2011 21:21 #9

  • Bank Analysis
  • Το Άβαταρ του/της Bank Analysis
Το Δολάριο αποτελεί διεθνές νόμισμα το οποίο είναι συνδεδεμένο με το σύνολο των επενδύσεων του κόσμου (Πετρέλαιο,χρυσός κτλ). Το να έχεις ένα λογαριασμό σε δολάρια, ενώ το βασικό σου νόμισμα είναι Ευρώ έχεις ένα συναλλαγματικό κίνδυνο και επιπλεόν προμήθειες μετατροπής στις συναλλαγές σου.

Ο συλλογισμός μου είναι προσωπικός και είναι ο εξής: Η περίπτωση να αναγκάσουν τις καταθέσης που βρίσκονται σε τρίτα νομισμα σε δραχμές είναι αρκετά δύσκολη διότι όπως και για το ευρώ θα πρέπει να θέσουν ένα σημείο εκκίνησης. Αφού ξεπεραστεί αυτό το επόμενο εμπόδιο είναι οι ξένες τράπεζες, οι οποίες δεν θέλουν να υποτιμηθεί η αξία των αποθεματικών τους στα παραρτηματα τους στην Ελλάδα. Πράγμα που σημαίνει ότι προτιμούν οι καταθέσεις σε ξένο νόμισμα να παραμείνει ώς έχει. Στην περίπτωση αλλαγή και του ξένου νομίσματος σε δραχμές τότε η μετατροπή από δολαρια σε δραχμές εναντι Ευρώ σε δραχμές θα είναι πολύ καλύτερη. Ο λόγος είναι προφανής, η Ελλάδα πτωχεύει παρά την βοήθεια της Ευρώπης, η Ευρωπη δεν είναι ασφαλές καταφύγειο για τους επενδυτές άρα στροφή στο δολάριο. Σε άρθρο της καθημερινής της κυριακής αναφέρει ότι η UBS εκτιμάει την ισοτιμία ευρώ/δολαρια σε περίπτωση πτώχευσης της Ελλάδας στο 0,85. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά αλλά σίγουρα το πλήγμα στο Ευρώ θα είναι μεγάλο.

Πρακτικά μια απόφαση αλλαγής των χρημάτων σε άλλο νόμισμα θα ήταν καλό να συνοδεύεται από μια καλή τοποθέτηση π.χ. προθεσμιακή κατάθεση με καλύτερο επιτόκιο από ότι η προθεσμιακή σε ευρώ. Πρέπει η τοποθέτηση να αποδίδει περισότερο από το ευρώ για να αντισταθμιστεί τυχόν συναλλαγματικός κύνδυνος και φυσικά προσοχή στις προμήθειες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα